عمومیکسب و کار ویژه

اقدامات ضد نشت لوله فاضلاب پلی اتیلن

مطالعات نشان داده است که میزان نفوذ آب زیرزمینی لوله‌های بتن مسلح جدید 210m³/(km·d)19.4 درصد از حجم فاضلاب شهری مورد استفاده این لوله‌ها را تشکیل می‌دهد. لوله های زهکشی شهری با سطح آب زیرزمینی بالا دارای مقدار زیادی نفوذ آب زیرزمینی هستند. هر چه سطح آب زیرزمینی بالاتر از کف لوله زهکشی بتن مسلح جدید باشد، میزان نفوذ آب زیرزمینی به لوله زهکشی بیشتر است.

علاوه بر این، با افزایش زمان استفاده از خط لوله، در اثر عوامل آسیب های مختلف، نازل ترک می خورد و حتی خط لوله یا سازه های کمکی از بین می رود و به ناچار میزان نفوذ افزایش قابل توجهی خواهد داشت. 24 شهر خارج از کشور اندازه گیری واقعی لوله های زهکشی قدیمی را با قطر انجام داده اند 150-980mmو میزان نفوذ آب زیرزمینی آن است 4.2-3100m³/(km·d).

نفوذ آب های زیرزمینی به خط لوله زهکشی، میزان فاضلابی را که حمل، برداشت و تصفیه می شود، افزایش می دهد و در نتیجه هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی بیشتری برای پروژه های زهکشی به همراه دارد. بنابراین، در شرایط اقتصادی مقرون به صرفه، میزان نفوذ آب زیرزمینی به لوله های زهکشی باید تا حد امکان کاهش یابد..

بخوانید: انواع اتصالات لوله پلی اتیلن

روش ضد نشت لوله فاضلاب پلی اتیلن

  1. کنترل کیفیت لوله ها

در انتخاب لوله‌ها، تمام لوله‌ها و متعلقات آن باید مطابق با نقشه‌های طراحی و مواد مورد نیاز محصول مشخص شده توسط کشور باشد. لازم است گواهی صلاحیت محصول کارخانه و مواد مربوط به لوله کامل باشد و فقط پس از گذراندن بازرسی قابل استفاده باشد. قبل از حمل خط لوله و پس از انتقال آن به محل، خطوط لوله باید یک به یک طبق استانداردها بررسی و پذیرش شوند.

برای بازرسی سطح داخلی، سطح بیرونی و اتصالات لوله ها و اتصالات لوله، کیفیت باید مطابق با الزامات باشد و هیچ گونه نشانه ای از آسیب وجود نداشته باشد. ظاهر حلقه لاستیکی باید عاری از حباب، ترک، چین و چروک و تغییر شکل باشد. در طول نگهداری از تماس با کلروفرم و حلال های معطر خودداری کنید. لوله ها و اتصالاتی که مشکلات کیفی دارند باید بازگردانده شوند.

ضد نشتی اتصالات لوله در حال حاضر، هم لوله های بتن مسلح و هم لوله های پلاستیکی می توانند اتصالات انعطاف پذیری را اتخاذ کنند. کاهش نشتی خط لوله رابط انعطاف پذیر را می توان از انتخاب حلقه لاستیکی رابط، استفاده از نوار لاستیکی و بهبود کیفیت آب بندی غیر قابل نفوذ حلقه لاستیکی در نظر گرفت.

  1. انتخاب حلقه لاستیکی

در حال حاضر، حلقه های لاستیکی متداول برای خطوط لوله شامل حلقه های لاستیکی نورد و حلقه های لاستیکی کشویی هستند. حلقه های لاستیکی نورد معمولی، حلقه های لاستیکی با سطح مقطع O شکل هستند. با این حال، هنگام نصب به راحتی در انتهای سوکت غلت می‌خورد، و به راحتی می‌پیچد که بر عملکرد آب‌بندی رابط تأثیر می‌گذارد. حلقه لاستیکی گوه ای شکل با مقطعی شبیه مثلث معمولا برای حلقه های لاستیکی کشویی استفاده می شود. فرآیند ساخت حلقه لاستیکی کشویی پیچیده تر است و قیمت آن بالاتر است. در کاربردهای عملی، گاهی به دلیل کشش ناکافی، اثر آب بندی خوب نیست. اما به طور کلی، اثر استفاده از حلقه لاستیکی کشویی بهتر از حلقه لاستیکی نورد است، باید ترجیح داده شود.

  1. کاربرد نوارهای لاستیکی

نوار لاستیکی در صورت برخورد با آب از نظر حجم افزایش می یابد. در مقایسه با حلقه لاستیکی معمولی، می تواند سطوح و شکاف های نامنظم بیشتری را در محل اتصال لوله بتنی لمس کند و توانایی ضد نشتی قوی تری دارد. اما قیمت بیش از دو برابر حلقه لاستیکی عمومی است. علاوه بر این، در مقایسه با واتراستاپ های لاستیکی معمولی از نظر مقاومت در برابر حرارت، استحکام کششی، دمای شکنندگی و غیره، شکاف خاصی در عملکرد وجود دارد. از آسیب رسیدن به خط لوله به دلیل فونداسیون خط لوله جلوگیری کنید..

لوله پلی اتیلن کشاورزی چیست؟

لوله پلی اتیلن کشاورزی یا لوله PE کشاورزی از جمله لوله‌هایی است که برای استفاده در سیستم‌های آبیاری کشاورزی به کار می‌رود. این لوله‌ها از مواد پلی اتیلن ساخته می‌شوند و برای انتقال آب به منظور آبیاری مزارع، گلخانه‌ها، باغات و سایر مناطق کشاورزی استفاده می‌شوند.

مهمترین ویژگی‌های لوله پلی اتیلن کشاورزی عبارتند از:

انعطاف‌پذیری: لوله‌های PE کشاورزی از جنس پلی اتیلن با انعطاف‌پذیری بالا ساخته می‌شوند که این امر نقل و انتقال آب را در زمین‌های مختلف و با انحنای‌های مختلف راحت‌تر می‌کند.

مقاومت در برابر خوردگی: لوله‌های PE کشاورزی مقاوم به خوردگی هستند و در برابر اثرات آب‌های خاکی و عوامل محیطی دیگر تا حد زیادی محافظت می‌شوند.

مقاومت در برابر فشار: این لوله‌ها برای تحمل فشار آب و انتقال آب به فاصله‌های طولانی از مزرعه بهره‌مند هستند.

عمر مفید بالا: با توجه به مقاومت مواد ساخته شده و عدم تحت‌تاثیر قرار گرفتن از عوامل زیان‌آور، لوله‌های PE کشاورزی عمر مفید طولانی دارند.

قابلیت نصب و نگهداری آسان: نصب و نگهداری لوله‌های PE کشاورزی نسبت به سایر نوع لوله‌ها ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

مناسب برای آبیاری قطره‌ای: این لوله‌ها برای سیستم‌های آبیاری قطره‌ای که نیاز به توزیع دقیق آب دارند، بسیار مناسب هستند.

در کل، لوله پلی اتیلن کشاورزی به عنوان یک ابزار حیاتی در سیستم‌های آبیاری مدرن در کشاورزی به‌شمار می‌آید که با ویژگی‌های مناسب خود موجب بهره‌وری بالا و حفاظت از منابع آب می‌شود.

نتیجه:

استفاده موثر از لوله‌های تامین آب پلی‌اتیلن در سیستم‌های آبیاری زراعی به ویژه زیرزمینی، نیازمند رعایت استانداردها و اقدامات کنترل کیفیتی است. انتخاب مواد با کیفیت برتر و طراحی دقیق لوله‌ها باعث مقاومت در برابر نفوذ آب زیرزمینی می‌شود و عمر مفید طولانی‌تری را برای سیستم فراهم می‌کند. استفاده از حلقه لاستیکی با کیفیت و استانداردهای اصولی در نصب و نگهداری لوله‌ها می‌تواند خطر نشت و آسیب‌های احتمالی را به حداقل برساند.

همچنین، به دنبال رعایت دقیق اقدامات نگهداری و جلوگیری از عوامل آسیب‌زا، می‌توان از عملکرد بهتر و کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات بهره‌مند شد. به این ترتیب، لوله‌های تامین آب پلی‌اتیلن با توجه به ویژگی‌های مثبتی همچون مقاومت در برابر سایش و خوردگی، انعطاف‌پذیری، و عمر مفید بالا، می‌توانند به عنوان یک گزینه بسیار موثر و پایدار برای سیستم‌های آبیاری زراعی مورد استفاده قرار گیرند.

دکمه بازگشت به بالا