اقتصادیکسب و کار ویژه

خرید خانه در استانبول یا ازمیر بهتر است؟

ازمیر یا استانبول؟ برای زندگی یا سفر کدام شهر بهتر است؟ (مقایسه کامل)

ازمیر یا استانبول؟ وقتی لحظه حساس انتخاب فرا می‌رسد، سیل سوالات سرازیر می‌شود و انتخاب بین دو گزینه سخت می‌شود. مقایسه بین اکثر آدم‌ها از رایج‌ترین ملاک‌های انتخاب است. مثل یک لحظه تند و نفس‌گیر در خرید که در مواجه با دو لباس جذاب، جنگ بین عقل و احساس شروع می‌شود. حالا این مسئله در ابعاد گسترده‌تری مطرح می‌شود جایی که پای سفر، تفریح یا حتی انتخاب بزرگتری مثل زندگی و اقامت ترکیه به وسط کشیده می‌شود. طبیعی است وقتی‌که قصد مهاجرت، تفریح یا سرمایه‌گذاری در ترکیه  مانند خرید خانه در ازمیر را داریم به دنبال انتخاب یک شهر مناسب برای تجربه زندگی و لذت از سفر باشیم تا مهر پشیمانی بر دلمان نشیند و ای کا‌ش‌های زیادی سراغمان نیاید.

امنیت و آرامش، نرخ بیکاری پایین، امکانات، میزان هزینه‌‌های زندگی، وضعیت کسب‌وکار و شرایط اجتماعی از مهم‌ترین عوامل برای تصمیم‌گیری میان ازمیر و استانبول است. اما کدام یک از این دو شهر برای زندگی مناسب‌تر است؟ شرایط زندگی در استانبول بهتر است یا ازمیر؟ سودآورترین شهر برای سرمایه‌گذاری کدام است؟ خرید ملک در ترکیه مناسب است؟ برای دریافت پاسخ به این دست سوالات مهم و اساسی و درک تفاوت اقامت در استانبول و اقامت در ازمیر این مقاله را ترتیب داده‌ایم.

ازمیر یا استانبول کدامیک برای مهاجرت یا سفر بهترند؟

مقایسه جغرافیای استانبول و ازمیر

استانبول و ازمیر هر دو در غرب ترکیه قرار دارند. با این تفاوت که ازمیر در جنوب غربی ترکیه قرار گرفته است و استانبول در شمال غرب مرمره ترکیه واقع شده است. ازمیر حدود 300 کیلومتر با استانبول فاصله دارد. این شهر ساحلی مشرف به دریای اژه است و به این دلیل، از لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای موقعیت تجاری و بندر مهمی در ترکیه است.

جمعیت فعلی استانبول به ۱۷ میلیون نفر می‌رسد که روزانه ۶ میلیون توریست به این جمعیت اضافه می‌شود و این شهر را به یکی از محبوب‌ترین شهرهای ترکیه تبدیل کرده است. ازمیر با جمعیت 2.500 از جمله شهرهای کم‌جمعیت ترکیه شناخته می‌شود.

زندگی در ازمیر و استانبول

با اینکه استانبول پایتخت ترکیه نیست، اما بزرگترین شهر این کشور است که به‌عنوان مرکز تجارت، اقتصاد و فرهنگ ترکیه شناخته می‌شود. در چند سال گذشته، تعداد زیادی از مهاجران ساکن استانبول شده‌اند، بنابراین تخمین زده می‌شود که حدود یک سوم ساکنان شهر را مهاجران تشکیل دهند. اگر این شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنید، باید به خوبی بدانید که در میان یک ترکیب جمعیتی بسیار بزرگ قرار خواهید گرفت که شرق و غرب جهان را به‌هم وصل می‌کند.

ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه است که در بین سرمایه‌گذاران و گردشگران خارجی محبوبیت دارد. این شهر از جاذبه‌های طبیعی بی‌شماری برخوردار است، زیرا شهری با سواحل شنی، بناهای تاریخی، درختان نخل، کافه‌ها و بسیاری از جاذبه‌های دیگر است که نه تنها گردشگران را جذب می‌کند، بلکه مکان مناسبی برای سرمایه‌گذارانی است که به دنبال اقامت دائم هستند. به این دلیل، معمولا کسانی که ازمیر را برای زندگی انتخاب می‌کنند، کسانی هستند که می‌خواهند در آرامش و امنیت بیشتری زندگی خود را شروع کنند.

آب و هوا در ازمیر و استانبول

تفاوت محسوس آب و هوایی میان استانبول و ازمیر وجود ندارد. در ازمیر تابستان‌ها گرم، خشک و صاف و زمستان‌ها طولانی، سرد، مرطوب، بادخیز و نیمه ابری است. آب و هوای استانبول به‌طور کلی شبیه به منطقه مرمره ترکیه است. ماه‌های تابستان گرم و مرطوب همراه بارش بسیار کم است. فصل زمستان، سرد و مرطوب و معمولا برفی است اما به اندازه برخی مناطق دیگر ترکیه شدید نیست.

در کل، ترکیه دارای آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان های معتدل است. گرم‌ترین ماه سال آن جولای با میانگین حداکثر روزانه 35 درجه سانتیگراد و خنک‌ترین ماه سال ژانویه با میانگین حداکثر روزانه 14 درجه سانتیگراد است.

تفاوت استانبول  و ازمیر از لحاظ کیفیت و امکانات زندگی

شهر ازمیر ترکیه یکی از شهرهای مهم ترکیه با مزیت‌های فراوان برای زندگی و مسکن است. زیبایی این شهر تجاری باستانی با زیبایی دریای اژه و خط ساحلی آن همراه است و آن را به یکی از مهم ترین و مناسب ترین مناطق ترکیه برای گردشگری، اقامت و تعطیلات تبدیل کرده است. همچنین با نمایشگاه‌های تجاری بی‌نظیری که دارد، مقصدی برای بازرگانان از همه ایالت‌ها و استان‌های ترکیه و بسیاری از دانشگاه‌های رسمی است که دانشجویان ترک و عرب و سایر ملیت‌ها را پذیرا می‌شود.

اگر به دنبال ماجراجویی، لذت از منابع طبیعی متنوع با میانگین سنی پایین‌تری هستید، بی‌شک ازمیر بهترین امکانات را برای تجربه‌ی چنین سبک زندگی به شما می‌دهد. اما استانبول در دل شلوغی‌ها به برپایی یک زندگی مدرن و پر از مشغله روی آورده است. اگر به دنبال تنوع فرهنگی، غنای تاریخی و دریای وسیع هستید، استانبول مکانی عالی برای زندگی است به آن شرط که با شلوغی شهر مشکل نداشته باشید.

قیمت اجاره یا خرید خانه در استانبول کمی بالاتر از قیمت های ازمیر است تا جایی که برای اجاره یا خرید خانه در مرکز استانبول نسبت به مرکز ازمیر باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

هزینه زندگی در استانبول

هزینه زندگی در استانبول 32 درصد گران‌تر از ازمیر است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ توریستی مثل استانبول نسبت به شهرهای دیگر کمی بالاست. با این حال، هزینه زندگی در استانبول بسیار کمتر از هزینه زندگی در هر یک از شهرهای بزرگ در سراسر جهان است. اگر فردی میانه‌رو هستید، می‌توانید با 2000 یورو (20000 لیر) در ماه در استانبول زندگی خوبی را داشته باشید. با این حال، هیچ محدودیتی برای خرج کردن پول خود در استانبول وجود ندارد. اگر به دنبال یک سبک زندگی مجلل هستید، درآمد ماهیانه 10000 یورو / 100000 TL ممکن است برای آن کافی نباشد.

هزینه زندگی در ازمیر

 • هزینه زندگی در ازمیر 27 درصد ارزان تر از استانبول است. میانگین هزینه زندگی در ازمیر 488 دلار است که این شهر را در رتبه ارزان‌ترین شهرهای جهان قرار می‌دهد و در رتبه 4 از 128 در ترکیه را دارد. میانگین حقوق پس از مالیات 306 دلار است که برای پوشش 6 ماه هزینه زندگی کافی است.
 • یک خانواده چهار نفره تخمینی هزینه ماهانه 1,377.0 دلار (25,829.6 TL) بدون اجاره است. هزینه‌های ماهانه یک نفر بدون اجاره 393.7 دلار (7384.4 TL) تخمین زده می‌شود.
 • از نظر هزینه زندگی، قیمت مواد غذایی تقریباً در هر دو شهر یکسان است.
 • محصولات کشاورزی در ازمیر ارزان‌تر از استانبول است.
 • از نظر حمل و نقل، قیمت سوخت در تمام شهرهای ترکیه تقریبا ثابت است.
 • قیمت سوخت در مقایسه با آمریکا یا کشورهای عربی خلیج فارس بالا محسوب می‌شود، بنابراین اکثر مردم ترجیح می‌دهند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.
 • از آنجا که استانبول از ازمیر بزرگتر است، برای رسیدن به مقصدهای مختلف و رفتن از یک مکان به مکان دیگر باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

مقایسه تحصیلی در استانبول و ازمیر

امکانات و شرایط آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها در هر دو شهر تقریباً یکسان است، اما با توجه به بزرگتر بودن استانبول از ازمیر، مراکز آموزشی بیشتری با رتبه جهانی بالاتر دارد. با این حال، مدارس و دانشگاه‌های بزرگی نیز در ازمیر وجود دارد که برخی از آنها دولتی و برخی خصوصی هستند.

تعداد دانشگاه‌های ازمیر محدودتر از استانبول است تا جایی که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند استانبول را برای تحصیل یا مهاجرت انتخاب کنند. ازمیر دارای 3 دانشگاه خصوصی و 6 دانشگاه دولتی است و استانبول حدود 50 دانشگاه دارد. این تنوع زیاد در تعداد دانشگاه و رشته‌های دانشگاهی فرصت بسیار ارزشمندی را برای  شهر استانبول به لحاظ تحصیلی و مهاجرتی فراهم آورده است.

وضعیت صنعت و کسب‌وکار در ازمیر و استانبول

ازمیر که از قرن هجدهم همواره یکی از مراکز عمده سرمایه‌گذاری خارجی، صادرات و حمل و نقل ترکیه بوده است. طی 15 سال گذشته نیز صادرات خود را به خارج از کشور چهار برابر افزایش داده است. ازمیر با موقعیت جغرافیایی و زیرساخت صادرات و واردات (زمینی، دریایی و هوایی) نقش بسزایی در اقتصاد ترکیه دارد.

اقتصاد محلی ازمیر به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود:

 • صنعت (30.5٪ از اقتصاد)
 • تجارت و خدمات مرتبط (22.9٪)
 • حمل و نقل و ارتباطات (13.5٪)
 • کشاورزی (7.8٪)

 اکثر تولیدات اقتصادی آن حول بندر آن است که بخش مهمی از اقتصاد ترکیه از زمان امپراتوری عثمانی بوده است. مهاجرانی که مایل به کار در ازمیر هستند به مجوز کار نیاز دارند. فرآیند درخواست مجوز کار ترکیه مستلزم این است که هر درخواست در دو نسخه ارائه شود:

 • یک بار مهاجر به سفارت یا کنسولگری محلی خود در کشور خود تحویل می‌دهد
 • یک بار کارفرمای ترک، خود به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه اعلام می‌کند

بنابراین، مهاجران باید قبل از درخواست مجوز کار، کار در ازمیر را تضمین کنند. به منظور حفاظت از اقتصاد خود، ترکیه مقررات سختگیرانه‌ای را برای مجوزهای کار برای خارجی‌ها و مهاجران وضع کرده است، و به همین دلیل برای اعطای مجوز کار، کارفرمای احتمالی شما باید ثابت کند که نقش شما را نمی‌توان توسط عضوی از جمعیت محلی ترکیه ایفا کرد. مهاجرانی که قصد کار در ترکیه را دارند باید بدانند که یافتن فرصت‌های شغلی چندان آسان نیست. با این حال، غیرممکن نیست زیرا کمبود کارکنان محلی واجد شرایط در زمینه‌های خاص نیز وجود دارد.

منبع: ازمیر ملک

دکمه بازگشت به بالا