عمومیکسب و کار ویژه

شرایط نگهداری از افوربیا تریگونا

گیاه Euphorbia trigona، با نام علمی کاکتوس افوربیا تریگونا، درختی زیبا از خانواده Euphorbiaceae است، که اهل آفریقای مرکزی و مناطق کویری است. این گیاه با لقب‌های متعددی نظیر شیر آفریقا، درخت مدادی، کاکتوس شمعدان، و دیگران شناخته می‌شود. با ساقه‌های خوش رنگ و چند وجهی، برگ‌های کوچک قرمز، و مقاومت در شرایط سخت، افوربیا تریگونا جذب طرفداران زیادی شده است. زائده‌های ساقه باعث زیبایی دو چندان این گیاه می‌شوند، و برگ‌های آن معمولا در فصل زمستان ریز می‌شوند.

نگهداری از افوربیا تریگونا بسیار آسان است و در برابر شرایط خشکی مقاومت بالایی دارد. تکثیر این گیاه نیز بسیار ساده است. افوربیا تریگونا در ظاهر و نیز در نگهداری و تکثیر، شباهت زیادی به کاکتوس‌ها دارد، اما از خانواده آن‌ها به شمار نمی‌آید و به صورت بوته‌ای یا درختچه‌ای نیست. این گیاه از ساکولنت‌های برگ‌دار است و برگ‌های آن طول عمر زیادی ندارند. اگر در فضای باز رشد کند، ممکن است گل‌های کوچک سفید یا زرد تولید کند، اما در محیط خانه به ندرت شکوفا می‌شود. در این مقاله، به روش‌‌های نگهداری از افوربیا تریگونا مانند کود و خاک مناسب افوربیا پرداخته می‌شود. بنابراین، با ما همراه باشید تا با یادگیری این نکات اساسی، به رشد و شادابی این گیاه زیبا در محیط آپارتمانی کمک کنیم.

روش‌های نگهداری از افوربیا تریگونا

برای نگهداری از افوربیا تریگونا، خاک رطوبت دار، نور مناسب و تغذیه منظم، برای تضمین رشد سالم آن ضروری است. همچنین، حذف برگ‌های خشک و زخمی به نفع گیاه و رشد آن است. البته در ادامه، به جزئیات هر یک از این نکات خواهیم پرداخت.

نور مناسب افوربیا

کاکتوس افوربیا تریگونا به نور فراوان نیاز دارد، اما توجه داشته باشید که تابش مستقیم نوز آفتاب در تابستان ممکن است به تنه گیاه آسیب برساند و باعث قهوه‌ای شدن آن شود. بنابراین، اگر این گیاه را در فضای باز قرار می‌دهید، از تابش مستقیم خورشید دور نگه دارید. پنجره‌های جنوبی مکان ایده‌آلی برای قرارگیری افوربیا هستند. این گیاه در سایه نیز رشد می‌کند، اما بهترین نتایج رشد و برگ‌دهی را در نور کامل غیر مستقیم حاصل می‌کند.

کود و خاک مناسب افوربیا

گرچه انتخاب کود مناسب افوربیا تریگونا زیاد سخت نیست، اما نکاتی مانند زهکشی در انتخاب خاک، برای این‌گیاه اهمیت بالایی دارد. اگر تصمیم به استفاده از خاک رسی و فشرده برای پرورش گیاه دارید، باید از نظر زهکشی و pH خاک آن را اصلاح کنید؛ زیرا این نوع خاک می‌تواند رشد گیاه را مختل کند.

افزودن کمی پوکه معدنی یا پرلیت می‌تواند به بهبود زهکشی خاک کمک کند، اما بهترین گزینه برای افوربیا تریگونا خاک‌های مخلوطی هستند که به طور خاص برای ساکولنت‌ها طراحی شده‌اند. برای رشد بهتر این گیاه، pH خاک باید در محدوده‌ای از کمی قلیایی تا کمی اسیدی باشد. همچنین، با استفاده از خاک ماسه‌ای یا خاک لوم ماسه‌ای می‌توانید نیاز به آبیاری را کاهش دهید.

در فصل رشد گیاه، یعنی بهار و تابستان، یک ماه یکبار افوربیا تریگونا را با کودهای محلول در آب تغذیه کنید. البته دقت کنید محلول رقیق تر باشد، یعنی اگر از کودهای کامل استفاده می‌کنید، نصف مقدار توصیه شده را به آب اضافه کنید. در طول پاییز و زمستان، زمانی که گیاه در حال رشد نیست، کوددهی را متوقف کرده تا گیاه به خواب برود و شرایط طبیعی برای استراحت آن به وجود آید.

نحوه آبیاری افوربیا

افوربیا تریگونا، همانند دیگر ساکولنت‌ها، به آبیاری زیاد بسیار حساس است. آبیاری نامنظم و بیش از حد می‌تواند به پوسیدگی ریشه و از بین رفتن کلی گیاه منجر شود. همچنین در صورت نگهداری از افوربیا تریگونا در فضای بسته، ممکن است یک بار آبیاری در هفته کفایت کند. با این حال، برای ایجاد شرایط شبیه به زیستگاه طبیعی گیاه، به یاد داشته باشید که آبیاری آن را هر زمان که سطح خاک به عمق دو تا سه سانتیمتر خشک شد، انجام دهید. برای آبیاری گیاهان آپارتمانی مثل این کاکتوس، اطمینان حاصل کنید که سوراخ‌های زهکش گلدان باز باشند تا آب اضافی از آن خارج شود و در فصول سرد، آبیاری را کاهش دهید.

دما و رطوبت

افوربیا تریگونا، یک گیاه مقاوم به خشک‌سالی است که با اقلیم‌های خشک یا بیابانی سازگار است و قادر به تحمل دماهای نسبتاً بالا می‌باشد. اگر در منطقه‌ای با تابستان‌های به شدت گرم زندگی می‌کنید و می‌خواهید نگهداری از افوربیا تریگونا را در فضای باز انجام دهید، در تابستان آن را مکانی نیمه‌سایه منتقل کنید یا محلی انتخاب کنید که در نعرض تابش مستقیم آفتاب نباشد. زیرا حرارت بیش از حد ممکن است به گیاه آسیب برساند. برای حفاظت از این گیاه، نیازی به افزایش رطوبت محیط نیست.

افوربیا تریگونا در محیط با رطوبت زیاد، ممکن است در شرایط نامساعد قرار گیرد و زمینه هجوم آفت‌ها و بیماری‌های قارچی فراهم می‌شود.

هرس

تعویض گلدان

گلدان ایده‌آل برای افوربیا تریگونا، گلدان سفالی بدون لعاب است؛ زیرا روزنه‌های کوچک در دیواره‌های این گلدان به تهویه مناسب و خروج رطوبت اضافی کمک می‌کنند. گلدان‌های سفالی با لعاب، رطوبت خاک را بیشتر حفظ می‌کنند که برای افوربیا تریگونا مناسب نیست.

برای رشد بیشتر افوربیا تریگونا، هر یک یا دو سال یک بار گلدان را تعویض کنید. این اقدام باعث می‌شود ریشه‌ها به اندازه‌ای رشد کنند که توانایی نگهداری تنه گیاه را در خودش داشته باشند؛ البته با استفاده از یک پایه نگهدارنده.

زمستان‌گذرانی

افوربیا تریگونا با دماهای پایین‌تر از ۱۰ درجه‌سانتی‌گراد سازگار نیست و در هوای سرد نمی‌تواند زنده بماند. اگر منطقه زندگی شما دماهای پایین‌تر از این حد را تجربه می‌کند، بهتر است این گیاه را در باغچه خود کشت نکنید. حتی اگر این گیاه را در گلدان داشته باشید و گلدان را در فضای باز قرار داده باشید، پیش از کاهش دما، گیاه را به فضای داخلی انتقال دهید. البته، مکانی مناسب برای این انتقال را انتخاب کنید تا تهویه‌ی کافی برای گیاه فراهم شود.

علت خشک شدن گل افوربیا تریگونا

گرچه افوربیا تریگونا به بیماری‌ها و آفات مقاوم است، اما هنگامی که فواصل و مقدار آبیاری را در نظر نگیریم و شرایط محیطی را به درستی فراهم نکنیم، گیاه ممکن است خشک شود و از بین برود.

آبیاری بیش از حد و بسته شدن سوراخ‌های زهکش گلدان، باعث باتلاق شدن انتهای خاک گلدان، زرد شدن و ریختن برگ‌ها و پوسیدگی ریشه می‌شود، که این مسئله می‌تواند به خشک شدن و از بین رفتن گیاه منجر شود. برای رفع این مشکل، مقدار آبیاری را کاهش دهید و هر زمان که سطح خاک به عمق سه سانتی‌متر خشک شد، آبیاری را انجام دهید. از خاکی با زهکشی مناسب استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که سوراخ‌های زهکش گلدان باز هستند.

پیشنهاد مطالعه: چرا کاکتوس گل نمی‌دهند؟

دمای نامناسب نیز یکی از مهم ترین علل خشک شدن افوربیا تریگونا است. با توجه به اینکه افوربیا ترگونیا اهل آفریقای مرکزی است و به دماهای گرم‌تر عادت دارد، اگر در محیط‌های سرد قرار گیرند؛ باگذشت زمان، هوای سرد بر سلامت گیاه تأثیر می‌گذارد و ممکن است باعث زرد شدن برگ‌ها و درنهایت خشک شدن گیاه شود. اطمینان حاصل کنید که افوربیا ترگونیا در محلی قرار دارد که دور از درهای تهویه مطبوع، پنجره‌ها یا درها باشد، زیرا هوای سرد ممکن است به گیاه آسیب بزند. همچنین می‌توانید از دماسنج استفاده کنید تا دمای محیطی که گیاه در آن قرار دارد را بررسی کنید و از وضعیت، محیط و دما گیاه خود مطمئن شوید.

سخن پایانی

افوربیا ترگونیا گیاهی خاص و زیباست که نیازمند مراقبت‌های خاصی برای رشد بهتر دارد. از آنجایی که این گیاه اهل مناطق گرم و خشک آفریقای مرکزی است، اطمینان از محیط گرم و نور کافی امری حیاتی است. نکاتی که در نگهداری از این گیاه مهم هستند شامل محل مناسب با نور خورشیدی، کود و خاک مناسب افوربیا، آبیاری به میزان نیاز و در فواصل منظم، استفاده از خاک با زهکشی مناسب و در فصل سرد اطمینان از حفاظت در مقابل سرما می‌باشد. با رعایت این نکات، می‌توان افوربیا ترگونیا را در یک محیط سالم و زیبا به رشد و گل‌دهی دید.

دکمه بازگشت به بالا