عمومیکسب و کار ویژه

نکاتی درباره نگهداری ترمه

در نگهداری پارچه های ترمه به چه نکاتی باید توجه کرد ؟ 

در بیشتر منازل ایرانی انواع رومیزی، سجاده و پارچه هایی از جنس را می توان یافت. بسیاری از پارچه های ترمه در روکش های کوسن
و مبل ، لباس های ترمه، جلد کتاب، کیف و کفش و … چشم نوازی میکنند که توجه شما را جلب می نمایند.

خانم های ایرانی به این پارچه سنتی و زیبا و البته گرانقیمت علاقه بسیاری دارند؛ اما باید توجه داشت که برای دوام و حفظ رنگ و زیبایی و افزایش دوام آن نیاز به مراقبت و رعایت نکاتی می باشد. در این مقاله با تمدن آرت همراه باشید تا شما را با نکات مهم و اصول نگهداری
این پارچه های جذاب و زیبا آشنا کنیم. فروش ترمه به صورت عمده و تک در سایت ما امکان پذیر شد

نکات مهم نگهداری از ترمه 

معمولا ترمه از ابریشم طبیعی تهیه میشود که موجب استحکام بالای آن می شود . با وجود ضخامت پارچه ترمه و الیاف محکم آن ،
در برابر نور و رطوبت آسیب پذیر هستند. ابریشمی بودن الیاف ، باعث حساس بودن ترمه می شود .بهترین روش برای شستشو و
تمیز کردن ترمه خشکشویی و یا بخارشویی آن است.

بافت ترمه نیاز به مهارت بالایی دارد چرا که بسیار سخت و مشکل است . تراکم بالای تار و پود ترمه ، مقاومت نسبی در آن به وجود آورده
است .پارچه های ترمه ، دوام بیشتری نسبت به سایر پارچه ها دارند اما رنگ آن ممکن است در اثر نور یا رطوبت تغییر کند، به ویژه
قسمت های تیره ممکن است خیلی سریع تغییر رنگ دهند.

شستشوی پارچه ترمه

برای شستشوی ترمه، در ابتدا باید از نوع رنگ آن آگاه شد.مثلا اگر رنگ ترمه، رنگ های ثابت گیاهی است ، می توان از آب سرد و
شوینده های معمولی استفاده نمود و ترمه را با دست شست و اگر ترمه با آستری و یراق همراه است، شستن با آب به آن آسیب
می رساند، بنابراین می توانید از روش خشکشویی ترمه استفاده کنید.

در صورت شیمیایی بودن رنگ الیاف ترمه ، برای جلوگیری از پس دادن رنگ ، باید حتما آن را خشکشویی کرد. حتما توجه داشته باشید
که در زمان خشکشویی ترمه، تاکید نمایید که ترمه خشکشویی شود و از آب شویی استفاده نگردد.

اگر قصد شستشوی پارچه ترمه را در منزل دارید به نکات زیر توجه کنید:

قبل از آغاز شستشو ، گرد و غبار آن را به وسیله ضربات ملایم بگیرید.برای شستشوی پارچه های ترمه بزرگ مانند پرده، حتما آنها را به خشکشویی ها بسپارید. شستشوی حجم زیادی از این پارچه با توجه به ضخامت و حساس بودن آن در منزل، کار پر زحمتی است علاوه بر آن ممکن استکه مواد شوینده به درستی از سطح آن پاک نشوند و پارچه دارای لکه شود و آسیب ببیند.

 • از آب با دمای ولرم استفاده نمایید.
 • هرگز از ترکیبات شوینده حاوی آنزیم و سفید کننده استفاده نکنید.
 • شوینده های ملایم مانند شوینده های مخصوص کودکان ، بهترین مواد برای شستشوی ترمه می باشند .
 • از چنگ زدن و چلاندن ترمه خودداری کنید.
 • برای تمیز شستن ترمه ، آن را برگردانید و فشار کمی به آن وارد کنید.
 • اگر پارچه ترمه بیش از اندازه کثیف باشد، باید مدت زمان بیشتری در محلول آب و مواد شوینده مناسب بماند تا آلودگی های آن برطرف شود.
 • دوخت انواع پارچه های ترمه معمولا بسیار محکم است اما با عدم احتیاط و چلاندن آن ، دوخت ها سست می شوند.
 • برای براق شدن و تمیزی بیشتر ترمه می توان در انتهای شستشو آن را در ترکیب آب و سرکه قرار دهید و سپس آبکشی کنید.

بیشتر بخوانید: fabric land

خشک کردن ترمه

 • هانطور که گفته شد رطوبت زیاد باعث آسیب رسیدن به ترمه میشود، بنابراین می توان پس از اتمام شستشو ، پارچه را درون حوله ای تمیز بپیچید تا آب اضافی آن گرفته شود.
 • برای خشک کردن ترمه ، آن را در یک محیط باز و به صورت افقی و بر روی یک سطح صاف پهن کنید.
 • ترمه نباید به طور مستقیم در معرض نورآفتاب قرار بگیرد ، چرا که تابش آفتاب به سرعت باعث رنگ و رو رفتگی این پارچه گران قیمت میشود.

اتو کردن ترمه

 • برای صاف شدن و اتو کردن ترمه ، حتما از یک پارچه نخی بر روی آن استفاده کنید و ترمه را نیز به پشت قرار دهید.

نکات تکمیلی درباره پارچه های ترمه

پارچه های ترمه که روی آن ملیله دوزی می شود را نباید شستشو داد، برای جلوگیری از کثیف شدن آن ها ، به طور مرتب باید گردگیری شوند. اگر از نوع رنگ ترمه خود آگاهی ندارید بهتر است پیش از شستشو یک پارچه تمیز و سفید را مرطوب کرده و آن را بر روی یک قسمت کوچک از ترمه خود بکشید. اگر پارچه سفید رنگی شد حتما ، ترمه شما نیز رنگ پس می دهد و بهترین روش برای شستشوی آن خشکشویی کردن آن خواهد بود. هکد خبر : ۱۰۷۰۸۰۱ ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ ۱۵:۳۷:۲۹

ترمه از ابریشم طبیعی تهیه می شود و مورد توجه خانم های ایرانی قرار دارد که نگهداری از این گنجینه نفیس نیازمند رعایت نکات خاصی می باشد.

به گزارش ایلنا، در بیشتر منازل ایرانی انواع رومیزی، سجاده و پارچه هایی از جنس ترمه را می توان یافت. بسیاری از پارچه های ترمه در روکش های کوسن و مبل ، لباس های ترمه، جلد کتاب، کیف و کفش و … چشم نوازی میکنند که توجه شما را جلب می نمایند.

خانم های ایرانی به این پارچه سنتی و زیبا و البته گرانقیمت علاقه بسیاری دارند؛ اما باید توجه داشت که برای دوام و حفظ رنگ و زیبایی و افزایش دوام آن نیاز به مراقبت و رعایت نکاتی می باشد. در این بخش شما را با شیوه های صحیح نگهداری از ترمه و نکات شستشوی آن آشنا خواهیم کرد.

پارچه ترمه ضخیم است اما حساس

معمولا ترمه از ابریشم طبیعی تهیه میشود که موجب استحکام بالای آن می شود . با وجود ضخامت پارچه ترمه و الیاف محکم آن ، در برابر نور و رطوبت آسیب پذیر هستند. ابریشمی بودن الیاف ، باعث حساس بودن ترمه می شود .بهترین روش برای شستشو و تمیز کردن ترمه خشکشویی و یا بخارشویی آن است.

بافت ترمه نیاز به مهارت بالایی دارد چرا که بسیار سخت و مشکل است . تراکم بالای تار و پود ترمه ، مقاومت نسبی در آن به وجود آورده است .پارچه های ترمه ، دوام بیشتری نسبت به سایر پارچه ها دارند اما رنگ آن ممکن است در اثر نور یا رطوبت تغییر کند ، به ویژه قسمت های تیره ممکن است خیلی سریع تغییر رنگ دهند.

شستشوی پارچه ترمه

برای ، در ابتدا باید از نوع رنگ آن آگاه شد.مثلا اگر رنگ ترمه، رنگ های ثابت گیاهی است ، می توان از آب سرد و شوینده های معمولی استفاده نمود و ترمه را با دست شست و اگر ترمه با آستری و یراق همراه است، شستن با آب به آن آسیب می رساند، بنابراین می توانید از روش خشکشویی ترمه استفاده کنید.

در صورت شیمیایی بودن رنگ الیاف ترمه ، برای جلوگیری از پس دادن رنگ ، باید حتما آن را خشکشویی کرد. حتما توجه داشته باشید که در زمان خشکشویی ترمه، تاکید نمایید که ترمه خشکشویی شود و از آب شویی استفاده نگردد.

اگر قصد شستشوی پارچه ترمه را در منزل دارید به نکات زیر توجه کنید:

قبل از آغاز شستشو ، گرد و غبار آن را به وسیله ضربات ملایم بگیرید.

برای شستشوی پارچه های ترمه بزرگ مانند پرده ، حتما آنها را به خشکشویی ها بسپارید. شستشوی حجم زیادی از این پارچه با توجه به ضخامت و حساس بودن آن در منزل ، کار پر زحمتی است علاوه بر آن ممکن استکه مواد شوینده به درستی از سطح آن پاک نشوند و پارچه دارای لکه شود و آسیب ببیند.

از آب با دمای ولرم استفاده نمایید.

هرگز از ترکیبات شوینده حاوی آنزیم و سفید کننده استفاده نکنید.

شوینده های ملایم مانند شوینده های مخصوص کودکان ، بهترین مواد برای شستشوی ترمه می باشند .

از چنگ زدن و چلاندن ترمه خودداری کنید.

برای تمیز شستن ترمه ، آن را برگردانید و فشار کمی به آن وارد کنید.

اگر پارچه ترمه بیش از اندازه کثیف باشد، باید مدت زمان بیشتری در محلول آب و مواد شوینده مناسب بماند تا آلودگی های آن برطرف شود.

دوخت انواع پارچه های ترمه معمولا بسیار محکم است اما با عدم احتیاط و چلاندن آن ، دوخت ها سست می شوند.

برای براق شدن و تمیزی بیشتر ترمه می توان در انتهای شستشو آن را در ترکیب آب و قرار دهید و سپس آبکشی کنید.

خشک کردن ترمه

 • هانطور که گفته شد رطوبت زیاد باعث آسیب رسیدن به ترمه میشود، بنابراین می توان پس از اتمام شستشو ، پارچه را درون حوله ای تمیز بپیچید تا آب اضافی آن گرفته شود.
 • برای خشک کردن ترمه ، آن را در یک محیط باز و به صورت افقی و بر روی یک سطح صاف پهن کنید.
 • ترمه نباید به طور مستقیم در معرض نورآفتاب قرار بگیرد ، چرا که تابش آفتاب به سرعت باعث رنگ و رو رفتگی این پارچه گران قیمت میشود.

اتو کردن ترمه

 • برای صاف شدن و اتو کردن ترمه ، حتما از یک پارچه نخی بر روی آن استفاده کنید و ترمه را نیز به پشت قرار دهید.

نکات تکمیلی درباره پارچه های ترمه

پارچه های ترمه که روی آن ملیله دوزی می شود را نباید شستشو داد، برای جلوگیری از کثیف شدن آن ها ، به طور مرتب باید گردگیری شوند.

اگر از نوع رنگ ترمه خود آگاهی ندارید بهتر است پیش از شستشو یک پارچه تمیز و سفید را مرطوب کرده و آن را بر روی یک قسمت کوچک از ترمه خود بکشید. اگر پارچه سفید رنگی شد حتما ، ترمه شما نیز رنگ پس می دهد و بهترین روش برای شستشوی آن خشکشویی کردن آن خواهد بود.

هرگز از ماشین لباسشویی برای شستشوی ترمه استفاده نکنید زیرا کاملا به این پارچه آسیب خواهد رساند.

منبع:نمناکسلام به همراهان و هنردوستان سایت بانو تی وی.در این پشت آموزشی می خواهیم روش نگهداری یکی از زیباترین صنایع دستی های ایرانی را به شما آموزش دهیم.خرید و یا درست کردن صتیع دستی یک طرف ، نگهداری از این آثار ارزشمند طرف دیگر.برای درست کردن صنایع دستی زمان و هزینه ی زیادی می شود چه آن ها را بخرید چه آن ها را خودتان درست کنید برای نگهداری از آن ها باید اصولی را رعایت کنید.
یکی از صنایع بسیار باارزش ایرانی در صنعت نساجی پارچه های ترمه می باشد.پارچه های ترمه معمولا در خانه درست نمی شوند اما برای خرید رانر ترمه مخصوصا از نوع گران قیمت و اصیلی آن ها پول زیادی صرف می شود به همین دلیل بهتر است از روش های نگهداری این پارچه ها آگاهی داشته باشید.پس تا انتهای این پست کاربردی همراه ما باشید.

ترمه چیست ؟

ترمه در واقع یک نوع پارچه ی بسیار باارزش از صنایع دستی نساجی ایران است و ترمه ی یزد جزو معروف ترین ترمه های ایران است .جنس این پارچه بسیار لطیف است .
برای درست کردن ترمه از ابریشم مرغوب و پشم مرغوب استفاده می کنند و همه ی الیاف با رنگ های گیاهی و مواد مصنوعی رنگ آمیزی می شوند.

بیشتر رنگ های بااصالت ترمه ، قرمز ، سبز ، نارنجی ، مشکی رنگرزی است .
و از طرح های اصلی و بااصالت ترمه  می توا بته جقه ، گل های شاه عباسی ، بته خرقه ، شاخ گوزنی، امیری، بته سروی و بته بادامی را می توان نام برد.

این پارچه ی زیبا در سراسر ایران و دنیا، طرفداران خاص خودش را دارد. بنابراین یکی از بهترین هدایا و سوغاتی ها به حساب می آید. از آنجایی که گذشتگان ما از این نوع پارچه استفاده های بیشتر و متنوع تری داشتند، تولید این پارچه ی ارزشمند، بسیار بیشتر از امروز بود و افراد می توانستند آن را راحت تر تهیه کنند.
ترمه جنس بسیار لطیفی دارد و بسیار زیباست .از پارچه ی ترمه کارهای بسیار متنوعی درست می شود که از جمله ی آن ها می توان به رومیزی ترمه، کوسن ترمه، سجاده ترمه، تابلو ترمه، روتختی ترمه ، جانماز ترمه ، سرمه دوزی، رانر ترمه، کراوات ترمه، البسه ترمه اشاره کرد.

اصول نگهداری و شستشوی پارچه ترمه

هر چیزی که از پارچه های ترمه دارید مانند رومیزی ها ، لباس ها ، کوسن ، رومبلی نیاز به نگهداری دارد.پارچه ی ترمه پارچه ی ضخیمی است اما حساس است و نیاز به نگهداری دارد.
برای حفظ و دوام پارچه های ترمه ای باید شست و شو و خشک کردن و حتی نحوه ی استفاده را بدانید.

پارچه ترمه ضخیم ولی حساس است

به طور کلی پارچه های ترمه به دلیل اینکه نسبت به پارچه های دیگر تراکم بسیار بیشتری دارند ضخیم تر هستند و دوام بیشتری هم دارند اما به خاطر استفاده از ابریشم ، پارچه ی ترمه حساس تر است .ابریشم دوام بالایی به کار ترمه می دهد اما زیبایی پارچه سریع تر می تواند آسیب ببیند و پارچه زیبایی خود را از دست بدهد.

حساسیت ترمه به رطوبت

پارچه های ترمه به رطوبت بسیار حساس هستند و نباید در جاهایی در خانه که رطوبت زیادی جذب می کنند استفاده شوند .مثلا در مکان هایی که گل و گیاه نگهداری می شود و یا به عنوان روی میزی برای زیر گیاهان نباید استفاده شود .رطوبت به راحتی شفافیت و براقیه پارچه را می گیرد.

حساسیت پارچه ترمه به نور

پارچه ی ترمه به نور حساس است و در جاهایی از خانه که مدام نور آفتاب می تابد بهتر است پهن نشود زیرا رنگ و شفافیت رنگش را از دست می دهد.

بهترین روش شست و شوی ترمه

بهترین روش برای شستن پارچه های ترمه ای خشک شویی یا بخارشویی است.

روش شست و شوی پارچه های ترمه ای

برای اینکه بتوانید یک پارچه ی ترمه را موفقیت آمیز بشویید باید حتما از نوع رنگی که در آن استفاده شده آگاهی داشته باشید .اگر رنگ های ترمه از رنگ های گیاهی استفاده شده باشد می توانید پارچه ی ترمه را با آب سرد بشویید .

اگر پارچه ی ترمه آستر و یراق داشته باشد به هیچ عنوان نباید از آب برای شست و شو استفاده شود و حتما باید از روش خشک شویی برای تمیز کردن آن استفاده کنید که بهترین روش دادن به خشکشویی ها می باشد.

شست و شوی پارچه ترمه در منزل

برای شستن پارچه های  ترمه در منزل باید اصولی را رعایت کنید تا پارچه ی ترمه ی شما زیبایی و برق خود را حفظ کند.

اول باید قبل از شروع شست و شو خاک های روی آن را کامل با ضربه های ملایم بگیرید.

نکته های مهم برای شست و شوی پارچه ترمه

پیشنهاد می شود برای شستن پارچه های ترمه در سایزهای بسیار بزرگ مانند پرده ها و یا رومبلی های بزرگ آن ها را به خشکشویی ها بسپارید تا ضمن تمیز شدن آن ها زیباییشان حفظ شود .شستن پارچه های بزرگ ترمه هم وقت بسیار زیادی می برد.

 • از آب با دمای ولرم رو به سرد استفاده کنید.
 • از مواد شوینده ی قوی و مواد سفید کننده اصلا استفاده نکنید.
 • از شوینده های ملایم مانند شامپوهای مخصوص کودکان ، برای شستن پارچه های ترمه استفاده کنید.
 • هنگام شستن پارچه های ترمه هرگز آن ها چنگ نزیند.
 • برای شست و شو فقط کمی به آن فشار بدهید .
 • بعد از شست و شوی پارچه ی ترمه هرگز آن را نچلاید.
 • اگر پارچه ترمه بیش از اندازه کثیف باشد ، باید مدت زمان بیشتری در محلول آب و مواد شوینده مناسب بماند تا آلودگی های آن برطرف شود .
 • دوخت انواع پارچه های ترمه معمولا بسیار محکم است اما با عدم احتیاط و چلاندن آن ، دوخت ها سست می شوند .
 • برای براق شدن و تمیزی بیشتر ترمه می توان در انتهای شستشو آن را در ترکیب آب و سرکه قرار دهید و سپس آبکشی کنید.

خشک کردن ترمه در منزل

پارچه های ترمه به رطوبت حساسیت دارند و رطوبت زیاد و ماندگاری نم روی پارچه حتما به پارچه اسیب می زند بهتر است بعد از شست و شو آن را روی یک پارچه ی نخی بگذارید تا نم و خیسی آن گرفته شود.
برای خشک کردن پارچه ی ترمه ان را آویزان نکنید و حتما آن را روی یک سطح افقی بگذارید و فضای آن حتما باز باشد و هوا جریان داشته باشد.

برای خشک کردن پارچه های ترمه هرگز آن را مستقیم جلوی نور آفتاب نگذارید زیرا همانطور که اشاره کردید می تواند رنگ و جلای پارچه را از بین ببرد.

 

اتو کردن ترمه

اگر می خواهید پارچه ی ترمه را بعد از خشک شدن صاف کنید و از اتو برای صاف شدنش استفاده کنید حتما بین اتو و پارچه ی ترمه از یک پارچه ی نخی استفاده کنید و اتو را مستقیم به پارچه نزنید. نخ های ابریشم بسیار ظریف هستند و به راحتی با حرارت مستقیم آسیب می بینند.

نکات مهم برای شست و شو و نگهداری پارچه های ترمه

 •  اگر پارچه های ترمه ملیله دوزی دارند نمی توان آ ها را شست بهتر است مدام برای تمیز شدنشان آن ها را گردگیری کنید و ضربه های ملایم وارد کنید تا گردو غبار پاک شود.
 • بهتر است برای جلوگیری از کثیف شدن پارچه های ترمه ی ملیله دوزی شده آن ها را در مکان های خاصی از خانه بگذارید که رفت و امد و استفاده کمتر است.
 • ممکن است  از نوع رنگ ترمه خود آگاهی نداشته باشید پس بهتر است قبل از شستشو یک پارچه تمیز و سفید را مرطوب کرده و آن را بر روی یک قسمت کوچک از ترمه خود بکشید. اگر پارچه سفید رنگی شد حتما ، ترمه شما نیز رنگ پس می دهد و بهترین روش برای شستشوی آن خشکشویی کردن آن خواهد بود.
 •  هرگز از ماشین لباسشویی برای شستشوی ترمه استفاده نکنید زیرا کاملا به این پارچه آسیب خواهد رساند .

علت تفاوت قیمت پارچه های ترمه چیست؟

علت اصلی تفاوت قیمت دو پارچه ی ترمه دست بافت بودن و ماشینی بودن آن هاست .

برخی پارچه های ترمه با دست بافته می شوند که بسیار گران قیمت هستند و در اصفهان روی آن ها را سرمه ی اصل که همان سیم نقره با روکش آب طلا است ، سرمه دوزی می کنند. قیمت این دست بافته ها گاهی تا چند میلیون تومان و حتی بیشتر میرسد و ارزش فراوانی در گذر زمان پیدا كرده اند.

اما مدل دیگر پارچه ی ترمه ، پارچه های ترمه ای است که با ماشین های صنعتی بافته می  شوند بافت این ترمه ها با ماشین زمان زیادی را نمی برد .این ترمه ها هم از ابریشم مرغوب درست می شوند اما چون با ماشین درست می شوند ارزان تر هستند.

در ترمه های ماشین بافی برای حفظ اصالت کار همچنان از طرح ها ترمه و اصیل استفاده می شود.
در ترمه های ماشینی تفاوت قیمت وجود دارد که علت اصلی آن به رنگ ، پهنا ، طرح کار و تراکم در بافت برمی گردد.

 

رگز از ماشین لباسشویی برای شستشوی ترمه استفاده نکنید زیرا کاملا به این پارچه آسیب خواهد رساند.

 

دکمه بازگشت به بالا