عمومیکسب و کار ویژه

سبک دکوراسیون مینیمال

خانه‌های مادربزرگ‌ها یک تصویر روشن در ذهن همه ما دارند؛ سادگی و خلوتی بیش از اندازه این خانه‌ها، زیبایی خاصی داشت.

در خانه مادربزرگ‌هامون، برای وجود هر وسیله‌ای در خانه دلیلی قانع‌کننده وجود داشت. هیچ‌چیزی از سر هوس و اسیر تبلیغات خریداری نمی‌شد. تعداد قابلمه‌ها و ظروف غذاخوری در آشپزخانه، تعداد بالش‌ها و پتوها و حتی تعداد کفش‌ها به اندازه اعضای خانواده بود. در پذیرایی خانه‌های آنها چند پشتی و یک یا دو کناره برای راحتی مهمان تنها اجزای دکوراسیون خانه بود.

مهسا یک طراح گرافیک است که محیط وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایلی را طراحی می‌کند. در زمینه کاری او اصل مهم برای انتخاب هر طرح، سادگی و کاربردی‌بودن آن است. درست مثل محصولات مختلف اپل که این دو اصل برای ساخت هر محصول رعایت می‌شود.

مهسا خواسته یا ناخواسته این دو اصل را در زندگی شخصی خودش وارد کرده و یکی از طرفداران طراحی خانه به سبک مینیمال است. اگر سری به خانه او بزنید، شعار کمترین، بیشترین است را لمس خواهید کرد.

interioare living  براساس نیازها و خواسته‌های افراد خانواده می‌تواند بسیار کاربردی و انعطاف‌پذیر باشد و بسیار مهم است که در طراحی آن به هماهنگی و ارتباط تمام نکات از جمله مبلمان، سیستم روشنایی، اکسسورها، کفپوش و دیوارها با یکدیگر توجه ویژه‌ای شود.

توصیفی کوتاه از یک طراحی خانه به سبک مینیمال

‌خانه او به ساده‌بودن و ساده‌گرایی شهرت دارد و هیچ پیچیدگی و جزییات غیرکاربردی در دکوراسیون داخلی خانه دیده نمی‌شود. با چرخی در خانه می‌بینید که دیوارهای اتاق خواب با رنگ ساده و خنثی پوشیده شده‌اند. با وجود اینکه نصب تابلو روی دیوار اتاق خواب مینیمال هیچ مانعی ندارد ولی دیوارها با انواع تابلو و دیوارکوب شلوغ نشده‌اند.

نور طبیعی که از پنجره‌ها وارد اتاق می‌شود ویژگی مهم اتاق خواب مینیمال خانه او است که تنها با بزرگ‌بودن پنجره‌ها، ورود این حجم نور در طول روز ممکن می‌شود. برای روشنایی شب هم از چراغ‌های ساده‌ای که نور ملایمی در فضا منتشر می‌کنند، استفاده کرده است.

پرده‌های پنجره اتاق به‌نحوی انتخاب شده‌اند که سادگی سبک دکوراسیون مینیمال را به رخ می‌کشند.

تنها وسایل دکوری خانه او چند گلدان گل آپارتمانی با گلدان‌های سفید و چند قاب بسیار ساده روی دیوار است. مزیت این سبک دکوراسیون از نظر او این است که با چیدن کمترین وسایل تزیینی در فضای خانه، زمان کمی را برای مرتب‌کردن خانه و گردگیری صرف می‌کنم.

ضمن اینکه رنگ های روشن در سبک مینیمال به بازتر دیده شدن خانه و القای حس تمیزی تاثیر بیشتری دارد.

در این فضا برای آنکه تمام قوانین سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی رعایت شود، فقط وسایلی را خریداری کرده است که لازم و ضروری هستند. راحتی و سادگی تمام این وسایل معیار اصلی او برای انتخاب و خرید بوده است.

اگر شما هم به این سبک از دکوراسیون داخلی علاقه‌مند شده‌اید، بیایید کمی بیشتر درباره دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال اطلاعات جمع‌آوری کنیم تا در اجرای آن در خانه خودمان موفق‌تر عمل کنیم.

منظور از دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال چیست؟

می‌دانید که مینیمالیسم یکی از جنبش‌های مهم قرن بیستم در طراحی است. با در نظر گرفتن تعریف مینیمال، نمی‌توان از آن انتظار طراحی دکوراسیون تجملاتی و باشکوه را در خانه داشت اما نباید خانه به سبک مینیمال را هم خانه‌ای بدون سبک دکوراسیون داخلی دانست.

این سبک در معماری به تمام طراحی‌های مجلل و تزیین‌های بسیار پاسخ رد می‌دهد و سادگی را ریشه زیبایی می‌داند.

بنابراین سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی با صرفه‌جویی در خرید وسایل و سادگی آن‌ها مشخص می‌شود.

در خانه مینیمال تمام عناصر دکوراسیون داخلی، نظم و سادگی را به شما منتقل می‌کنند.

در دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال تمرکز بر رنگ، بافت و شکل وسایل است. درست مانند خانه ژاپنی‌ها که در فیلم‌های قدیمی با فضای ساده و خالی از وسایل غیرضروری در آن‌ها آشنا هستیم.

سبک دکوراسیون مینیمال چه ویژگی‌هایی دارد؟

آنچه در یک خانه مینیمال جلب توجه می‌کند، باز بودن فضای خانه و مهم‌تر از آن مرتب و تمیز بودن همیشگی خانه است.

با این توصیفات می‌توان چند ویژگی مهم در سبک مینیمال برای دکوراسیون داخلی را لیست کرد:

  • سادگی در ظاهر و ضرورت کارایی

در واقع زیبایی، فاکتور اصلی برای خرید مبلمان و وسایل نیست بلکه کارایی آن‌ها و برآورده‌کردن نیازهای اصلی شما هدف اصلی خرید است.

البته فراموش نکنید مبلمان و تمام وسایلی که قرار است در خانه مینیمال حضور داشته باشند، با هم هماهنگ هستند و یکنواختی در طراحی آن‌ها نظم فضا را بیشتر می‌کند.

  • طراحی دکوراسیون مونوکروم در خانه

یکی از مشخصه‌های بارز خانه به سبک مینیمال، رنگ‌کردن خانه و مبلمان با رنگ‌های خنثی است. شاید همین تک‌رنگ بودن وسایل و فضای کلی خانه به نظم بیشتر کمک می‌کند.

  • نفوذ ساده‌زیستی سبک مینیمال بر دیوارها

در بیشتر خانه‌های مینیمال تنها زیورآلات دیوارها، پنجره‌های بزرگ بدون پرده یا پرده‌های حریر نازک است. البته نصب چند تابلو ساده و فاقد هر نوع تجملاتی، هیچ تعارضی در سادگی خانه مینیمال ایجاد نمی‌کند.

  • خانه‌ای همیشه تمیز و دلباز با نور طبیعی

دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال برای شعار کمترین، بیشترین است جایگاه ویژه‌ای قایل می‌شود؛ پس باید فقط مبلمان و وسایلی که برای زندگی ضروری هستند را در خانه بچینید. البته در انتخاب وسایل و مبلمان، باز هم سادگی را سرلوحه خود قرار دهید.

همین سادگی مبلمان، رنگ‌های خنثی در تمام فضای خانه و داشتن وسایل ضروری کمک می‌کند خانه‌ای دلباز و وسیع داشته باشید.

گرچه نفوذ پرتوهای آفتاب و روشن‌کردن خانه در این وسعت بی‌تاثیر نیست.

  • جزییات کم و بسیار ساده برای تزیین وسایل

در خانه مینیمال دیگر خبری از تجملات نیست. سادگی تنها متر و معیاری است که همه مینیمالیست‌ها آن را قبول دارند؛ برهمین اساس برای زیباتر جلوه‌دادن وسایل از کنده‌کاری، طرح و نقش و رنگ‌آمیزی استفاده نمی‌شود.

  • زنده‌کردن فضای مینیمال به کمک بافت‌ها

تا اینجا هر چه گفتیم از سادگی بود؛ رنگ‌ها، طرح‌های هندسی و هر آنچه که در خانه به سبک مینیمال مجوز ورود می‌گیرد باید ساده باشد. اما این حجم سادگی برای ساکنین خانه خسته‌کننده نمی‌شود؟

سبک دکوراسیون مینیمال-فروش انواع تابلو مینیمال دکوراتیو❤️ - فروشگاه سرپوستر

خیر. خانه مینیمال برای طرفدارهای خود هرگز سرد و کسل‌کننده نمی‌شود.

در کنار تمام سادگی‌ها و خنثی‌بودن رنگ‌ها، مینیمالیست‌ها، قدرت بافت‌ها را دارند. در چنین فضایی شما بافت‌های مختلف را لمس می‌کنید و همین به گیرایی خانه کمک می‌کند. بافت چوب برای پارکت یا برخی وسایل و مبلمان خانه، بافت پارچه‌هایی که برای پرده انتخاب شده‌اند و حتی بافت دیوارها و کمد دیواری و هر چیزی دیگری که به چشم می‌آید، از سطح براق و شفاف گرفته تا سطح کدر، تنوع لازم را در خانه ایجاد می‌کند.

برای اجرای موفق دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال چه اصولی را رعایت کنیم؟

تنها آگاهی از ویژگی‌های سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی دلیلی بر اجرای موفق آن در خانه نمی‌شود. اگر تازه با مفهوم مینیمال به ویژه در دکوراسیون آشنا شده‌اید، باید تعداد بیشتری طراحی خانه به سبک مینیمال را ببینید تا با عناصر مهم در این سبک از دکوراسیون آشنا شوید.

در این بخش قدم به قدم در خانه راه می‌رویم و درباره تمام اصولی که برای داشتن یک خانه به سبک مینیمال باید رعایت کنیم، با هم صحبت می‌کنیم. اجازه دهید این توضیحات را از زبان مهسا که خود سبک مینیمال را به‌خوبی در خانه اجرا کرده است، بشنویم.

  • آشپزخانه؛ مهم‌ترین بخش یک خانه به سبک مینیمال

همه می‌دانیم مهم‌ترین فضا برای یک خانه آشپزخانه است؛ به‌ویژه در خانه‌هایی که آشپزخانه، به قول خودمان اپن است و در معرض دید همگان قرار دارد. پس بهتر است اجرای دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال را از این قسمت که تاثیرگذاری بیشتری در دکوراسیون خانه دارد، شروع کنیم.

کابینت‌های ساده آشپزخانه که می‌تواند سطح براق یا مات داشته باشند، با کمترین جزییات تزیینی روی آن‌ها که ترجیحا با رنگ سفید و مشکی، آشپزخانه را پر می‌کنند بهترین انتخاب برای خانه شماست.

در چنین آشپزخانه‌ای راحت‌تر می‌توانید از رنگ‌های خنثی و بافت وسایل آشپزی برای تزیین کمک بگیرید.

  • چیدمان پذیرایی خانه مطابق با اصول مینیمالیست‌ها

برای دکور پذیرایی سعی کنید از کمترین وسایل استفاده کنید.

طرح و رنگ مبلمان را بر اساس اصولی که در بالا یاد گرفته‌اید، انتخاب کنید؛ یعنی وسایل و مبلمان شیک و صد البته ضروری برای داشتن یک زندگی راحت که رنگ‌های آن از لیست رنگ‌های سبک مینیمال انتخاب شده است.

فراموش نکنید در چیدمان این بخش از خانه حتما امضای شخصی خودتان را داشته باشید و به هر بهانه‌ای کمی سلیقه شخصی خودتان را هنگام چیدمان وسایل دخیل کنید. مثلا مشخص است که طراح خانه زیر علاقه زیادی به رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی دارد؛ پس صندلی‌های رنگی میز ناهارخوری که چندان جلب توجه نمی‌کنند، نشانه امضای این طراح است.

در خانه‌های زیر خطوط افقی و موازی در خانه‌های مینیمال به زیبایی تصویر شده‌اند.

  • اهمیت خطوط و بافت‌ها در اتاق‌خواب یک مینیمالیست

شاید پر کردن یک اتاق‌خواب به سبک مینیمال کمی سخت به نظر برسد؛ زیرا در این فضای محدود باید در انتخاب بافت و اشکال هندسی، حساسیت زیادی داشته باشید.

توصیه می‌کنم تقارن را در اتاق‌خواب ساده خود حفظ کنید، سرویس خوابی ساده و شیک با رنگ‌های مینیمال که از قانون مهم سادگی اشکال هندسی پیروی می‌کند.

بخوانید : pinterest.com

  • تزریق انرژی بیشتر به خانه به سبک مینیمال

احتمالا یکی از مشکلاتی که در دکوراسیون خانه به سبک مینیمال با آن مواجه می‌شوید، داشتن خانه‌ای سرد و بی‌روح است که هیچ انرژی در شما ایجاد نمی‌کند. برای برطرف‌کردن چنین مشکل بزرگی می‌بایست از سایه‌ها و بافت‌های مختلف کمک بگیرید.

از زیبایی سبک مینیمال در طراحی خانه خود غافل نشوید

مینیمال یکی از معروف‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی است که هدف آن، ساده‌کردن فضای خانه و استفاده حداقلی از وسایل است.

اگر ترجیح می‌دهید خانه‌ای همیشه مرتب و آراسته داشته باشید، یکی از بهترین سبک‌های دکوراسیون داخلی، همین سبک مینیمال است. در واقع با این سبک در عمل ثابت می‌کنید که هر چه وسایل کمتر، اتاق جذابتر است.

در بالا اصول و ویژگی‌های طراحی خانه به سبک مینیمال را توضیح دادیم و اتاق به اتاق در خانه قدم زدیم و نکاتی که باید برای اجرای این سبک رعایت شود را بررسی کردیم. حتما پیش از دکوراسیون خانه این سبک را در ذهن خود امتحان کنید.

اگر به تغییر در چیدمان خانه علاقه دارید و دوست دارید خودتان فضای داخلی خانه را طراحی کنید، حتما سری به مطلب  در دکوراسیون خانه مرتکب این اشتباه ها نشویددر مجله خوگر بزنید تا با دید یک طراح داخلی به ابعاد مختلف این تغییرات نگاه کنید.

دکمه بازگشت به بالا