عمومیکسب و کار ویژه

هزینه ویزای کار ترکیه چقدر است؟

ترکیه یکی از این کشورهاست به دلیل نرخ ارز پایین، مجوز کار، فرآیند نسبتا ساده، استاندارد بالای زندگی و زیرساخت های مناسب برای اکثر خارجی ها به خصوص ایرانی ها گزینه ایده آلی است. اگر شما هم قصد مهاجرت به ترکیه و گرفتن ویزای کار ترکیه را دارید اما نمی دانید چه مراحلی را باید طی کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع ویزای کار ترکیه

ویزای کار در ترکیه انواع مختلفی دارد. در هر زمینه کاری نوع خاصی از ویزا وجود دارد که قوانین اخذ این ویزاها و تاریخ اعتبار متفاوت است. این ویزاها عبارتند از:

ویزای کار موقت 1 ساله

برای دریافت این نوع ویزای کاری، باید با یک کارفرمای ترکیه ای قرارداد ببندید. این ویزا برای ورود اولیه به بازار کار ترکیه است.

ویزای کار دائم

این نوع ویزای کار شرکت مهاجرتی برای کسانی است که 8 سال سابقه کار دارند و با ویزای کار موقت 1 ساله در ترکیه زندگی می کنند. به عبارت دیگر، آنها قبلا مجوز اقامت دائم خود را از دولت ترکیه دریافت کرده اند.

ویزای خوداشتغالی عمدتاً برای کسانی است که به مدت 5 سال در ترکیه کار و زندگی کرده اند و اکنون قصد دارند برای کار خود مغازه، کارگاه و … افتتاح کنند.

ویزای کاری فیروزه

ویزای کاری فیروزه ای با مجوز کار دائم برای صاحبان مشاغل با تحصیلات آکادمیک بالا، تجربه کاری خوب و تاثیر مثبت بر اقتصاد ترکیه. در ابتدا این کارت به مدت 3 سال برای شما صادر می شود و پس از این مدت اعتبار دائمی خواهد داشت.

ویزای کار ویژه

افراد حرفه ای و با تحصیلات عالی، سرمایه گذاران در بخش های خاصی مانند IT، ساکنان قبرس شمالی، افراد ترک تبار، ویزای کار ویژه برای همه شهروندان اتحادیه اروپا، در ابتدا پناهجویان و در نهایت یک شهروند ترکیه ویزای کاری ویژه برای افرادی که با همسرشان ترک می کنند.

ویزای کار موقت ویژه

این ویزا برای هنرمندان سینما، فیلمسازان و ورزشکارانی است که به دلایل مختلف نیاز به کار کوتاه مدت در ترکیه دارند.

شرایط ویزای کار ترکیه

همیشه یک قانون را به خاطر داشته باشید، شما می توانید با ویزای کار در ترکیه زندگی کنید، اما با اقامت ترکیه نمی توانید در ترکیه کار کنید. به همین دلیل، اگر می توانید از راه های دیگری در ترکیه بمانید، باز هم برای اجازه کار در این کشور باید ویزای کار دریافت کنید. ترکیه دارای اقتصاد پر رونقی در صنعت گردشگری و تولید است. این کشور بالاترین آمار اشتغال زایی در صنعت گردشگری و تولید را نسبت به سایر کشورها دارد.

برای دریافت ویزای کار ترکیه باید توسط کارفرمای ترکیه دعوت به کار شوید. به عبارت دیگر، این کارفرمایان ترک بودند که به دولت ترکیه گفتند که این کار ضروری است. بنابراین کارفرما برای شما درخواست ویزای کار می کند، در این شرایط کارفرما باید شما را در وزارت کار ترکیه تایید کند یا مستقیما از کنسولگری این کشور برای شما ویزای کار درخواست کند.

مجوز کار در ترکیه

برای اخذ مجوز کار در ترکیه باید مدارک لازم را ارائه و به یکی از آژانس های ترکیه ارسال کرد. از طرف دیگر، کارفرما یا شخصی که برای آن کار می کنید باید قرارداد کار یا مدارکی که ثابت کند می خواهید برای این شخص کار کنید به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه ارسال کند. در صورت تایید می توانید در ترکیه کار کنید.

برای تکمیل این مراحل باید هزینه های ویزای ورود، اجازه کار و اجازه اقامت را پرداخت کنید. برخی از ویزاهای کاری 90 روزه صادر می شوند. کسانی که در ترکیه تحصیل می کنند نیز می توانند برای مجوز کار اقدام کنند. البته نکته ای که باید روی آن تمرکز کنید این است که فقط دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند می توانند برای این شغل اقدام کنند.

نکته خاص این است که کار بدون مجوز کار در ترکیه غیرقانونی است و باید جریمه پرداخت کنید. با داشتن مجوز کار در این کشور فرصت های شغلی بیشتری خواهید داشت و می توانید حقوق بیشتری از کارفرمای خود دریافت کنید.

ویزای کار موقت ترکیه

ویزای کار موقت ترکیه فقط از طریق کارفرما یا از طریق آژانس های مرکزی امکان پذیر است. این بدان معناست که کارگر خارجی به تنهایی مجاز به دریافت ویزای کار موقت نیست. در مرحله اول درخواست، امکان اعطای ویزای کار به متقاضی حداکثر برای مدت یک سال وجود دارد. پس از گذشت یک سال، فرد می تواند برای تمدید ویزای کاری خود به مکان های مناسب مراجعه کند. در صورت تایید درخواست ویزای کار، گاهی اوقات امکان تمدید ویزای کاری فرد برای اولین درخواست تا دو سال و برای درخواست های بعدی تا سه سال وجود دارد. به عبارت دیگر با ویزای کاری کوتاه مدت می توانید بیش از شش سال در ترکیه کار کنید. توجه به این نکته ضروری است که مجوز کار تنها زمانی قابل تمدید است که متقاضی در طول مدت ویزای کاری خود فقط برای یک کارفرما کار کند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار ترکیه

ارائه دفترچه و کارت صندلی، پاسپورت معتبر و همچنین 4 تصویر بیومتریک

کپی تمام صفحات پاسپورت

ارائه قانون ملی اتباع خارجی در ترکیه که توسط وزارت امنیت ترکیه صادر شده است

فرم درخواست را ارسال کرده و با تمام مدارکی که صحت آنها را ثابت می کند، کار را به کارفرما بپذیرید

ارسال فرم درخواست الکترونیکی

ارائه مدارک از شرکتی که درخواست کار شما را تایید کرده و همچنین ارائه مهر تایید از وزارت کار و امور اجتماعی دولت ترکیه

آدرس ایمیل رسمی و رمز عبور مالک اعتبار را ارائه دهید

ارائه و اخذ حداقل مدرک لیسانس برای متقاضیان

در ترکیه، کارفرما باید مدارکی را تحت درخواست ویزای کار ترکیه ارسال کند که عبارتند از:

نامه درخواست ویزای کار به همراه فرم درخواست پرسنل خارجی تکمیل شده

ارائه بولتن ثبت کسب و کار ترکیه به طور کامل جزئیات ساختار سرمایه و سهام فعلی واحد تجاری را نشان می دهد.

لیست سود و زیان و بودجه سال گذشته مورد تایید اداره مالیات یا حسابدار رسمی را مشاهده کنید

صدور وکالتنامه محضری برای فرد مجاز به ثبت درخواست اینترنتی تحت عنوان کاربری برای استخدام اتباع خارجی توسط موسسه یا سازمان.

دکمه بازگشت به بالا