عمومیکسب و کار ویژه

عملکرد سرمایش و گرمایش در خانه های هوشمند

ترموستات یا سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند چیست؟

 از امکانات خانه هوشمند ترموستات سرمایشی و گرمایشی هوشمند ترموستاتی است که می‌توان آن را از طریق تلفن همراه، تبلت، بلندگوی هوشمند یا دیگر دستگاه‌های متصل به اینترنت، کنترل کرد. ترموستات‌های هوشمند به شما امکان می‌دهند تنظیمات دمای مورد نظر خود را برنامه‌ریزی کنید و همچنین می‌توانید آنها را در سیستم اتوماسیون‌سازی خانگی بگنجانید. این سیستم‌ها بسته به مدل خود می‌توانند ویژگی‌های جالب زیادی ارائه دهند. برخی از این سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی می‌توانند تنظیمات رایج گرما و سرما را یاد بگیرند و به طور خودکار بر اساس آن عمل کنند. برخی از آنها نیز دارای ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند بروز مشکل در سیستم کانالکشی یا سیستم تهویهی مطبوع را تشخیص دهند. این سیستم‌های ترموستات هوشمند همچنین ممکن است بتوانند زمان تعمیر و بررسی سیستم مانند زمان تغییر فیلتر را به شما یادآوری کنند. علاوه بر این ممکن است ترموستات شما بتواند جزئیات مربوط به مصرف انرژی را نیز به شما ارائه دهد.

سیستمِ سرمایشی و گرمایشی هوشمند چگونه کار میکند؟

برای اینکه درک کنید یک سیستم سرمایشی و گرمایشی  بهترین خانه هوشمند چگونه کار می‌کند باید نحوهی عملکرد ترموستاتهای معمولی را بشناسید. یک ترموستات از دما استفاده می‌کند تا مشخص کند چه زمانی باید سیستم تهویه مطبوع یا گرما را روشن و خاموش کند. این سیستم معمولا مانند یک سوئیچ لامپ عمل می‌کند، با این تفاوت که از دما و معادلات نیز استفاده می‌کند تا متوجه شود چه زمانی فن، گرمایش و سرمایش را روشن و خاموش کند. یک ترموستات معمولی دارای یک سیم گرم، یک سیم معمولی، یک سیم متصل به دمندهی فن و یک سیم متصل به سیستم HVAC برای سرایش و گرمایش است. بعلاوه ممکن است سیم‌های اضافه‌ی دیگری مانند حرارت کمکی، گرمای اضطراری، سرمایش و گرمایش دو مرحلهای و یا سیم‌هایی برای سیستم باشد که گرمایش و تهویه‌ی مطبوع را مجزا می‌کند.

ترموستات‌های هوشمند هم به طور مشابه کار می‌کنند با این تفاوت که آنها به سیستم وای‌فای خانه نیز متصل می‌شوند. به این ترتیب می‌توانید تنظیمات ترموستات را از راه دور با اپلیکیشن همراه تغییر دهید. وقتی یک تنظیمات دما را وارد اپلیکیشن می‌کنید، تنظیمات مورد نظر از طریق شبکه‌ی وای‌فای به سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند منتقل می‌شود و ترموستات سیگنال را برای دمنده و یا سیستم HVAC ارسال می‌کند. اگر از بلندگوهای هوشمند مانند گوگل هوم (Google Home) استفاده کنید می‌توانید با فرمان صوتی تنظیمات دمایی خانه‌ی خود را انجام دهید. این کار آنقدر سریع انجام می‌شود که احتمالا هرگز متوجه تمام اجزای سازنده‌ی تنظیم ساده‌ی دما در خانه نخواهید شد.

سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند چگونه باعث صرفهجویی در هزینهها میشود؟

سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند صرفا با خنک‌سازی و گرم کردن دمای خانه به اندازه‌ای که به آن نیاز دارید به صرفهجویی در هزینههای شما کمک می‌کنند. ترموستات هوشمند با استفاده از ویژگی‌هایی مانند یادگیری، برنامهریزی و زمانبندی، بخشبندی ساختمان و با تشخیص مشکلات سیستم و با یادآوری زمان تعمیرات در مصرف کمتر انرژی و کاهش هزینهها موثر خواهد بود. سنسورهای اتاق می‌توانند با گرمایش و سرمایش بخش‌های خاص، مصرف انرژی را کاهش دهند.

تفاوت بین ترموستات هوشمند و ترموستات قابل برنامهریزی در سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

یک سیستم گرمایشی هوشمند به کاربر امکان می‌دهد برنامه و تنظیمات مورد نظر را وارد کند. این سیستم هوشمند یک قدم نسبت به ترموستات قابل برنامهریزی جلوتر است چرا که به کاربر اجازه می‌دهد تنظیمات مورد نظر خود را وارد کند و آن را به برای عملکرد و ویژگیهای پیشرفتهتر به وای‌فای متصل کند.

الزامات نصب سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند چیست؟

بسیاری از خانه‌ها با سیستم HVAC هوشمند می‌توانند به سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند ارتقا پیدا کنند؛ البته به این شرط که اتصال به وایفای وجود داشته باشد. با این حال، با توجه به اینکه انواع مختلفی از تنظیمات سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی وجود دارد، لازم است که قبل از خرید ترموستات هوشمند سازگاری آن با سیستم خود را تایید کنید. همچنین ممکن است لازم باشد یک C-wire (یا سیم معمولی) در تنظیمات سیم‌کشی ترموستات سرمایشی و گرمایشی موجود خود داشته باشید. اگر C-wire ندارید می‌توانید ترموستات هوشمندی تهیه کنید که شامل یک کیت آداپتور باشد.

 

نحوهی استفادهی اولیه از ترموستات هوشمند در مکانیزم سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

یک سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند دقیقا مانند یک مدل معمولی نصب می‌شود و نیاز به تنظیمات دستی برای هفته‌های اول دارد. به محض اینکه ترموستات را به سطح مورد نظر و مناسب خود تنظیم کردید (معمولا موقع بیدار شدن، ترک کردن خانه، ورود به خانه و خوابیدن)، ترموستات این ترجیحات شما را می‌آموزد و به طور اتوماتیک تنظیمات را انجام می‌دهد. زمانی که برنامه و زمانبندی شما متفاوت است، ترموستات هوشمند به طور خودکار با آن سازگار می‌شود و زمان‌هایی که در خانه نیستید در گرمایش و سرمایش صرفه‌جویی می‌کند.

مزایای استفاده از ترموستات یا سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

سیستم‌های سرمایش و گرمایش هوشمند امروزی تنها یک کنترل پنل برای گرمایش و تهویهی مطبوع شما نیست. این ترموستات‌ها مجهز به وایفای، سنسور، الگوریتمهای پیشرفته و غیره هستند. در ادامه به برخی از مزایای استفاده از سیستم ترموستات هوشمند برای خانه اشاره می‌کنیم؛ دلایلی برای نوسازی سیستمهای سرمایشی و گرمایشی قدیمی!

مزایای ترموستات هوشمند: 1- صرفهجویی در هزینهها و مصرف انرژی

یک ترموستات هوشمند دقیق و آموزنده است. با استفاده از راهنمای کاربر و نکات مربوط به صرفهجویی در مصرف انرژی که ترموستات‌های هوشمند ارائه می‌دهند، می‌توانید برای هر بخش یک برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید تا در هزینه‌ها و مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.

 

مزایای ترموستات هوشمند: 2- حسگرهای حرکتی سیستم سرمایش و گرمایش خانه هوشمند

یک سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند مجهز به سنسورهایی است که وقتی افراد در خانه حضور دارند و فعالیت می‌کنند، آن را تشخیص می‌دهد. این مساله به آنها امکان می‌دهد زمان‌هایی که افراد خانواده در خانه هستند و زمان‌هایی که کسی حضور ندارد را تشخیص دهند و زمان‌بندی داشته باشند.

مزایای ترموستات هوشمند: 3- یادگیری طولانی مدت

ترموستات‌هایی مانند ترموستات هوشمند نِست (Nest smart thermostat) توابع یادگیری داخلی دارند. این ترموستات‌ها می‌توانند در ترکیب با سنسورهای خود یاد بگیرند چه وقتی افراد فعال هستند و چه زمانی نیاز دارند سیستم سرمایش و گرمایش روشن باشد و به این ترتیب تغییرات را متناسب با آن اعمال کنند. این کار به شما کمک می‌کند در برنامهریزی اولیه و تغییر فصلها در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

 

مزایای ترموستات هوشمند: 4- کنترل از راه دور سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

یک سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند با اپلیکیشنهای مخصوص خود همراه است که می‌توانید آن را روی دستگاه موبایل خود دانلود کنید. در نتیجه به شما امکان می‌دهد ترموستات سرمایشی و گرمایشی را از هر جایی که اینترنت دارید، بررسی و کنترل کنید و در صورت نیاز دما را تغییر دهید. اگر در تعیطلات و یا زمان‌هایی که در خانه نیستید لازم است تغییراتی اعمال کنید، یک ترموستات متصل به وایفای برای شما گزینه‌ی خوبی خواهد بود.

مزایای ترموستات هوشمند: 5- برنامهریزی مبتنی بر اپلیکیشن سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

ترموستات‌های هوشمند متصل به وای‌فای علاوه بر امکان کنترل از راه دور به شما امکان می‌دهند تا برنامهریزی سرمایش و گرمایش را مستقیما از طریق اپلیکیشن آن انجام دهید. در نتیجه، نه تنها این کار از فشار دادن دکمه‌های روی ریموت کنترل ساده‌تر است، بلکه به شما امکان می‌دهد مدیریت دقیقتری بر دمای هفته به هفته داشته باشید.

مزایای ترموستات هوشمند: 6- پیگیری میزان مصرف انرژی در سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند بعلاوه گزارشاتی در مورد میزان مصرف برق ارائه می‌دهد. این سیستم‌ها نشان می‌دهند چگونه مصرف انرژی شما با گذشت زمان تغییر کرده و این تغییرات چه هزینه‌ای برای شما داشته است. در نتیجه، این گزارشات معمولا با نکاتی در مورد چگونگی تنظیم دما برای صرفهجویی در مصرف انرژی همراه است.

 

مزایای ترموستات هوشمند: 7- سازگار با سایر دستگاههای هوشمند سازی شده

پتلتفرم دستگاه‌های هوشمند قابلیت سازگاری دارند و این بدان معنا است که ترموستات هوشمند شما می‌تواند با تعداد زیادی از سایر دستگاهها و وسایل هوشمند خانگی ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را تبادل کند. برای مثال رطوبتسازهای هوشمند و تصفیهکنندههای هوا را اگر با سیستم عاملی سازگار باشند، می‌توان با ترموستات کنترل کرد.

مزایای ترموستات هوشمند: 8- قابلیت فرمان صوتی در هوشمند سازیِ سیستم سرمایشی گرمایش

ترموستات‌های هوشمند به لطف سازگاری با تکنولوژی فرمان صوتی مانند الکسای آمازون می‌توانند با فرمان صوتی فعال شوند. شما می‌توانید دمای مورد نظر خود را به الکسا بگویید تا سریعا آن را به سیستم ترموستات هوشمند منتقل کرده و تغییرات را اعمال کند.

سیستمِ سرمایشی و گرمایشی هوشمند: رفاه بیشتر و صرفهجویی در مصرف انرژی

حتما زمان‌هایی را به خاطر دارید که دمای سیستمهای گرمایشی را باید به صورت دستی تنظیم می‌کردیم. پس از آن ترموستاتها وارد بازار شدند که انعطافپذیری بیشتر در تنظیم دما به ساکنان داند. اما حتی ترموستاتهای قابل برنامهریزی هم دارای محدودیت‌هایی بودند. و حالا تکنولوژی گزینه‌ی دیگری را برای کنترل دما به ارمغان آورده است که می‌توان با آن به سادگی سیستمهای سرمایشی و گرمایشی را تنظیم کرد؛ این تکنولوژی جدید که ترموستات هوشمند نام دارد و در این مطلب در مورد آن توضیح دادیم، محدودیت‌های تجهیزات پیشین را ندارد و مزایای زیادی هم برای خانه‌ی هوشمند به همراه می‌آورد. در واقع این تکنولوژی جدید گزینهای ایدهآل برای هوشمند سازی خانهها است.

ترموستات‌های هوشمند نیاز به تنظیم مداوم دما از طریق دکمه‌های دستگاه را به حداقل می‌رساند و هرگاه که نیاز به تغییر دما احساس کنید می‌توانید آن را از راه دور و از طریق اپلیکیشن تنظیم کنید. بعلاوه ترموستات هوشمند الگوهای زندگی شما را یاد می‌گیرد و دما را بر اساس آن تنظیم می‌کند. هوشمند سازی سیستم سرمایش و گرمایش به این ترتیب علاوه بر ایجاد آسایش و راحتی در صرفهجویی در مصرف انرژی و کاهش هزینههای آن نیز موثر است.

منبع : control4.com

دکمه بازگشت به بالا