عمومیکسب و کار ویژه

نکات مهم در زمان نصب انواع رادیاتور حوله خشک کن

حوله خشک کن چیست؟

حوله خشک کن به عنوان نوعی رادیاتور علاوه بر گرم کردن فضا، به دلیل زیبایی زیادی که دارد نسبت به دیگر رادیاتورهای معمولی از محبوبیت بیشتری برخوردار است. این دستگاه ها به نحوی تولید می شوند تا به راحتی بر روی دیوار نصب شوند به طوری که فضای زیادی را اشغال نکنند. امروزه بسیاری از افراد حوله خشک کن ها را خودشان نصب و راه اندازی می کنند به همین خاطرعبارت هایی همچون ارتفاع استاندارد حوله خشک کن، طریقه نصب حوله خشک کن و دیگر موضوعات این چنینی در گوگل به فراوانی جستجو می شود. نحوه کار حوله خشک ها با دیگر رادیاتورهای معمولی تفاوت زیادی ندارد.

این دستگاه هم برای عملکرد خود به آب گرمی که از موتورخانه مرکزی یا پکیج تامین می شود، نیاز دارد. چرخش آب گرم در لوله های حوله خشک کن باعث گرم شدن فضا و همچنین جذب رطوبت می شود. لازم به ذکر است که تعداد و اندازه لوله های این دستگاه نسبت به اندازه ی حمام متفاوت می باشد. برای استعلام قیمت حوله خشک کن و نصب رادیاتور در حمام با شرکت فنی مهندسی لوتوس تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند.

کاربرد حوله خشک کن

اکنون که با حوله خشک کن ها آشنا شدید، خوب است تا کاربرد آن ها را نیز بشناسید. لازم به ذکر است که این وسیله ها علاوه بر خشک کردن حوله، کاربردهای زیاد دیگری نیز دارند. از مهم ترین کاربرد و مزایای این وسیله عبارتند از:

 • از اصلی ترین کاربردهای حوله خشک کن ها به عنوان یک وسیله ی گرمایشی، گرم کردن فضا می باشد.
 • از دیگر کاربردهای حوله خشک کن ها که بسیار کاربردی است، خشک کردن حوله، دستمال و لباس های کوچک می باشد.
 • یکی از کاربردهای جالب این دستگاه، جلوگیری از رشد قارچ ها و کپک ها است چرا که این دستگاه به نحوی دما و رطوبت خانه را کنترل می کند.
 • به خاطر طراحی خاص و زیبایی که این دستگاه ها دارند، از آن ها به عنوان وسیله ای دکوری برای تزیین کردن دکوراسیون استفاده می کنند.
 • از ویژگی های خوب حوله خشک کن ها، نداشتن محدودیت در استفاده از دستگاه می باشد. از این دستگاه در ورودی ساختمان، اتاق خواب، انباری، زیرزمین و … استفاده می شود.
 • از دیگر مزایای حوله خشک کن ها، صرفه جویی در هزینه و انرژی، نسبت به رادیاتورهای معمولی می باشد.

اصول مهم در هنگام نصب حوله خشک کن

حوله خشک کن‌ها یکی از انواع رادیاتورها هستند که شیوه نصب نسبتا راحتی دارند. با این حال باید بدانید که نصب اشتباه رادیاتور حوله ای می‌تواند بر روی بازدهی و عملکرد آن تاثیر منفی داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر در این زمینه تخصص کافی را ندارید، حتما این کار را به یک متخصص بسپارید. با این حال اگر خودتان تصمیم به نصب حوله خشک کن گرفتید، پیشنهاد می‌شود که حتما این 5 نکته مهم در نصب حوله خشک کن را در نظر داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

نکات مهم قبل از نصب انواع رادیاتور حوله ای

قبل از اینکه اقدام به نصب رادیاتور پره ای وحوله خشک کن کنید، لازم است که نکاتی را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین محل را برای قرار دادن این دستگاه انتخاب کنید. بنابراین حتما قبل از هر چیزی این مقدمات را فراهم کنید تا در زمان نصب رادیاتور حوله ای دچار مشکل نشوید.

 • اگر حمام یا سرویس بهداشتی نیاز به بازسازی یا رنگ‌آمیزی دارد، قبل از نصب حوله خشک کن این کار را انجام دهید.
 • دیوار پشت رادیاتور حوله ای را عایق‌بندی کنید تا گرما هدر نرود.
 • در صورتی که از قبل لوله‌کشی مخصوص نصب این دستگاه را در حمام دارید، برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی، حوله خشک کن را در همان محل قرار دهید.
 • در صورت وجود لوله‌کشی، فاصله صحیح میان لوله‌ها را به دست آورید تا اینکه در زمان خرید حوله خشک کن و نصب آن دچار مشکل نشوید.
 • بسته‌بندی رادیاتور حوله ای را باز کرده و مطمئن شوید که همه وسایل نصب رادیاتور به طور کامل در آن قرار گرفته‌اند.

نکات مهم در زمان نصب انواع رادیاتور حوله خشک کن

زمانی که اقدامات لازم پیش از نصب را انجام دادید، نیاز است که بستر مناسب برای نصب حوله خشک کن را فراهم کنید. برای این کار نیاز دارید که نکات زیرا را رعایت کنید:

1) انتخاب محل مناسب برای نصب رادیاتور حوله ای

به طور معمول توصیه می‌شود که حوله خشک کن را در سردترین نقطه از حمام یا سرویس بهداشتی نصب کنید. به این ترتیب اگر دیواری در این فضا وجود دارد که به فضای بیرون منتهی می‌شود و یا نزدیک در و پنجره، بهترین مکان‌ها برای نصب این دستگاه هستند.

در کنار این‌ها نوع نقشه فضا، لوله‌کشی‌های موجود، ابعاد و اندازه حوله خشک کن و مساحت فضا هم بر روی انتخاب محل نصب تاثیرگذار هستند. دقت کنید که قبل از خرید این محصول بهتر است به این موارد دقت کنید تا در زمان نصب دچار مشکل نشوید. به همین دلیل توصیه می‌شود که مقاله نکات مهم در زمان خرید حوله خشک کن را مطالعه کنید تا بتوانید با توجه به شرایط، بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید.

2) تنظیم ارتفاع حوله خشک کن از کف

در زمان نصب رادیاتور برای خانه باید به یاد داشته باشید که قبل از سوراخ کردن دیوار، باید محل پایه را تنظیم کنید. یکی از مهم‌ترین نکات در مشخص کردن نقاط نصب رادیاتور حوله ای بر روی دیوار، تنظیم ارتفاع حوله خشک کن از کف است. برای این کار باید بدانید که این فاصله در حالت استاندارد باید چیزی در حدود 90 تا 120 سانتی‌متر باشد. البته در این مورد باید به اندازه و ابعاد حوله خشک کن هم توجه داشته باشید. از سوی دیگر نباید فراموش کنید که شیر رفت و برگشت در این نوع از رادیاتورها، در قسمت پایینی دستگاه قرار می‌گیرد.

3) رعایت فاصله مناسب رادیاتور حوله ای از اطراف

علاوه بر اینکه ارتفاع حوله خشک کن از کف را تنظیم می‌کنید، باید حواستان به فاصله رادیاتور حوله ای از دیوارهای اطراف و سایر وسایل موجود در حمام یا سرویس بهداشتی هم باشد. تنظیم درست این فواصل باعث می‌شود که مانعی در مسیر انتقال حرارت این وسیله وجود نداشته و در نتیجه گرما به صورت مناسبی در محیط توزیع شود. در این موارد باید بدانید که حوله خشک کن باید حداقل 10 سانتی‌متر از دیوارهای اطراف و سایر موانع یا وسایل فاصله داشته باشد.

4) تعیین محل دقیق پایه ها

قبل از اینکه اقدام به سوراخ کردن محل نصب حوله خشک کن کنید، پیشنهاد می‌شود که پایه‌ها را به بدنه متصل کرده و سپس دستگاه را بر روی دیوار مورد نظر قرار دهید. حال با استفاده از مداد یا ماژیک، الگوی پایه‌ها را بر روی دیوار رسم کرده و محل دقیق آن‌ها را مشخص کنید. حتما از یک تراز استفاده نمایید تا مطمئن شوید که رادیاتور حوله خشک کن، کج نخواهد بود. به علاوه به خاطر داشته باشید که باید پایه‌های بزرگ را در قسمت بالایی و پایه‌های کوتاه را در پایین قرار دهید.

نکته مهم: اگر وزن رادیاتور حوله ای زیاد است و نمی‌توانید آن را بر روی دیوار قرار دهید، پیشنهاد می‌شود که محل پایه‌ها را بر روی جعبه مشخص کرده و سپس از آن به عنوان الگوی خود استفاده نمایید. همچنین باید دقت کنید که محل سوراخ‌کاری و نصب پیچ‌ها در فضای میان سرامیک‌ها قرار بگیرد تا در زمان سوراخ کردن، احتمال ترک خوردن و شکستن آن‌ها وجود نداشته باشد.

5) تشخیص ورودی و خروجی حوله خشک کن

یکی از چالش‌های اصلی که بیشتر افراد همواره با آن مواجه هستند، تشخیص ورودی و خروجی حوله خشک کن است. باید بدانید که این شیرها بر خلاف سایر رادیاتورها، در رادیاتور حوله ای، در قسمت پایین قرار گرفته‌اند. به طور معمول شیری که در سمت راست قرار دارد، به عنوان ورودی آب شناخته می‌شود و شیر سمت چپ، نقش خروجی را ایفا می‌کند. البته این موضوع بستگی به نوع لوله‌کشی هم دارد و باید به طور تخصصی بررسی شود.

علاوه بر این نوع رادیاتور حوله ای هم در زمان تشخیص ورودی و خروجی حوله خشک کن بسیار اهمیت دارد. برای مثال در برخی مدل‌ها این دو شیر در دو سمت مخالف قرار گرفته‌اند؛ اما در برخی دیگر در مجاورت یکدیگر قرار دارند. شما می‌توانید در زمان خرید انواع حوله خشک کن از فروشنده درباره محل قرارگیری شیرها در هر مدل سوال کنید.

دکمه بازگشت به بالا