عمومیکسب و کار ویژه

مشکلات بازیافت دستمال کاغذی و جعبه پیتزا

برای دلسوزان طبیعت بازیافت تمام زباله های مهم است حتی یک جعبه کوچک پیتزا. از آن جایی که در تولید انواع کاغذ و مقوا سالانه صدها اصله درخت بریده می شود، بازیافت انواع کاغذ برای حفظ محیط زیست حیاتی به نظر می رسد. آلودگی هوا، افزایش آسیب های ناشی از سیل، از بین رفتن جنگل ها و بر هم خوردن اکوسیستم زمین نتیجه بریدن بی رویه درختان و عدم توجه به مقوله بازیافت کاغذ است. اگر تا کنون زباله های خشک خود را برای بازیافت جمع آوری می کردید باید به این نکته ناراحت کننده اشاره کنیم که بازیافت جعبه پیتزا امکان پذیر نیست؛ اما بهتر است جعبه های پیتزا و هر کاغذی که در برخورد با موادغذایی کثیف شده اند را در کیسه مجزایی نگهداری کنید چرا که به کمک آن ها می توان کود تولید کرد. در این مقاله تلاش داریم شما را با جنبه های مختلف عدم بازیافت بسته بندی مواد غذایی آشنا نماییم.

علت عدم بازیافت جعبه پیتزا چیست؟

بسته بندی مواد غذایی مقوایی در اثر برخورد با مواد غذایی به خصوص چربی ها غیر قابل بازیافت هستند. دلیل این امر وارد شدن چربی در بافت کاغذ و همچنین خیس شدن آن است. این چربی در فرایند بازیافت کاغذ و تبدیل آن به دیگر محصولات مشکل ایجاد می کند. بهتر است بدانید که انواع کاغذ و مقوا بعد از بازیافت به کارتن تبدیل می شوند و این آخرین مرحله از بازیافت کاغذ است. در این فرایند کاغذها از ابعاد مختلف دسته بندی می شوند و در یک خمره بزرگ خیس می شوند به شکلی که الیاف آن کاملا در آب حل شود. سپس خمیر مایع ایجاد شده از صافی عبور داده شده و سپس در یک دستگاه پرس فرم داده می شوند. در این میان چربی موجود در جعبه پیتزا، در مرحله پرس اختلال ایجاد می کند و از به هم چسبیدن الیاف کاغذ پیشگیری می کند.

حتی اگر به روش های مختلف بازیافت جعبه پیتزا انجام گیرد محصول نهایی فاقد کیفیت مناسب بوده و به صورت لکه دار خواهد بود. از طرفی حتی یک بار خیس شدن اتفاقی کاغذ نیز قابلیت بازیافت آن را از بین می برد؛ چرا که خیس شدن الیاف کاغذ را از بین خواهد برد. اغلب جعبه های پیتزا برای جلب توجه و تبلیغ به صورت چاپ رنگی تولید می شود. از دیگر دلایل عدم امکان بازیافت بسته بندی پیتزا، چاپ رنگی آن است.

پس با جعبه پیتزای خریداری شده چه کنیم؟

برای دوست داران طبیعت عدم بازیافت جعبه پیتزا خبر بدی به نظر می رسد؛ چرا که روزانه هزاران در تهران خرید و فروش می شود و این امر به سلامت طبیعت لطمه خواهد زد. بد نیست بدانید که برای تولید یک تن کاغذ باید 17 اصله درخت بریده شود و این آمار بسیار نگران کننده است؛ اما نگران نباشید! ما را همراهی کنید تا بهترین روش بازیافت بسته بندی پیتزا را به شما معرفی کنیم:

قسمت های تمیز جعبه پیتزا را دور نریزید

اگر جعبه پیتزا شما قسمت تمیزی و بدون آلودگی داشت آن را جدا و در بین کاغذهای باطله نگهداری کنید. با این کار تنها بخش کوچکی از مقوا را دور خواهید ریخت.

قسمت های خیس بسته بندی پیتزا را جدا کنید

بهتر است از خیس شدن مقوا نیز پیشگیری کنید؛ چرا که جعبه های خیس خورده نیز کیفیت اصلی خود را از دست داده و قابلیت بازیافت نخواهند داشت. پیشنهاد می کنیم کاغذ یا مقوای خیس را در کنار دیگر موارد بازیافتی قرار ندهید؛ چرا که کاغذ به سرعت رطوبت را جذب می کند و کیفیت خود را از دست می دهد. در ضمن از قرار دادن کاغذهای بازیافتی خود در محیط مرطوب نیز ممانعت کنید.

قسمت هایی که چاپ رنگی و پوشش پلاستیکی دارند را جدا نمایید

بهتر است بدانید که قسمت های چاپ رنگی جعبه‌های مواد غذایی نیز قابل بازیافت نیست و تنها بخش هایی را می توانید برای بازیافت نگهداری کنید که روی آن ها چاپ سیاه و سفید انجام شده است. از دیگر نکاتی که برای بازیافت بسته‌بندی پیتزا باید به آن توجه کنید، روکش های پارافینی یا پلاستیکی آن است. جعبه‌های پیتزای با کیفیت و استاندارد دارای یک لایه روکش یا بهتر بگوییم پوشش پلاستیکی هستند که از سلامت غذا محافظت می کند. اگر جعبه شما این پوشش را داشت، بهتر است آن را کاملاً جدا و سپس آن را برای بازیافت نگهداری نمایید

قطعات چسبیده به بسته بندی پیتزا را جدا کنید

در صورتی که بتوانید بسته بندی پیتزا را کاملا باز و سپس نگهداری کنید، لطف بزرگی به کارگران بخش بازیافت نموده اید. این امر باعث سهولت روند بازیافت جعبه پیتزا خواهد شد. کمتر پیش می آید اما اگر بسته‌بندی مواد غذایی شما دارای منگنه و یا هر شی اضافی فلزی و پلاستیکی است پیشنهاد می کنیم آن ها را نیز جدا نمایید.

کلام آخریکی از مسائلی که به محیط زیست کمک می کند بازیافت زباله هایی است که روزانه افراد در سطل زباله می اندازند .برخی زباله ها قابل بازیافت نیستند و در صورتی که بازیافت شوند برای انسان و طبیعت مضر می باشند . در اینجا اطلاعاتی در خصوص زباله های قابل بازیافت از جمله به طور مفصل ارائه می شود .

زباله های غیر قابل بازیافت

  1. جعبه غذاهای فست فود مانند پیتزا : زیرا چربی مواد غذایی به جعبه نفوذ پیدا کرده و نمی توان از آنها برای بازیافت کاغذهای تمیز استفاده کرد.
  2. کاغذ یادداشت های رنگی به دلیل استفاده از رنگ ها و چسبی که در پشت آنها وجود دارد ، نمی توان بازیافت کرد و بهتر است در سطل زباله مواد بازیافتنی انداخته نشود.
  3. کاغذهای مرطوب : این کاغذها به دلیل اینکه خاصیت خود را به دلیل رطوبت از دست می دهند قابل بازیافت نمی باشند.
  4. باندهای زخم : باندهایی که برای پانسمان زخم به کار می رود به دلیل آلودگی های میکروبی موجود ، نمی توان بازیافت کرد .

آیا دستمال کاغذی قابل بازیافت است ؟

که شامل حوله های کاغذی و دستمال مرطوب می باشد دارای کاربردهای فراوانی است که مهم ترین آن رعایت بهداشت فردی ، پاک کردن و تمیز کردن غذاها از ظروف می باشد . از آنجائیکه که دستمال کاغذی آغشته به میکروب و ویروس می شود نمی توان برای بازیافت استفاده کرد. همچنین در صورتی که زباله های دستمال کاغذی با سایر زباله های بازیافتی ترکیب شود باعث انتقال آلودگی و میکروب به سایرین می شود و برای فرد خطرناک می باشد .

  طی سال ها عرضه محصولات با کیفیت، توانسته نامی درخشان در این زمینه به همراه داشته باشد . جهت تهیه محصولات و مخازن مورد نیاز می توانید با ما تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید ازشرکت تندیس ماشین تبریز دیدن فرمائید.

دو مسئله مهم در بازیافت محصولات دستمال کاغذی وجود دارد:

اول، یک حوله کاغذی کثیف و یا یک دستمال کاغذی می تواند همه زباله های بازیافتی  را خراب کند.در این حالت گیاهانی که برای استفاده می شود با این زباله ها پاک می شوند و هیچ راهی برای حذف چربی از الیاف کاغذ وجود ندارد. گیاهان در بازیافت کاغذ را مجددا به دوغاب آبی تقسیم می کنند، آن  را به ورق فشار داده و خشک می کنند. از آنجا که گریس در طی این فرایند استخراج نمی شود، در دسته جدید کاغذ ممکن است به صورت نقاط نفتی و حتی حفره هایی که نفت را دفع کرده است، نشان داده شود.
بنابراین، محصولاتی مانند دستمال کاغذی، حوله های کاغذی، بافت ها و هر چیز دیگری که ممکن است با غذا، گریس کثیف (یا هر گونه مایعات بدن) به طور کامل تماس بگیرند، باید به طور کامل تخلیه شود .
اما مسئله بزرگتر درباره حوله کاغذی و دستمال کاغذی بازیافت این است که بسیاری از این محصولات واقعا از کاغذ بازیافت شده ساخته شده است، بنابراین آنها چندین بار از طریق فرایند بازیافت ساخته شده اند.

برای کسب اطلاع از مخزن جواب چرا کاغذ رنگی و جعبه پیتزا را نمی توان بازیافت کرد را در ادامه برای شما عزیزان قرار دادیم

دقیق و درست ترین جواب ها را در ادامه می توانید ببینید.

با بخش آموزش از همراه باشید.

پاسخ چرا کاغذ رنگی و جعبه پیتزا را نمی توان بازیافت کرد

جواب این سوالکارخانجات بازیافت از قبول جعبه‌های پیتزا امتناع می‌کنند، به این دلیل که عموماً آغشته به روغن بوده یا لایه‌ای پنیری به آن چسبیده است و این امر از بسیاری جهات بر روی کاغذ آن تأثیر می‌گذارد. روغن از جدا شدن مناسب الیاف کاغذ جلوگیری کرده در نتیجه کیفیت و استحکام محصول نهایی را پایین می‌آورد. پاک کردن یا از میان برداشتن روغن و چربی از کاغذ کار دشواری است و روغن باعث می‌شود مقوای بازیافت شده به صورت لکه به نظر رسیده و از ارزش آن کاسته شود. بدتر آنکه روغن مانع از به هم چسبیدن صحیح خمیر کاغذ شده در نتیجه باعث ایجاد سوراخ و حفره در مقوا می‌شود.

مقوای رطوبت کشیده نیز معمولاً برای عمل بازیافت قبول نمی‌شود، زیرا سنگین‌تر شده و امکان فساد و پوسیدگی آن وجود دارد بطوریکه این آلودگی و رطوبت به راحتی پخش شده و سایر جعبه‌های مجاور خود را خراب می‌کند. مقوای مرطوب همچنین موجب گیر کردن و از کار افتادن دستگاه‌ها در کارخانجات بازیافت می‌شود.

مطالعه با استفاده از اینترنت 

دانش آموزا با تبلت ، لپ تاپ و موبایل می تونن به کلاس درس دسترسی داشته باشن.

حتما نکاتی رو برای استفاده بهتر و یادگیری بهتر رعایت کنید.

اگر در حال درس خوندن هستید ، سعی کنید تمرکز کنید و به جز زمان کلاس های آنلاین اینترنت رو خاموش کنید.

اینترنت باعث کاهش تمرکز می شه.

افزایش تمرکز

سعی کنید تمرکز خودتونو موقع درس افزایش بدید.

این کار به مرور باعث می شود توانایی زیادی در خوندن درس ها داشته باشید.

از روش های مختلف برای این کار می تونید استفاده کنید.

بازی های فکری ، تشویق کودک به حل سوالات مختلف ، تمرکز بر روی چیز های مختلف مثلا یک میوه خاص و … می تواند به تمرکز کودک کمک زیادی کند.

فاصله های زمانی برای مطالعه

مطالعه را در زمان های پیوسته و کوتاه انجام دهید.

مثلا هر نیم ساعت یک بار استراحت کنید تا مغز شما بتواند به خوبی اطلاعات جدید را دریافت کند.

از طرفی در این مدل مطالعه ، تمرکز بالا می رود و یادگیری هم افزایش می یابد.

حتما در بین زمان های مطالعه به خوبی استراحت کنید تا قدرت یادگیری شما افزایش یابد.

استراحت نقش مهمی در مطالعه دارد.

اهمیت آرامش ذهنی در مطالعه 

ذهن ما اگر آرام باشد برای یادگیری آماده است.

معمولا ذهن در حالت آرام توانایی زیادی دارد پس سعی کنید استرس را از خود دور کنید و تمرکز کنید.

اگر ذهن شما درگیر موضوع خاصی است سعی کنید چند دقیقه تمرکز کنید و آن موضوع را از ذهن خود خارج کنید.

تنوع در دروس مطالعاتی

هر یک ساعت و نیم الی دو ساعت درس مورد مطالعه خود را باید عوض کنید.

زیرا اگر تمام وقت مطالعاتی خود را در یک روز صرف یک درس خاص کنید، به مرور بعد از دو ساعتِ اول، سرعت مطالعه‌ی شما پایین می‌آید.

بازدهی مغز نیز با مطالعه‌ی طولانی‌مدتِ یک درس کاهش می‌یابد و مسیر نزولی خواهد داشت.

پس لازم است ترکیبی از چند درس را در برنامه‌ی مطالعاتی یک روز خود داشته باشد.

مطالعه‌ی روزنامه‌ وار در ابتدای کار

اینکه قبل از شروع مطالعه، نگاهی اجمالی به کل مطلب بیاندازید، بسیار مفید و مثمرثمر خواهد بود.

زیرا پیش‌زمینه‌ی ذهنی خواهید داشت و می‌دانید که مطلب درباره‌ی چه موضوعی است.

یادداشت‌ برداری هنگام مطالعه

لازم است که در هنگام فعال باشید، یعنی زمانی که مطالعه می‌کند مطالب مهم را یادداشت و نت‌برداری کنید.

این نکته‌نویسی‌ها هنگام مرور مطلب خیلی کمک‌کننده است.

 مهارت گوش دادن

شما حرف‌ها و صداها را می‌شنوید، اما معنایش این نیست که آن‌ها را درک می‌کنید.

اگر بخواهید گوش بدهید، موضوع فرق می‌کند. هرچه با دقت‌‌تر گوش دهید، بیشتر موضوع را درک می‌کنید.

به جرات می‌توان گفت که ناتوانی و ضعف در گوش دادن، علت بسیاری از مشکلات ارتباطی و یادگیری است.

 روش صحیح درس خواندن | مهارت پرسیدن

پرسش‌های شما نشان‌دهنده دقت، ظرافت، نکته ‌سنجی و مهارتتان در یادگیری است.

پس از سوال پرسیدن نترسید و به موقع و به جا سوال بپرسید.

در این زمینه مطالعه مقاله مهارت سوال پرسیدن می‌تواند مفید باشد.

 تعیین هدف

شما باید قبل از مطالعه برای خودتان را مشخص کنید، به این معنی که این درس را به چه منظوری می‌خواهید مطالعه کنید، آیا فقط نکته‌های اصلی درس را می‌خواهید یا قصد دارید همه مطالب کتاب را بفهمید.

خواندن

همه ما وقتی درس می‌خوانیم، منظورمان این است که درس را یاد بگیریم، بفهمیم، حفظ کنیم و به خاطر بسپاریم، برای همین سعی می‌کنیم خط به خط کتاب و جزوه را بخوانیم، حفظ کرده و در ذهن خود تکرار کنیم.

در حالی که هدف از مرحله خواندن و به خاطر سپردن مطالب نیست.

هدف از مرحله خواندن فقط فهمیدن و انتقال اطلاعات از کتاب به یادداشت ‌است.

تفکر

سعی کنید هنگام خواندن در مورد مطالب و مثال‌ها فکر کنید و از مطالب تصویرسازی ذهنی داشته باشید.

از حفظ گفتن

پس از پشت سر گذاشتن دو مرحله قبل یعنی خواندن و تفکر سعی کنید مطالب مهم آن را برای خودتان بازگو کنید.

مطالب مطالعه شده را به زبان خودتان و آن ‌طور که راحت‌ تر هستید، بازگو کنید.

از حفظ گفتن به شما کمک می‌کند بخش‌هایی را که خوب یاد نگرفته‌اید، تشخیص دهید و آن‌ها را از نو بخوانید.

مرور کردن

وقتی تمام فصل‌‌ها را خواندید، در فاصله‌های مناسب مطالب مطالعه شده را مرور کنید.

مهم‌ترین قسمت مطالعه که سبب ثبت اطلاعات در لایه‌های زیرین ذهن می‌شود و جلوی فراموشی را می‌گیرد، مرور کردن است.

تقویت روانی

می‌توانید روش‌ هایی را برای تقویت روانی و افزایش روحیه پیدا کنید. روحیه جسارت و جرات را در خود تقویت کنید، امیدوار و بااراده باشید تا میزان تسلط‌ شما افزایش یابد.

کنترل افکار مزاحم

بین موانع تمرکز حواس، افکار مزاحم نقش مهم‌تری دارند.

معمولا این افکار منشأ ذهنی و درونی دارند که باید از آن دوری کرده و آن‌ها را کنترل کرد.

این عوامل شامل یادآوری خاطرات تلخ و شیرین یا غوطه ‌ور شدن در تخیلات یا مواردی مثل احساس درد، رنج، غم و غصه، نگرانی، گرسنگی و تشنگی یا سردی و گرمی، ترس، خشم و شادی، سردرد و… است.

منبع : باحال مگ

دستمال کاغذی روی کلیک کنید .

 

مقاله های متنوع ما در زمینه را می‌توانید از طریق وبلاگ صنایع چاپ و بسته بندی مودت دنبال کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا