عمومیکسب و کار ویژه

چگونگی تعویض روغن گیربکس پراید

حتماً این را می‌دانید که روغن گیربکس یا واسکازین خودروتان را باید چند وقت یکبار عوض کنید. در دفترچه راهنمای خودرو، زمان خاصی مشخص نشده تا طبق آن اقدام به نمایید. برای این کار باید به میزان کیلومتری که خودرو طی کرده توجه کنید.

How to change Pride gearbox oil

اگر ماشین شما مسافت زیادی را پیموده وقت آن است که روغن گیربکس را عوض کنید. شما با مراجعه به هر تعمیرگاهی و حتی سایتی ابتدا قیمت گیربکس اتوماتیک را میپرسید و همچنین شما می‌توانید که گیربکس اتوماتیک را بررسی کرده و تعویض کنند. همچنین ما در این مقاله از ، تصمیم گرفتیم که از تعویض دستی روغن گیربکس حرف بزنیم که اگر ترجیح دادید خودتان این کار را انجام دهید، باید با مراحل آن آشنا شوید اما توصیه ما به شما این است که این کار را خودتان انجام ندهید و خودرو را به تعمیرگاه بسپارید.

وظایف روغن گیربکس

روغن دنده، از موادی تشکیل شده که در برابر فشار زیاد، از چرخ‌دنده‌ها محافظت می‌کند. روغن گیربکس باعث روان‌تر کار کردن دنده می‌شود. علاوه‌بر این، طول عمر قطعات را بالاتر می‌برد چون باعث می‌شود که قطعات با همدیگر اصطکاک نداشته باشند و در نتیجه، مستهلک نشوند. همچنین، کاهش سروصدا، کاهش حرارت، و بهبود عملکرد کلی دیفرانسیل و گیربکس، از وظایف روغن گیربکس است.

انواع روغن گیربکس

دو نوع روغن گیربکس وجود دارد. روغنی که در خودروهای دنده اتومات استفاده می‌شود، روغن گیربکس اتومات نام دارد.روغنی که خودروهای دنده دستی استفاده می‌کنند، واسکازین نام دارد.

تفاوت روغن گیربکس اتومات پراید و دستی

روغن گیربکس اتوماتیک پراید، رقیق‌تر از روغن گیربکس دستی است چون شکل قرارگیری چرخ‌دنده‌ها در این جعبه دنده متفاوت است. روغن دستی غلظت بالاتری دارد و به علت ترکیبات متفاوتش، مناسب ماشین‌هایی با جعبه دنده دستی است.حواستان باشد که روغن‌ها را به جای هم استفاده نکنید.

اگر به موقع اقدام به تعویض روغن گیربکس نکنید چه می‌شود؟

همانطور که از وظایف روغن گیربکس دیدیم، این ماده نقش مهمی ایفا می‌کند و نبودنش در خودرو، یا عوض نشدن به موقعش، می‌تواند خساراتی به بار بیاورد. در صورت عوض نکردن به موقع آن، تمام قطعات دچار فرسایش می‌شوند و سیستم داخلی خودرو داغ می‌شود.

زمان مناسب تعویض روغن گیربکس

 1. اگر از جعبه دنده ماشینتان صدای جیغ شنیدید، حتماً ماشین را نگه دارید و میزان روغن را بررسی کنید. روغن باید قرمز روشن باشد. اگر نبود، یعنی باید اقدام به تعویض آن کنید.
 2. چه ماشین شما دنده اتوماتی باشد چه دستی، اگر به راحتی نتوانستید دنده عوض کنید، پس باید روغنش را عوض کنید.
 3. اگر روغن گیربکس نامرغوب یا کثیف باشد، خودرو کند حرکت می‌کند. اگر چنین وضعی پیش آمد یعنی روغن ایراد دارد.
 4. اگر با فشار دادن یکی از پدال‌ها، ماشین به عقب و جلو مایل می‌شود، واسکازین کثیف شده و روغن نمی‌تواند به خوبی جریان پیدا کند.

تعویض دستی روغن گیربکس خودروهای مختلف

خودروهای مختلف، نیاز به تعویض روغن در زمان‌های متفاوتی دارند. در ادامه تعدادی از این ماشین‌ها را بررسی می‌کنیم تا ببینیم هر خودرویی در چه زمان نیاز به تعویض دستی روغن گیربکس دارد.

 1. زمان عوض کردن روغن ماشین صفر

توصیه‌ی تعمیرکاران آنلاین گیربکس این است که برای مطلع شدن از زمان تعویض روغن خودروی صفر، به دفترچه راهنمای آن خودرو مراجعه کنید. در حالت کلی نمی‌توان برای تمام خودروها به یک طریق عمل کرد و همه‌ی روغن‌ها را در یک زمان عوض کرد. معمولاً از ۳۰ هزار کیلومتر تا ۱۰۰ هزار کیلومتر باید اقدام به تعویض روغن کرد.

 1. زمان تعویض دستی روغن گیربکس پراید

پراید پراستفاده‌ترین خودروی ایرانی است و لازم است زمان تعویض روغن آن را بدانید تا سیستم ترمز و گیربکس دچار مشکل نشوند. بهتر است که هر ۳۰ هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن کنید.

مطلب پیشنهادی

 1. زمان تعویض واسکازین ال ۹۰

پیشنهاد می‌کنیم که بعد از پیمودن ۵۰ هزار کیلومتر روغن گیربکس خودرو را تعویض نمایید اما خیلی دقیق نمی‌شود درباره‌ی این ماشین نظر داد.

تعویض دستی روغن گیربکس خودرو یا تعویض در تعمیرگاه

اگر حوصله‌ی روغنی شدن و کثیف کردن دست و بالتان را ندارید، توصیه می‌شود که خودرو را به تعمیرگاه برسانید و این وظیفه را محول کنید به متخصصان این زمینه. آن‌ها محل لازم و امکانات و ابزار مناسب این کار را دارند و در کوتاه‌ترین زمان تعویض روغن را انجام می‌دهند. اما اگر می‌خواهید خودتان مسئولیتش را عهده‌دار شوید و تعویض دستی روغن گیربکس را انجام دهید، طبق مراحلی که بهتان می‌گوییم پیش بروید.

مطلب پیشنهادی

مراحل تعویض دستی روغن گیربکس

 1. خودرو را جک بزنید و زیر آن بروید.
 2. سینی نگهدارنده را زیر بخش تخلیه بگذارید.
 3. گیربکس زیر ماشین، جلوتر از دیفرانسیل است. پیدایش کنید و پیچ‌های سینی را باز کنید.
 4. برای آغاز زهکشی، با آچار بکس معمولی، اقدام به باز کردن پیچ‌های یک طرف بکنید. اینطوری روغن خارج شده و در سینی جمع می‌شود.
 5. پس از تخلیه‌ی روغن، سینی را بردارید.
 6. سینی را که بردارید، یک پیچ ۱۰ میلی‌متری به چشمتان می‌خورد.
 7. پیچ را باز کنید تا بتوانید فیلتر را بردارید.
 8. فیلتر جدید را در محل فیلتر قبلی پیچ کنید.
 9. در حاشیه‌های سینی گیریس بزنید.
 10. سینی را نزدیک گیربکس ببرید و پیچ‌ها را سفت کنید.
 11. روغن مورد نیاز را به اندازه کافی، در مخزن بریزید.
 12. در پایان، ماشین را روشن کنید تا اگر جایی نشتی دارد متوجه بشوید.

فیلتر گیربکس چکار می‌کند؟

فیلتر گیربکس، همانند هر فیلتر دیگری، اجرام اضافی را جذب می‌کند و کارش تصفیه کردن است. فیلتر گیربکس نمی‌گذارد ذرات شناور در روغن جذب شوند. بنابراین فیلترها حتماً باید عوض بشوند.

از متخصصین “آنلاین گیربکس” رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

اگر پیچ‌های محفظه روغن باز نشد چکار کنیم؟

بعضی وقت‌ها، پیچ‌ها به‌خاطر فشار گرما باز نمی‌شوند. در این زمان، با آچار مناسب، آن را در جهت ساعت‌گرد بچرخانید تا کمی شل شود. اگر نتوانستید بازش کنید، اسپری روان‌کننده wd-40 استفاده کنید و بگذارید یک ساعت در همان حال بماند. اگر باز هم موفق به باز کردنش نشدید، از گاز پروپان کمک بگیرید. اگر این کار هم تاثیری نداشت، خودرو را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه برسانید تا با استفاده از ابزارهایی که دارند مراحل تعویض روغن را خودشان انجام بدهند.

مطلب پیشنهادی

فاسد شدن روغن گیربکس

به سادگی نمی‌توان روغن را چک کرد و خودتان احتمالاً فضای کافی برای بررسی آن نخواهید داشت. اما اگر این دو عامل را دیدید، باید اقدام به تعویض روغن گیربکس کنید چون فاسد شده است.

 • راحت نبودن رانندگی
 • روشن شدن چراغ چک

اگر دیدید رانندگی سخت شده و ماشین وسط سربالایی یا سرازیری‌ها می‌ایستد، باید به وضعیت روغن گیربکستان شک کنید. همچنین اگر موقع دنده عوض کردن این کار به سختی انجام می‌شود و چراغ چک روشن شده است، باید اقدام به تعویض روغن گیربکس کنید.

چه روغن گیربکسی مناسب است؟

روغن‌های گوناگونی در بازار وجود دارد و هر چقدر که هزینه بیشتری کنید، روغن باکیفیت‌تری هم در ماشینتان ریخته می‌شود. حواستان به این مورد باشد که روغنی که در گیربکس‌های دنده اتومات می‌ریزند فرق دارد با روغنی که در ماشین‌های دنده دستی ریخته می‌شود و هنگام تعویض دستی روغن گیربکس هم باید به این مورد دقت کنید.

همچنین به این مورد توجه کنید که در چه محیطی زندگی می‌کنید، گرمسیر یا سردسیر، با مشخص کردن دما و شرایط محیطی که در آن رانندگی می‌کنید، می‌توانید از متخصصین تعمیر بخواهید تا بهتان بهترین و مناسب‌ترین روغن گیربکس را پیشنهاد بدهند.

آیا تعویض دستی روغن گیربکس کار درستی است؟

همانطور که زودتر هم گفتیم، توصیه ما این است که چنین کاری را خودتان انجام ندهید چون ابزار و دستگاه این کار را ندارید. علاوه بر آن، تخلیه‌ی روغن به طور کامل صورت نمی‌گیرد و نیمی از روغن باقی می‌ماند. وقتی شما روغن جدید را اضافه می‌کنید با روغن قدیمی و فاسد مخلوط می‌شود. این‌طوری خیلی زود باید برای تعویض روغن گیربکس مجدداً اقدام کنید.

نشانه‌های تعویض روغن گیربکس

خوب برای اینکه به خوبی زمان مناسب تعویض روغن گیربکس را تشخیص دهید باید با نشانه های که خبر از انجام این کار می دهند به خوبی آشنا باشید.

از جمله نشانه های حاکی از تعویض روغن گیربکس موارد زیر می باشند.

 • استفاده‌های مستهلک‌کننده(توقف و حرکت‌های مداوم درون شهری)
 • تیره شدن رنگ روغن گیربکس
 • بوی سوختگی روغن
 • جا نخوردن راحت دنده
 • صدای خردشدگی کف ماشین در زمان توقف ماشین

نشانه‌های تعویض روغن گیربکس

نحوه تعویض روغن گیربکس

برای تعویض روغن گیربکس دستگاه های زیادی وجود دارند که با روش های مختلفی این کار را انجام می دهند. این دستگاه ها هم به صورت دستی هستند و هم به صورت تمام اتوماتیک.لازم است این نکته را هم در نظر داشته باشید که نحوه تعویض روغن گیربکس در خودروهای مختلف با توجه به مدلی که دارند متفاوت می باشد.

بنابراین با توجه به مدل ماشین انجام این کار هم می توانید بسیار ساده و آسان باشد و هم سخت و دشوار.اگرخودرو شما دارای یک توپی تخلیه در چاهک گیربکس باشد، می‌توان گفت: که این کار تا حدودی ساده و بدون دردسر است.اما، اگر خودرو شما از جمله خودروهای قدیمی است و این قسمت را ندارد شما به یک سینی نگهدارنده نیاز دارید که از اندازه گیربکس بزرگتر باشد تا بتوانید به راحتی روغن گیربکس را تعویض کنید.چنانچه هیج یک از این شرایط را ندارید باید به تعمیرگاه مجاز رفته و تعویض روغن گیربکس اتوماتیک را به یک فرد متخصص بسپارید.

تعمیرات گیربکس اتومات

تعمیرات گیربکس اتوماتیک به دلیل حساسیت و پیچیدگی بالایی که دارند نیاز به تجربه و دانش زیادی دارد. تشخیص و شناسایی ایرادات گیربکس اتوماتیک مهمترین موضوعی است که باید به صورت تخصصی انجام شود. در صورت تشخیص اشتباهی مشکلات گیربکس توسط تعمیرکاران غیرحرفه ای می تواند هزینه ها و ایرادات گیربکس را چندین برابر افزایش دهد.

در صورتی که گیربکس خودروی شما دچار مشکل شده است، می توانید برای راهنمایی با کارشناسان تعمیرگاه آنلاین گیر بکس تماس بگیرید و مشورت کنید. در صورت حاد بودن ایرادات گیربکس خودروی خود برای مراجعه به تعمیرگاه در روز مشخص شده، وقت بگیرید.تعمیرکاران آنلاین گیر بکس پس از بازدید خودروی شما به طور دقیق ایرادات و مشکلات گیربکس را شناسایی میکنند، سپس هزینه تعمیر گیربکس اتومات  را به شما اعلام میکنند. با تایید شما تعمیر تخصصی گیربکس اتومات توسط تعمیرکاران حرفه ای آنلاین گیر بکس آغاز خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا