عمومیکسب و کار ویژه

مراحل ساخت جک سقفی

در اصطلاح عامیانه وقتی می خواهند بگویند «فلانی خانه ای دارد» می گویند «سقفی بالای سرش هست.» در فرهنگ عامه مردم و همچنین در بین مهندسین عمران و معماران اهمیت سقف در ساختمان بسیار واضح است. یکی از تجهیزات مهم برای بنا کردن سقف، است. ما در این مقاله عمودگستر می خواهیم اشاره ای مختصر به اجزای جک سقفی داشته باشیم.

کاربرد جک سقفی چیست؟

جک فلزی برای نگه داشتن سقف به صورت موقت به کار می رود و ناگفته پیداست که سقف در ابتدا از استحکام کمی برخوردار است و لذا این جک ها باید مشخصه های فنی استاندارد را داشته باشد.

جک سقفی از جهت اندازه، ضخامت و وزن جزئیات فراوانی دارد. در تمامی سقف ها به خصوص سقف های قالب بتنی وجود جک برای پایداری و ایجاد مقاومت بالا نیاز است.

دارند که می توان به جک های سقفی فلزی، صلیب دار، جک سقفی بدون صلیب، جک سقفی U شکل عراقی، جک های شمعی و جک تلسکوپی اشاره کرد.  البته در این مقاله فقط به اجزای می پردازیم و درباره انواع آن در همین سایت می توانید اطلاعات کاملی کسب نمایید.

جک سقفی برای بنا کردن سقف و ایجاد استحکام اولیه به کار می رود. این نوع جک لوله بلندی است که برای تنظیم ارتفاع از نر و مادگی و همچنین رزوه تشکیل شده است. اجزای جک سقفی عبارت هستند از:

  1. رزوه

برای تنظیم ارتفاع از رزوه استفاده می شود و همچنین استحکام لوله هایی که داخل هم رفته اند و توسط گوه و پیچ و مهره ها بسته شده است.

  1. مادگی

لوله ای با قطر6 سانتی متر و ضخامت 2 میلی متر که قسمت پایینی جک را تشکیل می دهد. این لوله باید از استحکام و کیفیت خوبی برخوردار باشد تا بتواند وزن وارد شده را تحمل نماید و از طرف دیگر لوله ای که داخل این لوله قرار می گیرد؛ باعث فشار مضاعف می گردد که کیفیت آن می تواند ضمانتی برای اجرای درست سقف بندی باشد.

  1. نری

قسمت نری، لوله بالایی جک است که دارای سوراخ هایی است و این سوراخ به صورت معمول به فاصله 10 سانتی متر از همدیگر تعبیه شده است که برای تنظیم ارتفاع به کار می رود. این لوله توسط پیچ و مهره روی لوله پایین که همان مادگی است، محکم می شود و اطمینان کامل توسط گوه و رزوه ی روی آن تامین می گردد.

اجزای سر جک قابل رگلاژ

سر جک ساختمانی نیز که یکی از اجزای جک محسوب می شود از سه جز تشکیل شده است. این اجزا عبارت هستند از:

  1. بولت

به صورت کلی بولت ها که حالت میلگرد پیچ هستند به طول های مختلفی ساخته می بولت سایز 32 معمولاً برای سر جک قابل رگلاژ مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. ورق

ورق 5 میلی متری برای این قسمت از جک استاندارد است و ساختار این ورق به صورت U شکل مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. مهره کلنگی

مهره کلنگی از چدن نشکن که به داکتیل نیز معروف است، ساخته می شود.

برای انتخاب جک سقفی ایده آلتان این نکات را به خاطر بسپارید

حالا که با اجزای جک سقفی آشنا شدید، نوبت به این می رسد که بدانید برای انتخاب یک جک سقفی مناسب باید چه نکات و اطلاعاتی را مد نظر قرار دهید. در ادامه برخی از این نکات پیش رویتان قرار می گیرد.

وزن قابل تحمل برای جک سقفی

با توجه به جزئیاتی که از اجزای جک سقفی نام بردیم، معلوم می شود که اگر وزن محاسبه شده بیش از توان جک باشد، جک عملکرد درستی نخواهد داشت و یا موجب خرابی سقف می گردد. لذا مشتری در این گونه مواقع محدوده وزن را ارائه می نماید و تولیدکننده با توجه به آن، ضخامت و ابعاد جک را محاسبه و تولید می کند.

ضخامت و قطر جک ساختمانی بسیار مهم و تعیین کننده است. لذا هر چقدر جک ساختمانی ضخامت کمتری داشته باشد، وزن کمتری نیز تحمل خواهد کرد و عدم دقت به این نکته می تواند خسارت های جبران ناپذیری را وارد می کند.

شمع ضریب اطمینان

جک های ساختمانی با توجه به نوع سقف و نقشه به صورت های مختلف به کار می رود. درصورتی که جک به صورت شاغول مورد استفاده قرار گیرد. می شود که فشارهای جانبی را تحمل می کند. این شمع ها که در بالای سازه مورد استفاده قرار گرفته،

 ارتفاع جک سقفی

جک سقفی در اندازه های مختلفی ساخته می شود که از 5/3 متر آغاز می گردد و تا 6 متر به مقیاس نیم متر اضافه می گردد. مثلاً در اندازه های 5/3 متر 4 و 5/4 و به همین ترتیب تا 6 متر ساخته می شود.

سخن آخر  اجزای جک سقفی را بشناسید

جک سقفی یکی از اجزای بسیار مهم در صنعت ساختمان سازی است. وقتی «اجزای جک سقفی» را دقیق بشناسیم می توانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم. با توجه به کاربرد و میزان وزنی که باید جک تحمل کند سفارش آن را داده و خرید را انجام می دهیم. در این صورت جک دارای ضخامت و قطر مناسب با توجه به نوع سقف ساختمان ما خواهد بود.

مشاوران مجموعه عمودگستر در نحوه انتخاب جک و هم چنین اجرای این نوع جک های ساختمانی می توانند، به شما راهکارها معرفی نمایند. علاوه بر انواع جک های سقفی، برای تهیه انواع تجهیزات فلزی ساخت و ساز مانند بتن، داربست مثلثی، سکوی بتن ریزی، قالب کنج و انواع تجهیزات دیگر می توانید عمودگستر را انتخاب نمائید.

دکمه بازگشت به بالا