عمومیکسب و کار ویژه

چگونه بفهمیم کسی قفل را دستکاری کرده است؟

3 نشانه دستکاری شدن قفل درب خانه

برای هر صاحبخانه ‌ای فهمیدن اینکه قفل‌ هایشان دستکاری شده‌، بسیار ناراحت کننده است. امکان دارد سارقان منازل ماهر باشند و از چند روش برای ورود به منزلتان بهره ببرند، که شامل به زور وارد شدن، ضربه زدن و از جا کندن قفل‌ها را می‌شود. به عنوان یک صاحبخانه، شما باید قادر به تشخیص نشانه‌ های دستکاری قفل باشید که بتوانید فوراً اقدامات اصلاحی را به عمل آورید. در اینجا به سه روش اصلی می ‌پردازیم که سارقان منازل با استفاده از آن‌ها وارد خانه‌ها می‌شوند:

به زور وارد شدن

سارقان منازلی که عجله دارند، به روش به زور وارد شدن تمایل دارند. تلاش برای کوبیدن   انواع مختلف قفل  خانه، باز کردن در با ضربه پا و مته زدن زبانه قفل کننده، روش‌های رایجی هستند که سارقان منازل با استفاده از آن‌ها به زور وارد خانه می‌شوند. این روش نامرتب است و شما به سادگی می‌توانید از طریق چوب تراشیده شده و فلز پیچ و تاب خورده، تلاش برای به زور وارد شدن را تشخیص دهید. اگرچه، بعضی سارقان منازل ممکن است رد واضحی به جا نگذارند. در این صورت، شما با این نشانه‌ها می‌توانید به زور وارد شدن تشخیص دهید:

  • زبانه متحرک یا قفل کننده خمیده شده
  • چهارچوب در کج و تاب خورده
  • دایره‌ های رنگ اطراف پایه قفل (نشان دهنده اینکه یک نفر برای سست کردن قفل تلاش کرده است)

ضربه زدن

ضربه زدن روشی است که قفل سازان از اوایل ده نود میلادی برای باز کردن قفل‌ از کلید‌های دیگری استفاده می‌کردند. اگرچه، سارقان منازل در سرتاسر جهان زود این روش را به کار گرفتند. در این روش، سارقان منازل بریدگی‌های یک کلید را از نقاط مختلف سوهان می‌کشند که در قفل قرار بگیرد. سپس این کلید موقت وارد قفل می‌شود و چند بار آهسته ضربه می‌زنند تا قفل خراب شود و بتوان قفل را چرخاند. اگر این ترفند به درستی انجام شود، شواهد بسیار جزئی از دستکاری قفل به جا می‌گذارد. هر چند، اگر سارقان منزل عجله داشته یا فقط خیلی غیرحرفه‌ای باشند، می‌توانند علامت‌ های مشخصی به جا بگذارند که به آنها پیله کنید. در اینجا به برخی از نشانه‌ها می‌پردازیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ضربه زدن را تشخیص دهید:

  • لبه‌های فلزی براق روی قفل، حاکی از اینکه چندین بار به قفل ضربه وارد شده است
  • خراش ‌های اطراف سوراخ جای کلید

از جا کندن

یکی از روش‌های رایج برای باز کردن قفل‌ ها و در‌ها، از جا کندن است. در این روش، سارقان منازل ابزار کوچکی همچون پیچ گوشتی و خلال دندان فلزی را برای رسیدن به قفل سوزنی غلتان و به زور چرخاندن آن به کار می‌برند. این روش شباهت زیادی به ضربه زدن دارد اما وقت و مهارت بیشتری نیاز دارد. همچنین این روش ملایم تر است و به همین علت علامت‌ های مشخصی به جا نمی‌گذارد. با این وجود، اگر در حین ورود هر کدام از این ابزار کوچک جا به جا بشوند، ممکن است بر روی سوراخ جای کلید، زخم و بریدگی به جا بگذارند. فلز براق اطراف سوراخ جای کلید، می‌تواند نشان دهد که یک نفر سعی کرده است قفلتان را از جا بکند.

اولین اقدامی که پس از مطلع شدن از دستکاری قفل‌ باید انجام دهید این است که فوراً قفل‌ها یتان را توسط متخصصان کلید سازی پونک تعویض کنید. حتی اگر کسی به زور وارد خانه ‌تان نشده و آسیبی نرسانده است، احتمالاً قفل‌ هایتان به خاطر دستکاری آسیب دیده و سری بعدی که یک نفر سعی کند وارد خانه شود، دوام نمی‌آورند.

نشانه های دستکاری قفل

وقتی کسی قفل های شما را دستکاری می کند، نشانه ها می توانند آشکار یا ظریف باشند. با این حال، اگر بدانید که به دنبال چه چیزی باشید، استرس کمتری خواهید داشت و نسبت به اقداماتی که باید بردارید اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. در اینجا برخی از علائم رایج دستکاری قفل آورده شده است:

پیچ‌ های خمیده یا قاب‌بندی: اگر یک مهاجم بالقوه سعی کرد از نیروی بی‌رحمانه برای ورود به خانه‌تان استفاده کند، می‌توانید با نگاه کردن به قاب در یا قاب‌ها/چفت‌ها متوجه شوید. اگر فلز خمیده یا چوب تاب خورده وجود داشته باشد، می تواند نشانه دستکاری باشد. حتی تکه‌های چوب روی زمین می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که شخصی سعی کرده از طریق زور وحشیانه وارد شود.

آثار خراش در اطراف سوراخ کلید: نشانه‌ای که نشان می‌دهد ممکن است کسی سعی داشته باشد قفل را انتخاب کند، خراش‌ های کوچک یا ناهنجاری‌ های نزدیک سوراخ کلید است. این روش ورود آثار زیادی بر جای نمی گذارد، بنابراین نیاز به توجه به جزئیات دارد.

لبه های فلزی براق در اطراف سوراخ کلید: تکنیکی که به نام ضربه زدن می تواند علائمی شبیه به چیدن از خود به جای بگذارد. مجرمان از یک کلید ساختگی و چکش روی قفل استفاده می کنند تا زمانی که قفل باز شود. با این حال، اگر فرد تجربه زیادی داشته باشد، هیچ نشانه ای از تلاش برای برداشتن یا ضربه زدن وجود ندارد.

قفل به درستی کار نمی کند: صرف نظر از روش، نشانه دستکاری قفل این است که کار نمی کند. این ممکن است به دلیل دیگری باشد، اما اگر علائم همراهی وجود دارد، بستر خوبی است که کسی سعی کرده به آن دسترسی پیدا کند.

گام هایی که باید بردارید

با مقامات تماس بگیرید: اگر علائم واضح است، به خانه شما آسیب وارد شده است یا چیزی به سرقت رفته است، ممکن است بخواهید گزارش پلیس ارائه دهید. اگر فقط نشانه های ظریفی وجود دارد یا مطمئن نیستید، گزارشی از زمانی که متوجه آن شده اید را برای گزارش آینده نگه دارید.

حتی در مورد ورود به خانه خود نیز محتاط باشید: اگر مشکوک هستید که قفل شما دستکاری شده است، این احتمال وجود دارد که وارد شده باشد و ممکن است مزاحم همچنان در محل باشد. در این شرایط، مرحله اول ما را دنبال کنید و مطمئن شوید که تا رسیدن مقامات وارد خانه نمی‌شوید.

با یک قفل ساز حرفه ای تماس بگیرید: از یک قفل ساز مسکونی بخواهید قفل را بررسی کند تا تأیید کند که آیا به نظر دستکاری شده است یا خیر و در صورت لزوم آن را تعمیر کند. حفظ امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است. شاه کلید، کلیدسازی سیار 24 ساعته در اصفهان همیشه پاسخگوی شما خواهد بود.

موجودی اشیاء قیمتی را تهیه کنید: از خانه خود عبور کنید و ببینید آیا چیز با ارزشی به سرقت رفته است یا اینکه آیا وسایل شخصی مفقود شده است. این به شما در مورد هرگونه گزارش پلیس کمک می کند و تأیید می کنید که آیا تلاش برای نفوذ موفق بوده است یا خیر.

ارتقاء قفل خود را در نظر بگیرید: ممکن است بخواهید به یک قفل با امنیت بالا که ضد ضربه یا ضد ضربه است ارتقا دهید. قفل دیجیتال نیز یک گزینه است. یک قفل ساز حرفه ای نیز می تواند در این مورد کمک کند.

سایر اقدامات امنیتی را انجام دهید: همچنین ممکن است بخواهید یک سیستم امنیتی، قفل دیجیتال، قفل ثانویه یا زنگ ویدیو نصب کنید. آرامش خاطر یک سرمایه گذاری خوب است و این می تواند از تلاش های دستکاری در آینده جلوگیری کند.

دکمه بازگشت به بالا