عمومیکسب و کار ویژه

سجاده فرش با برند محراب نقش تولید کننده فرش مسجد در ایران

سجاده فرش با برند محراب نقش تولید کننده فرش مسجد در ایران: کاشان از گذشته تا کنون به فرش های زیبا و هنر فرش بافی مردمانش معروف بوده است. امروزه نیز از کاشان به عنوان قطب صنعت فرش ماشینی و فرش مسجد یاد می کنند. تاریخچه تولید فرش سجاده ای تقریبا از دو دهه پیش آغاز شده است.

از آن زمان، به دلیل مزایا و جذابیت های زیاد سجاده فرش برای اماکن متبرکه، استقبال متولیان و هیئت امنای مساجد از فرش نمازخانه بسیار زیاد شد. در کوتاه مدت، فروش اینگونه فرشها زیاد شد و گستردگی استفاده از سجاده فرش و فرش تشریفات به حدی رسید که امروزه به اکثر مکان های مذهبی که پا بگذارید، می توانید فرش های زیبای نماز را ببینید. فضاهایی مثل مساجد، حسینیه ها، امامزاده ها، نمازخانه اداره ها و ارگان ها و…

استفاده از فرش تشریفات و فرش قرمز نیز برای رستوران ها، هتل ها و سالن های اجلاس و کنفرانس نیز بسیار متداول است و زیبایی خاصی به اینگونه فضاها می دهد.

خرید فرش مسجد، برای خانه های خدا روی زمین

برای خرید فرش سجاده ای، هیئت امنا و متولیان به دنبال کیفیتی بالا و قیمتی متعادل هستند. با خرید سجاده فرش از درب کارخانه و حذف واسطه ها می توان قیمت ها را تا حد زیادی کاهش داد و تعدیل کرد.

برای خرید فرش نمازخانه لازم است به چند نکته توجه کنید:

  • برندی که از آن فرش ماشینی مسجد را می خرید.
  • جنس الیاف و مواد اولیه
  • شانه و تراکم فرش سجاده ای
  • رنگ متناسب با فضای مسجد
  • انتخاب طرحی هماهنگ با مکان متبرکه مدنظرتان

انواع طرح فرش سجاده ای برای مسجد

فرش سجاده ای محرابی: از پرفروش ترین و البته پرکاربردترین طرح سجاده فرشها برای اماکن متبرکه، طرح های دارای محراب است. نقش محراب الهام گرفته از شکل و شمایل محراب مساجد است که حال و هوایی معنوی به فضا می دهد. محراب به شکل گنبد روی فرش نقش بسته و جای مهر وسط محراب است.

سجاده فرش تشریفاتی و فرش قرمز: طرح فرش تشریفات بسیار ساده و خلوت است. این طرح های بدون محراب هستند و دارای یک حاشیه که مهر روی آن قرار می گیرد. مناطق اهل سنت بیشتر از این طرح فرش ها استفاده می کنند.

فرش یک تکه یا یکپارچه: این فرش ها به صورت رولی تولید می شوند. هر رول تکمیل کننده رول بعدی است و تمام رول ها وقتی کنار هم پهن شوند، یک طرح واحد را می سازند.

جنس سجاده فرش کاشان

یکی از عوامل تعیین کننده و مهم برای کیفیت فرش سجاده ای، جنس الیاف و نخ مصرفی آن است. از آنجا که اماکن متبرکه، مساجد و حسینیه ها محل رفت و آمد مردم بوده و پتخور بسیاری دارند، بهتر است الیافی را انتخاب کنیم که در درازمدت و در اثر رفت و آمد مداوم آسیب نبیند.  برای فرش مخصوص مسجد از الیاف مختلف استفاده می شود. از جمله نخ بی سی اف – ویرجین – پلی استر و اکرولیک. هر یک از این نوع نخ ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

در اینجا به طور خلاصه به بررسی این الیاف می پردازیم.

نخ هایی مثل ویرجین یا بی سی اف از نظر کیفیت، درجه پایینی دارند، بر پایه پلاستیک هستند، در برابر نور و گرما مقاوم نیستند، در درازمدت و با رفت و آمد زیاد کوبیده می شوند. اما مزیت آنها قیمت پایینشان است. به خصوص نخ ویرجین که کیفیتی متوسط نسبت به بی سی اف دارد و مساجدی که بودجه شان محدود است از سجاده فرش های ویرجین استقبال می کنند.

نخ پلی استر نسبت به بی سی اف و ویرجین کیفیت بالاتری دارد. رنگ پذیری فوق العاده، نرمی و لطافت، بدون پرز و ایجاد حساسیت بودنش، از مزایای این نوع نخ است. اما عدم مقاومت در برابر گرما و همچنین کوبیده شدن و سفتی در اثر باخوردن مداوم از معایب این نوع نخ است.

اما نخ صد در صد اکرولیک هیت ست شده بهترین نوع نخ مصرفی برای تولید سجاده فرش است. نخی محکم و مقاوم، نزدیک به الیاف طبیعی، مقاوم در برابر گرما، عدم کوبیدگی، با دوام و محکم و بسیار لطیف. طبیعی است که به دلیل کیفیت بالا، قیمت نخ اکرولیک نیز نسبت به دیگر نخ ها بالاتر است.

بعضی از مساجد به دلیل محدود بودن بودجه مسجد اقدام به خرید سجاده فرش کهنه و دست دوم می کنند، اما بهتر است با همان بودجه سجاده فرش نو با نخ های معمولی تهیه کنند تا مسجد رنگ و بویی تازه گرفته و حال و هوای بهتری پیدا کند.

شانه و تراکم فرش سجاده ای

هرچه شانه و تراکم فرش بالاتر باشد، ارتفاع نخ خاب آن کمتر شده و فرش نازک تر است. اگر می خواهید فرش توپرتر و نرم تری داشته باشید، سجاده فرشی با شانه و تراکم پایین انتخاب کنید. خرید فرش مسجدی 500 شانه یا 700 شانه برای اماکن متبرکه و مسجد بسیار مناسب است. این فرش ها به دلیل نرمی و لطافتی که دارند، نمازگزار را هنگام نشست و برخاست اذیت نخواهد کرد. فرش هایی که شانه و تراکم بیشتر دارند برای مسجد استفاده نمی شوند و بیشتر کاربردشان برای منازل است.

ابعاد سجاده فرش برای مسجد

ابعاد استاندارد برای فرش نمازخانه، عرض 125 سانتی متر است و طول آن بسته به فضا متفاوت است. اگر سجاده فرش نماز به صورت تک تولید شود، عرضی بین 63 الی 65 دارد و طول ان 125 سانتی متر خواهد بود. امکان سفارش رول های فرش نماز در هر ابعادی وجود دارد. شما می توانید فضاهای پرت و ناقواره در اماکن متبرکه را نیز با سجاده فرش مفروش کنید.

شما می توانید به راحتی فرش ماشینی دلخواهتان را برای مسجد یا هر مکان متبرکه دیگری تهیه کنید. هم به صورت حضوری و هم آنلاین. با خرید از سجاده فرش با برند محراب نقش تولید کننده فرش مسجد در ایران، از خدمات پس از فروش این شرکت نیز می توانید بهره مند شوید.

منبع: خرید فرش مسجد از سجاده کارپت (https://sajadecarpet.com)

دکمه بازگشت به بالا