سلامت و دانش

زگیل تناسلی چیست و چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از عوارض شایع افراد فعال جنسی عدم ابتلا به زگیل تناسلی یا ویروس HPV است. به دلیل ماهیت مسری و انتقال سریع HPV، ممکن است در اولین تماس جنسی خود با یک فرد آلوده به این ویروس مبتلا شوید. بنابراین، علاوه بر انجام رابطه جنسی ایمن، باید واکسن HPV یا زگیل تناسلی را قبل از رابطه جنسی دریافت کنید. در ادامه با این عارضه، علائم و روش های درمان آن بیشتر آشنا می شوید:

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست با افراد مبتلا به HPV منتقل می شود. HPV در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی اوقات از طریق رابطه جنسی دهانی نیز منتقل می شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا شویم؟

30 تا 40 نوع ویروس HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما تنها تعداد کمی از این نوع ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. هنگامی که دستگاه تناسلی شما با دستگاه تناسلی فرد دیگری که ناقل ویروس HPV است، به زگیل تناسلی مبتلا می شوید. شریک زندگی شما ممکن است به ویروس HPV آلوده شده باشد، اما شما ممکن است هیچ علامتی را متوجه نشوید.

حتی اگر از کاندوم استفاده می کنید یا رابطه جنسی نفوذی ندارید، ممکن است دچار زگیل شوید. زیرا کاندوم کل پوست ناحیه تناسلی را نمی پوشاند. زگیل تناسلی معمولاً توسط نوعی HPV ایجاد می شود که با انواعی که باعث ایجاد زگیل در دست ها یا سایر قسمت های بدن می شوند متفاوت است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی منتقل می شود. علائم شما ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از عفونت ظاهر شود. همچنین زگیل تناسلی همیشه با چشم انسان قابل مشاهده نیست. آنها ممکن است بسیار کوچک، به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالای رشد ممکن است شبیه گل کلم باشد و در لمس صاف یا کمی بیرون زده به نظر برسد.

زائده ها ممکن است به صورت دسته ای از زگیل یا فقط زگیل ظاهر شوند. اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا بزرگ شود، ممکن است ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی در مردان می تواند در مناطق زیر ایجاد شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان معمولاً در مناطق زیر ایجاد می شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • روی دهانه رحم

حتی اگر نتوانید زگیل تناسلی را ببینید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش‌دار
 • خونین

زگیل تناسلی همچنین می‌تواند روی لب‌ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که رابطه دهانی با شریک HPV داشته است ظاهر شود.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

برای تشخیص این عارضه در خانم ها و آقایان لازم است به متخصص زنان، اورولوژیست و جراح عمومی مراجعه شود تا وجود این زگیل ها تایید شود. زیرا در برخی موارد این توده ها به اشتباه با سایر بیماری های پرخطر مانند سرطان تشخیص داده می شوند. در اینجا چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد:

 • معاینه بصری زگیل با استفاده از ذره بین
 • نمونه برداری از آپاندیس تحت بیهوشی برای تشخیص نوع ویروس عامل بیماری

تشخیص زگیل تناسلی زنان آسان تر از مردان است. اگر فکر می کنید ممکن است این عوارض را تجربه کنید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر علائم قابل مشاهده در خارج و اطراف واژن وجود داشته باشد، با معاینه معمول قابل تشخیص است.

برای مشاهده مقاله کامل زگیل تناسلی در مردان و زنان، علل، راه های انتقال و تشخیص آن می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

واژن و رحم را نیز می توان با ابزار معاینه کرد و یا پاپ اسمیر انجام داد و در صورت مشکوک بودن نمونه در آزمایشگاه پاتولوژی بررسی می شود.

تشخیص زگیل

عوامل خطر زگیل تناسلی

همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در معرض خطر ابتلا به HPV هستند. با این حال، خطر ابتلا به زگیل تناسلی در موارد زیر افزایش می یابد:

 • آنها شرکای جنسی زیادی دارند
 • سیستم ایمنی آنها ضعیف است
 • آنها زیر 30 سال سن دارند
 • آنها سایر عفونت های مقاربتی دارند

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

اگرچه زگیل تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان از بین می رود، HPV خود می تواند روی سلول های پوست شما باقی بماند. یعنی ممکن است چندین بار در زندگی خود این عارضه را تجربه کنید.

بنابراین اگر می خواهید از سرایت ویروس به افراد دیگر جلوگیری کنید، مدیریت علائم بسیار مهم است. زیرا زگیل تناسلی می تواند به افراد دیگر منتقل شود، حتی اگر زگیل ها قابل مشاهده یا علائم دیگر نباشند. نوع درمان ارائه شده به ظاهر زگیل و محل آن بستگی دارد. پزشک یا پرستار شما در این مورد با شما صحبت خواهند کرد. این بیماری تنها به این دلیل خطرناک تلقی می شود که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و آلت تناسلی را افزایش می دهد. برخی از روش های درمان این عارضه به شرح زیر است:

پماد یا محلول

طبق تجویز پزشک می توانید از برخی داروهای موضعی برای برداشتن زائده های زگیل تناسلی استفاده کنید. البته این داروها معمولا روش مطمئنی برای برداشتن زائده های زگیل تناسلی نیستند و فقط برای زائده های کوچک و خفیف استفاده می شوند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان این عارضه به شرح زیر است:

 • پماد پودوفیلین
 • آلدارا
 • اسید سالیسیلیک

روش لیزر زگیل تناسلی

برای درمان این بیماری می توان از لیزر استفاده کرد. جراحی لیزر معمولاً به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک توسط متخصص انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. این روش به عنوان درمان قطعی برای تسکین علائم زگیل تناسلی استفاده می شود. در روش لیزر با تابش مستقیم تابش به زائده ها، بافت زگیل تخریب شده و با جذب اشعه لیزر ترمیم می شود.

این روش حتی برای زگیل های بزرگ یا بزرگ نیز کاربرد دارد و معمولا یک جلسه برای درمان زگیل با لیزر کافی است.

کریو، فریز یا فریز کنید

اکثر پزشکان از نیتروژن مایع استفاده می کنند که می تواند به دمای -320 درجه فارنهایت برسد تا زگیل را منجمد کند. در این روش، پزشک با پاشیدن نیتروژن مایع روی زائده ها، زگیل را منجمد می کند. گاهی اوقات درمان چندین بار تکرار می شود و ممکن است با درد و تاول همراه باشد.

متخصص برق

برای درمان زگیل تناسلی با روش الکتروکوتر، از جریان الکتریکی برای سوزاندن زائده ها تحت بی حسی موضعی استفاده می شود و اغلب در یک آپاندکتومی منفرد برداشته می شود. در این روش با استفاده از ابزار نوک تیز که شبیه سوزن است، بافت زگیل با حرارت شدید برداشته می شود.

عوارض جانبی احتمالی HPV چیست؟

زگیل تناسلی یک نوع کم خطر عفونت HPV است. سویه های پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در اکثر سرطان های دهانه رحم نقش دارند. آنها همچنین می توانند باعث تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم به نام دیسپلازی شوند.

انواع دیگر HPV نیز می توانند باعث سرطان فرج شوند. آنها همچنین می توانند عوارض جانبی زیر را داشته باشند:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

منابع داخلی و خارجی:

https://darman.clinic/%D8%B2%DA%AF%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C

https://www.healthline.com/health/std/genital-warts#complications

دکمه بازگشت به بالا