سلامت و دانشکسب و کار ویژه

علائم کمبود ویتامین ب 1 300 چیست و چه عوارضی دارد؟

ویتامین‌ها برای رشد و نمو بدن ضروری هستند، به‌علاوه این مواد شیمیایی نقش مهمی در عملکردهای بیولوژیکی مانند متابولیسم، سیستم ایمنی، هضم غذا و غیره دارند. بااین‌حال، ویتامین‌های زیادی وجود دارد که دریافت مقدار توصیه شده روزانه آنها تنها از طریق رژیم غذایی برای ما دشوار است.  یکی از مهم‌ترین این ویتامین‌ها، ویتامین B1 است. کمبود این ویتامین می‌تواند زندگی را برای شما دشوار کند!   کمبود ویتامین B1 می‌تواند بر انقباض عضلانی و هدایت عصبی تأثیر بگذارد. همچنین می‌تواند توانایی بدن شما برای تبدیل کربوهیدرات‌ها به انرژی را مختل کند. پس بیایید سعی کنیم بفهمیم چرا ویتامین B1 برای سلامتی شما بسیار مهم است.

دلایل کاهش سطح ویتامین B1

کمبود تیامین یا ویتامین B1 ممکن است به دلایل مختلفی باشد. ویتامین B1 بسیار محلول در آب است و باید دائماً از طریق یک رژیم غذایی سالم به بدن رسانده شود. یک انسان به طور متوسط 30 میلی‌گرم ویتامین B1 دارد. در نتیجه اگر به مقدار کافی غذاهای حاوی این ویتامین را مصرف نکنید ممکن است دچار کمبود آن شوید. بدن انسان همواره برای حفظ تعادل Ph ایدئال (تعادل اسید- باز یا اسید – قلیایی) تلاش می‌کند. هنگامی که این تعادل مختل می‌شود و یا دمای بدن افزایش می‌یابد، منجر به تجزیه تیامین و در نهایت منجر به کمبود ویتامین B1 می‌شود. یکی دیگر از دلایل زوال شیمیایی، سولفیت‌ها (مواد شیمیایی که به‌عنوان نگهدارنده استفاده می‌شود) در محصولات گوشتی، غذاهای فراوری شده و غیره هستند. افرادی که رژیم غذایی آنها پر از کربوهیدرات و کمبود پروتئین است از کمبود ویتامین B1 رنج می‌برند.

ویتامین‌های گروه ب به‌ دلیل شباهت بیوشیمیایی که دارند و همچنین نقش آن‌ها در تولید انرژی در این خانواده قرار گرفته‌اند. هر کدام از این ویتامین‌ها عملکرد و ویژگی‌های مخصوص خود را دارند؛ بنابراین، با توجه‌ به اینکه بدن کدام یک از ویتامین‌های این خانواده را کم دارد، پاسخ این سؤال که علائم کمبود ویتامین ب 1 300 چیست متفاوت خواهد بود. ویتامین‌های گروه ب محلول در آب هستند و به‌جز ویتامین ب ۱۲ به مقدار قابل‌توجهی در بدن ذخیره نمی‌شوند؛ مصرف بیش از حد الکل باعث می‌شود تا استرس بیش از حدی بر متابولیسم شما وارد شود و این موضوع باعث کمبود مواد مغذی می‌شود. نه‌تنها ویتامین B1، الکل بر جذب ویتامین‌های B1، B2، B3، B6، B15 B12 و اسیدفولیک نیز تأثیر می‌گذارد. اسهال طولانی‌ مدت توانایی بدن برای جذب ویتامین B1 را مختل می‌کند.

ویتامین B1 در عمق روده کوچک جذب می‌شود، اما فرایند هضم از خود معده شروع می‌شود. اختلالات خودایمنی، سلول‌های منحصربه‌فردی را که به جذب ویتامین B1 کمک می‌کنند، از بین می‌برند. یک مراجعه ساده به پزشک می‌تواند علت این موضوع را آشکار کند و او برای حل این مشکل، مکمل‌های ویتامین B1 را تجویز می‌کند. رشد باکتری در روده کوچک وضعیتی است که در آن باکتری بیش از حدی در روده کوچک وجود دارد. این باکتری‌ها از ویتامین‌های B1، B12 و غیره برای اهداف خود استفاده می‌کنند که عملکرد سیستم گوارش شما را مختل می‌کند و مانع از جذب ویتامین‌ها می‌شود.

التهاب در انتهای روده شما می‌تواند منجر به کمبود ویتامین B1 شود. ممکن است دلایل مختلفی برای این التهاب وجود داشته باشد، مانند بیماری کرون، داروهای مسکن و غیره. درد در ناحیه تحتانی شکم و اسهال برخی از علائم التهاب هستند. کرم‌های نواری و بسیاری از جراحی‌های پیچیده می‌توانند سیستم گوارشی شما را تخریب کنند که منجر به کمبود ویتامین B (از همه نوع) شود. افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند یا بخشی از روده کوچک آنها برداشته می‌شود، در برابر مشکلات کمبود ویتامین آسیب‌پذیر هستند. آنها باید به طور منظم مکمل‌ها را برای جلوگیری از کمبود ویتامین B مصرف کنند.

اینها تنها برخی از دلایل کمبود ویتامین B1 در بزرگسالان و دیگران هستند. سایر علل کمبود ویتامین B1 عبارت‌اند از: بی‌اشتهایی، پیری، تهوع، استفراغ و ایدز. اولین ویتامینی که از گروه ویتامین ب کشف شد، قرص ویتامین ب۱ بود که نام دیگر آن تیامین است. این ویتامین اثر بسیار اساسی در سوخت قندها در بدن و سازوکار اعصاب دارد. قرص ویتامین ب۱ به بدن کمک می‌کند تا کربوهیدرات‌ها را به انرژی تبدیل کند. این ماده برای متابولیسم گلوکز اهمیت زیادی دارد و نقش حیاتی در عملکرد اعصاب، ماهیچه‌ها و قلب دارد. قرص ویتامین ب۱، از طریق روده جذب خون می‌شود و سپس تغییراتی روی آن صورت می‌گیرد و آماده استفاده بافتها می‌شود.

قرص ویتامین ب۱، ویتامینی محلول در آب است. و از آنجایی که ویتامین ب۱ در بدن ذخیره نمی‌شود، باید توجه کنیم تا با مصرف لازم و درست باتوجه به نظر پزشک، از کمبود آن جلوگیری کنیم. همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف قرص ویتامین ب۱، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می بایست به پزشک متخصص تغذیه اطلاع داده شود.

ویتامین‌های گروه ب محلول در آب هستند و به‌جز ویتامین ب ۱۲ به مقدار قابل‌توجهی در بدن ذخیره نمی‌شوند؛ لذا، برای جلوگیری از ایجاد علائم کمبود این ویتامین‌های ضروری باید از طریق مواد غذایی به اندازۀ کافی دریافت شوند. در ادامه علائم کمبود انواع ویتامین ‌های گروه ب را جداگانه بررسی خواهیم کرد. لذا، برای جلوگیری از ایجاد علائم کمبود این ویتامین‌های ضروری باید از طریق مواد غذایی به اندازۀ کافی دریافت شوند. معجزه سرکه سیب برای لاغری و کاهش وزن | این ترفند ساده را امتحان کنید در ادامه علائم کمبود انواع ویتامین‌های گروه ب را جداگانه بررسی خواهیم کرد. ویتامین ب ۱ در تولید انرژی، رشد و نمو سلول و عملکرد سلول‌ها نقش دارد. کمبود این ویتامین در سنین نوزادی و شیرخوارگی ممکن است منجر به عوارض جبران‌ناپذیری شود.

اصلی‌ترین علائم کمبود ویتامین ب ۱ عبارت‌اند از:

بی‌اشتهایی؛

خستگی و خستگی‌پذیری؛

تحریک‌پذیری؛

آسیب سلول‌های عصبی؛

گزگز و احساس سوزن‌سوزن شدن دست‌ها و پاها؛

تاری دید؛

تهوع و استفراغ؛

هذیان.

علل مختلفی می‌توانند موجب کمبود این ویتامین شوند؛ اما، به‌جز در موارد کمبود شدید ویتامین ب ۱ اغلب این علائم ایجاد نمی‌شوند.

کمبود ویتامین ب ۲ (ریبوفلاوین)

ویتامین ب ۲ در متابولیسم مواد غذایی نقش مهمی دارد که نتیجۀ نهایی آن تولید انرژی است. این ویتامین همچنین در سلامت و عملکرد سلول‌های مخاطی و پوستی نیز نقش دارد. مهم‌ترین علائم کمبود ویتامین خانواده b مربوط به این ویتامین عبارت‌اند از:

ترک گوشۀ دهان؛

ترک‌خوردگی لب‌ها؛

خشکی پوست؛

التهاب پوشش مخاطی دهان؛

زخم‌های دهانی؛

قرمزی و سوزش لب‌ها؛

گلودرد؛

التهاب پوست کیسه بیضه (درماتیت اسکروتوم)؛

خستگی و بی‌حالی؛

حساسیت به نور؛

خارش چشم‌ها.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا