عمومیکسب و کار ویژه

فن برج خنک کننده چگونه می توان هزینه های آن را کاهش داد؟

افزایش راندمان برج خنک کن به معنی بهینه‌ سازی برج خنک کننده جهت افزایش ظرفیت خنک کاری، کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف آب، افزایش طول عمر قطعات و کاهش هزینه‌ های جاری می‌ باشد. روش‌ های بهینه سازی و افزایش راندمان برج خنک کن بسته به متفاوت می‌ باشد. بنابراین اولین قدم آشنایی با نوع و مکانیزم برج خنک کننده می‌ باشد. پس لازم است برج خنک کننده و را مشخص نمایید. سپس با استفاده از اقداماتی که در این مطلب از به شرح آن می‌ پردازیم نسبت به بهینه سازی کولینگ تاور اقدام کنیم.

پروانه کولینگ تاور |فن کولینگ تاور | قیمت فن محوری برج خنک کننده در سال 1402

چندین اقدام جهت افزایش راندمان برج خنک کن که در همه برج‌ های خنک کننده قابل اعمال است، موثر می‌ باشند که در ادامه به بررسی آنها می‌ پردازیم.

  • افزایش راندمان برج خنک کننده از طریق تخلیه زیرآب برج خنک کننده از قسمت آب گرم
  • افزایش راندمان برج خنک کننده از طریق نصب آفتابگیر یا گریل
  • افزایش راندمان برج خنک کننده با استفاده از سیستم کنترل هوشمند
  • افزایش راندمان برج خنک کننده با بررسی و بهینه‌سازی سیستم توزیع آب
  • افزایش راندمان برج خنک کننده با بررسی توان الکتروموتور برج خنک کننده و تقویت فن
  • افزایش راندمان برج خنک کننده با افزایش حجم یا تغییر نوع سطوح انتقال حرارت

تخلیه زیرآب برج خنک کننده از قسمت آب گرم

بین دمای ورود و خروج از برج خنک کننده اختلاف دما وجود دارد که با نام رنج شناخته می‌ شود. جهت جلوگیری از اتلاف انرژی بهتر است که تخلیه از قسمت آب گرم ورودی به برج خنک کننده و قبل از خنک شدن آن باشد. معمولاً تخلیه زیر آب برج خنک کن از ناحیه تشت آبسرد برج خنک کننده انجام می‌ شود که اشتباه است. تخلیه زیرآب برج خنک کننده از ناحیه آب گرم به میزان 1 تا 2 درصد افزایش راندمان برج خنک کن و سیستم تهویه مطبوع را به دنبال خواهد داشت.

افزایش راندمان برج خنک کننده با نصب آفتابگیر یا گریل

معمولاً قطعات و در معرض نور خورشید قرار دارند. همانطور که در مطلب اشاره کردیم، تابش نور مستقیم آفتاب به آب کولینگ تاور موجب رشد جلبک در سیستم برج خنک کن خواهد شد. این رشد جلبک موجب آسیب به که نقش اصلی انتقال حرارت را دارد می‌ شود و موجب گرفتگی ، قطعات و سیستم خواهد شد، در نتیجه راندمان برج خنک کن پایین خواهد آمد.  فن برج خنک کننده در واقع قطعه‌ای است که وظیفه آن منتقل کردن هوا از بیرون به داخل کولینگ تاور است.

بنابراین برای افزایش راندمان برج خنک کن و جلوگیری از تشکیل جلبک، در قسمت بالای برج خنک کن آفتابگیر یا گریل نصب نمایید که جلوی تابش مستقیم آفتاب به داخل را بگیرد، ضمن اینکه باید توجه نمود که در مسیر خروج هوا و فشار هوا تداخل ایجاد نکند. بهتر است در هنگام نصب برج خنک کننده آن را در محلی که سایه بیشتری دارد نصب کنید، زیر سایه ساختمان بهترین مکان می‌ باشد.

افزایش راندمان برج خنک کننده با استفاده از سیستم کنترل هوشمند

همانطور که قبلا بررسی شد سیستم با اندازه گیری لحظه‌ ای دمای خروجی از برج خنک کننده با وسیله اینورتر دور موتور را کنترل می‌ کند و در مصرف آب و انرژی به طور قابل ملاحظه‌ ای صرفه جویی می‌ نماید. همینطور این سیستم در هنگام راه‌ اندازی به صورت نرم سیستم متحرک را به حرکت می‌ اندازد و در نتیجه از آسیب رسیدن به قطعات برج خنک کننده جلوگیری می‌ کند.

افزایش راندمان برج خنک کن به معنی بهینه‌ سازی برج خنک کننده جهت افزایش ظرفیت خنک کاری، کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف آب، افزایش طول عمر قطعات و کاهش هزینه‌ های جاری می‌ باشدبرای افزایش راندمان کولینگ تاور، راه‌ های تخصصی وجود دارد که نیاز به کارشناسی دقیق دارد، زیرا تنظیمات و تغییر می‌ کند و ممکن است نیاز به باشد.

افزایش راندمان برج خنک کننده با بررسی و بهینه سازی سیستم توزیع آب

در یک برج خنک کننده هر چه قطرات ریزتری تولید نماید و بروی سطوح انتقال حرارت توزیع کند، راندمان برج خنک کن بالاتر می‌ رود. با پیشرفت تکنولوژی امروزه نازل‌ هایی طراحی و ساخته شده است که آب را به صورت یکنواخت و به صورت قطرات ریز بروی پکینگ‌ ها می‌ پاشد. تغییر سیستم توزیع آب یا نازل برج خنک کن باید توسط کارشناس طراحی برج خنک کننده صورت پذیرد.

بررسی توان الکتروموتور برج خنک کننده و تقویت فن

میزان کشش آمپر را اندازه‌ گیری می‌ کنیم. میزان آمپر مصرفی الکتروموتور باید به آمپر نامی نزدیک باشد، ولی اگر فاصله معنی‌ داری بین این دو وجود داشت و الکتروموتور آمپر کمتری می‌ کشید، می‌ توان نسبت به تقویت فن برج خنک کننده اقدام کرد تا دبی هوای بیشتری را در برج خنک کن به جریان بیاندازد.

البته باید در نظر داشت که افزایش دبی هوا در برج خنک‌ کننده در محدوده استاندارد انجام شود تا افزایش پرتاب آب را به دنبال نداشته باشد. جهت تقویت فن و افزایش راندمان برج خنک کن می‌ توان زاویه بلیدها را افزایش داد و یا به تعداد پره‌ های آن اضافه نمود و یا دور آن را بالا برد که این کار حتماً باید مطابق با نظر کارشناس انجام شود.

افزایش راندمان برج خنک کننده با افزایش حجم یا تغییر نوع سطوح انتقال حرارت

یکی دیگر از راه‌ های افزایش راندمان برج خنک کن، افزایش حجم سطوح انتقال حرارت و یا حتی تغییر نوع آن می‌ باشد. لازم است تا با بررسی ابعاد برج خنک کن و همینطور ملاحظه فاصله پاشش آب تا پکینگ‌ ها، امکان اضافه نمودن سطوح انتقال حرارت سنجیده شود. مسلماض در صورت افزایش حجم پکینگ به صورت اصولی راندمان برج خنک کننده افزایش خواهد یافت.

قبلاً اشاره کردیم که پکینگ برج خنک کننده دارای انواع مختلفی می‌ باشد. برخی پکینگ‌ ها فواصل کمتری داشته و سطح تماس گسترده‌ تری میان آب و هوا ایجاد می‌ نمایند. بنابراین با بررسی می‌ توان نسبت به تغییر سطوح انتقال حرارت به نوعی با سطح تماس بیشتر اقدام نمود که افزایش راندمان برج خنک کن را به دنبال خواهد داشت. این اقدامات همگی باید زیر نظر کارشناس برج خنک کننده انجام شود تا در محدوده نسبت‌ های استاندارد صورت پذیرد و آسیبی به عملکرد برج خنک کن وارد نشود.

عملیات آبی در برج خنک برج های خنک کننده قلب سیستم مکانیکی کارخانه هستند. اگر از برج های خنک کننده در سیستم های صنعتی استفاده می کنید، باید با نحوه نگهداری صحیح آنها آشنا شوید. بدون این آشنایی هزینه های انرژی افزایش می یابد و عمر تجهیزات کاهش می یابد. برای جلوگیری از رشد میکرو ارگانیسم‌ها و نگهداری برج‌های خنک‌کننده در وضعیت مطلوب نیاز به تمیز کردن و نگهداری منظم آن هاست. برج‌های خنک کننده کثیف، علاوه بر نگهداری باکتری‌ها می‌توانند زباله‌ها را از لوله‌ها بیرون بکشند و کارایی کل سیستم را کاهش دهند.

چرا باید از برج خنک کننده نگهداری کنیم؟!

تمیز کردن و تصفیه آب داخل سیستم از آسیب به کل سیستم به دلیل گرفتگی و خوردگی جلوگیری می کند. حتی اگر به طور مرتب آب را تصفیه می کنید ، باز هم باید برج را تمیز کنید تا سیستم از باکتری و میکروب در امان بماند.

اگر در فصل زمستان به دلیل کاهش نیاز به برج‌های خود تخلیه می‌کنید، یکی از دو پاکسازی سالانه خود را برنامه‌ریزی کنید تا در هنگام پر کردن مجدد برج در زمان بازگشت شرایط گرم‌تر، بیشترین بهره را از سیستم خود ببرید. حتی اگر از برج ها در تمام طول سال استفاده نمی کنید، باز هم باید یک نظافت دو ساله را برای جلوگیری از آلودگی که می تواند به سیستم آسیب برساند، برنامه ریزی کنید.

اگر سیستم جدیدی دارید ، باید آب برج خنک کننده خود را نیز تمیز و تصفیه کنید. حمل و نقل و مونتاژ اجزای برج می تواند باعث آسیب یا بجا ماندن موادی شود که باعث خوردگی سطوح می شود. نظافت باعث می شود این مواد از سطوح جدا شده و برج را برای آب تصفیه شده آماده می کند.

کارهای که برای نگهداری برج خنک کننده باید انجام داد

حداقل ماهی یکبار برج خنک کننده خود را بررسی کنید!

سطوح مخزن برج خنک کننده را تمیز کنید!

اگر رسوب قابل مشاهده است، مخزن نیاز به تمیز کردن دارد و جاروهای مخصوص برج خنک کننده در حذف آلاینده ها بدون خاموش کردن یا تخلیه سیستم به شما کمک شایانی می کند.

رسوب زدایی مواد پر شده

پر کردن برج محیط مناسبی برای رشد باکتری ها ، به ویژه لژیونلا ، فراهم می کند. یک رسوب زدایی، رسوبات آهک و معدنی را که لژیونلا دوست دارد پنهان کند، حل می کند و سطح را برای تمیز کردن آماده می کند.

برج را ضدعفونی کنید

برج های خنک کننده می توانند مکان خطرناکی برای رشد باکتری ها باشند بنابراین کاهش مواد مغذی موجود برای رشد باکتری از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

دکمه بازگشت به بالا