اقتصادیکسب و کار ویژه

سم کنفیدور چیست؟ نحوه مصرف چطوریه؟

سم کنفیدور برای چیست ؟

ایمیدا کلوپراید،آفت کشی است که با نام تجاری کنفیدور و گاچو در بازار وجود دارد. ایمیداکلوپراید حشره کش سیستمیک است که دارای  اثر نفوذی، تدخینی،  تماسی و گوارشی است. این حشره کش  جزء حشره کش­های شبه نیکوتینیو از گروه شیمیایی ایمیدازولها است و  دارای اثر تماسی، گوارشی و خاصیت سیستمیکی بسیار زیاد است. این ترکیب به صورت سوسپانسیون برای محلول پاشی و پودر خیس شونده آن برای ضد عفونی بذر فرموله شده است. سم کنفیدور پاک سم  به منظور کنترل تریپس پنبه، حشرات ناقل بیماریهای ویروسی سیب زمینی، کرم مفتولی ریشه، شپشک ریشه گندم، موریانه، لارو آبدزدک، ملخ، جیرجیرک و سایر آفات بذر قابل استفاده است. لازم به توضیح است که  این ترکیبات برای زنبورعسل و ماهی ایجاد حساسیت می کند.

 سم کنفیدور در بین انواع سموم حشره کش

استفاده از ترکیبات هدف دار خطر از بین رفتن حشرات مفیدیا غیر هدف را به حداقل می رساند.حشره کش هایویژه می توانندحشرات خاصی را هدف قرار می دهند بخش های مختلفی از بدن حشرات را هدف میگیرند.سموم گوارشی فقط در صورت بلعیدن از طریق دهان سمی هستند و بیشتر برای آن دسته از حشرات مفید هستند که دارای قسمت های دهان گزنده یا جونده هستند، مثلا سوسک و ملخ. حشره کش های تماسی به پوست آفت نفوذ می کنند و معمولا برای بندپایانی مانند شته ها که سطح گیاه را سوراخ کرده و شیره آن را می مکند ، استفاده می شود. سموم حشره کش تدخینی ترکیباتی سمی هستند که از طریق اسپیکرال های تنفسی وارد سیستم تنفسی حشره می شوند.کنفیدور نوعی حشره کش سیستمیک و وسیع الطیف است که دارای همه  اثار نفوذی، تدخینی،  تماسی و گوارشی است.

کاربرد سم کنفیدور

نحوه اثر سم کنفیدور هلندیبا سایر حشره کش­ها متفاوت است.  این حشره کش روی نژادهای جدید و مقاوم آفات به خصوص حشراتی که در برابر سموم فسفره آلی مقاوم شده اند موثر است.ماده موثر موجود در حشره کش کنفیدور به صورت تماسی و گوارشی روی آفات گیاهی به ویژه حشرات مکنده اثر می­کند و با اختلال در کار سیستم عصبی موجب نابودی آنها می شود . این حشره کش دارای خواص سیستمیکاست که از طریق برگ،ساقه و ریشه جذب گیاه می شود و به راحتی توسط عصاره موجود در آوندها به سایر قسمتهای گیاه منتقل می شود .پیش از خرید خرید سم کنفیدور درباره سازگاریآن با گیاهانباید بدانیدکه کنفیدور با مقدار مصرف توصیه شده، هیچ نوع علائم زردی و سوزندگی در گیاهان ایجاد نمی کند .

بهترین زمان مصرف سم کنفیدور

بهترین زمان مصرف سم کنفیدور با توجه به نظر کارشناسان حفظ نباتات هر منطقه تعیین میشود، ولی بطور کلی بهترین زمان مصرف سم کنفیدور  بمحض مشاهده آفت یا خسارت است. کنفیدور بدلیل مایع و حالت اسپری, براحتی قابل استفاده می‌باشد و بعد از پاشیدن روی شاخ و برگ گیاهان سریعا جذب و به تمام نقاط برگ گیاهان انتقال می‌یابد.سم کنفیدور  نوعی سم با خاصیت دوگانه است این بدان معنی است که خاصیت چربی دوست آن منجر به عبور از سطح برگ و خاصیت آبدوستیاش به آن  اجازه حرکت در آوند  را می‌دهد.

میزان مصرف سم کنفیدور

کنفیدور را می توان به صورت محلول پاشی شاخه و برگها ، افزودن به آب آبیاری درختان از طریق سیستمهای آبیاری مانند آبیاری قطره ای و سایر روشهای آبیاری مصرف کرد. همچنینروش جدید این است که کنفیدور را  به وسیله قلم مو و یا برس روی تنه درختان مالیدمقدار آب مورد نیاز برای گیاه به منظور ضد عفونی بذر 1/5 برابر مقدار سم مصرفی است.دقت کنید که برای پرهیز از عوارض سم کنفیدور در هنگام گلدهی محصولات استفاده از ایمیداکلوپراید اجتناب شود .

شیوه مصرف سم کنفیدور

به منظور  ضدعفونی بذر ، مقدار توصیه شده بذر را در آب (1/5 برابر مقدار سم کنفیدور مصرفی) بریزید و  10 دقیقه صبر کنید و بعد هم بزنید  تا محلولییکنواخت بدست آید. بعد بذرها را در بشکه ای  دوار بریزید  و به دنبال آن محلول سم کنفیدر را ریخته و 5-4 دقیقه دستگاه را بچرخانید  تا همه بذرها کاملا به سم آغشته شود.

 موارد مصرف سم کنفیدور

سم کفیدور برای مگس سفید، شته, عسلک پنبه, پسیل, شپشک, زنجره و زنجرک, تریپس, لارو پروانه ها, حشرات خاکزی, سر خرطومی برنج, سوسک کلرادو, موریانه ها و آفات بهداشتی مثل کک ها و سوسکهای سوسریبسیار کارآمد است. سم کنفیدور برای درخت انگور، مرکبات،درخت انجیر، گردو، پسته وگیاهان زینتی از جمله کاکتوس استفاده می شود.سم کنفیدور برای گل های زینتی به میزان 0/7-0/3 لیتردر هزار لیتر آب استفاده می شود. سم کنفیدور برای خیار نیز استفاده میشود.آفت  گیاهان جالیزی (گوجه فرنگی, خیار, خربزه, طالبی, هندوانه, فلفل سبز, بادمجان)، شته ها و زنجره ها،عسلک پنبه و مگس سفید گلخانه و تریپس هستند که با 0/6-0/3 لیتردر هکتار سم کنفدور از بین میروند. مقدار سم کنفیدور برای پسیل گلابی و سایر درختان میوه دانه دار  و هسته دار 0/7-0/3 لیتردر هزار لیتر آب است.

نظر کارشناسان گل و گیاه درباره سم کنفیدور

حشره کش ها سموم دفع آفاتی هستند که برای از بین بردن ، آسیب رساندن ، دفع یا کاهش یک یا چند گونه حشرات فرموله شده اند. حشره کش ها  می توانند کشاورزان را از شر آفات مختلف نجات دهند و با محافظت از محصولات در برابر حشرات و آفات دیگر تولید محصولات کشاورزی را افزایش دهند. کاربرد مدیریت تلفیقی آفات می تواند میزان حشره کش مورد نیاز برای کنترل بسیاری از حشرات را به طور قابل توجهی کاهش دهد. استفاده از بیش از یک  حشره کش در یک مکان می تواند اثربخشی آن را کم یا زیاد کند. همچنین ممکن است خطر بیشتری برای سلامتی و یا محیط زیست داشته باشد . جوانه بان در کنار شما هستند تا همه چیز را دربارهاستفاده از سم حشره کش کنفیدر به شما بگویند. برای خرید و مشاوره می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا