عمومیکسب و کار ویژه

پاک کردن لکه صندلی ماشین : راهنمای کامل + عکس

اگر صندلی اتومبیل شما حسابی پر از لک و کثیفی شده و به دنبال راهی برای تمیز کردن صندلی ماشین خود هستند، قرار است با یک روش ساده اما عالی برای تمیز کردن صندلی پارچه ای ماشین آشنا شویم که کمک می‌کند با وسایل ساده موجود در خانه صندلی ماشین خود را تمیز کنید و برق بیندازید و ماشنتون حسابی نونوار شود. همیشه کارها آنطور که شاید تصور اولیه ما باشد سخت نیست. مثل روشی که برای گفتم یا ، تمیز کردن صندلی پارچه ای ماشین هم خیلی سخت نیست و اگر روش درست را بدانید و کمی وقت بگذارید به راحتی تمیز می‌شود.

وسایل لازم برای تمیز کردن صندلی پارچه ای ماشین

 • فرچه
 • بطری اسپری
 • مایع ظرف شویی
 • سرکه
 • آب داغ
 • جاروبرقی
 • دستمال نخی تمیز

توجه: فرچه‌ای که انتخاب می‌کنید، خیلی زبر نباشد که به بافت پارچه صندلی آسیب نزند. اما چه صندلی های فابریک خودرو و چه روکش های صندلی، چرمی به هر حال از دو جنس عمده چرم و پارچه ساخته می‌شوند.  پاک کردن لکه صندلی خودرو هم یکی از دانستنی های مهم در است. تمیز کردن پارچه با شست و شو ممکن است اما برای هر لکه کوچک و یا اینکه درجا و بلافاصله نمی‌توان روکش ها را درآورد و شست. شست و شو زیاد هم عمر روکش را کم می‌کند. ضمن این که این روکش ها اغلب سنگین هستند. پاک کردن لکه ها آنقدر ها هم کار سخت و پیچیده‌ای نیست. فقط به ابزار درست برای لکه مربوط به ان نیاز است. در این مقاله از باران کاور به شما 10 روش از راه های سریع و کاربردی برای پاک کردن انواع لکه ها از صندلی ماشین را آموزش می‌دهیم.

مراحل تمیز کردن صندلی

۱- اولین مرحله برای تمیز کردن صندلی پارچه ای ماشین این است که: ابتدا با فرچه‌ی خشک روی صندلی و بین درزها بکشید تا مواد خشک و گرد و خاک روی صندلی از سطح پارچه جدا شود.

۲- بعد از آن با جاروبرقی روی صندلی بگیرید تا گرد و خاک و مواد دیگر روی صندلی را کامل جمع کند. دو مرحله بالا باعث می‌شود، تمیز کردن صندلی پارچه ای ماشین خیلی اصولی‌تر و حرفه ای‌تر انجام شود. چرا که اگر خاک روی صندلی باشد و شما روی آن اسپری کنید، ممکن است حتی بدترهم بشود و زحمت شما را دو برابر کند.

۳- در مرحله بعد فرچه را داخل بزنید و روی صندلی بکشید تا لک‌ها و چربی روی صندلی را تا حدی پاک کند. بعد با یک دستمال نخی تمیز روی صندلی بکشید تا چربی و جرم‌ها جذب دستمال شود.

۴- حالا میریم سراغ مرحله اصلی: اسپری را از یک قسمت مایع ظرف شویی و ده قسمت آب داغ پرکنید. توجه کنید حتماً آب داغ باشد. آب داغ به از بین رفتن لک‌ها و تمیز شدن بهتر صندلی پارچه ای ماشین کمک زیادی می‌کند. روی تمام سطح صندلی را حسابی اسپری کنید و با فرچه تمیز همه جای صندلی بکشید.

۵- بعد از آن جارو برقی را آماده کنید. برای تمیز کردن صندلی با جارو برقی در این مرحله نباید از سر جارو برقی استفاده کنید که فرچه مانند است؛ بلکه یا باید از قسمت لوله‌ای آن استفاده کنید یا اگر جا رو برقی شما سری مانند تصویر زیر دارد که صاف و بدون فرچه است را به آن وصل کنید. حتماً قبل از اینکه برای تمیز کردن صندلی پارچه ای ماشین با جار رو برقی اقدام کنید، با یک دستمال، سر جارو را تمیز کنید که هیچ گونه کثیفی و گردو خاکی نداشته باشد. در جهت موافق تاپارچه شروع به جارو کردن صندلی کنید و جایی را جانیندازید.

۶- اگر بعد از جا رو کردن متوجه شدید، هنوز جاهایی از صندلی هست که لکه دارد، دوباره روی آن‎ها اسپری کنید، فرچه بکشید و دوباره جاروبرقی را روی آن قسمت‌ها بکشید. شاید لازم باشد این مرحله را ۳ یا ۴ بار امتحان کنید تا کاملاً صندلی تمیز شود.

۷- بعد از اینکه تمام لکه‌ها را تمیز کردید و برای بار آخر روی صندلی را جاروبرقی کشید، بدون اینکه روی صندلی بنشیند در ماشین را یک شب تا صبح باز بگذارید تا کاملاً خشک شود. کار تمیز کردن صندلی پارچه ای ماشین شما به راحتی در عرض ۳۰ دقیقه تا یک ساعت با صرف کمترین هزینه تمام می‌شود. همانطور که خواندید، نه نیاز به شستن صندلی ماشین است نه به شامپو فرش نیاز دارید.

البته اسپری‌هایی در بازار هستند که مخصوص تمیز کردن صندلی ماشین است. از آن‌ها هم می‌توانید استفاده کنید. روش کار مانند بالا است با این تفاوت که: بجای اسپری دست ساز که درست کردیم از اسپری مخصوص تمیز کردن صندلی ماشین استفاده می‌کنید. پاک کردن لکه صندلی ماشین یکی از دغدغه های اکثر رانندگان است. به خصوص کسانی که به تمیزی ماشین اهمیت می‌دهند یا کسانی که فرزند کوچک دارند. برای تمیز کردن صندلی های خودرو گاهی باید هزینه های زیادی برای شوینده ها بدهید و حتی به کارواش مراجعه کنید. اغلب هم این لکه ها پیش از اقدامی موثر خشک و پایدار می‌شوند و دوباره باید هزینه خرید روکش صندلی جدیدی را بپردازید. برای تمیز نگه داشتن خودرو از روکش های صندلی هم می‌توان استفاده کرد.

ترفند خانگی پاک کردن لکه صندلی ماشین

اگر فکر می‌کنید برای تمیز کردن تنها صندلی خودرو باید از ابزار های اغلب برقی گران قیمت و شوینده های خاص با ترکیبات عجیب داشته باشید، اشتباه می‌کنید! برای شروع تمیز کاری از اولین فروشگاه فهرست زیر را با کمترین قیمت خریداری کنید.

 • فرچه نرم یا مسواک
 • بطری افشانه (اسپری)
 • چند عدد دستمال نخی رنگ روشن تمیز یا در صورت امکان دستمال میکرو فیبر یا نانو تهیه کنید.
 • اسفنج
 • سطل کوچک

پاک کردن لکه صندلی ماشین به این فهرست جارو برقی را هم که در هر خانه هست را هم اضافه کنید.  همچنین:

مرحله 1) برای از بین بردن گرد و غبار، روی صندلی های و درز ها را به خوبی فرچه خشک را بکشید.

مرحله 2) صندلی ها را تا جایی که امکان دارد به جلو بکشید. سپس روی صندلی و درز ها را با سری فرچه شکل جارو برقی، جارو کنید. دقت کنید در هیچ یک از این دو مرحله آب و شوینده‌ای روی سطح نپاشید.

مرحله 3) اگر لکه چربی روی صندلی وجود دارد، سرکه را استفاده کنید. فرچه را به سرکه آغشته کنید و روی محل لکه چربی به آرامی بکشید. سپس دستمال نخی یا اسفنج را روی لکه بکشید تا چربی های جدا شوند.

مرحله 4) ظرف اسپری را با فرمولاسیون هر یک واحد مایع ظرفشویی، 10 واحد آب داغ پر کنید. به خوبی بر همه جا اسپری کنید. فرچه را خوب بشویید تا اثر سرکه از بین برود. حالا روی صندلی ها را دوباره فرچه بزنید.

مرحله 5) پس از آنکه کمی صندلی ها خشک شدند، این بار با سری لبه صاف یا لوله‌ جارو برقی، همه قسمت ها را جارو کنید. برای جارو کردن باید در جهت خواب پارچه دستتان را حرکت دهید.

مرحله 6) در این مرحله باید لکه گیری کنید و از در صورت لزوم سرکه یا ترکیب آب و مایع خودتان را به سطح بپاشید و دوباره جارو بکشید. گاهی لازم است 3 تا 4 بار این مرحله دوباره انجام گردد. مرحله 7) در آخرین مرحله باید 12 ساعت شیشه ها را کمی پایین بکشید و اجازه دهید صندلی ها کامل خشک شوند. در طی این مدت به هیچ وجه چیزی روی صندلی نگذارید و یا ننشینید. به جز مرحله خشک شدن، کمتر از یک ساعت زمان تقریبی برای تمیز کردن 4 صندلی خودرو با لکه گیری کردن دوباره تخمین زده می‌شود.

پاک کردن لکه های سخت

شاید فرزند شما روی صندلی با مداد شمعی هایش  نقاشی کشیده و یا اینکه به علت دما بالا لوازم آرایشی شما روی صندلی لک ایجاد کرده است.

مرحله 1) با یک کاردک ابتدا سطح را از آلاینده پاک کنید.

مرحله 2) محلول رقیق مایع ظرفشویی با آب یا شامپو فرش را بین 3 تا 5 دقیقه روی سطح بریزید. منتظر بمانید با با عامل چربی واکنش دهد و لکه از سطح جدا گردد.

مرحله 3) با یک کاغذ روی سطحی که لکه قرار دارد را به آرامی دست بکشید. اگر لکه پاک نشد دوباره یکی از شوینده ها را روی آن بریزید و با اسفنج نم‌دار پس از چند دقیقه تمیز کنید. این عمل را تا 3 بار می‌توان تکرار کرد. حواستان باشد که شوینده از روی سطح پاک شود. اگر لکه مقاومت کرد… با خمیر دندان های معمولی که ژله‌ای نباشد، روی لکه را بپوشانید. سپس با پارچه نم‌دار یا اسفنج آن را پس از چند دقیقه پاک کنید. اگر لکه مشابه روی کفی هم به وجود آمده است، کافی است همین مراحل را عینا تکرار کنید.

تمیز کردن روکش های چرمی

روکش های چرمی به خصوص، صندلی های فابریک بسیار گران قیمت هستند. سایت amazon با ارائه خدمات ارسال سریع و قابل اعتماد، تجربه خرید آسان و مطمئنی فراهم می‌کند . اگر این روکش ها را به خوبی نگهداری کنید هنگام فروش خودرو باعث ارزش افزوده خواهند بود. برای پاک کردن لکه صندلی ماشین از جنس چرم کافیست از واکس و اسپری چرم مخصوص و هم رنگ روکش استفاده کنید. همینطور مراحل زیر ر به ترتیب برای یک تمیز کاری حرفه‌ای اجرا کنید:

 • روی صندلی و درز ها را با دقت جارو برقی بکشید. مواظب باشید روی سطح خراشی ایجاد نشود.
 • روی تمام سطوح صندلی را پولیش بکشید. روی لکه ها را چند بار پولیش کنید.
 • واکس یا روغن های براق کننده را روی سطح بکشید.
 • با دستمال نخی و یا پارچه های نرم روی سطح برای جذب روغن اضافی دستمال کنید.

ترفند دیگر برای تمیز کردن صندلی های چرمی با لکه های مقاوم استفاده از شوینده ها است. انواع شوینده برای تمیز کردن که به جنس چرم آسیبی نمی‌رساند البته با قیمت های مختلفی وجود دارد. این بار ترفند ساده‌ و کم خرج زیر به کار بگیرید.

 • شوینده خانگی : یک قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی را با یک قاشق سرکه سفید به همراه 2 فنجان آب ولرم ترکیب کنید. سپس با دستمال روی لکه ها بکشید و چند دقیقه صبر کنید. در اخر با دستمال تمیز یا کاغذ خشک کنید.
 • اگر حیوان خانگی دارید، در ماشین با صندلی چرمی همیشه اسپری آب خالی داشته باشید. به راحتی روی سطح اسپری کنید و با دستمال مو و پرز ها را از روی روکش پاک کنید.
 • اگر حیوان خانگی دارید، در ماشین با صندلی چرمی همیشه اسپری آب خالی داشته باشید. به راحتی روی سطح اسپری کنید و با دستمال مو و پرز ها را از روی روکش پاک کنید.

تمیز کردن روکش های پارچه‎‌ای

روکش های پارچه‌ای با تمام مزایایی که دارند یک عیب بزرگ هم دارند، زود لک می‌شوند و پاک کردن لکه ها کار چندان آسانی نیست. به ویژه اگر سریع تمیز نکنید. لکه به خصوص مواد مایع به لایه های زیرین به راحتی نفوذ وارد می‌شوند. بنابراین در صوت امکان روکش را در بیاورید  و با شوینده تمیز کنید. شوینده های هایی که توصیه می‌شوند عبارتند از شامپو فرش، محلول آب داغ و مایع ظرفشویی (نسبت 10 به 1) و مایع های شوینده آنزیم دار مخصوص لکه بری در پارچه ها.

 • شوینده را روی سطح بریزید.
 • با فرچه نرم یا یک مسواک روی لکه را بمالید.
 • سپس پارچه نم‌دار روی آن بکشید تا شوینده را پاک کنید.
 • صبر کنید کمی خشک شود. اگر لکه باقی مانده بود، دوباره مراحل بالا را طی کنید.
 • وقتی تمیز شد صبر کنید با گذشت چند ساعت روکش خشک شود.

اگر در خانه بخار شوی دارید می‌توانید برای تمیز کردن روکش پارچه‌ای استفاده کنید. محلول های تمیز کننده بی خطر اگر ریه های حساسی دارید یا آلرژیک دارید برای تمیز کردن سطوح پارچه‌ای از محلولی بی ‌خطر استفاده کنید. نمک دریایی را درشت آسیاب کنید و آب مخلوط کنید.

 • محلول نمک را روی سطوح با اسپری بپاشید.
 • با فرچه‌ای نرم روی روکش بکشد.
 • 10 دقیقه اجازه دهید روی سطح باقی بماند.
 • پس از خشک شدن سطح را جارو کنید.

جهت آگهی از قیمت و خرید انواع روکش صندلی و کفی خودرو از بازار بزرگ تهران (قیمت مناسب) با شماره 09307021220 تماس بگیرید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا