عمومیکسب و کار ویژه

قالب بندی دیوار یک طرفه

قالب بندی دیوارهای یکطرفه. سیستم قالب بندی دیوار یکطرفه، یکی از مهم ترین مراحل اجرایی سازه های بتنی است که به جهت جلوگیری از ریزش ترکیب بتن و نیز به علت مقاوم بودن در برابر بتن دارایی اهمیت بسیار زیادی می باشد در قالب بندی دیوار یکطرفه بدلیل سرعت دادن به کار و نیز داشتن ضریب تکرار بالا از قالب های (پانل)  یکپارچه بزرگتری استفاده میشود قالب بندی دیوار های یکطرفه اساسا زمانی انجام میگیرد که به سمت دیگر دیوار دسترسی نباشد و یا نیازی به قالب بندی دو طرفه نباشد.

از آنجایی که در سیستم قالب بندی دیوار های یکطرفه با اسنفاده از امکان استفاده از بولت وجود ندارد لذا باید برای مهار فشار جانبی از بولت های مدفون شده در پی و بدنه و دیوار و همچنین از فریم های کانتیلیور و جک های مخصوص استفاده کرد برای انجام مراحل اجرایی دیوار های دوطرفه باید به فاکتور های مانند پایداری، مهار فشار جانبی و ارتفاع و کیفیت اتصالات و قالب های دیوار توجه کرد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

وظیفه فوندانسیون دکل چیست؟

فونداسیون دکل یکی از اجزای اساسی سازه دکل مخابراتی است و به عنوان بخشی از سازه، مسئول انتقال بار های وارده از نقاط مختلف دکل و تجهیزات به زمین می باشد. برای جلوگیری از واژگونی دکل در برابر باد، سیل، رانش و عوامل محیطی دیگر، استفاده از فونداسیون دکل ضروری است. فونداسیون دکل باید به گونه‌ ای طراحی و اجرا شود که بتواند بار های وارده به دکل را به زمین منتقل کند و از تماس دکل با عواملی که باعث پوسیدگی آن می شوند، مانند خاک، رطوبت و آب، جلوگیری کند.

در طراحی و اجرای فونداسیون دکل باید به عواملی مانند نوع خاک، ارتفاع دکل، وزن دکل و بار های وارده به دکل توجه شود. همچنین می توان از روش های ژئوتکنیکی برای بهبود خاصیت خاک و افزایش پایداری فونداسیون دکل استفاده کرد.

انواع فونداسیون دکل شامل فونداسیون بتنی اجرا در محل و فونداسیون پیش‌ساخته بتنی (فونداسیون آماده) است که هر یک بر حسب مدل، نوع دکل و شرایط محیطی و جغرافیایی، متفاوت هستند. برای اجرای فونداسیون دکل، ابتدا باید محل فونداسیون با توجه به داده های محیطی و جغرافیایی و نوع دکل مشخص شود. سپس با استفاده از روش های ژئوتکنیکی و محاسبات مهندسی، نوع و ابعاد فونداسیون برای دکل مشخص و طراحی شده و سپس اجرا می شود.

One-sided wall molding

دستورالعمل های اجرایی دیوار یک طرفه

برای پایداری مجموعه قالب ها از جک های مورب استفاده میشود جک های مورب به دو دسته تقسیم میشوند که عبارتند از.

  • جک های شاغول کننده که به جهت پایداری پانل های دیوار تا ارتفاع ۳متر از جک های شاغول کننده استفاده میشود. این جک ها صرفا به منظور شاغول کردن و تنظیم پانل استفاده میگردند و جهت قالب بندی دیوار های یک طرفه قابل استفاده نمی باشند. در قالب بندی های یک طرف از فریم های کانتیلور و جک های مخصوص استفاده میشود که بازو های جک شاغول کننده بصورت تلسکوپی قابل تنظیم می باشند.
  • شمع های حمایتی: جهت پایداری پانل های دیوار با ارتفاع بیش از ۳ متر استفاده میگردد.شمع حمایتی از اتصال سو لجر و پیچ های تنظیم در دو نوع چپ گرد و راست گرد به ابتدا و انتهای سولجر متصل می شود.

معمولا پیمانکاران برای اینکه هزینه کمی برای خرید تجهیزات پرداخت کنند بیشتر مواقع از جک های سقفی ،لوله های داربستی، چهار تراش های قوی برای مهار پشت دیوار استفاده می کنند که نیاز به مهارت خاصی دارد که در موقع اجرا باید تمام نقاط فنی رعایت گردد چرا که توجه نکردن به این موضوع می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.

نکته:فونداسیون آماده پایه چراغ قیمت مقرون به  صرفه را میتوانید از فروشگاه اینترنتی ما خریداری کنید.

مهار فشار های جانبی در دیوار های یکطرفه

برای اینکه سیستم قالب بندی دیوار یکطرفه  بتواند مقاومت کافی در مقابل فشار های وارد شده از طرف بتن را داشته باشد برای پایداری ان از انکربلت استفاده میکنند.استفاده از انکربلت در دیوار های یکطرفه به جهت پايداري و تنظیم کردن سیستم قالب بندي است که در ديوارهـاي با ارتفاع ۴ متر از جک هـاي دوبل (تنظیم کننده ) که از بازوهـاي تلسکوپي برخوردار هستند  تنظيم و استفاده میشوند همچنین می توانید آن‌ها را به وسیله ای استفاده از واشر مخصوص به لوله‌های داربست، انکربولت و قالب متصل کنید.استفاده از سولجرها به صورت عمدی و در فواصل ۱ متری (در افق) از یکدیگر قرار می گیرند که جهت مهار نیروی هیدرواستاتیک می باشند.بلت های عصایی بوسیله مهره خروسکی و واشر کاس ، سولجر را به لوله داربستی(پشت بند افقی) متصل می کند.

ارتفاع و استحکام قالب بندی دیوار یک طرفه

با افزایش ارتفاع دیوار در نتیجه با فشار بیشتری بر روی سیستم قالب بندی مواجه خواهیم بود از این رو باید قالب از استحکام بیشتری برخوردار باشد و از طرفی در جابجایی پانل های یک پارچه و جهت جلوگیری از تغییر شکل ان ها  از پشت بند هایی استفاده کرد که باعث استحکام  بیشتر سیستم  قالب بندی بتن بشود همچنین در قالب بندی دیوار تا ارتفاع ۲/۵ متر از پشت بندهای لوله (دو لوله عمودی)ودر قالب بندی دیوار های با ارتفاع بیشتر از ۲/۵متر از سولجر استفاده می گردد توجه داشته باشید که حتما هنگام اجرای قالب بندی دیوارهای یکطرفه ته قالب هارا محکم به سقف متصل کنید برای اینکار می توانید هنگام بتن ریزی سقف قلاب هایی را برای مهار دیوار جاسازی کنید تا هنگام اجرای قالب بندی دیوار مشکلی پیش نیاد.

تجهیزات مورد نیاز سیستم قالب بندی دیوار

  • پانل‌ها
  •  پین و گوه (یا کلمپس)
  • لوله داربستی (یا ناودانی)
  •  گیره متوسط (گیره دو لوله و بلند)
  • سولجر
  • بولت عصایی
  • واشر کاس
  • مهره بولت (خروسکی)

کیفیت اتصالات و قالب

داشتن کیفیت لازم اتصالات و قالب ها دارای اهمیت بسیار زیادی است قالبهای فلزی دارای وزن بیشتر زیادی هستند ولی در عوض استحکام بیشتری داشته و تعداد دفعات استفاده مجدد از آنها بیشتر است. همچنین تعمیر و یا تمیز کردن آنها آسانتر و نمای بتن پس از باز کردن قالب صاف‌تر خواهد بود از این رو همواره از تجهیزات با کیفیت بالا استفاده کنید زیر تجهیزات قالب‌بندی با کیفیت معمولاً از مواد با مقاومت بالا و ساختار قوی ساخته شده‌اند تا بتوانند فشارها و تنش‌های وارده در طول فرآیند قالب‌بندی را تحمل کنند.

تجهیزات قالب‌بندی باید با استانداردها و مقررات فنی مربوطه سازگار و تطبیق پذیر باشند. تجهیزات باید از نظر ایمنی و امنیت در فرآیند قالب‌بندی کاملاً مطابق با استانداردها و دستورالعمل‌های ایمنی عمل کنند و مقاوت و دوام بسیار زیادی را در قالب بندی ایجاد کنند امروزه وجود این ویژگی در ساختار قالب ها و در قالب بندی دارای اهمیت فراوانی است که از به وجود آمدن خساترت های جبران ناپذیر جلوگیری می کند. در نهایت، تجهیزات قالب‌بندی با کیفیت باید توانایی ارائه عملکرد مطلوب در طول عمر مفید خود را داشته باشند و از دوام و كارایی بالایی برخوردار باشند.

۱٫ خرید تجهیزات قالب‌بندی:
در این مرحله، تجهیزات مورد نیاز برای قالب‌بندی اعم از قالب‌ها، پین و گوه، کنج یا نبشی، گیره و همچنین تجهیزات ایمنی مانند کمربند ایمنی و کلاه باید تهیه می‌شود. انتخاب تجهیزات با کیفیت و از تامین‌کنندگان معتبر از اهمیت بالایی برخوردار است. و باید از بهترین تولید کننده های قالب و تجهیزات مربوط به قالب بندی آنها را خریداری کرد تا شاهد قالب بندی بی نقص توسط قالب ها و تجهیزات با کیفیت باشیم.

۲٫ نصب و اجرای قالب‌ها در کنار یکدیگر:
بعد از تهیه تجهیزات، قالب‌ها آنها را نصب و به یکدیگر متصل می کنیم. تا یک ساختار مقاوم و ثابت برای ریختن بتن فراهم شود. در این مرحله، دقت بسیار بالایی لازم است تا اشکالات در نصب و اجرا از مرحله بتن‌ریزی جلوگیری شود.

۳٫ مهار بندی و مقاوم سازی آنها:
پس از نصب قالب‌ها، باید آنها را به کمک مهاربندی‌ها متصل کرده و مقاوم سازی کنید تا به وسیله این تجهیزات مقاوت بالایی در ساختار آنها وجود داشته باشد. مهار بندی قالب ها بخصوص در قالب بندی دیوار یکطرفه دارای اهمیت زیادی است که باید به آن توجه کرد.

۴٫ چک کردن قالب‌ها هنگام بتن‌ریزی:
قبل از بتن‌ریزی، حتماً باید قالب‌ها را با دقت چک کرد و اطمینان حاصل کرد که هیچ نقص یا خللی وجود ندارد. این مرحله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که هر نقصی میتواند به مشکلات جدی در فرآیند بتن‌ریزی منجر شود.با این مراحل، ممکن است شما بتوانید فرآیند قالب‌بندی را به بهترین شکل انجام دهید و از نتایج مطمئن و ایمن برای پروژه خود بهره مند شوید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر یا سوال دیگری دارید، کارشناسان ما در خدمت شما هستند.

قالب بندی‌

سرعت قالب بندی در ساخت ساختمان‌‌، یکی از عوامل مهم و قابل تامل در ارزیابی سرعت، کیفیت و هزینه یک پروژه محسوب می‌شود. و هر چه با مدیریت و کنترل صحیح در اجرای سایر مراحل پروژه بتوان قالب بندی را نیز سریعتر و دقیقتر و ساده‌تر انجام داد، قطعاً می‌توان سرعت اجرای پروژه را بهبود بخشید.

قالب بندی دیوارهای یک طرفه‌

از آنجایی که در سیستم قالب بندی دیوار‌های یک‌طرفه امکان استفاده از بولت وجود ندارد لذا باید برای مهار فشار جانبی از بولت‌های مدفون شده در پی و بدنه دیوار و همچنین از فریم‌های کانتیلیور و جک‌های مخصوص‌ استفاده شود‌. در ایران بعلت هزینه بالای این روش معمولاً به همان روش سنتی‌ صورت می‌پذیرد.

نکته:قیمت فونداسیون پیش ساخته را میتوانید از سایت اینترنتی ما مشاهده کنید کافی است کلیک کنید.

دکمه بازگشت به بالا