اقتصادیکسب و کار ویژه

قیمت توری سبز سایبان

یک گلخانه باید در تمام طول سال محیط مناسبی برای رشد گیاهان فراهم کند. اما گاهی اوقات بنا به دلایلی هوای داخل گلخانه خیلی گرم یا خیلی سرد می شود. گزینه های متعددی برای تعدیل هوای داخل گلخانه وجود دارد که بهترین آن استفاده از توری سایبان است. این تجهیز بسیار مقرون به صرفه، بادوام و با قابلیت استفاده ی آسان بوده و گزینه ی مناسبی برای تنظیم دمای گلخانه محسوب می شود. اما در اینجا یک سوال پیش می آید که آیا بهتر است توری گلخانه را در داخل گلخانه قرار دهیم یا خارج آن؟

برای جواب دادن به این سوال عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شوند. انتخاب نوع توری گلخانه، به گیاهانی که در گلخانه وجود دارد و همچنین وسعت گلخانه بستگی دارد. در این مقاله مزایا و معایب هر دو نوع توری گلخانه را بررسی خواهیم کرد تا به شما در تشخیص نمونه ی مناسب برای گلخانه تان کمک کنیم.

توری گلخانه ای داخلی

همان طور که از نام آنها پیداست، توری های گلخانه ای داخلی در داخل گلخانه نصب می شوند به این صورت که بر روی سقف و دیوارهای گلخانه به صورت ثابت قرار می گیرند. در بسیاری از مواقع این شید ها با یک سیستم کشویی از مرکز سقف به دیواره ها می رسند. می توانید به مقاله ی تاثیر توری سایبان بر گیاه آلوئه ورا مراجعه کنید.

مزایای استفاده از توری داخل گلخانه

 • حفظ انرژی: توری های داخلی گلخانه به انرژی تابشی خورشید این امکان را می دهند تا وارد گلخانه شوند. از این رو مزیت اصلی این سایه انداز ها حفظ انرژی و صرفه جویی در آن است.
 • دوام و طور عمر بالا: یکی دیگر از مزیت های نصب شید سایه انداز داخلی، دوام آن است؛ به طوری که پارچه های سایبان دوام بیشتری داشته و دیگر در معرض عواملی مانند باد و خاک و باران قرار نمی گیرند.
 • نگهداری آسان و ظاهری زیباتر: بسیاری از افراد از توری های گلخانه ای داخلی استفاده می کنند زیرا نگهداری از آن به دلیل اینکه کمتر کثیف می شوند راحت تر است، از طرفی ظاهر بهتری نیز به گلخانه می دهد.
 • قابلیت تنظیم جداگانه: اغلب این شید های گلخانه ای داخلی طوری برش داده شده اند که می توان با کمک طناب و قرقره آنها را به صورت جداگانه باز یا بسته کرد. مزیت این روش این است که در صورتی که بخواهید آفتاب بیشتری به گیاهان دهید، این کار برای شما راحت تر است.

معایب توری های داخل گلخانه

 • نصب آن به آسانی نمونه های خارجی نیست: نصب و برداشتن توری های داخلی گلخانه کمی دشوار است. برای اینکه این سایه بان ها را در جای خود نگه دارید نیاز به وسایل جانبی می باشد. پس از نصب و راه اندازی توری های داخلی گلخانه، آنها برای مدتی طولانی برای شما کار خواهند کرد.
 • در جلوگیری از اشعه ی خورشید چندان کارآمد نیستند: توری های داخلی تنها پس از عبور نور خورشید از شیشه ی گلخانه، جلوی آن را می گیرند. این به این معنی است که نور خورشید در نهایت وارد گلخانه می شود. از این رو نمی توان حساب چندانی برای دور کردن نور خورشید توسط توری های سایبیان داخلی گلخانه باز کرد.
 • دمای داخلی را کاهش نمی دهند: استفاده از چنین سایبان هایی به این معنی است که دمای داخلی، بیشتر از دمای بیرونی گلخانه خواهد بود. توری های شید داخلی تیره تمایل دارند تا نور خورشید را جذب کنند و آن را به گرما تبدیل کنند ؛ در حالی که توری های داخلی روشن تر به جای جذب انرژی تابشی، نور خورشید را بازتاب می دهند. به همین دلیل همچنان انرژی نور خورشید داخل گلخانه باقی می ماند.
 • ممکن است فضا را برای آویزان کردن گلدان ها یا سایر وسایل مسدود کنند: با توجه به نوع محصولاتی که شما انتخاب می کنید، سایه بان های داخلی گلخانه ممکن است شما را در استفاده و نصب وسایل جانبی مانند سیستم های آبیاری یا آویزها محدود کنند. در صورت تمایل به استفاده از این وسایل جانبی، حتما باید به محدود شدن فضا هنگام نصب سایه اندازهای داخل گلخانه توجه نمایید.

توری های خارجی گلخانه

این نوع تجهیز در بالای سقف گلخانه نصب و سپس بر روی زمین ثابت می شود. این شید های سایه انداز عموما کمی تا روی ناودان نیز کشیده می شوند.

اگر توری خارجی گلخانه را کمی با فاصله از دیواره گلخانه نصب کنید، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد. این به معنی است که برای گوشه های توری خارجی به ستون یا درخت نیاز دارید.

برخی از گلخانه داران قسمت هایی از توری خارجی گلخانه را برش می دهند، تا راهی برای تهویه هوا از طریق دریچه ها وجود داشته باشد.

مزایای نصب توری خارج گلخانه

خنک کنندگی موثر: پارچه های سایبان خارجی گلخانه در جلوگیری از نور خورشید و کاهش دمای داخل گلخانه موثر هستند. اگر هدف اصلی شما برای نصب سایبان گلخانه کاهش دما است، حتما باید آنها را بیرون از گلخانه نصب کنید. با این کار یک سیستم خنک کننده ی کارامد دارید.

جلوگیری از تابش اشعه ی خورشید: توری نصب شده در قسمت بیرونی گلخانه از گرمای بیش از حد محافظت می کند و جلوی اشعه خورشید را قبل از رسیدن به شیشه گلخانه می گیرند. این امر باعث می شود تا دمای گلخانه تنظیم شود. از این رو استفاده از توری خارجی گلخانه گزینه ی مناسبی برای ماه های گرم تابستان است.

نصب آسان: نصب توری خارجی گلخانه از نمونه ی داخلی آسان تر است. شما می توانید به راحتی آنها را بخرید و روی گلخانه تان را بپوشانید. هنگام نصب این شید، از محکم بودن آن روی زمین مطمئن شوید.

معایب توری خارج گلخانه

 • قرار گرفتن در معرض خطرات محیطی و آب و هوا: یکی از معایب این تجهیز، این است که به اندازه ی توری های داخلی دوام نمی آورند. زیرا در معرض آفتاب و باد و باران و فضولات پرندگان و خاک و رسوبات برگ ها قرار می گیرند. از این رو هر چقدر هم کیفیت آنها خوب باشد، در نهایت پاره می شوند.
 • کاهش تهویه: نصب توری های خارجی گلخانه باعث کاهش تهویه هوا می شود. با نصب این تجهیز، پنجره ها و هر نوع دریچه ای در گلخانه مسدود می شوند. در هنگام نصب سایه بان گلخانه مطمئن شوید که راهی برای تهویه هوا پیدا خواهید کرد زیرا این امر برای روند رشد ضروری است.
 • ممکن است زیبا و عالی به نظر نرسد: قرار دادن توری گلخانه در خارج از گلخانه، ممکن است آن را کمی نامرتب نشان دهد زیرا بیشتر شبیه به برزنتی می شود که روی گلخانه قرار گرفته است. اگرچه که شاید این ظاهری نباشد که شما برای گلخانه تان ترجیح می دهید اما در بسیاری از مواقع این گزینه برای سلامتی گیاهان شما ضروری است.

توری داخل گلخانه در مقابل توری خارج گلخانه؛ کدامیک بهتر است؟

هر دوی این شید ها اهداف مخصوص به خود را دارند و شما با توجه به نیاز خود و همچنین در نظر گرفتن آب و هوای منطقه باید گزینه ی مناسب برای گلخانه تان را انتخاب کنید. اگر ظاهر گلخانه برای شما در اولویت است باید از توری های داخلی استفاده کنید. اما اگر هدف اصلی شما جلوگیری از ورود گرما به داخل گلخانه است باید از نوع خارجی استفاده کنید. علاوه بر این اگر به دنبال یک شید مقرون به صرفه هستید، توری های خارجی گزینه ی مناسبی هستند. این سایبان ها به صورت رولی فروخته می شوند و می توانید خودتان نیز آنها را برش دهید. برای گلخانه دارانی که کاهش دمای گلخانه اولویت است، شید خارجی پیشنهاد می شود.

دکمه بازگشت به بالا