عمومیکسب و کار ویژه

سقف متحرک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سقف‌های متحرک یکی از جلوه‌های نوین طراحی ساختمان‌ها هستند که امروزه استفاده از آن‌ها در حال گسترش است. این نوع از سقف‌ها معمولا با استفاده از یک موتور الکتریکی حرکت می‌کنند و می‌توان در مواقع لزوم آن‌ها را باز کرده و یا بسته نگه داشت.

احتمالا شما با این مفهوم از طریق سقف‌های متحرکی که در ورزشگاه‌های فوتبال مورداستفاده قرار می‌گیرند، آشنا شده‌اید. اما بد نیست بدانید که در معماری جدید پای این سقف‌ها به قسمت‌های مختلف داخلی و خارجی ساختمان‌ها مسکونی، تجاری و اداری نیز باز شده است. در این مقاله از بتیس می‌خواهیم به بررسی انواع سقف‌های متحرک و موارد کاربرد آن‌ها در ساختمان‌سازی مدرن بپردازیم.

 از بهترین گروه‌های معماری فعال در مناطق یک، دو و سه تهران است. این گروه همواره در تلاش است تا بهترین و به‌روزترین المان‌های طراحی را در معماری‌های خود به کار بگیرد. به‌علاوه تلاش می‌کند تا در ساختمان‌های خود به معیارهای معماری ایرانی نیز پایبند باشد. به همین دلیل در ساختمان‌های ساخته شده توسط این گروه می‌توان ترکیب زیبا و متناسب معماری سنتی و مدرن را در کنار یکدیگر مشاهده کرد. به‌علاوه تعهد این گروه ساختمانی به استفاده از مصالح مرغوب باعث شده که کیفیت همواره پای ثابت پروژه‌های ساختمانی بتیس باشد.

سقف متحرک چیست؟

سقف متحرک یا تاشو سقفی است که معمولا در فضاهای باز برای ایجاد سایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از سقف را می‌توان با استفاده از موتور الکتریکی باز و بسته کرد. به‌این‌ترتیب می‌توانید از آن تنها در مواردی استفاده کنید که نیاز دارید. این نوع از سقف‌ها معمولا به‌عنوان سقف‌های موقتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته در مواردی سقف‌های متحرک بر روی اتاقک‌های دائمی نصب می‌شوند. استفاده از واژه موقتی، صرفا به دلیل امکان باز و بسته شدن سقف متحرک است.

مواد سازنده سقف متحرک چه ویژگی‌هایی دارند؟

سقف‌های متحرک معمولا از موادی ساخته می‌شوند که گرمای خورشید را از خود عبور نمی‌دهند. به‌این‌ترتیب افراد می‌توانند به‌راحتی در زیر این سقف‌ها استراحت کرده و درعین‌حال از بودن در فضای آزاد لذت ببرند. در کنار این‌ها موادی که در ساخت سقف متحرک، تاشو یا جمع شونده مورداستفاده قرار می‌گیرند، باید در برابر عوامل طبیعی و محیطی مانند بادهای شدید، باران، برف و تگرگ نیز مقاومت خوبی داشته باشند.

زیرا این نوع از سقف‌ها معمولا در فضای خارجی ساختمان نصب می‌شوند. به‌علاوه سقف‌های متحرک که برای اتاق‌های کوچک مورداستفاده قرار می‌گیرند، باید عایق خوبی در برابر نفوذ سرما، گرما و رطوبت باشند. در کنار این‌ها این مواد باید به اندازه کافی سبک باشند.

به همین دلیل معمولا از سازه‌های سبک آلومینیومی و یا پوشش‌های PVC در ساخت این سقف‌ها استفاده می‌شود. اما پارچه‌های ضخیم یکی از بهترین مواد برای ساخت انواع سقف متحرک هستند. زیرا این نوع از مواد سبک بوده و می‌توانند به‌خوبی در برابر عوامل محیطی مقاومت کنند. همچنین از ورق‌های فولادی گالوانیزه نیز در ساخت این نوع از سقف‌ها استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب می‌توان از سقف‌های متحرک در برابر آسیب‌هایی مانند زنگ زدن، خوردگی یا پوسیدگی محافظت کرد.

نوع دیگری از موادی که برای ساخت سقف‌های متحرک مورداستفاده قرار می‌گیرند، تلق‌های پلی کربنات هستند. این نوع تلق‌ها مقاومت بالایی داشته و شفاف هستند. در مواردی مانند استخرها یا سان روم‌ها، تلق‌های پلی کربنات به دلیل شفافیتی که دارند جایگزین خوبی برای انواع پارچه‌ها و فلزات هستند. در کنار این‌ها شیشه نیز یکی دیگر از مواد اصلی سازنده سقف متحرک است.

علاوه بر این‌ها برای افزایش دوام و پایداری سقف متحرک یا تاشو، از رنگ‌های مخصوص برای رنگ‌آمیزی آن‌ها استفاده می‌شود. این نوع از رنگ‌ها به نام رنگ‌های الکترواستاتیک شناخته می‌شوند و می‌توانند به‌خوبی از سقف‌های متحرک در برابر عوامل مختلف محیطی محافظت کنند.

سقف متحرک در چه مواردی کاربرد دارد؟

همان‌طور که گفتیم یکی از موارد اصلی کاربرد سقف‌های متحرک، در ورزشگاه‌ها است. ورزشگاه‌های بزرگ و ویژه که معمولا برای مراسم‌های مهم مانند جام جهانی یا المپیک مورداستفاده قرار می‌گیرند، از این نوع سقف‌ها استفاده می‌کنند. همچنین سقف‌های متحرک به دلیل جنبه اشرافی و تجملاتی که دارند در سالن‌های اجلاس نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته امروزه در برخی از سینماهای لوکس نیز از این نوع سقف‌ها استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب افراد می‌توانند فیلم دیدن در یک سالن سر باز را تجربه کنند.

در کنار این‌ها یکی از موارد کاربرد سقف متحرک یا تاشو، ایجاد سایه است. به همین دلیل در ساختمان‌های مسکونی و برای ایجاد پوشش در فضاهای استراحت از این نوع سقف‌ها استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال در هتل‌هایی که میزبان توریست‌ها هستند، از سقف‌های متحرک برای پوشاندن محل استراحت مسافرین در خارج از محیط هتل استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب افراد می‌توانند به‌راحتی و در شرایط مختلف آب و هوایی از بودن در هوای آزاد لذت ببرند.

همچنین در راه‌پله‌هایی که در حیاط قرار گرفته‌اند و به انباری یا دیگر قسمتهای مختلف ساختمان منتهی می‌شوند، می‌توان از این نوع سقف‌های متحرک بهره گرفت. استفاده از این سقف‌ها در راه‌پله‌ها مانع آلوده شدن آن‌ها و جمع شدن آشغال در راه‌پله‌های بیرونی خواهد شد.

همچنین در فضای کنار استخرها و یا در باغ ویلاها نیز که افراد برای استفاده از نور آفتاب یا استراحت دراز می‌کشند، از سقف‌های متحرک با متریال شفاف استفاده می‌شود. می‌توان این نوع سقف‌ها را بر روی قسمتی از حیاط منزل و یا بالکن نیز قرار داد. به‌این‌ترتیب در ساعات مختلف شبانه‌روز و در فصول مختلف سال می‌توان صبحانه را در فضای بیرون صرف کرد. استفاده از این نوع سقف‌ها در باغ تالارها نیز امکان‌پذیر است. به‌این‌ترتیب در صورت بارش باران و یا وزش شدید باد یا سرمای هوا، نیازی نیست که مهمان‌ها را از باغ خارج کرده و به فضای سربسته منتقل کرد.

یکی دیگر از موارد کاربرد سقف‌های متحرک یا تاشو، استفاده از آن‌ها در فضای  یا گلخانه است. به‌این‌ترتیب می‌توان در زمانی که هوا مناسب است سقف را باز کرده و به گل‌ها اجازه داد که از هوای تازه بهره بگیرند. اما در زمان نامساعد بودن هوا می‌توان با بستن سقف، از گل‌ها و سایر وسایل موجود در این دست از مکان‌ها محافظت کرد.

انواع سقف متحرک

سقف‌های متحرک بسته به نوع کاربردی که دارند و نوع موادی که برای ساخت آن‌ها استفاده شده است، به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند. دسته اول سقف‌هایی هستند که شفاف بوده و می‌توانند نور را از خود عبور دهند. این نوع از سقف‌ها یا جنبه تزییناتی دارند و یا اینکه برای گلخانه‌ها، سان روم‌ها و استخرها مورداستفاده قرار می‌گیرند. نوع دیگری از سقف‌های متحرک از موادی ساخته شده‌اند که نور را از خود عبور نمی‌دهند. این نوع از سقف‌ها بیشتر در مواردی استفاده می‌شوند که هدف از ساخت آن‌ها ایجاد سایه باشد. درباره مزیت و معایب استفاده از  بیشتر بدانید.

سقف متحرک از چه قسمت‌هایی ساخته شده است؟

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سقف متحرک، پایه‌های فلزی است که برای نصب این نوع از سقف‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. این پایه‌ها معمولا از جنس آهن یا آلومینیوم هستند. برای جلوگیری از زنگ زدن پایه‌ها و نگه‌دارنده‌های سقف متحرک، از روکش‌هایی از جنس ورق گالوانیزه استفاده می‌شود.

قسمت اصلی دیگر در سقف متحرک یا تاشو، پوشش سقف است. همان‌طور که گفتیم این پوشش می‌تواند بسته به کاربرد و هدف ساخت سقف متحرک، از جنس‌های مختلفی ساخته شود. تنها نکته مهم درباره پوشش سقف این است که باید بتواند در زمان بسته بودن همانند یک سقف دائمی از ساکنین در برابر انواع عوامل محیطی مانند تابش شدید آفتاب، باد و باران محافظت کند.

قسمت بعدی سقف متحرک، بخشی از آن است که به سقف قابلیت حرکت کردن می‌دهد. این قسمت شامل مفصل‌های تاشونده و موتور الکتریکی است. وجود مفصل‌های تاشونده برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به سقف در زمان تا شدن الزامی است. همچنین وجود موتور الکتریکی برای افزایش سرعت باز و بسته شدن سقف لازم است. سقف‌های تاشو یا متحرک معمولا توسط ریموت کنترل، از راه دور کنترل شده و باز و بسته می‌شوند.

مزیت‌های سقف متحرک یا تاشو

یکی از مزیت‌های سقف متحرک یا تاشو، جنبه زیبایی است که به محیط می‌بخشد. این نوع از سقف‌ها به دلیل اینکه شیوه نوینی در طراحی هستند، باعث ایجاد شدن یک فضای لوکس در ساختمان می‌شوند. درنتیجه می‌توان از آن‌ها برای زیباتر شدن فضای هتل، باغ، سالن یا ساختمان بهره گرفت. اما اگر از جنبه زیبایی بگذریم و وارد جنبه‌های کاربردی سقف تاشو شویم، می‌توان گفت بزرگ‌ترین مزیت سقف متحرک قابلیت بسته و باز شدن آن است. به‌این‌ترتیب افراد می‌توانند در هر زمانی که نیاز داشتند سقف را باز کرده و از تابش خورشید لذت ببرند. اما در مواردی می‌توانند با بستن سقف از خود در برابر خیس شدن زیر باران محافظت کنند.

هزینه اجرای سقف متحرک به چه چیزی بستگی دارد؟

پیش از اینکه تصمیم به اجرای سقف متحرک در محل کار، باغ یا منزل خود بگیرید باید ویژگی‌های محل نصب را موردبررسی قرار دهید. بر این اساس می‌توانید مساحت موردنیاز را برای نصب سقف محاسبه کرده و به‌طور تقریبی هزینه اجرای سقف متحرک را بررسی کنید. در کنار این‌ها ماده‌ای که سقف متحرک از آن ساخته می‌شود، بر روی هزینه ساخت و اجرای سقف تاثیرگذار است. بسته به مکانی که می‌خواهید سقف متحرک را نصب کنید ممکن است بخواهید از مواد شفاف یا غیر شفاف استفاده کنید.

یکی دیگر از موارد موثر در تعیین هزینه اجرای سقف متحرک، قسمت الکتریکی آن است. قیمت موتور الکتریکی بسته به نوع و توان آن متفاوت خواهد بود. واضح است که هرچه مساحت سقف بیشتر باشد، موتور قوی‌تری برای باز و بسته شدن آن نیاز است. در کنار این‌ها سازه‌های فلزی که برای نگهداری از سقف متحرک استفاده می‌شوند و اتصالات نیز در قسمت سقف متحرک تاثیر دارند. به همه این موارد باید اجرت متخصص نصب سقف متحرک را نیز اضافه کنید.

استفاده از سقف‌ متحرک یا تاشو در معماری مدرن بسیار رواج پیدا کرده است. این نوع از سقف‌ها بیشتر در مکان‌های تفریحی مانند استخرها، سینماهای سر باز، باغ رستوران‌ها، باغ تالارها، باغ ویلاها و ورزشگاه‌های سر باز مورداستفاده قرار می‌گیرند. اما امروزه استفاده از آن‌ها در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری نیز توسعه یافته است. این نوع سقف‌ها که با استفاده از یک موتور الکتریکی باز و بسته می‌شوند، معمولا در تراس، بالکن، راه‌پله،  و یا سان روم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گروه ساختمان‌ سازی بتیس یکی از ماهرترین گروه‌های ساختمانی فعال در مناطق یک، دو و سه تهران است که همواره تلاش می‌کند از المان‌های معماری مدرن در ساختمان‌های خود استفاده کند. این گروه در کنار طراحی‌های بسیار زیبا، استفاده از متریال باکیفیت را نیز در اولویت‌های خود قرار داده است. به همین دلیل به‌عنوان یکی از گروه‌های برتر معماری در تهران شناخته شسیستم های سقف متحرک یا سقف های تاشو، به نوعی از سقف ها گفته می شود که با استفاده از نیروی یک موتور الکتریکی، باز و بسته می شوند. فناوری های نوین در طراحی و تولید انواع سقف های متحرک منجر به ارائه محصولات بسیار کاربردی و زیبا شده است به گونه ای که قابل نصب در تمام شرایط آب و هوایی و موقعیت های داخل و بیرون از ساختمان می باشند. سقف های متحرک برای ایجاد سایه و در امان بودن از نور خورشید در ساختمان ها نصب می شوند.

از انواع سقف متحرک برای تراس مجتمع های مسکونی، هتل ها، استخرهای روباز، ویلاها، رستوران ها و کافه ها، اقامتگاه های تفریحی و سیاحتی، محوطه باغ و ….، استفاده می شود. این سقف ها در ابعاد و اندازه های مختلف وجود دارند و با فشار یک دکمه و از طریق ریموت کنترل، باز و بسته می شوند.

سقف متحرک، یک انتخاب ایده آل برای فصل تابستان

سیستم های سقف جمع شونده، سیستم های ثابت و دائمی نیستند اما می توانند یک مکان موقتی را برای استراحت روزانه به ویژه در فصل تابستان ایجاد کنند. محوطه ویلاها، باغ یا تراس در ساختمان های مسکونی در فصل تابستان در معرض تابش نور خورشید قرار دارند؛ ساکنین ساختمان که تمایل دارند یک صبحانه لذت بخش را در تراس یا باغ میل کنند، می توانند با نصب سقف های متحرک، سایه مناسبی را برای خود ایجاد کنند.

باز و بسته شدن سقف های متحرک با توجه به نیاز یا تمایل افراد، انجام می گیرد. انتخاب نوع این سقف ها و جنس مواد سازنده آنها نیز مسأله مهمی است که در این مورد باید به آن دقت نمود.

خرید و نصب سقف متحرک، یک سرمایه گذاری بلند مدت

طراحان و مهندسان حوزه تجهیزات و مصالح ساختمانی عقیده دارند نصب سقف متحرک برای موقعیت های مختلف در ساختمان، یک نوع سرمایه گذاری بلند مدت است. با این سقف ها تا حدود 5 تا 15 درصد در هزینه های ساختمانی صرفه جویی می شود. برترین سقف های متحرک از سازه های آلومینیومی سبک ساخته می شوند که در برابر شرایط محیطی، بسیار مقاوم می باشند. این در حالی است که پوشش های مقاوم PVC برای این تجهیزات موجب می شوند مقاومت سقف ها در برابر وزش بادهای شدید، افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید :

مزایای سقف متحرک چیست؟

اولین و مهم ترین مزیت سقف های متحرک، قابلیت باز و بسته شدن آن ها مطابق با نیاز افراد است. باز کردن سقف هنگام تابش نور خورشید در فصل تابستان یا در هنگام بارش باران در فصل پاییز و زمستان، از طریق ریموت کنترل سقف ها امکان پذیر است. این سقف ها معمولاً برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی در بالکن یا تراس، بسیار مناسب هستند.
مواد اولیه که برای ساخت انواع سقف متحرک به کار می روند از جنس شیشه، کامپوزیت، فلز، پلی کربنات و … هستند که این مواد موجب استحکام و دوام سازه در برابر نور خورشید، خوردگی و سایر عوامل محیطی می باشند.

نکات مهم در خرید و نصب سقف متحرک

انواع مدل های سقف متحرک را به نوعی می توان جزو سایبان های برقی بزرگ نیز به شمار آورد. سقف هایی که از جنس فلز ساخته شده اند، در حقیقت از ورق های فولادی گالوانیزه بسیار مقاوم در رنگ های متنوع می باشند. این ویژگی، سقف ها را از آسیب های خوردگی و زنگ زدگی در امان می دارد. رنگ های الکترواستاتیک برای رنگ آمیزی این سازه ها استفاده می شود که این عامل نیز در پایداری و دوام سقف ها تأثیرگذار است.

در انتخاب و خرید مدل های مختلف سقف های متحرک باید دقت داشت که فضای مورد نظر برای ایجاد یک پوشش و سایه در ساختمان چقدر است. در مرحله بعدی، لازم است کارشناسان نصب سقف ها از محل بازدید کنند تا موقعیت دقیق مکان نصب از نظر تعداد پایه های نگهدارنده و محل قرار گرفتن موتور الکتریکی به دقت مشخص گردد.

سقف متحرک پوششی از ورق های پلی کربنات است که در انواع شفاف وغیرشفاف دیده می شوند. این سقف ها قابلیت باز و بسته شدن یا جمع شدن و گشوده شدن را دارند. این نوع از سقف ها کاربردهای مختلفی از جمله سایه بان بودن، امنیت در برابر باران و تگرگ و زیبایی بخشیدن به فضا را دارند. همچنین این نوع پوشش ها در برابر ضربات شدید، سقوط اشیاء و حوادث طبیعی مقاوم می باشند، به همین دلیل حتی برای مکان های زلزله خیز نیز مناسب هستند.

صنعت معماری تا به حال پیشرفت های زیادی داشته است. یکی از این پیشرفت ها که البته مدت زیادی است که به اشکال مختلف وجود داشته است استفاده از سقف های متحرک می باشد. این سقف ها که از گذشته با نام سایه بان بیشتر شناخته شده هستند از دوران مصر باستان برای محافظت در برابر تابش نور خورشید در مغازه ها مورد استفاده قرار می گرفته است. این سایه بان ها از جنس حصیر یا پارچه کتانی ساخته می شدند و سازه آن ها الوار یا ریسمان بود. رفته رفته تکامل و پیشرفت این سایه بان ها شروع شد و جنس آنها تغییر کرد و این تغییر همچنان ادامه دارد.

به طور کلی به سقف هایی که باز و بسته می شوند سقف های جمع شو، متحرک یا اتوماتیک می گویند. سقف متحرک پارچه ای  معمولا از سازه فلزی، پوششی از جنس شیشه یا پارچه یا فلز و سیستمی برای باز و بسته شدن اتوماتیک تشکیل شده است. این نوع از سقف ها در تالار، سالن کنسرت، ، ورزشگاه، استخر، پارکینگ، کشتی های بخاری، ساخت آسیاب، بادبان،  و رستوران کاربردهای فراوانی دارد.

سقف های متحرک برای هرشرایط جوی و هر فصلی مناسب هستند چون با هر دمایی سازگار می باشند و دچار فرسایش نمی شوند.
این نوع از پوشش های سقفی در مقابل باد مقاوم هستند.
این سقف ها علاوه بر مقاوم بودن، زیبایی و آرامش خاصی به محیط می بخشند و فضای امن و دلچسبی را برای استراحت ایجاد می کنند.
محافظ قوی در مقابل اشعه نور خورشید می باشد.
نوعی از این سقف ها که محیط را محصور می کند، محافظت خوبی در برابر ریز گرد ها و گرد و خاک دارد. همچنین عایق سرما و گرما و سروصدا هستند.
می توان با جدا کردن پیج و مهره های آن، این سازه ها را به مکان دیگری جابجا کرد.

ورق پلی کربنات جایگزین شیشه

برای محل هایی که شیشه ها در معرض شکستن قرار دارند، می توان ورق های پلی کربنات بجای شیشه استفاده کرد. این ورق ها چون مقاومت بالایی دارند به آسانی نمی شکنند و در برابر سقوط اجسام آسیب نمی بینند. همچنین شفاف، سبک و از نظر اقتصادی به صرفه هستند. این ورق ها در مقابل اشعه مضر خورشید که آسیب های زیادی وارد می کند محافظ هستند. با نصب این ورق ها بجای شیشه نیاز نیست نگران تمیز کردن آن باشید؛ به دلیل خاصیت آنتی استاتیک آن ها، گرد و غبار جذب نمی شود و با یک شستشوی ساده کاملا تمیز می شود.

پوشش سقفی که نسبت به سقف های معمول مزیت های مختلفی دارد دو نوع دسته ی ثابت و متحرک دارد. هر دو مدل مستحکم و با دوام هستند ولی تفاوت هایی نیز دارند. برای مثال نحوه ی نصب و جابجایی آنها متفاوت است. پوشش های ثابت همانطور که از اسم آنها مشخص است بدون قابلیت حرکت دادن هستند. ولی پوشش های متحرک بدین گونه ساخته شده اند که ورق های کار گذاشته شده در سازه توسط ریل تعبیه شده جابجا می شوند. این جابجایی هم بصورت دستی قابل انجام است هم بصورت اتوماتیک با کمک یک ریموت می توان سقف را باز یا بسته کرد. مدل های دستی نیاز به فشار زیادی ندارند و به راحتی با نیروی کم هم جابجا می شوند.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی ناماین نوع سقف متحرک از پوشش پارچه ای سبک و ریل آلومینیومی ساخته شده است. باز و بسته شدن این سقف با ریموت انجام می شود و در هنگام جمع شدن فضای زیادی اشغال نمی کند. این مدل ها به شکل پیش ساخته وجود دارند به همین دلیل در مدت زمان کمی اجرا می شوند.
از پوشش سقفی پارچه ای در مکان های تجاری بسیار استفاده می شود چون هم می تواند زیبایی متناسب و هماهنگ با مبلمان را به محیط ببخشید؛ و هم نگرانی برای شرایط مختلف آب و هوایی مثل باران، برف، آفتاب شدید را برطرف می کند. این ویژگی به دلیل جنس پارچه ی آنها است که از دولایه ی pvc و دو لایه ی uv می باشد. معمولا این سقف ها را بصورت شیب دار می سازند تا هنگام باریدن باران، به کناره ها متمایل شود و از روی سقف خارج شود.فهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ساختار سقف های متحرک شیشه ای شامل یک لت ثابت و تعدادی لت متغیر است که لت های متغیر زیر لت ثابت جمع می شوند. این نوع سقف ها امکان بهره بردن از نور و فضای بیرون را فراهم می کنند. به همین دلیل در بخش های نورگیر کافی شاپ ها و منازل کاربرد دارد. شیشه استفاده شده در این سقف ها از نوع سکوریت نشکن دوجداره لمینت می باشد که باعث می شود در صورت شکستن دچار ریزش نشود. می توان بجای شیشه از تلق های پلی کربنات نیز استفاده کرد که سبک تر می باشد. این نوع در مقابل باران و برف، همچنین سروصدا، سرما و گرما از فضا محافظت می کند.

این نوع از سقف های متحرک که سقف لوور نیز نامیده می شوند، مقاوم ترین نوع است. ساختار این سقف شامل ورق های آلومینیومی توخالی می باشد که برای عایق کردن آن از یونولیت استفاده می شود. این مدل سقف نسبت به پارچه ای مزیت های بیشتری دارد اما دارای قیمت بالاتری می باشد. از خصوصیت های این سقف می توان عایق صدا،عایق حرارت، دوام در مقابل وزن زیاد را نام برد. از دیگر ویژگی های آن این است که لوله های آلومینیومی تعبیه شده تا آب باران را به سمت فاضلاب هدایت کند.

به سقف متحرک تلسکوپی، سوله متحرک نیز می گویند که در واقع دیواره ندارد. این نوع سقف بدلیل اینکه محدودیتی در اجرا ندارد، در استخر، رستوران و کافی شاپ در تمام فصول استفاده می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا