عمومیکسب و کار ویژه

پاک کردن لکه نسکافه از مبل

به وجود آمدن انواع لکه‌های رنگ بر روی ، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که بسیاری از افراد خانه‌دار با آن مواجه می‌شوند. پاک کردن انواع لکه از روی لوازم مختلف اعم از فرش، مبلمان، تخت خواب و یا میز غذاخوری، نیازمند آشنایی با روش‌های مخصوصی است تا این لکه‌ها به جای پاک شدن، ماندگار نشوند. لکه قهوه نیز یکی از آن دسته لکه‌هایی است که با روش‌های درست می‌توانید به سادگی آن را از روی مبلمان پاک کنید یا آن را به بهترین قالیشویی در کرج بسپارید. در ادامه این مطلب با مبل و میز همراه باشید تا روش‌هایی ساده برای پاک کردن لکه قهوه از روی مبلمان با شما در میان بگذاریم.

پاک کردن لکه قهوه از روی مبلمان با سرکه

خاصیت اسیدی سرکه سفید می‌تواند برای پاک کردن هر نوع لکه‌ای گزینه بسیار مناسبی باشد. پاک کردن لکه قهوه از روی مبلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر قهوه به تازگی روی مبلمان شما ریخته، به سادگی می‌توانید لکه قهوه را با محلول سرکه‌ای که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد، پاک کنید.
اسپری سرکه مخصوص تمیز کردن لکه قهوه مبلمان
یک چهارم فنجان سرکه سفید
4 فنجان آب سرد
مایع ظرفشویی
بطری اسپری
تنها کافیست محلول را روی قسمت لکه شده مبلمان خود اسپری کنید. اجازه دهید 30 دقیقه مایع روی لکه بماند و سپس با یک پارچه سفید روی مبلمان خود بکشید تا زمانی که لکه به خوبی از روی مبلمان پاک شوند

پاک کردن لکه قهوه از روی مبلمان با شوینده لباس

یکی دیگر از راهکارها برای رفع و پاک کردن لکه قهوه از روی مبلمان، استفاده از شوینده‌های لباس است. مقداری از شوینده‌تان را داخل آب بریزید. یک اسفنج را آغشته به ترکیب شوینده و آب کنید و سپس به آرامی روی لکه بکشید. تا جایی که به خوبی پاک شود. قسمت شسته شده را با یک پارچه خشک سفید، تا حدودی خشک کنید و سپس اجازه دهید که مبلتان با هوای محیط به خوبی خشک شود. این روش بیشتر مناسب لکه‌های قهوه با شیر است.
ممکن است پس از خشک شدن مبلمان متوجه شوید که لکه به خوبی پاک نشده. در چنین شرایطی، می‌توانید مجددا مراحل گفته شده را انجام دهید. برای اینکه قسمت شسته شده سریع‌تر خشک شود، می‌توانید از یک حوله روی آن انداخته و جسم سنگینی را روی آن قرار دهید. تا حوله به خوبی آب و شوینده باقیمانده را به خود جذب کند.

پاک کردن لکه قهوه از روی مبلمان با آمونیاک

اگر لکه قهوه با هیچ یک از روش‌های گفته شده پاک نشد، بدین معناست که رنگ قهوه به بافت مبلمان نفوذ کرده و برای پاک کردن آن باید روش محکم‌تری را در پیش بگیرید. استفاده از محلول آمونیاک می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. برای از بین بردن لکه قهوه از روی مبل باید محلول آمونیاک را با آب سرد، مایع ظرفشویی و کمی لکه‌بر مخلوط کنید و از آن برای از بین بردن لکه استفاده کنید. ابتدا مقداری از محلول حاصل را روی مبلمان خود امتحان کنید تا مطمئن شوید آسیبی به پارچه مبلتان نمی‌رساند و پس از اطمینان، لکه را با مایع حاصل پااک کنید. سپس اجازه دهید که قسمت شسته شده به خوبی خشک شود تا مطمئن شوید که لکه به خوبی از بین رفته است.

سریع‌ترین راه پاک کردن لکه قهوه از روی مبلمان

برای پاک کردن لکه‌های کوچک قهوه، تمام چیزی که نیاز دارید یک اسفنج و یک صابون کوچک برای پاک کردن سریع لکه از روی مبلمان است. می‌توانید مقدار بسیار کمی از یک مایع ظرفشویی بسیار ملایم را روی یک اسفنج بریزید و اسفنج را به صورت دایره‌وار روی قسمت لکه‌دار شده‌ی مبل بکشید. سپس اسفنج را داخل آب سرد کنید و سپس آن را فشار دهید تا آب از داخلش خارج شود، سپس اسفنج نیمه خیس را روی قسمت شسته شده بکشید تا باقی مانده شوینده پاک شود.
پاک کردن لکه‌های قدیمی قهوه از روی مبلمان
لکه‌هایی که برای مدت زیادی روی مبلمان می‌مانند به بافت مبلمان نفوذ می‌کنند و از بین بردن آن‌ها دشوارتر از حالت عادی می‌شود. برای از بین بردن این لکه‌های قدیمی از روی مبلمان، می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:
1 فنجان آب ولرم
1 فنجان سرکه سفید
بطری اسپری
مسواک
پارچه سفید
سرکه سفید را با آب ولرم مخلوط کنید و داخل یک بطری اسپری بریزید. به خوبی هم بزنید. محلول را روی قسمت لکه‌دار شده اسپری کنید تا لکه را کاملا بپوشاند. با یک مسواک، به آرامی روی لکه بکشید و سپس یک دستمال مرطوب را روی آن بکشید تا باقی مانده لکه نیز از بین برود.

دیگر راهکارهای ساده پاک کردن لکه قهوه از روی مبلمان

اگر به دنبال راه‌های دیگری به غیر از راهکارهای گفته شده هستید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:
پاک کردن لکه قهوه با نمک
می‌توانید کمی آب روی لکه مبل اسپری کنید و سپس کمی نمک روی آن بریزید. می‌توانید از یک لکه بر ملایم نیز استفاده کنید.
پاک کردن لکه قهوه با لیمو
استفاده از لیمو نیز برای از بین بردن لکه‌های قهوه،پاک کردن لکه نسکافه از روی مبل دغدغه بسیاری از افراد خانه‌دار و حساس به تمیزی است. از طرفی نمی‌توان مانع چنین اتفاقی شد، زیرا نسکافه و چای جز نوشیدنی‌های محبوب هستند. بنابراین در صورت بروز لکه نسکافه از روی مبل یک روش سریع و مطمئن این است که به بهترین محل مراجعه کنید.

روش های پاکسازی لکه نسکافه از روی مبل

یکی از مشکلات رایج در خانه ریختن انواع نوشیدنی روی مبل و فرش است. اگر نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه هم باشد که مشکل سخت‌تر است زیرا به سرعت به مبلمان شما رنگ می‌دهد. به همین دلیل باید همیشه چند روش کاربردی برای پاک کردن لکه نسکافه و قهوه را یاد بگیرید. تا بتوایند سریعا به خود بپردازید.

پودر شوینده

یکی از اولین روش‌هایی که می‌توانید به کمک آن لکه روی مبل را پاک کنید، استفاده از پودر شوینده است. مقداری پودر لباسشویی را با کمی آب گرم مخلوط کنید. محلول به دست آمده را با یک ابر نرم روی لکه بکشید. این کار را انقدر ادامه دهید تا لکه به طور کامل پاک شود. حالا باید محل شسته شده را خشک کنید. برای خشک کردن هم اگر یک پارچه نخی آبگیر دارید، گزینه مناسبی است.

بخارشوی

اگر در خانه بخارشوی دارید، یک روش مناسب برای پاک کردن لکه‌های نسکافه از روی مبل است. برای این کار باید دمای دستگاه را تنظیم کرده و روی مبل بکشید. بلافاصله هم باید با یک حوله، رطوبت ایجاد شده را خشک کنید.

سرکه سفید

سرکه سفید یکی از مواد همه‌کاره در خانه است. با آن هم می‌توانید لکه‌های روی ظروف استیل را پاک کنید و هم لکه نسکافه روی مبل تمیز می‌شود. فقط برای نتیجه بهتر باید سرعت عمل داشته باشید. نصف فنجان سرکه را با 5 فنجان آب سرد مخلوط کنید. حالا کمی مایع ظرفشویی هم به آن اضافه کنید. سپس این محلول را روی لکه مبل اسپری کنید و اجازه دهید تا کمی باقی بماند. سپس یک پارچه سفید روی لکه پاک شده بکشید تا آب را به خود جذب کند.

شامپو فرش

یکی از روش‌های مرسوم برای پاک کردن هرگونه لکه از روی فرش و مبل این است که به سراغ شامپو فرش بروید. به کمک این شوینده می‌توانید لکه نسکافه را هم به راحتی پاک کنید. فقط باید مقدار مناسبی از آن استفاده کرده و بلافاصله مبل را در کنار پنجره قرار دهید تا رطوبت آن خشک شود.

جوش شیرین

جوش شیرین یک پاک کننده قوی دیگری بوده که برای از بین بردن لکه نسکافه از روی مبل می‌توانید استفاده کنید. برای کسب نتیجه بهتر باید همان ابتدا که لکه ایجاد شد، کمی جوش شیرین روی آن بریزید. این کار باعث می‌شود تا رنگ به لکه جذب شود. حالا می‌توانید با جارو برقی یا دستمال آن را از روی مبل پاک کنید.

آمونیاک

اگر هیچ یک از روش‌های قبلی اثر نکرد، به این معنی بوده که نیاز به یک راه حل نهایی دارید. آمونیاک همان راه حل اساسی بوده که کمک می‌کند تا لکه قهوه از روی مبلمان به خوبی پاک شود. مقداری آمونیاک را باید با آب سرد و یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید. سپس این محلول به دست آمده را با یک پارچه نرم روی لکه بکشید. البته بهتر است اول روی یکی از قسمت‌های پشتی مبل امتحان کنید تا مطمئن شوید که رنگ پارچه تغییر نمی‌کند. سپس قسمت تمیز شده را به خوبی خشک کنید تا مواد شیمیایی به الیاف مبل نفوذ نکند.

بهترین روش برای خشک کردن مبل بعد از شستشو

بعد از انتخاب هر کدام از روش‌های پاکسازی مبل از لکه نسکافه، باید اقدام به خشک کردن مبلمان کنید تا پارچه آن خراب نشده و بتوانید هرچه زودتر از آن استفاده کنید. به این منظور بهتر است که یک پارچه یا حوله سفید بدون پرز را به صورت ضربه‌ای روی محل تازه تمیز شده بزنید تا رطوبت اضافی را به خود جلب کند. پس از آن تنها راه درست برای خشک کردن مبل این است که در معرض هوا قرار گرفته و کم کم رطوبتش را از دست بدهد.

به هیچ عنوان از وسایل گرمایشی برای خشک کردن مبل استفاده نکنید زیرا با این کار بافت پارچه از بین خواهد رفت و الیاف آن آسیب خواهد دید. بهترین کار این است که پنجره‌ها را باز کرده تا جریان هوای تازه‌ در ساختمان شکل بگیرد. در صورتی که لازم است مبلمان شما زودتر خشک شود، بهترین گزینه استفاده از پنکه است. با استفاده از این دستگاه هوا سریع‌تر رد و بدل شده و لکه خیس شده نیز در زمان کمتری خشک خواهد شد.

بهترین روش برای پاک کردن لکه نسکافه از روی مبل

در مطالب بالا به بررسی روش‌های مختلفی که به کمک آن‌ها می‌توانید لکه نسکافه را از روی مبل پاک کنید، پرداختیم. تمام این موارد می‌توانند در شرایطی که این لکه به تازگی ایجاد شده است اثر گذار بوده و مانع از ماندگاری رنگ این نوشیدنی روی مبل شما شود. در صورتی که فرصت نکنید در همان لحظات ابتدایی آن را تمیز کنید، بهترین گزینه این است که کار را به دست افراد متخصص بسپارید.

دکمه بازگشت به بالا