عمومیکسب و کار ویژه

چرا جاروبرقی خاموش میشود

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

از ساده ترین دلایل خاموش شدن جاروبرقی در حین کار، می‌توان به قطعی سیم برق، گرفتگی لوله خرطومی، کثیف بودن فیلترهوا یا پر شدن پاکت جاروبرقی اشاره کرد.

گاهی نیز ممکن است استفاده مداوم از دستگاه و داغ شدن موتور جاروبرقی علت بروز این مشکل باشد. اگر دستگاه شما به صورت ناگهانی خاموش می شود، برای جلوگیری از آسیب به سایر قطعات حتما از یک راهنمایی بگیرید.

در ادامه به بررسی علل احتمالی از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی و نحوه رفع این مشکل پرداخته‌ایم.

 1. معیوب شدن ترموستات جاروبرقی

ترموستات جاروبرقی برای کارکرد بدون عیب موتور و سلامت آن در دستگاه وجود دارد. اگر موتور بیش از حد داغ شود ممکن است این قطعه نیم سوز شود یا کاملا بسوزد.

بنابراین ترموستات با غیر فعال کردن مدار و خاموش کردن موتور، جاروبرقی شما را ناگهان خاموش می‌کند. بعد از خنک شدن موتور دستگاه می‌توان مجددا از جاروبرقی استفاده کرد.

در صورتی که ترموستات جاروبرقی معیوب شده باشد نیز باید برای تعویض آن اقدام کنید.

تعمیر تخصصی جارو برقی خود را به کاراباما بسپارید ثبت سفارش 24 ساعته در 7 روز هفته

 1. اتصالی و قطعی سیم برق جاروبرقی

یکی دیگر از علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی یا روشن نشدن آن، اتصالی کردن یا قطع شدن سیم برق جاروبرقی است.

 • این اتفاق زمانی روی خواهد داد که سیم برق جاروبرقی را تا انتها بیرون آورده و آن را کشیده باشید.
 • بسیاری از افراد اینکار را انجام داده و در این حالت ناگهان دستگاه را جا به جا می کنند.
 • ممکن است اتصال سیم‌های برق درون مدار داخلی دستگاه قطع شده و تامین برق موتور انجام نشود که موجب خاموشی ناگهانی جاروبرقی در حین کار می‌شود.

نکته

بهتر است یکبار سیم جاروبرقی را تا انتها بیرون بکشید و سیم دستگاه را کمی قبل از پایان آن علامت گذاری کنید تا در دفعات آتی بیشتر از آن سیم را نکشید.

 1. مسدود شدن جاروبرقی با زباله

یکی از رایج‌ترین مشکلات هنگام استفاده از جاروبرقی، که می‌تواند علت خاموش شدن جاروبرقی حین کار نیز باشد، مسدود شدن لوله تلسکوپی، خرطومی، سر برسی یا سر پارویی جاروبرقی است.

 • با گیر کردن آشغال و مو در این قطعات، ابتدا قدرت مکش جارو کاهش یافته و به مرور مسدود می‌شوند، که به علت هوادهی نامناسب می‌تواند سبب فشار به موتور، داغ شدن آن و خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی شود.
 • گاهی این مشکل حتی به نیم سوز شدن موتور جاروبرقی نیز منجر می‌شود.
 1. کثیفی فیلترهای هوا علت خاموش شدن جاروبرقی حین کار

اگر فیلترهای جاروبرقی کثیف باشند یا توسط گرد و خاک مسدود شده باشند، تهویه هوا به خوبی انجام نشده و سبب داغ شدن موتور می‌شود که درنتیجه برای آسیب نرسیدن به موتور، جاروبرقی ناگهان خاموش خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل به صورت زیر عمل کنید:

 • قبل از جارو کشیدن فیلترهای هوا را بررسی کرده و از تمیز بودن آنها مطمئن شوید.
 • برخی از فیلترها قابل شستشو بوده و برخی دیگر که این امکان را ندارند، باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند.
 1. پر شدن پاکت جاروبرقی

از دیگر مواردی که سبب خفگی و عدم هوادهی موتور و درنهایت منجر به خاموش شدن جاروبرقی می‌شود، پر شدن کیسه یا پاکت جاروبرقی است.

 1. اگر از جاروبرقی‌های بدون کیسه استفاده نمی‌کنید، باید کیسه دستگاه را چک کرده و آن را خالی کنید.
 2. استفاده از کیسه‌های یک بار مصرف و کیسه‌های نانو برای کارکرد بهتر جاروبرقی شما پیشنهاد می‌شود.
 1. استفاده طولانی مدت از جاروبرقی و داغ شدن موتور

برخی مواقع استفاده از جاروبرقی برای مدت زمان طولانی موجب داغ شدن موتور دستگاه می شود. برای جلوگیری از آسیب به موتور، جاروبرقی شما در حین کار خاموش خواهد شد.

برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است چند دقیقه به جاروبرقی استراحت دهید و مجدد از آن استفاده کنید.

 1. خراب شدن دکمه پاور جاروبرقی

همچنین ممکن است علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار، وجود مشکل در کلید پاور یا روشن/ خاموش دستگاه باشد. اگر دکمه جاروبرقی خراب شده باشد، لازم است برای تعمیر آن اقدام کنید.

علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی

ال جی یکی از برندهای مطرح در تولید لوازم خانگی است با ارائه محصولات متنوع با کیفیت توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند. جاروبرقی‌های ال جی از کیفیت بالایی برخوردارند اما گاهی ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند.

یکی از این ایرادات، خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی در حین کار است. دلایل از کار افتادن جاروبرقی الجی و نحوه رفع آن در جدول زیر بیان شده است.

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی نحوه رفع مشکل
انسداد مسیر لوله خرطومی در صورتی که زباله یا جسمی داخل لوله خرطومی گیر کرده است، آن را تمیز کنید.
خراب شدن سیم جاروبرقی گاهی ممکن است با کشیدن سیم موجب پارگی یا آسیب به آن شوید. اگر سیم جاروبرقی ال جی پاره شده است باید برای تعویض آن اقدام کنید.
پر بودن کیسه جاروبرقی هر چند وقت یکبار کیسه جاروبرقی را بررسی و در صورت پر بودن تخلیه کنید.
وجود مشکل در برق ساختمان از سالم بودن پریز برق و وصل بودن جریان برق ساختمان مطمئن شوید.

برای تعمیر دستگاه خود در صورت نیاز به متخصص، حتما از مراکز معتبر تعمیرات که کیفیتی بالاتر از دارند کمک بگیرید.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی پاناسونیک

اگر جاروبرقی پاناسونیک شما به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، علت آن می تواند موارد زیر باشد:

 • معیوب شدن موتور جاروبرقی پاناسونیک
 • انسداد و گرفتگی لوله تلسکوپی
 • داغ شدن بیش از حد موتور
 • خراب شدن کلید پاور جاروبرقی
 • کثیف بودن فیلترهوای دستگاه

علت خاموش شدن جاروبرقی سامسونگ

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی سامسونگ می‌تواند موارد زیر باشد:

داغ شدن بیش از اندازه موتور و فعال شدن ترموستات انسداد و گرفتگی لوله خرطومی
پر بودن کیسه جاروبرقی سامسونگ معیوب شدن یکی از قطعات جاروبرقی (برد، موتور، دکمه پاور)

در صورتی که پس از انجام موارد ذکر شده هنوز مشکل دستگاه‌تان رفع نشده بود، استفاده از خدمات اولین گزینه است. اما به دلیل وجود نداشتن نمایندگی‌های واقعی و رسمی در ایران لازم است به دنبال مرکزی معتبر باشید.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایانی

مواردی که در بالا ذکر شد، از رایج‌ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی است. اما موارد دیگری نیز وجود دارند که در صورتی که هیچ یک از دلایل بالا در رفع مشکل جاروبرقی شما کارساز نبودند، می توانید آنها را بررسی کنید.

ایراد دوشاخه برق یا پریز برق منزل شما نیز می‌تواند علت بروز این مشکل باشد. باشد. نیم سوز شدن موتور یا سوختن آن از دیگر علل خاموش شدن یکباره یا روشن نشدن جاروبرقی به شمار می آید که در این مواقع راهی بجز تعمیرات جاروبرقی نخواهید داشت.

سوالات متداول

اگر جاروبرقی چند دقیقه پس از روشن کردن، به صورت ناگهانی خاموش می شود، ممکن است موتور دستگاه معیوب شده باشد، سیم جاروبرقی قطع شده باشد یا فیلترهوای آن کثیف باشد.

دغ شدن بیش از حد موتور یا وجود مشکل در پریز برق و سیم جاروبرقی مجاروبرقی یکی از لوازم برقی داخل منزل است که به طور مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرد و تمیز کردن خانه بدون وجود آن بسیار مشکل خواهد بود. یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای جاروبرقی پیش بیاید این است که در زمانی که در حال استفاده از این دستگاه هستید خاموش شود و دیگر روشن نشود.

خاموش شدن جاروبرقی معمولاً بنا به دو علت اصلی در حین کار خاموش می‌شود. اول این که ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت از جاروبرقی موتور آن داغ شود و همین باعث خاموش شدن دستگاه شود.

زمانی که قرار است محوطه بزرگی را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید، بهتر است نهایتاً تا نیم ساعت جاروبرقی را روشن نگه دارید، پس از آن 15 دقیقه به جارو استراحت بدهید و بعد از این که دمای موتور پایین آمد دوباره آن را روشن و استفاده کنید. به این ترتیب از خراب شدن جاروبرقی و سوختن موتور آن جلوگیری می‌کنید.

بیشتر بخوانید:

دومین علت رایجی که می‌تواند باعث خاموش شدن جاروبرقی شود اتصالی برق یا وجود مشکل در برد الکتریکی و سیم‌های متصل به جاروبرقی است که باید توسط متخصص به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

به طور کلی علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی و روشن نشدن آن هر چه که باشد روش‌های رفع کردن این مشکل چندان دشوار نخواهد بود. در ادامه عواملی که می‌توانند در خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار دخیل باشند به همراه راه حل‌هایی برای آنها توضیح داده شده اند.

با این وجود اگر روش‌های زیر را امتحان کردید و موفق به حل مشکل جاروبرقی خود نشدید می‌توانید در هر زمان از روز با کارشناسان متخصص ما تماس بگیرید تا مشکل دستگاه شما را برطرف نمایند.

 

علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

 1. خراب شدن ترموستات جاروبرقی

ترموستات جاروبرقی وظیفه دارد بر میزان فعالیت و دمای موتور نظارت کند تا موتور در اثر استفاده مداوم از دستگاه بیش از حد داغ نشود و نسوزد.

به این ترتیب زمانی که موتور داغ می‌کند، ترموستات مدار جاروبرقی را خاموش می‌کند و جاروبرقی به صورت ناگهانی خاموش می‌شود. بعد از این که موتور جاروبرقی خنک شد و ترموستات اجازه فعالیت موتور و روشن شدن مدار را صادر کرد می‌توانید مجدداً از جاروبرقی خود استفاده کنید.

گاهی اوقات خود ترموستات دچار مشکل می‌شود یا داغ می‌کند و همین مسائل باعث می‌شوند که فرمان نادرستی صادر کند و به صورت ناگهانی باعث خاموش شدن جاروبرقی شود.

در این شرایط به محض گرم شدن موتور، ترموستات فرمان خاموش شدن جاروبرقی را صادر می‌کند و جاروبرقی خاموش می‌شود. برای حل این مشکل باید از یک تعمیرکار متخصص بخواهید که وضعیت ترموستات جاروبرقی را بررسی کند و در صورت لزوم ترموستات معیوب را تعویض نماید.

بیشتر بخوانید:

 1. مسدود شدن لوله یا سر جاروبرقی با زباله

با توجه به این که جاروبرقی وظیفه دارد پرز، مو و زباله‌های ریخته شده روی زمین و فرش را تمیز کند این احتمال وجود دارد که هر چند وقت یک بار لوله تلسکوپی، خرطومی یا سر برس مانند آن با گیر کردن مو و زباله مسدود شوند.

بیشتر بخوانید:

تجمع این مواد در داخل لوله یا سر جاروبرقی ابتدا قدرت مکش دستگاه را کاهش می‌دهد و سپس به طور کامل این نواحی را مسدود می‌کند.

زمانی که لوله یا سر برس دار جاروبرقی با زباله مسدود می‌شوند گردش هوا در جاروبرقی با مشکل مواجه می‌شود و همین مسئله موجب داغ شدن موتور، فشار آمدن به آن و در نهایت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می‌گردد.

گاهی این مسئله باعث نیم سوز شدن موتور می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است هر چند وقت یک بار سر برس دار و لوله‌های جاروبرقی را بررسی کنید و اگر احتمال مسدود شدن آن‌ها وجود دارد آن‌ها را کاملاً تمیز کنید.

 1. اتصالی یا قطع شدن سیم برق جاروبرقی

جاروبرقی یک وسیله برقی است و اگر درست به آن برق رسانی نشود کار نمی‌کند. به این ترتیب، اتصالی کردن یا قطع شدن سیم برق جاروبرقی از دیگر عواملی هستند که می‌توانند موجب خاموش شدن جاروبرقی در حین کار شوند.

زمانی که سیم جاروبرقی را تا انتها بیرون می‌کشید و جارو را ناگهان به این طرف و آن طرف می‌کشید احتمال قطع شدن سیم برق آن وجود دارد.

زمانی که سیم‌های برق موجود در مدار داخلی جاروبرقی قطع شوند و به موتور برق رسانی نشود جارو برقی ناگهان در حین انجام کار خاموش می‌شود و دیگر روشن نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است که سیم جاروبرقی را تا انتها بیرون نکشید و اگر می‌خواهید جارو را به نقاط دیگر خانه ببرید به جای کشیدن سیم، آن را از برق بکشید و به پریزی که به محل مورد نظر شما نزدیک تر است متصل کنید.

اگر دچار مشکل قطعی سیم برق جاروبرقی شدید باید جاروبرقی را به یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی ببرید تا توسط تعمیرکار متخصص مشکل آن برطرف شود.

 1. مسدود شدن فیلتر هوای جاروبرقی

فیلتر هوای جاروبرقی تهویه کننده هوایی است که در جاروبرقی جریان دارد و به موتور می‌رسد. اگر فیلتر هوای جاروبرقی کثیف یا مسدود شود هوادهی به موتور درست انجام نمی‌شود، موتور داغ می‌کند و در نتیجه داغ کردن موتور باعث خاموش شدن جاروبرقی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

برای جلوگیری از این اتفاق لازم است هر چند وقت یک بار فیلتر هوای جاروبرقی را بررسی کنید. اگر فیلتر جاروبرقی شما قابل شست و شو است آن را تمیز کنید و اگر امکان شستن فیلتر وجود ندارد هر چند وقت یک بار آن را تعویض نمایید.

 1. پر شدن پاکت یا کیسه زباله جاروبرقی

زمانی که کیسه زباله جاروبرقی پر از زباله، پرز و گرد و غبار می‌شود گردش هوا در دستگاه و هوادهی به موتور دچار مشکل می‌شود و همین مسئله منجر به داغ کردن موتور و خاموش شدن جاروبرقی می‌گردد.

اگر از جاروبرقی‌های بدون کیسه استفاده نمی‌کنید باید مدام کیسه جاروبرقی را چک کنید و اگر کیسه آن دائمی است آن را تخلیه کنید. اگر از کیسه‌های یک بار مصرف در جاروبرقی خود استفاده می‌کنید زمانی که متوجه شدید کیسه پر شده است آن را بیرون آورده و با یک کیسه جدید تعویض کنید.

اگر در خالی کردن کیسه‌های دائمی جاروبرقی تنبلی می‌کنید به شما پیشنهاد می‌شود که برای بیشتر شدن قدرت مکش جاروبرقی و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات احتمالی از کیسه‌های یک بار مصرفی که به راحتی تعویض می‌شوند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

 1. عوامل دیگری که باعث خاموش شدن ناگهانی جارو برقی می‌شوند

مواردی که در قسمت بالا گفته شدند از رایج ترین علل خاموش شدن جاروبرقی در حین کار هستند. اگر هنگام مواجه شدن با این مشکل موارد فوق را بررسی کردی اما مشکل حل نشد به سراغ نکات دیگری که در این قسمت توضیح داده می‌شوند بروید.

عدم برق رسانی پریز برق یا وجود مشکل در دوشاخه برق دستگاه هم می‌تواند باعث روشن نشدن و خاموشی جاروبرقی شود. با استفاده از فازمتر پریز را تست کنید و از برق دهی آن مطمئن شوید.

سپس، دو شاخه و سیم برق جاروبرقی را خوب بررسی کنید که در قسمتی از آن قطعی و پارگی وجود نداشته باشد.

خراب بودن کلید پاور جاروبرقی و اتصالی آن نیز یکی دیگر از عوامل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی است. اگر مشکل این مورد باشد کلید جاروبرقی باید توسط تعمیرکار متخصص بررسی و تعمیر شود.

نیم سوز شدن یا سوختن کامل موتور جاروبرقی هم به هر علتی که اتفاق بیفتد باعث خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار می‌شود. در این شرایط فقط تعمیرکار می‌تواند با تعمیر یا تعویض کردن موتور مشکل جاروبرقی را برطرف نماید.

با توجه به این که ساختمان و سازوکار جاروبرقی‌های تولید شده توسط برندهای مختلف بسیار شبیه به همدیگر است می‌توانید از نکات و روش‌های گفته شده برای انواع جاروبرقی‌های ال جی، فیلیپس، سامسونگ، ميديا و غیره استفاده کنید.

اگر خودتان قادر به عیب یابی و حل مشکل جاروبرقی خود نیستید حتماً از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا موجب آسیب رساندن به جاروبرقی نشوید.

در این مقاله علت خاموش شدن جاروبرقی و روش‌های برطرف کردن آن را با هم بررسی کردیم. تکنیک سرویس یکی از برترین مجموعه‌های پیشرو در زمینه از جملهجاروبرقی محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

جهت ارتباط با نماینده لوازم خانگی بوش کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا