عمومیکسب و کار ویژه

اندازه کوسن برای مبل راحتی

همان طور که همه ما می دانیم، کوسن ها یک راه ساده و ارزان برای تغییر دکوراسیون محسوب می شوند، اما با این وجود گاهی اوقات در انتخاب آن ها به مشکل برمی خوریم. برای رسیدن به یک نتیجه عالی باید بدانیم که سه معیار اصلی در انتخاب کوسن و خرید مبل ال راحتی را به خوبی در نظر می گیریم:

  • رنگ و طرح کوسن متناسب با مبل
  • اندازه کوسن برای انواع مبل
  • تعداد کوسن مورد نیاز برای هر مبل

رنگ و طرح کوسن برای مبل

رنگ کوسن باید متناسب با سبک مبلمان و دکوراسیون شما در نظر گرفته شود. به این صورت که :

کوسن برای مبلمان و سبک کلاسیک:

معمولا برای مبلمان و سبک کلاسیک، کوسن ها همرنگ با مبل در نظر گرفته می شوند و معمولا طرح و نقشی مشابه با پارچه مبل دارند. البته بهتر است اگر پارچه مبل شما طرح دار است از کسن های ساده استفاده نمایید.

کوسن برای مبلمان و سبک مدرن:

برای سبک های مدرن و مینیمال دست شما برای انتخاب بسیار باز است اما با این حال باید هم خوانی و هماهنگی با دکوراسیون وجود داشته باشد. برای این سبک ها می توانید از رنگ های مکمل یا متضاد با مبل، نقش های طبیعت و نقوش هندسی استفاده نمایید.  برای ست کردن هرچه بهتر کوسن با مبلمان و دکوراسیون نیز می توانید از دو ترفند استفاده کنید:

  • از رنگ و نقش داخل فرش استفاده نمایید
  • از هر مبل یک کوسن رو با پاف ست کنید

اندازه کوسن برای مبل

اندازه کوسن بستگی زیادی به اندازه مبل دارد. به این صورت که نه باید خیلی بزرگ باشد تا کل مبل را بگیرد و نه خیلی کوچیک که نامتناسب به نظر برسد. اندازه ها در چیدمان کوسن ها مهم هستند:

از اندازه های متفاوت استفاده نمایید. به این ترتیب که بزرگ ترها را عقب تر و کوچک ترها را در لوی آن ها چیدمان کنید.

معمولا از سه اندازه کوسن یعنی بزرگ ، متوسط و کوچیک استفاده می شود.

کوسن ها حتما نباید مربع باشند، به جای کوسن کوچک تر یک کوسن به شکل مستطیل یا دایره یا مثلث استفاده نمایید.

تعداد کوسن برای مبل

تعداد کوسن ها به اندازه مبل بستگی دارد و ما معمولا برای کاناپه سه نفره و دو نفره از 4 تا کوسن استفاده می کنیم اما قانون دیگری هم  وجود دارد:

اعداد طلایی در دکوراسیون 3 و 5 هستند پس اگر مطمئن نیستید که به چند کوسن نیاز دارید می توانید از این اعداد استفاده کنید:

  • 3 کوسن : دوتا کوسن در کناره ها یکی در وسط مبل
  • 5 کوسن : چهارتا در کناره ها و یکی وسط
  • اگر به تعداد کوسن زیاد علاقه دارید حداکثر از 6 کوسن استفاده نمایید

ابعاد و اندازه استاندارد کوسن مبل

کوسن‌ها یکی از اجزای بسیار مهم در زیبایی مبلمان محسوب می‌شوند. برای تغییر چیدمان و دکور منزل گاهی احتیاج نیست هزینه های زیاد انجام دهیم برای تغییر گاهی وسایل کوچک نیز بسیار موثر هستند، یکی از این وسایل، کوسن مبل ها می باشد که با هزینه بسیار کمتر میتواند زیبایی زیادی به دکوراسیون شما ببخشد. در ادامه این مقاله قصد داریم نکات مهم در انتخاب اندازه مناسب کوسن را با شما به اشتراک بگذاریم:

۱. اندازه مناسب کوسن مبل

ابعاد و اندازه مناسب کوسن بسیار وابسته به اندازه مبل شماست. کوسن‌هایی با ابعاد ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر،برای مبل‌های بزرگ مناسب هستند. برای مبل‌های کوچک، کوسن‌های کوچک با ابعاد ۳۰ سانتی‌متر انتخاب کنید، تا چیدمان مبلمانتان هماهنگ به نظر برسد.

۲. نوع مبلمان

بسته به نوع مبل و چیدمان شما، کوسن‌های بر روی مبل می‌توانند با هم متفاوت باشد. به طور مثال مبل هایی که دارای پشتی بلند هستند، به کوسن پشتی نیازی ندارند و فقط کوسن‌های کوچک برای دست گرفتن در این گونه مبل‌ها مناسب به نظر میرسد. در مورد مبل ها با پشتی کوتاه؛ باید علاوه بر کوسن‌های کوچک دستی، کوسن‌های پشتی با ابعاد بزرگتر نیز داشته باشند تا نشستن راحت باشد. نکته مهم دیگر ست کردن کوسن با مبلمان منزل شماست.

۳. نوع کوسن

کوسن‌ ها در شکل‌های متنوعی تولید می شوند. از جمله پرکاربردترین نوع کوسن ها به ترتیب شامل: کوسن‌ های مربع، کوسن‌ های استوانه شکل، کوسن‌ های مستطیل شکل و کوسن‌ های دایره‌ای هستند. نوع و شکل این کوسن‌ ها در انتخاب اندازه مناسب کوسن بسیار مهم است.

اندازه کوسن مبل مربع

کوسن‌های مربع شکل کلاسیک ترین نوع کوسن ها هستند که به هر شکل قابل استفاده‌ هستند، اگر بخواهید روی مبل قرار دهید یا روی تخت می‌توان از آن استفاده کرد. اندازه مناسب کوسن مربع برای هر ضلع ، از ۳۰ سانتیمتر تا ۶۰ سانتی متر متنوع است. البته بهترین سایز کوسن مربع بین سایز ۳۵ تا ۴۵ میباشد.

ابعاد و سایز کوسن مبل دایره‌ای

کوسن‌های دایره‌ای بسیار دکوراتیو و محبوب هستند. قطر استاندارد کوسن دایره ای برای روی مبل معمولا ۳۵ سانتیمتر است.

ابعاد استاندارد کوسن مبل مستطیلی

کوسن‌های مستطیلی دارای شکل و ترکیب متفاوتی هستند و به فضا را زیبایی متفاوتی می‌بخشند، این نوع کوسن ها برای بلندتر نشان دادن طول مبل و صندلی استفاده میشوند و نظرها را به خود جلب می‌کنند. اندازه مناسب کوسن مستطیلی معمولا ۳۵ سانتی متر در ۵۵ سانتی متر است.

اندازه کوسن مبل استوانه‌ای

این نوع کوسن‌ها معمولا از فوم پر شده‌اند و سفتی زیادی دارند. ولی شما می‌توانید آن‌ها را با مواد دیگر، مانند پر و کاموا، و پشم شیشه پر کنید تا نرم‌تر شوند. اندازه مناسب کوسن استوانه‌ای طول ۵۰ سانتی متر و قطر ۱۸ سانتی متر است.

نکته مهم دیگر این است که میتوانید از کوسن های طرح دار با ابعاد کوچک و بزرگ در کنار هم استفاده کنید تا زیبایی دکور منزلتان بیشتر نمایان شود. همچنین می توانید از انواع کوسن ها در کنار هم استفاده نمایید. مثلا کوسن مستطیل را همراه با کوسن مربع در کنار هم قرار دهید.

عوامل و نکات مهم در استانداد بودن کوسن

با خواندن مطالب بالا دریافتید که اندازه، رنگ، عمق و سبک مبل عامل موثری در انتخاب کوسن می باشد که با ذکر مثال هایی برایتان شرح می دهیم.

    عمق مبل: بعضی از مبل ها برای تکیه دادن راحت نیستند و فاصله و عمق زیادی دارند، به همین دلیل کوسن های بزرگ و با ضخامت تر برای چنین مبل هایی مناسب تراند. عمق مناسب برای نشستن و تکیه دادن با این صورت است که وقتی روی مبل نشسته اید و شما به پشتی مبل تکیه داده اید، زانوی شما روی لبه مبل قرار گیرد و کف پای شما کاملا به روی زمین قرار گیرد.

    رنگ مبل: انتخاب رنگ مبل موضوعی بسیار مهم می باشد، اگر شما رنگ کوسن را مطابق رنگ مبل خود انتخاب کنید به ظاهر، کوسن جزئی از مبل دیده میشود و ظاهری یکنواخت ایجاد می کنید. لیکن اگر با رنگ های متضاد با مبل و یا رنگ هایی که با دکوراسیون منزل شما هم خوانی دارند، مطابقت دهید بسیار زیباتر خواهد بود. همچنین اگر دکوراسیون شما رنگ های متنوع نداشت می توانید با کوسن های دارای رنگ مناسب آن را رنگارنگ نشان دهید.

    سایزمبلمان: سایز کوسن ومبل به مانند رنگ و طرح باید با هم مطابقت داشته باشد. شما نمی توانید برای مبل های بزرگ از کوسن های کوچک استفاده کنید. با انجام این کار دکوراسیون شما نا متعارف می شود.

    شکل و سبک مبل: برای هر نوع سبک مبل، کوسن مناسبی وجود دارد. مثلا برای مبل های کلاسیک و سلطنتی، انتخاب کوسن مربعی شکل برای کناره های مبل و نزدیک به دسته ها و قرار دادن کوسن دایره ای شکل در قسمت وسطی مبل مناسب است، که این کوسن دایره ای جلوه بسیاری به مبل میدهد.

    طرح پارچه مبل: در مبل هایی که پارچه های طرح دار وشلوغ دارند، انتخاب کوسن ساده و بدون طرح بهتر است. برای مبل های ساده، کوسن های نقش دار مناسب اند.

    اندازه و ارتفاع مبل: در مبل هایی با تکیه گاه های کوتاه از کوسن های با ابعادی بزرگ برای تکیه دادن و به عنوان پشتی و از کوسن های کوچکتر برای زیر دست انتخاب می کنیم و در مورد مبل هایی با تکیه گاه بلند دیگر نیازی به کوسن پشتی بزرگ نیست و فقط کوسن های کوچک جهت در دست گرفتن نیاز است.

در کل برای مبل های بزرگ ازکوسن هایی با ابعاد 40 الی 50 سانتی متر و برای مبل های کوچک کوسن های کوچکتر با ابعاد 30 سانتی متر مناسب است تا هماهنگی مبلمان شما مناسب باشد.

دکمه بازگشت به بالا