عمومیکسب و کار ویژه

میلگرد در کجا استفاده می شود؟

بررسی تخصصی استانداردهای میلگرد و انواع مختلف آن

تیرآهن و میلگرد یکی از محصولات فولادی است که کاربرد زیادی در صنایع، به ویژه صنعت ساختمان سازی دارد. میلگردها در حالت کلی به دو دسته ساده و  آجدار تقسیم بندی می شوند و می توان آن را به دو حالت شاخه و کلاف در بازار یافت. در این مقاله قرار است تمام استانداردهای میلگرد و انواع مختلف آن را به دقت بررسی کنیم تا بتوانیم به تفکیک نوع و استاندارد آن ها، در ساختمان سازی استفاده کنیم. با آهن هایپر همراه باشید.

            ویژگی های محصول

۱          نام محصول         میلگرد (rebar)

۲          سایزبندی            از ۸ تا ۳۶

۳          انواع      ساده و آجدار

۴          حالت     کلاف و شاخه ای

۵          آنالیز      A1، A2، A3 و A4

۶          کارخانه تولیدکننده ذوب آهن اصفهان، کویر کاشان،ابرکوه یزد، بافق یزد، بردسیر کرمان، روهینا جنوب، صبافولاد زاگرس، میانه، نیشابور

میلگرد که مخفف “میله تقویت کننده” است، میله ای فلزی می باشد که به منظور کمک به افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می شود. در نتیجه به سازه های بتنی کمک می کند تا در برابر بارهای کششی، خمشی، پیچشی و برشی ایستادگی بالایی داشته باشد.

میلگرد معمولاً در سازه های بتنی قابل مشاهده نیست؛ زیرا که درون سازه بتنی مدفون می شود. برای ساخت میلگرد از فولاد استفاده می شود؛ چرا که فولاد مانند بتن دارای خواص انبساط حرارتی است که اثرات ناشی از تغییر دما را کاهش می دهد. همه میلگردها به صورت صاف و صیقلی  ساخته نمی شوند و به منظور جلوگیری از لغزش در ساختار بتنی، میلگرد را نیز به صورت آجدار می سازند.

میلگرد چیست؟ پیشینه استفاده از میلگرد در سازه ها

جوزف لوئیس در سال ۱۸۰۰ برای نخستین بار پی برد که با اضافه کردن میلگردهای فولادی نازک به بتن، می توان مقاومت بتن را تا حد زیادی افزایش داد. در نهایت می توان سازه ای ساخت که در برابر نیروهای کششی و فشاری مقاومت بالایی داشته باشد.

در آن سال ها شرکت های زیادی تصمیم گرفتند که از میلگرد در سازه های خود استفاده نمایند. با وجود این، هنوز روش استانداردی برای تولید میلگرد وجود نداشت. به این ترتیب، میلگردها بدون استاندارد مشخصی تولید و در ساختمان ها استفاده می شدند. این موضوع ادامه داشت تا این که در سال ۱۸۷۸ اولین سیستم برای تولید استاندارد میلگرد ارائه شد.

در سال ۱۹۰۰ محبوبیت این فرآیند، یعنی تولید استاندارد میلگرد، افزایش یافت تا جایی که در ایالات متحده آمریکا، اکثر شرکت های ساخت و ساز، از میلگرد برای تقویت سازه های خود استفاده کردند. به تدریج و در طی سال های متمادی، فرآیند ساخت میلگرد کامل تر شد و در نهایت منجر به فرآیندی بهینه جهت ساخت محصولی با کیفیت برای تقویت بتن گردید.

استانداردهای بین المللی میلگرد

برای تولید میلگردها از استانداردهای مختلفی استفاده می گردد. تمام استانداردهای مورد استفاده توسط سازمان بین المللی تهیه و کاملا مورد تائید آن ها می باشد. از این رو در زمان خرید میلگرد باید به این موضوع دقت داشت تا بتوان بر اساس استاندارد تولید، محصول مورد نیاز را خریداری نمود. هر کشوری استاندارد خاصی را  برای تولید میلگرد  استفاده می کند. در کل مجموعه استانداردهای موجود برای میلگرد عبارتند از:

استاندارد ملی روسیه (GOST 5781)

استانداردهای صنعتی ژاپن (JIS G3112)

مؤسسه استانداردهای آلمان (DIN 488)

مؤسسه استانداردهای بریتانیا (BSI BS4449)

استاندارد ایالات متحده (ANSI/AWS D1/4)

سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO 6935)

آیین‌نامه بتن کانادا (CSA-A23.3-04)

آیین‌نامه استرالیا برای میلگردهای آجدار

استانداردهای میلگرد در ایران

در ایران، کارخانه ذوب آهن اصفهان، به عنوان پیشگام در صنعت فولاد، از استانداردهای روسی برای  تولید میلگرد استفاده می کند. استانداردهای دیگری نیز برای تولید میلگرد در ایران وجود دارد که به مجموع آن ها، ISIRI 3132  گفته می شود. ISIRI 3132 چکیده استانداردهای جهانی DIN ,EN ,JIS ,ASTM ,ISO   است که در ادامه به معرفی و ارائه توضیح مختصری در رابطه با آن ها می پردازیم.

استاندارد DIN: از استاندارد DIN آلمان در بیشتر کشور های اروپایی استفاده می شود. استفاده از میلگرد تولیدی با این نوع استاندارد در مناطقی که به مقاومت بالا در ساخت و ساز نیاز است، مخرب خواهد بود؛ زیرا در این نوع استاندارد، با روش ترمکس تولید می شود که از مقاومت لازم برای مناطق مذکور برخوردار نیست.

استاندارد روسیه: میلگرد روسی طبق استاندارد GOST 5781 کشور روسیه تولید می شود که بر اساس آن میلگردهایی تا سایز ۴۰ را تولید می کنند. در این استاندارد، میلگردها به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند که در بازار آن ها را با نام های A1، A2، A3 و A4 می شناسند.

کارخانه قیمت روز آهن به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان میلگرد در ایران برای تولید محصولات خود، از این استاندارد استفاده می کند.

گروه      استاندارد ۳۱۳۲    مقاومت کششی (MPa)      مقاومت تسلیم (MPa)        شکل ظاهری       رده سختی

A1       (S240)            ۳۶۰      ۲۴۰      میلگرد ساده         نرم

A2       (S340)            ۵۰۰      ۳۰۰      میلگرد آجدار مارپیچ          نیمه سخت

A3       (S400)            ۶۰۰      ۴۰۰      میلگرد آجدار جناغی          نیمه سخت

A4       (S500)            ۶۵۰      ۵۰۰      میلگرد آجدار مرکب           سخت

جدول استاندارد میلگرد

میلگرد نوع A1

به میلگرد A1 به دلیل نداشتن هیچ گونه آجی، میلگرد ساده می گویند. این نوع میلگرد در آیین نامه به F240  معروف است. میلگرد A1، بر خلاف میلگردهای آج دار،به دلیل برخورداری از مقاومت کم تر، برای عملیات جوشکاری و آهنگری مناسب است؛ همچنین تغییر شکل پلاستیکی این محصول در محدوده ۱۵ درصد مشخص می شود. لازم به ذکر است که به   هم گفته می شود.

میلگرد نوع A2

میلگردهای نوع A2 دارای آج هستند و نسبت به میلگردهای ساده از مقاومت بالاتری برخوردارند. این نوع از میلگردها به دلیل نداشتن سختی بالا، به میلگردهای نیمه سخت نیز معروفند. از  این مدل میلگرد در دیوارهای برشی و برای ساخت خاموت ها استفاده می کنند. میلگرد نوع A2 در آیین نامه با S340 شناخته می شود. باید اضافه کرد که تغییر شکل پلاستیکی این محصول در محدوده ۱۹ درصدتعیین شده است.

میلگرد نوع A3

میلگرد A3 نیز مانند نوع A2 در رده نیمه سخت، با شکل‌ پذیری و جوش ‌پذیری کم قرار دارد؛ با این تفاوت که میلگرد A3 مقاومت بالاتری نسبت به نوع A2 دارد. میلگردهای A3، در ستون ها و تیرها کاربرد دارند اما به هیچ عنوان برای عملیت جوشکاری مناسب نیستند.

میلگرد نوع A4

در آخرین رده سختی قرار دارد و به آجدار مرکب معروف است. این نوع میلگرد از سختی، خاصیت شکل‌ پذیری و جوش ‌پذیری بالایی برخوردار است و در اجزای دیوارهای برشی و قاب خمشی به کاربرده می شود. قیمت میلگرد A4 نسبت به میلگردهای دیگر نیز گران‌تر است. معمولا کارخانه های ذوب آهن و فولاد کویر کاشان جزو بهترین تولیدکنندگان این نوع میلگرد هستند.

انواع میلگرد از نظر ظاهر و جنس

میلگرد بدون شک یکی از مهم ترین مصالح امروزی است. این محصول با ارزش فولادی پایه اصلی سازه های امروزی است و بدون این بخش فلزی، پیشبرد ساخت و ساز به شکل امروزی غیرممکن بود. استاندارد میلگرد بدون شک یکی از عوامل مهم مورد توجه طراحان سازه های بزرگ و کوچک می باشد. خواص مکانیکی این محصول با توجه به استاندارد ساخت آن تغییر می کند و همین امر باعث می شود تا کاربرد آن در قسمت های مختلف متفاوت باشد. در این مقاله به بررسی انواع کلکتور میلگرد استاندارد در دنیا و ایران پرداخته ایم و مشخصات هر کدام را توضیح می دهیم.

میلگردها از نظر ظاهر

میلگردها از نظر ظاهر فیزیکی و یا حالت دارای دو مدل هستند. از این رو افراد می توانند نوع میلگرد را با توجه به ظاهر آن نیز تشخیص دهند. در کل میلگردها از نظر ظاهری به دو دسته زیر تفکیک می شوند:

 • میلگرد شاخه ای
 • میلگرد کلاف
 • میلگردها از نظر جنس و نوع

انتخاب میلگرد مناسب برای پروژه تا حد زیادی به مواد مورد استفاده برای ساخت میلگرد و همچنین آنچه برای پوشش آن استفاده می شود، بستگی دارد. میلگرد، فولاد کربنی استاندارد در صنعت بتن و ساخت و ساز است، اما ممکن است در محیط هایی با رطوبت بالا به خوبی مقاومت نکند. یک میلگرد با روکش اپوکسی ممکن است در کاربردهای مربوط به محیط های مرطوب بهتر عمل کند و استحکام و دوام بتن را بدون خوردگی حفظ کند. از این رو می بایست با توجه به محیط پروژه و حجم آن نوع میلگرد را انتخاب نمود. در کل میلگردها از نظر جنس و نوع به ۶ دسته زیر تقسیم می شوند:

۱.اروپایی

هر کدام از میلگردهای برشمرده دارای نقاط قوت و ضعف ویژه خود هستند. میلگرد با استاندارد اروپایی از ماده ای به نام منگنز ساخته شده است که در مناطق زلزله خیز و برای سازه هایی که ساختاری یکپارچه دارند مناسب نخواهد بود؛ با این حال، کار با این محصول بسیار ساده است.

۲. فولاد کربن

متداول ترین نوع میلگرد، میلگرد فولاد کربن است که آن را نوار سیاه نیز می نامند. با توجه به اینکه این نوع میلگرد در برابر رطوبت مقاومت زیادی ندارد، میزان زنگ زدگی در آن بالا خواهد بود و استفاده از آن در مناطقی که رطوبت بالایی دارند، مناسب نیست.

۳.پوشش اپوکسی

میلگرد نوع اپوکسی را در واقع می توان همان فولاد کربن نامید که با اپوکسی پوشانده‌ شده است. این محصول در حدود ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر فولاد کربن در مقابل زنگ زدگی مقاوم است. هر نوع آسیب به این محصول، به دلیل پوشش ظریف اپوکسی آن، می تواند میلگرد را با مشکل مواجه کند و مقاومت آن را در برابر زنگ زدگی کاهش دهد.

۴.گالوانیزه

در مورد میلگرد گالوانیزه می توان گفت که این محصول نسبت به فولاد کربن، تنها ۴۰ برابر مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد. علاوه بر این، قیمت آن نیز نسبت به میلگرد اپوکسی بیشتر است.

۵.فایبرگلاس لیمر

پلیمر تقویت شده با الیاف (FRP)، یک ماده کامپوزیتی است . الیاف معمولاً شیشه، کربن یا آرامید هستند، اگرچه گاهی اوقات از الیاف دیگری مانند کاغذ یا چوب یا آزبست استفاده می شود. FRP ها معمولا در صنایع هوافضا، خودروسازی، دریایی و ساخت و ساز استفاده می شوند.

۶.فولاد ضدزنگ

فولاد ضدزنگ، نوعی آلیاژ آهن با مقدار حداقل ۱۰.۵ درصد کروم است که باعث می شود فلز در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم شود. میلگرد ضد زنگ از استحکام و مقاومت خوبی در برابر خوردگی برخوردار است. به همین خاطر از این میلگرد برای تقویت بتن در سازه هایی مثل پل ها، بزرگراه ها، ساختمان ها و … استفاده می گردد.

انواع میلگردهای موجود در بازار

در تصویر زیر به میلگردهایی که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند اشاره شده است:

میلگرد استیل

از آلیاژ سری ۳۰۰ تولید می شود. این نوع میلگرد به دلیل داشتن مقدار زیاد نیکل و کروم، علاوه بر این که اکسید نمی شود، خاصیت مغناطیسی هم ندارد. از میلگردهای  استیل که دارای دو نوع ضد زنگ و کربن دار هستند در مناطق مرطوب استفاده می شود.

میلگرد تقویتی

از میلگردهای تقویتی برای بخش هایی که نیاز به مقاومت بیشتر دارند استفاده می شود. بیشترین مورد استفاده از آن ها در سقف های تیرچه بلوک، فونداسیون و دیوار برشی است؛ این نوع میلگرد با شمش فولادی نورد گرم تولید می شود و قابلیت خم شدن تا ۱۸۰ درجه را نیز دارد.

میلگرد نرمال

معمولا در سایزهای ۳ تا ۱۱ متر تولید می شود. تفاوت آن با میلگردهای معمولی در گرید یا آنالیز، ترکیبات شیمیایی، میزان مقاومت تسلیم و تنش کشش است. از این نوع میلگرد در صنایع فنر سازی، برای افزایش تقویت فونداسیون، افزایش مقاومت بتن و همچنین به عنوان میلگرد حرارتی استفاده می شود.

میلگرد بستر

میلگردهای بستر شامل دو میلگرد موازی هستند که با فاصله ۵.۵، ۱۱ و ۱۵ سانتیمتر از یکدیگر قرار دارند. معمولا طول این میلگردها حدود ۳ متر است و یک مفتول نیز به صورت عمودی یا زیگزاک به آن دو جوش داده می شود. از میلگردهای بستر برای افزایش مقاومت در برابر تنش های خمشی و برشی استفاده می شود. علاوه بر این، آرماتور بستر بر باربری عمودی و مایل ستون‌ های ساختمان تاثیر خوبی دارد. از دیگر مزیت های آن می توان به عدم نیاز به دوغاب بندی و  استحکام در برابر زلزله اشاره کرد.

میلگرد کامپوزیتی (FRP)

میلگرد فایبرگلاس یا FRP محصولی کامپوزیتی است که جایگزین میلگرد فولادی شده و آسیب های ناشی از خوردگی میلگرد در محیط های خورنده و اسیدی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.  استفاده از (لینک به مقاله میلگرد کامپوزیت) بهترین گزینه برای تقویت بتن در مکان هایی است که بتن باید با میدان های الکتریکی و مغناطیسی در تماس باشد.

از میلگرد FRP می توان برای طراحی و ساخت ساختمان های جدید نیز استفاده کرد. میلگرد FRP با خواص مطلوب خود باعث کاهش قطر و افزایش فاصله بین میلگردها در اعضای بتن مسلح مانند دال، تونل، فونداسیون و غیره می شود و همچنین باعث افزایش میرایی ایجاد شده در سازه در برابر ارتعاشات ناشی از زلزله می شود.

میلگرد کلاف

م حالتی از انواع میلگردهای ساده و آجدار هستند. میلگردهای کلاف ساده بسته به سفارش مشتریان از سایز ۵.۵ تا ۱۰  و کلاف های آجدار نیز با میلگردهای A2 و A3 ساخته می شوند. میلگردهای کلاف را به منظور افزایش استحکام سازه‌های بتنی، استحکام دیوارها و ستون‌ های آجری، استحکام بلوک ‌ها و استحکام اتصالات گازی استفاده می کنند.

میلگرد HSD

نوعی از میلگردهای آجدار هستند که در فرآیند تولید آن ها تغییراتی اعمال می شود تا مقاومتشان به شدت افزایش یابد. در ساخت و تولید میلگردهای HSD از مقدار کمی کربن استفاده می شود از این رو این میلگردها برای جوشکاری مناسب هستند. به علاوه، میلگردهایHSD، دارای استحکام کششی بالا و قابلیت چکش خواری مناسبی هستند.

میلگرد زیگزاگ

که در اصطلاح به آن خرپا هم گفته می شود نوعی اتصال از دو مدل میلگرد ساده و آجدار است که از طریق جوش یا قلاب به یکدیگر متصل می شوند. در این میلگرد، ۳ میلگرد آجدار در قسمت پاین و بالا قرار می گیرد و میلگردهای ساده که عموما از آنالیز A1 می باشند، در کنارهای میلگرد خرپا جای می گیرند. برای تولید میلگردهای زیگزاگ بهتر است از روش نورد گرم استفاده گردد. از این نوع میلگرد در ساخت انواع سقف استفاده می شود.

میلگرد ترانس

نسبت به سایر میلگردها دارای ظاهری کاملا متفاوت هستند، زیرا پس از تولید با عملیات پولیش، سطح صاف و صیقلی پیدا می کنند. این نوع میلگرد از مقاومت و سختی بالایی برخوردار است . شیوه پولیش زنی کیفیت میلگردهای ترانس را تعیین می کند. فرایند پولیش زنی به دو دسته تک پولیش و دو پولیش تقسیم بندی می شود.

در دنیای امروزه، ساختمان سازی با پیشرفت قابل توجهی رو به رو بوده است. انسان ها با پیشرفت رو به جلو نیازهای جدید و متنوعی را کشف می‌کنند. در ساختمان سازی برای افزایش استحکام و مقاومت به ابزارهای متفاوتی نیاز پیدا می کنید، یکی از مهم‌ترین نقش ها مربوط به میلگرد است. برای اینکه سازه شما از استحکام بالایی برخوردار باشد، استفاده از میلگرد الزامی است.

جالب است بدانید که بتن به تنهایی برای افزایش استحکام کاربردی ندارد و باید حتما به همراه میلگرد استفاده شود، در غیر اینصورت استفاده از بتن پیشنهاد نمی‌شود. از میلگرد و دیگر مقاطع فولادی در بتن (با روش های متعدد) استفاده می‌شود تا مقاومت سازه بتنی افزایش پیدا کند. برای کسب اطلاعات جامع و کامل در خصوص میلگرد این مطلب توسط تیم مرکزآهن برای شما تهیه شده است. در این مقاله همچنین سعی شده است تا انواع میلگرد آجدار، ساده، آلیاژی (مانند اپوکسی، ، میلگرد mo40 و …) و کاربرد هر کدام معرفی و بررسی شود.

میلگرد چیست؟

همه ما نام را شنیده­ ایم و کم و بیش اطلاعاتی نیز در مورد آن داریم، برای مثال می­ دانیم که یکی از مصالح به کار رفته در سازه ­ها است و با افزایش قیمت آن هزینه سخت و ساز نیز افزایش پیدا می­ کند. امروزه میلگرد ها از کف ساختمان گرفته تا ستون­ ها و… مورد استفاده قرار می­ گیرند. اما به راستی چرا میلگرد ها این همه اهمیت دارند و چگونه از ما محافظت می­ کنند؟

برای اینکه بدانیم نقش میلگرد در بتن چیست ابتدا باید میلگرد را بشناسیم. میلگرد نوعی میله فولادی است که در سایزهای متفاوتی ساخته می ‌شود و برای بتن‌ ریزی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در اکثر سازه ­های دست بشر از بتن به منظور استحکام استفاده بنا می­ شود.

تمام افراد بتن را به عنوان یکی از قوی ترین مصالح با مقاومتی بالا در برابر نیروهای فشاری می شناسند، این ماده به قدری قوی است که برای شکستن آن نیروی بسیار زیادی نیاز می‌شود. در کنار این قدرت باورنکردنی، بتن دارای یک نقطه ضعف بزرگ است. بتن در برابر نیروهای کششی و چرخشی، مقاومت آنچنانی ندارد. به دلیل این نقطه ضعف، پای میلگرد در ساختمان سازی به میان آمد.

استفاده از میلگرد در بتن باعث می‌شود سازه شما در برابر نیروی کششی مقاومت بالاتری پیدا کند. به طور کلی میلگرد وظیفه تقویت بتن را برعهده دارد. دلایل زیادی دارد که مهندسان عمران به دنبال افزایش مقاومت کششی سازه هستند. مهمترین دلیل افزایش مقاومت کششی، محافظت از سازه در برابر زلزله است. در زمان وقوع زلزله، استفاده از میلگرد در بتن جلوی ترک و شکستگی را خواهد گرفت. میلگرد همانند محافظ یک سازه عمل کرده و وظیفه مراقبت و ایجاد امینت برای ساکنین را بر عهده دارد.

تاریخچه استفاده از میلگرد در سازه ها

برای اینکه بیشتر با میلگرد آشنا بشوید ابتدا قصد داریم تاریخچه استفاده از این مقطع فولادی را بررسی کنیم. اولین بار در سال 1800 میلادی آقای جوزف لوئیس تصمیم گرفت در زمان ساخت سازه، میله فولادی استفاده کند. پس از این اقدام وی مشاهده کرد که استفادعه از این میله ها باعث بهبود مقاومت در سازه شده است. پس از این تغییر نیزوی کششی و مقاومت سازه تا حد زیادی افزایش پیدا کرد.

پس از این تست موفق، استفاده از میله فولادی در ساخت و ساز رونق پیدا کرد به گونه ای که شرکت های ساختمانی مختلف نیز این روش را پیاده سازی کردند. با این وجود هنوز استاندارد خاصی برای تولید میله های فولادی (که امروزه آن ها را با نام میلگرد میشناسیم) تعریف نشده بود.

تا سال 1878 میلگردها بدون هیچ گونه استانداردی تولید می‌شدند، در این سال آقای تادئوس هیات (Thaddeus Hyatt) اولین استاندارد تولید میلگرد فولادی را ارائه داد. محبوبیت این روش از سال 1900 میلادی شروع به افزایش کرد، به طوری که تا دهه 1950 بیشتر تولیدکننده‌ های مصالح ساختمانی به تولید میلگرد دست زدند. از طرف دیگر مهندسان عمران و شرکت های ساخت خانه برای تقویت بتن در سازه های خود از میلگردها استفاده کردند. در این میان روش تولید میلگرد نیز پیشرفت زیادی را حاصل شد به گونه ای که در نهایت بهترین میلگرد برای تقویت بتن ها مورد استفاده قرار بگیرد.

نقش میلگرد در بتن

هدف از استفاده میلگرد در بتن، افزایش قدرت تقویت مصالح است. میلگردها با ترکیب آلیاژهای مختلف برای کاربردهای متنوع تولید می‌شوند. میلگردهای آجدار یکی از معمول ترین انواع میلگرد هستند. وجود آج روی میلگرد کمک می‌کند این مقطع با استحکام بیشتری درون بتن قرار بگیرد و در نتیجه آن احتمال آسیب و شکستگی در سازه تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. با توجه به این تعاریف میبینیم که میلگرد نقشی بسیار مهم در بتن ایفا می‌کند. همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، بتن بسیار محکم است اما اگر بر مرکز بتن فشار بالایی وارد شود، این ماده به راحتی دچار ترک و شکستگی می‌شود.

برای اینکه بهتر این موضوع را متوجه بشوید، یک تیر بتنی را به عنوان اسکلت بتنی سازه تصور کنید. این تیر تنها در دو طرف توسط ستون پوشش داده شده است و قسمت وسط تیر توسط هیچ ستونی پشتیبانی نمی‌شود. حال تصور کنید که نیرویی خارجی به وسط این تیر فشار وارد می‌کند، فشار وارده به راحتی منجر به نصف شد تیر خواهد شد.

برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنیم، تیر بتنی خود را با میلگردهای آجدار مسلح می‌کنیم. زمانی که این تیر بتنی به خوبی محافظت شده باشد با اولین فشار وارده دچار آسیب و شکستگی نخواهد شد. این روش جلوی شکستگی بتن را می‌گیرد چراکه میلگرد فشار وارد شده بر سازه را دریافت و بدون آسیب رساندن به بتن آن را خنثی می‌کند.

از دیگر دلایل استفاده ار میلگرد در بتن می‌توان به کاهش ضخامت بتن اشاره کرد. زمانی که میلگرد در بتن ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرد دیگر نیازی نیست شما از بتن با ضخامت بالا استفاده کنید. دلیل این موضوع را می‌توان به استحکام بالای بتن ریزی بدون نیاز به افزایش ضخامت ربط داد. بتنی که دارای خواص شکنندگی بود حال با استفاده از میلگرد نه تنها بسیار محکم شده است بلکه پیاده‌سازی آن نیز آسان تر شده است. علاوه بر تمام این موارد، استفاده از میلگرد باعث کاهش هزینه ساخت و ساز نیز می شود.

کاربرد انواع میلگرد

در ابتدای مقاله اشاره‌ای به انواع مختلف میلگرد داشتیم، نوع میلگردها یکی از عوامل اصلی تعیین نقش در زمان استفاده را برعهده دارد. در این قسمت سعی داریم انواع میلگرد و کاربرد آنها را با هم بررسی کنیم. با توجه به شکل ظاهری میلگرد را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: 1. میلگرد ساده، 2. میلگرد آجدار 3. میلگرد آجدار پیچیده یا کلاف.
هر یک از انواع میلگرد دارای نقاط مثبت و منفی خاص خود هستند. میلگردهایی که برای بتن ریزی استفاده می‌شود بیشتر از نوع آجدار است چراکه این میلگردها خاصیت خمش و شکسته شدن بهتری نسبت به میلگردهای ساده دارند. از طرف دیگر بتن ریزی روی میلگردهای آجدار با استحکام بیشتری انجام می‌شود.

اولین نوع میلگردی که می خوایم به شما معرفی کنیم، نام دارد. این میلگردها از نظر ظاهری دارای سطحی صاف و یکنواخت هستند. این نوع میلگرد را در ابعاد مختلف بین 6 تا 50 میلی‌متر تولید می‌کنند که هر یک از این ابعاد برای محل خاصی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

از جمله کاربردهای میلگرد ساده می‌توان به ساخت درز انقباض در انواع اتوبان و فرودگاه اشاره کرد . وظیفه درز انقباض جلوگیری از جمع شدگی و ترک در بتن است. در زمان اجرا از درز انقباض بین فواصل مشخص بتن استفاده می‌شود تا امکان ترک خوردگی به حداقل برسد.

میلگردهای صاف به‌ راحتی خم و بدون صدمه زدن به ‌کل ساختار میلگرد برش داده می‌ شوند. برای ساختمان ‌های سنگین و سازه‌ هایی مثل پل، استفاده از میلگرد صاف به‌ هیچ‌ عنوان توصیه نمی‌ شود. زیرا اتصال محکمی بین بتن و میلگرد ایجاد نمی‌ شود و احتمال جدا شدن میلگرد از بتن به دلیل فشار بالا وجود دارد.

میلگردهای آجدار یکی از پراستفاده ترین انواع میلگرد فولادی در صنعت هستند. ظاهر این میلگردها همانند اسمشان آجدار و زبر است به گونه ای که شما برای استفاده از این مقاطع در بتن‌ریزی به هیچ مشکلی برخورد نکنید. آجهای موجود روی این محصولات باعث شده در زمان بتن ریزی اتصال به خوبی بین میلگرد و بتن ایجاد بشود.

اتصال محکم احتمال جدا شدن قطعات را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. میلگردهای نوع آجدار در سایز 6 تا 50 میلی‌متری در کارخانه‌های مختلفی در سراسر ایران تولید می‌شوند. به طور کلی می‌توان این میلگردها را در نوع آجدار ترمومکانیکی (TMT) و با مقاومت بالا (HSD) در بازار مشاهده کرد. اطلاع دقیق از ویژگی میلگردهای مختلف به شناخت بهتر اسن مقاطع و استفاده درست از آن‌ها کمک می‌کند.

 • میلگردهای آجدار ترمومکانیکی TMT

میلگردهای آجدار ترمومکانیکی (TMT) میلگردهایی هستند که در دمایی بالا تولید شده و دارای استحکام بالایی هستند. زمانی که در بتن ریزی از این نوع میلگرد استفاده شود، زیرساخت سازه از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار خواهد بود. از ویژگی این نوع میلگرد می‌توان به استحکام بسیار بالا، انعطاف‌پذیری، جوش پذیری و خمش پذیری اشاره کرد. این میلگردها با استفاده از بهترین استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شوند. خاضیت ضد زنگ، ضد زلزله و مقاومت در برابر دمای بالا از دیگر ویژگی‌های این میلگردها هستند.

 • میلگردهای آجدار مقاومت بالا HSD

میلگردهای آجدار با مقاومت بالا با نام میلگرد HSD نیز شناخته می‌شوند. در سطح این نوع میلگرد آجهایی مارپیچ و پیچیده قابل مشاهده است. استفاده اصلی این میلگردها در انواع بتن است. میلگردهای HSD را می‌توان در سایز 4 تا 50 میلی‌متر تهیه کرد. از جمله مهم ترین ویژگی این میلگردها می‌توان به درصد کربن پایین، انعطاف پذیری و جوش پذیری بالا اشاره کرد. زمانی که میلگرد HSD را در بتن استفاده می‌کنید، شاهد خاصیت خمشی بالا خواهید بود. این خاصیت خمشی به استفاده آسان از میلگرد آجدار مقاومت بالا کمک می‌کند.

خاصیت جوش پذیری صد درصدی از دیگر ویژگی‌های قابل ذکر در میلگردهای مقاومت بالا است. بیشترین مکان استفاده میلگردهای HSD، پل‌ها، ساختمان‌های صنعتی، سازه‌های تجاری و به کل هر نوع سازه‌ای است.

انواع میلگرد از نظر مقاومت

انواع میلگردهای فولادی از نظر نوع را می‌توان به 6 دسته تقسیم کرد: 1. اروپایی 2. فولاد کربن 3. اپوکسی 4. گالوانیزه 5. فایبرگلاس 6. ضد زنگ

 1. میلگرد اروپایی نوعی از میلگرد است که با استفاده از آلیاژ منگنز تولید می‌شود. استفاده از میلگردهای اروپایی برای ساخت و ساز در مناطق زلزله خیز و مکان‌هایی که ساختار یکپارچه دارند، پیشنهاد نمی‌شود.
 2. میلگرد فولاد کربن را با نام میلگرد نوار سیاه نیز می‌توانید خریداری کنید. این نوع میلگرد در دسته متدال‌ترین انواع میلگرد قرار دارد. این میلگردها مقاومت بالایی در برابر رطوبت و زنگ زدگی ندارند به همین دلیل استفاده از آن ها در آب و هوای مرطوب به هیچ عنوان مناسب نیست.
 3. زمانی که روی میلگرد فولاد کربن را با اوکسی بپوشانند، میلگرد اپوکسی تولید می‌شود. این عمل باعث افزایش مقاومت در برابر زنگ زدگی به میزان 70-1700 برابر می‌شود. توجه داشته باشید که پوشش اوکسی روی این میلگردها نازک بوده و درصورتی که خش بردارد یا آسیب ببیند، ویژگی زنگ زدگی دچار مشکل خواهد شد.
 4. نوع بعدی میلگردهایی که می‌خواهیم با هم بررسی کنیم، میلگردهای گالوانیزه هستند. این میلگردها نسبت به نوع فولاد کربن، تنها 40 برابر مقاوم‌تر هستند. نکته‌ای که این میلگردها را به یکی از بهترین‌ها تبدیل کرده است، مقاومت بالای پوشش گالوانیزه در برابر آسیب دیدگی است. این موضوع میلگرد گالوانیزه را نسبت به میلگرد اپوکسی در رده بالاتری قرار می‌دهد. البته توجه داشته باشید که قیمت میلگرد گالوانیزه از نوع اپوکسی بیشتر است.
 5. میلگردهای کامپوزیتی GFRP شباهت زیادی به فیبر کربن دارند به همین دلیل در زمان استفاده ما مشکلاتی قبیل خم شدن مواجه نخواهید شد. میلگرد GFRP برای تقویت بتن بسیار مناسب بوده و دارای قابلیت ضد زنگ بالایی است. این محصول از نظر وزن بسیار سبک است. قیمت میلگردهای کامپوزیت از نوع اپوکسی بیشتر است.
 6. آخرین نوع میلگردی که می‌خوایم به شما معرفی کنیم، میلگرد فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل است. قیمت میلگرد استنلس استیل به دلیل کیفیت بالا از دیگر انواع میلگرد موجود در بازار بالاتر است. این میلگردها 1500 برابر میلگرد سیاه مقاومت داشته و بهترین تقویت کننده برای بتن ریزی سازه حساب می‌شوند. میلگرد استنلس استیل در زمان استفاده به راحتی خم می‌شود که یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت آن است.

فرق آرماتور با میلگرد چیست؟

برای اینکه بتوانید بهتر با نقش میلگرد در بتن ریزی آشنا بشوید، ابتدا بهتر است اختلاف بین آرماتور و میلگرد را بشناسید. آرماتور را می‌توان به عنوان سازه تغییر شکل یافته میلگرد نیز معرفی کرد. یکی دیگر از راه های تعریف آرماتور به این صورت است که وقتی میلگرد دچار تغییرات بشود و پس از آن برای بتن ریزی آماده شود به آن آرماتور می‌گویند.

برای ساخت آرماتور در سازه، میلگردهای آجدار را با چندین روش استاندارد به یکدیگر متصل کرده و جوش می‌زنند، ساز اسکلتی بدست آمده از اینکار آرماتور نام دارد. به پروسه ساخت و تولید آرماتورها، می‌گویند. پس از آرماتوربندی، بتن ریزی روی میلگردها انجام می‌شود. بتن ریزی روی آرماتور نسبت به حالت عادی چندین برابر مستحکم‌تر و مقاوم‌تر است.

از جمله ویژگی‌های این مقطع فولادی است که با توجه به عوامل مختلفی نوسان پیدا می‌کند، قیمت این مقطع با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم بر کشور، قیمت ارز و دلار، قیمت نفت، میزان عرضه و تقاضا و … روزانه دستخوش تغییر می‌شود.

زمان استفاده از مقاطع فولادی علاوه بر اینکه باید نقش میلگرد در بتن را بشناسید، نیاز است از قیمت روز آن نیز مطلع باشید. همانطور که گفته شد قیمت روز میلگرد به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد؛ اطلاع از این فاکتورها و بررسی روند رشد و افت آن‌ها کمک بزرگی براتی برآورد قیمت نهایی یک پروژه ساخت و ساز است. علاوه بر عوامل خارجی مثل ارز، نوسانات قیمت آهن نیز روی تعیین هزینه نهایی کالا تاثیر می‌گذارد.

از آنجایی که فاکتورهای تاثیرگذار روی قیمت مقاطع فولادی متنوع و زیاد هستند، کارشناسان متخصص وظیفه بررسی این فاکتورها و ارائه قیمت نهایی را برعهده گرفته‌اند. قیمت روز میلگرد کارخانه‌های مختلف ایران را در سایت و شبکه های اجتماعی مرکزآهن مشاهده و استعلام کنید.

 از جمله مهم‌ترین کارخانه های تولید میلگرد در ایران می‌توان به ذوب آهن اصفهن، فولاد نیشابور، شاهرود، میانه، شاهین بناب و … اشاره کرد. در زیر چند میلگرد تولید شده در کارخانه نیشابور برای شما ارائه شده است. این میلگردها از جمله کاربردی ترین محصولات برای ساخت و ساز هستند. با کلیک روی هر محصول امکان مشاهده تمام ویژگی‌ها و قیمت روز برای شما وجود دارد.

قیمت میلگرد درون بتن چگونه محاسبه می‌ شود؟

در زمان ساخت و ساز محاسبه تعداد میلگردهای مورد نیاز در بتن و در راستای آن محاسبه هزینه نهایی میلگرد، فاکتوری مهم برای مهندسان و مشتریان است. اما چطور می‌توانیم این تعداد میلگرد و در کنار آن هزینه ها را برآورد کنیم؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید محیطی که قرار است آرماتوربندی در آن انجام شود را اندازه بگیرید؛ به این فضا شبکه یا مش نیز می‌گویند.

پس از آن باید طول میلگردها را با توجه به نوع سازه محاسبه کنید. برای محاسبه راحت بهتر است ابتدا تعداد ردیف و ستون‌هایی که قرار است میلگرد روی آن ها باشد را بشمارید. فاصله بین هر میلگرد نیز مهم است. از طرفی نوع میلگرد استفاده شده نیز در این موضوع تاثیرگذار است. قیمت میلگرد آجدار، ، قیمت میلگرد vcn و …. با یکدیگر متفاوت هستند.

پس از آن طول شبکه را بر فاصله بین میلگردها تقسیم کنید. عددی که از این قسمت بدست آمد را در عرض شبکه ضرب کرده و طول کل میلگردها را بدست بیاورید. اگر میخواهید تعداد میلگرد را بدست بیاورید باید عدد بدست آمده برای طول میلگرد را بر طول شاخه تقسیم کنید (به طور معمول هر شاخه میلگرد 12 متر است). برای محاسبه قیمت نهایی با توجه به این محاسبات نیز، عدد بدست آمده برای کل میلگردها را در قیمت روز کارخانه ضرب کنید.

برای تعیین نقش میلگرد در بتن باید موارد زیادی مورد بررسی و‌ توجه قرار گیرد. به جرات می‌ توان گفت ساخت‌ و ساز با بتن بدون آرماتور و میلگرد غیر ممکن است زیرا آدمی برای آرام زیستن نیاز به ایمنی در محل زندگی خود دارد. استفاده از میلگرد در بتن علاوه‌ بر افزایش استحکام، حس راحتی، آرامش و ایمنی برای ساکنین زیر سقف آن ساختمان را به ‌همراه می ‌آورد. جهت اطلاع از قیمت انواع میلگرد از جمله می توانید به سایت مرکزآهن مراجعه نموده و یا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

نقش میلگرد در سازه چیست؟

میلگرد از سازه ها در مقابل نیروهای کششی محافظت می­ کند. از این محصول برای تقویت بتن استفاده می­ شود.

میلگردها به چند دسته تقسیم می شوند؟

میلگردها از لحاظ ظاهری به ۳ دسته ساده، آجدار و کلاف تقسیم بندی می ­شوند و از نظر نوع نیز ۶ نوع مشترک دارند که شامل اروپایی، فولاد کربن، اپوکسی پوشش داده شده، گالوانیزه ، فایبرگلاس لیمر و فولاد ضد زنگ می ­شود.

قیمت میلگرد به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت میلگرد به عوامل متفاوتی بستگی دارد، از اینرو ثباتی در قیمت این محصول وجود ندارد و حتی بسته به شرایط کشور و ارز، ارزش آنها می­تواند روز به روز تغییر کند.

دکمه بازگشت به بالا