عمومیکسب و کار ویژه

مزایای ورزش با ترامپولین

ترامپولین از جمله ابزارهایی است که علاقمندان بسیاری را به سمت خود برای انجام حرکات ورزشی جلب کرده است. فواید بسیار زیادی توسط این تشک پرش برای افراد مختلف از مبتدی تا حرفه‌ای ایجاد می‌شود. در ادامه این متن به توضیحاتی جامع و کامل از جمله موارد زیر خواهیم پرداخت.

 • تاثیرات آن روی بدن
 • ترامپولین چیست
 • نحوه استفاده
 • مزایا و فواید

ترامپولین و تاثیراتش بر روی سلامتی

ترامپولین که در لغت به معنی بلند و محکم پریدن است و در عام از آن با عنوان تشک پرش استفاده می کنند از جمله ورزش هایی است که پایه و اساس آن را جهش و پرش تشکیل می دهد.

این ورزش که در سال 1971 توسط جورج نیسن اختراع شد این توانایی را دارد که انعطاف بدنی ورزشکار را افزایش دهد و با توجه به اینکه از وسایل تخصصی رشته ژیمناستیک به حساب می آید همواره علاقمندان بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند.

مطالب مرتبط با ترامپولین

جالب است بدانید این روزها علاوه بر کودکان و ورزشکاران زبده و فضانوردان ناسا، بسیاری از بزرگسالان نیز به منظور افزایش قدرت بدنی و حفظ سلامتی خود به سراغ این ورزش می روند و از آن استقبال می کنند. مطمئنا شما نیز هیجان زده شده اید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با این ورزش بدست آورید. پس ما با همراه باشید.

همانطور که گفته شد ترامپولین از جمله وسایل تخصصی رشته است که از مقداری پارچه ضخیم و محکم، تعداد فنر تشکیل شده است که از چهار طرف بر یک چهارچوب فلزی بسته شده است.

با توجه به اینکه طی سال های گذشته تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از این ورزش در هر سنی مفید است و میتواند سلامتی را برای افراد به همراه داشته باشد.

فواید ترامپولین چیست؟

استفاده از ترامپولین برای بسیاری از افراد با شرایط مختلف امکان پذیر است و فقط باید نکات ایمنی را رعایت کنند تا از فوایدی که در ادامه نام می بریم بتوانند بهره مند شوند.

ترامپولین از جمله موثرترین و بهترین راه هایی است که با کمک آن میتوانید به ورزش کردن روی آورید. طی تحقیقاتی که ناسا در این زمینه انجام داده است، به این نتیجه رسیده اند که اگر تنها 10 دقیقه این ورزش را انجام دهید، نتیجه بهتری نسبت به نیم ساعت دویدن کامل دریافت خواهید کرد.

سیستم لنفاوی بدن که مسئولیت تخلیه سموم را بر عهده دارد، برای اینکه بهترین عملکرد را از خود نشان دهد به حرکت نیاز دارد تا این سموم را به سمت لوله های یک طرفه هدایت کرد.

هنگامی که شما هیچ تحرکی نداشته باشید عملکرد سیستم لنفاوی به خطر می افتد و مولکول های زائد و مواد شیمیایی و… در بدن جمع می شوند.

مطالعات نشان می دهند که ترامپولین با توجه به تحرک بسیار زیادی که در بدن به وجود می آورد به راحتی میتواند این لوله ها را تحریک کرده و جریان مایع را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

برای اینکه شما بتوانید در طول زندگی خود به راحتی حرکت کنید باید یک ارتباط قوی و پایدار به مرکز جاذبه به وجود آورید. ترامپولین جزء آن دسته از ورزش هایی است که عصب بینایی، مجاری شنوایی گوش و ارتباط ذهن و بدن را تقویت می کند.

نکته بسیار قابل توجهی که در رابطه با این ورزش وجود دارد این است که با توجه به اینکه ذهن توانایی پیش بینی مسیر حرکت بدن را ندارد، به طور طبیعی بدن را در حالت یادگیری قرار می دهد.

به عنوان مثال شما میتوانید بوکسورهای حرفه ای را در مد نظر خود قرار دهید که همواره در حال استفاده از این شیوه برای حفظ ثبات بدن خود هستند.

از مهمترین دلایلی که باعث شد ناسا برای ارسال فضانوردان خود به ورزش ترامپولین روی آورد این بود که این ورزش در بازسازی استخوان ها نقش بسیار زیادی ایفا می کند. در واقع استخوان سازی و چگالی مناسب برای اجتناب از مشکلاتی مانند پوکی استخوان و دیگر شرایط هستند.

به همین دلیل است که ترامپولین با تاثیرگذاری بر سلول ها و ماهیچه های بدن فشار بسیار مفید و برابری را بر استخوان ها ایجاد می کند و سلامتی آنها را حفظ می نماید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ترامپولین از جمله ورزش هایی است که برای افرادی که مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند بسیار مفید عمل می کند.

در واقع پزشکان برای آن دسته از افرادی که در معرض ابتلا به مشکلات قلبی هستند از ترامپولین به عنوان یک ابزار تمرینی برای تقویت و سلامت قلب استفاده می کنند.

زیرا این ورزش که با حرکات پرشی و جهشی خود، ضربان قلب را به طور قابل توجهی افزایش می دهد با بالا رفتن ریتم تنفس همراه است. در نهایت اکسیژن بیشتری را به سلول های قلبی خواهد رساند که در بهبود عملکرد قلب تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

برای اینکه بتوانید نتیجه مطلوبی از این ورزش دریافت کنید باید با شدت متوسط و به مدت 150 دقیقه در هفته انجام دهید.

 • ترامپولین برای لاغری و رسیدن به وزن مناسب

محققان به این نتیجه رسیده اند که حرکات ثابت، آرام و بالا و پایین پریدن ها بر روی ترامپولین کمک می کند تا آنزیم های بدن به حرکت در آیند و محتویات سلول های چربی به انرژی تبدیل شود و بدن را برای رسیدن به اندام و وزنی ایده آل تحریک کنند.

دقت داشته باشید که ترامپولین هیچ گاه بر روی متابولیسم بدن به تنهایی تاثیر نمی گذارد. در واقع تنها برای افرادی که میخواهند روی دیگری از ورزش را ببیند توصیه می شود.

انواعی از ترامپولین وجود دارد که ابعاد کوچکتری دارند و برای تمرینات هوازی به کار برده می شوند و فرایند چربی سوزی را افزایش می دهند. این نوع از ورزش با ترامپولین باید زیر نظر مربی انجام شود تا تقویت عضلات پایین تنه و تعریق بیشتر را به همراه داشته باشد.

این مسئله اصلا مهم نیست که چند دقیقه از وقت خود را صرف ورزش می کنید مسئله ای که اهمیت دارد این است که در حین ورزش، احساس لذت و شادابی داشته باشید.

اگر بتوانید روزانه 15 دقیقه از وقت خود را به ترامپولین اختصاص دهید خواهید دید که لبخند بیشتر و همچنین لذت بیشتری به سراغ شما خواهد آمد.

اینکه شما بر روی ترامپولین پرش کنید، آسیب به مفاصل شما تشدید نمی شود بلکه سطح کلسترول خون، فشار خون و خون به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. همچنین از طریق سیستم لنفاوی بدن برای سم زدایی عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.

هماهنگی میان حرکت و پاها بهتر شده و تعادل بدن بهتر حفظ خواهد شد. به همین جهت با افزایش چابکی، قدرت ذهن و هماهنگی بدن نیز افزایش خواهد یافت.

ترامپولین نیز مانند هماهنگی تمرینات عمل کرده و میتواند تمام بدن را از داخل و خارج تقویت کند. حتی سلول های کبدی، کلیه، مثانه، قلب و ریه عملکرد بهتری از خود نشان خواهند داد.

 • ارتقاء قدرت قسمت های بالا و پایین بدن

ترامپولین به شما کمک می کند تا قسمت های بالا و پایین بدن خود را بدون اینکه هیچگونه گرفتگی و فشاری بر روی عضلات رخ دهد تقویت نمایید.

 • بهبود انعطاف پذیری و وضعیت

هنگامی که شما بر روی ترامپولین، پرش می کنید، ماهیچه ها و عضلات شما به استحکام لازم میرسند که این مسئله در بهبود وضعیت اندام ها نقش بسیار زیادی دارد.

چگونگی استفاده از ترامپولین

اگر به ورزش ترامپولین علاقمند هستید برای اینکه بتوانید آن را انجام دهید باید بر روی تشک بروید و بر روی پاهای خود بایستید، سپس پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و کمی دست هایتان را خم کنید و ساعد خود را بر روی دستگیره ترامپولین قرار دهید.

کمی زانوها را خم کنید و سپس به سمت بالا و پایین بپرید. دقت کنید که نباید بیشتر از نیم متر از ترامپولین جدا شوید. برای اینکه نتیجه مطلوبی دریافت کنید به حرکات خود سرعت بخشید و این کار را 20 مرتبه تکرار نمائید. با پیشرفت در این تمرینات دیگر می توانید با دست آزاد و ارتفاع بیشتر پرش کنید.

تاثیرات ترامپولین بر سلامت افراد

در این مقاله جنبه های مختلفی از فواید ترامپولین را خدمت شما ارائه دادیم اما تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که این ورزش چه تاثیرات مثبتی بر سلامت افراد از زوایایی دیگر خواهد گذاشت؟

در واقع ترامپولین می تواند جنبه های دیگری از زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد. که عبارتند از مواردی که در این قسمت از متن نام برده شده‌اند.

 • تاثیر بر روی سلامت اعصاب و روان افراد
 • تاثیرات مثبت بر روی سلامت جسم و اعضای بدن
 • تاثیر بر گروه های مختلف سنی افراد
 • تاثیر در اجتماع و بازی ها و تفریحات گروهی

تاثیر مثبت ترامپولین بر روی سلامت اعصاب و روان افراد

ترامپولین پر از تحرکات و جهش های به سمت بالاست که در مفرح و شاد کردن این ورزش نقش بسیار زیادی را ایفا می کند.

هنگامی که افراد به سراغ این ورزش می‌روند در واقع تمام اعضای بدن خود اعم از عضلات ریز و ماهیچه‌هایشان را به چالش می کشند و باعث تقویت آنها می شوند.

نکته قابل توجه در رابطه با ترامپولین این است که همواره نقش بسیار زیادی در تمرکز، تقویت تعادل ذهنی، تخلیه خستگی و رهایی از دارد.

به گونه ای که پس از انجام مداوم این ورزش متوجه خواهید شد که بدنتان از بیماری ها دور شده و یک زندگی سالم و با نشاط به سراغتان آمده است.

برای انجام درست این ورزش باید تمرکز ذهنی مناسبی داشته باشید و به طور مکرر آن را تکرار کنید که این مسئله در نهایت منجر به آزاد شدن ذهن از مشکلات و دغدغه های روزمره زندگی شده و استرس را از افراد دور می کند.

حتی برخی از افراد آن را به مانند می دانند که اعصاب و روان را آرام کرده و ذهن را خالی از هرگونه تشنج می کند.

نکته قابل توجه در رابطه با ترامپولین این است که علاوه بر افرادی که این ورزش را دنبال می کنند اطرافیان او نیز تاثیر مثبتی از آنها دریافت می کنند که باعث شادی محیط و فضای اطراف آن می گردد.

تاثیر مثبت ترامپولین روی سلامت جسم و اعضای بدن

همه ما به خوبی می دانیم برای اینکه بدنی سالم داشته باشیم باید به طور مرتب ورزش کنیم تا سموم موجود در بدن دفع شده و جذب کلسیم و ویتامین و… به راحتی و در بهترین شرایط ممکن صورت گیرد.

ترامپولین نیز از جمله ورزش هایی است که میتواند با توجه به تحرکات و حرکات کششی خود نقش بسزایی در تقویت عضلات کل بدن و ریز عضله ها ایفا کند. از بارزترین تاثیرات این مسئله میتوان به تقویت عضلات قلب اشاره کرد که با خونرسانی درست و به موقع خود، سیستم حیاتی بدن را کنترل کند.

تاثیر مثبت ترامپولین برای گروه های مختلف سنی افراد

پزشکان بر این عقیده اند که همواره گروه های مختلف سنی البته به جز کودکان زیر سه سال می توانند از این ورزش استفاده کنند و نتایج بسیار خوبی را نیز دریافت نمایند.

از جمله دلایلی که کودکان زیر سه سال را از انجام این ورزش منع می کند این است که بدن این دسته از افراد هنوز به استقامت لازم نرسیده و به دلیل بالا و پریدن های موجود در این ورزش، عوارض منفی آن میتواند گریبانگیر مغز و فیزیک آنها شود.

برای افراد بین 3 تا 6 سال نیز انجام این ورزش باید با رعایت کلیه نکات ایمنی و محافظتی صورت گیرد تا این ورزش تنها به صورت یک سرگرمی و تفریح شناخته شود.

از 6 سالگی به بعد، حساسیت موجود برای انجام این ورزش کاهش پیدا می کند و به یک ورزش و تفریح ایده آل برای افراد تبدیل خواهد شد. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که از بیماری های خاص رنج می برید، باید ترامپولین را با مشورت پزشک آغاز کنید.

تاثیرات مثبت ترامپولین بر اجتماع، بازی ها و تفریحات گروهی

بسیاری از افراد ترامپولین را مستعد ورزش های شخصی، گروهی، در منازل، پارک ها و باشگاه ها می دانند که در سلامت جسمی افراد نقش بسزایی ایفا می کند.

از همین رو محققان به این نتیجه رسیده اند که انجام گروهی این ورزش در مکان های عمومی میتواند روح تازه ای به این ورزش بدهد و نشاط و سرگرمی مضاعفی را برای افراد به دنبال داشته باشد.

عوارض ترامپولین که باید جدی گرفت

ترامپولین عوارض و خطرات جدی را برای بزرگسالان در صورت رعایت مسائل ایمنی، به همراه ندارد. اما این عوارض بیشتر به سمت کودکان، آن هم کودکان زیر 6 سال بر می گردد.

زیرا پرش های متوالی روی این وسیله ورزشی نیاز به عکس العمل ها و واکنش های سریع دارد که اغلب کودکان زیر 6 سال زمان مناسب برای واکنش نشان دادن را در نظر نمی گیرند.

معمولا برای این رده سنی، شکستگی، در رفتگی و آسیب به بدن ناشی از افتادن روی کفپوش یا حتی برخورد با چارچوب و فنرها ایجاد می شود.

استفاده از ترامپولین در همه جا

امروزه بسیاری از پارک ها و محیط های بازی، از این وسیله ورزشی برای بهره عموم، استفاده می کنند. اما برای اینکه بتوان همیشه این وسیله مفید را داشت، می توان از انواع خانگی و تاشوی آن استفاده کرد.

حتی برای مسافرت به دل طبیعت نیز می توان ترامپولین تاشو تهیه کرد و آنرا به راحتی با خود جابجا کرد.

مطالب مرتبط با ترامپولین

سخن پایانی

همانطور که در متن گفته شد، ترامپولین از جمله ابزارهای ورزشی پرشی است که روحیه‌ای شاد را با خود به ارمغان می‌آورد. آمادگی‌های لازم قبل از انجام آن موارد چندان سختی نیست. بعد از انجام آن می‌توان به سلامتی بدن رسید و اوقاتی مفرح را ایجاد کرد. با تمام این نکات بهدر این مقاله به ترامپولین و فواید آن در جهت رسیدن به لاغری و همچنین نحوه استفاده و فضای مورد نیاز برای خرید و تمرین با این وسیله، و تاثیرات تمرینی ترامپولین بر روی بدن بیان شده است.

۱. ترامپولین و فضای مورد نیاز برای خرید آن

۲. نحوه استفاده از ترامپولین

۳. تحقیقات درباره ترامپولین

۴. فواید ترامپولین

۴.۱ بهبود عملکرد  قلب

۴.۲ تقویت بافت های عضلانی

۴.۳ کاهش وزن موثر

۴.۴ افزایش انعطاف‌پذیری

۴.۵ ضد افسردگی

۴.۶ افزایش انرژی

۵. تاثیر ترامپولین

ترامپولین و فضای مورد نیاز برای خرید آن

اگر به ورزش ژیمناستیک علاقه مند، و آن را دنبال کرده باشید به طور حتم با ترامپولین و ورزش جامپینگ فیتنس آشنا هستید، و می دانید که این ورزش بر پایه جهش و پرش می باشد. ترامپولین در لغت به معنی بلند و محکم پریدن است و در عام با نام تشک پرش نیز شناخته می شود. این ورزش به تنهایی می تواند باعث بالا رفتن انعطاف بدنی ورزشکار شود. ترامپولین در سال ۱۹۷۱ توسط جورج نیسن اختراع گردید به عنوان یک وسیله تخصصی در ورزش ژیمناستیک شناخته شد. هنگام خرید ترامپولین باید به میزان گنجایش فضای خود حتما توجه نمایید اندازه تشک شما هر چه باشد فضای اطراف باید ۲ متر بیشتر باشد یعنی برای یک تشک ۱۵*۱۵ نیاز به یک فضای ۱۷*۱۷ می باشد.

نحوه استفاده از ترامپولین

دستگاه های ورزشی متنوعی وجود دارند که هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده اند. به عنوان مثال  ، تردمیل و دوچرخه اسپینینگ و ثابت، از جمله دستگاه هایی هستند که برای عضله سازی و چربی سوزی بسیار مناسب هستند. البته که یادگیری نحوه استفاده صحیح از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. نحوه استفاده از ترامپولین نیز به این صورت است که باید ابتدا بر روی تشک رفته و بر روی آن ایستاده و پاهای خود را اندازه شانه ای خود باز نمایید. کمی دست های خود را خم کرده و ساعد را روی دستگیره ترامپولین بگذارید. کمی زانو های خود را خم کرده و به بالا و پایین بپرید. سعی کنید پاهای خود را بیشتر از نیم متر از ترامپولین جدا نکنید. به حرکت خود سرعت داده و ۲۰ مرتبه این کار را انجام دهید.

مطالعه بیشتر

تحقیقات درباره ترامپولین

ورزش ترامپولین همانند سایر ورزش های هوازی همچون بسیار مناسب است.محققان توسط شورای ورزش امریکا به این نتیجه دست یافتند که ورزش جامپینگ فیتنس همانند ورزش دو بسیار موثر در سوزاند کالری می باشد. این محققان به هر یک از گروه ۲۰ نفری یک ترامپولین کوچک دادند و ۲۰ دقیقه از فعالیت آنها فیلم برداری، و طی این فعالیت ضربان قلب و میزان مصرف اکسیژن آنها را در هر دقیقه مورد بررسی قرار دادند. و تاثیر مشابهی چون دویدن، دوچرخه سواری و یا بازی کردن فوتبال و بسکتبال را دریافت کردند. با این حال هنگامی که از مردم درخواست شد که راجع به احساسشان در این مورد نظر بدهند ، بیشتر نظراتی شامل سبک تا متوسط بودن شدت این ورزش دادند.

فواید ترامپولین

اگر می خواهید آمادگی جسمانی خود را در ژیمناستیک  افزایش دهید می توانید با استفاده از ترامپولین به این مهم دست یابید. این وسیله که در جهت افزایش قدرت بدنی و جسمانی فضانوردان ناسا مورد استفاده قرار می گیرد که دارای اثر پذیری بسیار بالایی می باشد. اثر پذیری این ورزش به گونه ای می باشد که انجمن جهانی سلامت و ورزش، ترامپولین را به عنوان موثر ترین حرکت ورزشی و اصلاحی طراحی شده توسط بشر معرفی می کند. این وسیله مورد استفاده ورزشکاران در رشته های مختلف ورزش هوازی مانند ایروبیک، پیلاتس، زومبا و همچنین توانبخشی به سالمندان در مراکز فیزیوتراپی نیز استفاده می شود. بزرگ ترین مزایای استفاده از ترامپولین موارد زیر می باشد.

مطالعه بیشتر:

بهبود عملکرد قلب

موجب شده است افرادی که دارای بیماری های قلبی هستند، انجام حرکات ورزشی را جدی بگیرند. پرش بر روی ترامپولین موجب افزایش ضربان قلب می گردد و این افزایش باعث افزایش گردش خون و تقویت قلب شده و خود تمرینی عالی برای اعضای مهم بدن است.

تقویت بافت های عضلانی

پرش های مداوم بر روی تشک ترامپولین باعث تقویت بافت های عضلانی پا، شکم و پشت می گردد. تمرین تنها چند دقیقه ای در روز موجب تغییراتی چشمگیری در بدن خواهد شد.

کاهش وزن موثر

پریدن مداوم همانند ورزش های چون شنا و دویدن باعث سوزاندن کالری می شود. با پرش می توانید سیستم لنفاوی خود را تحریک نمایید و به راحتی سمومی که در اثر تحریک سوخت و ساز بدن به وجود آمده اند،خیلی ساده تر از بدن دفع می شوند. بر اساس تحقیقات انجام شده ۱۵ دقیقه استفاده از ترامپولین معادل ۴۰ دقیقه دویدن با سرعت معمولی کالری صرف می کند.

افزایش انعطاف‌پذیری

پرش روی ترامپولین باعث افزایش طول عضلات، می گردد و آنها را تقویت می نمایید و شاهد بهبود انعطاف‌پذیری خواهید بود. این وسیله به کلی آسیب های ناشی از ورزش بر روی سطح سخت را از بین می برد و عملا انجام حرکات انفجاری و دشوار را برای دوستداران ورزش با سنین بالا را ممکن می سازد.

مطالعه بیشتر: در صورتی که به ورزش هایی مثل پیلاتس، یوگا و تای چی علاقه دارید، را که ترکیبی از این ورزش ها است و کمک بسیاری به افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات می کند را به شما پیشنهاد می کنیم.

ضد افسردگی

پرش و تمرین بر روی ترامپولین باعث ترشح اندروفین و سروتونین در بدن می شود. این دو هورمون وظیفه نشاط و شادابی را بر عهده دارند در نتیجه هیچگاه نمی گذارند فرد دچار افسردگی گردد.

افزایش انرژی

همانطور که در بالا گفته شد پرش باعث افزایش ضربان قلب،گردش خون و بکار افتادن عضلات می گردد این عمر موجب می گردد مواد معدنی به خوبی به سلول ها برسد و باعث افزایش انرژی در بدن  گردد.

مطالعه بیشتر

تاثیر ترامپولین بر روی بدن

استفاده از ترامپولین به افراد هماهنگی عظلات را آموزش می دهد. کودکان و بزرگسالان با استفاده این ابزار می توانند توانایی حرکتی خود را افزایش دهند. مهارت در ترامپولین با گذر زمان همراه است بله، بالا و پایین پریدن روی ورزشی برای کل بدن است. فشار گرانشی که این پرش‌ها ایجاد می‌کنند به عضله سازی و سریع کمک می کند. فواید ترامپولین شامل سفت شدن تمام قسمت های بدن از جمله پا، ران‌، بازو، باسن و شکم می شود. مزیت دیگر آن بهبود چالاکی و تعادل است.

معمولاً افراد برای به باشگاه می روند یا سواری می‌کنند، اما بین تمام ورزش های دیگر، امروز به بررسی فواید سلامتی ترامپولین و چگونگی تأثیر ورزش با آن بر کاهش‌ وزن می پردازیم.

فواید ترامپولین برای سلامتی

می‌دانستید که ورزش روی ترامپولین 68٪ مؤثرتر از نیم ساعت پیاده روی سریع است؟

مجلهٔ فیزیولوژی کاربردی ناسا این موضوع را تأیید می‌کند و چگونگی تأثیر بیش‌تر ورزش‌ جهشی را نسبت به پیاده رویِ سریع نشان می‌دهد.

این موضوع انقدر خوب به نظر می رسد که باورش سخت است، اما فواید سلامتی پرش روی ترامپولین واقعی‌ست.

20 دقیقه ورزش روی ترامپولین به اندازهٔ 20 دقیقه دویدن با سرعت 10 کیلومتر بر ساعت کالری سوزی دارد.

دلایل دیگر مفید بودن ورزش ترامپولین عبارتند از:

 • افزایش گردش خون
 • بهبود تعادل و هماهنگی
 • قدرت بیش‌تر عضلات میان تنه
 • بهبود تراکم استخوان
 • افزایش سلامت قلبی عروقی
 • تنظیم سوخت و ساز
 • افزایش قدرت عضلانی

پرش روی ترامپولین جزو ورزش های هوازی با شدت بالاست که به معنی افزایش سرعت ضربان قلب و به همان نسبت افزایش گردش اکسیژن در بدن است.

این‌گونه، عضلات قلبی عروقی شما قوی‌تر شده و افزایش سطح اکسیژن باعث هوشیاری بیش‌تر شما می‌شود. فعالیت روزانه برای جلوگیری از بیماری هایی مثل دیابت نوع دوم بسیار مهم است.

از دیگر فواید ترامپولین این است که حجم زیادی از هورمون ها و ترکیباتی چون آدرنالین، دوپامین و سرتونین را در بدن آزاد می کند. همچنین، نقش ترامپولین در سیستم لنفاوی بدن مهم است.

یک سیستم لنفاوی سالم که از بخش‌های اصلی سیستم ایمنی بدن به شمار می‌رود، وظیفهٔ حفظ سطح مایعات بدن و تصفیهٔ بدن از مواد سمی را برعهده دارد و درضمن برای انجام این وظایف پمپی هم در اختیار ندارد.

حرکت مایعات لنفاوی درون رگ‌ها نیازمند حرکات سرتاسر بدن است. پرش روی ترامپولین، به خاطر جابه‌جایی مداوم بین بی‌وزنی و نیروی جاذبهٔ دوبرابری، جریان لنفاوی را تا 30 برابر بیش‌تر می‌کند.

این ورزش به تقویت سیستم ایمنی بدن، جابه جایی مواد غذایی در بدن و پاکسازی بدن از ضایعات کمک می‌کند.

تمام این موارد دلایلی خوب برای خرید یک ترامپولین خانگی برای ورزش هستند. مخصوصاً اگر کودک تان هنوز برای دوچرخه سواری کوچک هستند، می‌توانید با بازی روی ترامپولین سطح فعالیت آنها را بالا ببرید.

مناسب‌ برای مفاصل و استحکام استخوان ها

دویدن یکی از متداول ترین ورزش‌هاست اما با فشاری که به مفاصل وارد می‌کند می‌تواند منجر به آسیب های استخوانی شود.

اگرچه، ترامپولین حرکاتی مشابه با دویدن دارد اما خود ترامپولین تعدادی از ضربات را جذب می کند که منجر به کاهش فشار روی زانوها، پاها، باسن و ستون فقرات می‌شود.

پریدن مکرر در فواصل زمانی منظم فشار خفیفی به استخوان‌ها وارد می‌کند. هرچه باشد، هربار با نیروی جاذبهٔ دوبرابری فرود می آیید.

مثل واکسن که برای محافظت از شما، مقدار کمی از عامل هر بیماری را به‌کار می‌گیرد، این فشار خفیف هم باعث بهبود تراکم استخوان و جلوگیری از اختلالات استخوانی ناشی از افزایش سن، مثل پوکی استخوان، می‌شود.

اگرچه، بین فشار خفیف و تماس بالا بودن تفاوت بسیاری‌ست.

زمانی‌که، اسکواش بازی می‌کنید، پیاده روی سریع یا ورزش های هوازی با جهش و پرش انجام می‌دهید، چیزی برای جذب نیروی شدیدی که برخورد شما با زمین ایجاد می‌کند، وجود ندارد.

روی ترامپولین، علاوه بر بهره‌مندی از فواید تمرینات قلبی‌عروقی و اسکلتی‌عضلانی، مت زیر پای شما حدود 80٪ از فشار روی مفاصل را کم می‌کند. پرش‌های عمودی روی ترامپولین منجر به کاهش احتمال رگ‌به‌رگ شدن و پیچ خوردگی می‌شود.

فواید ترامپولین برای لاغری

آیا پریدن روی ترامپولین باعث لاغری میشود؟ تنها 30 دقیقه پریدن روی ترامپولین به صورت روزانه برای لاغری مفید است. هر چقدر ضربان قلب بالاتر برود (یعنی به نفس نفس زدن بیوفتید و عرق کنید) نتیجه‌ٔ هم بهتر خواهد بود.

به جای جلسات طولانی پیاده روی سریع، روی ترامپولین خود روزانه 30 دقیقه بالا و پایین بپرید تا لاغر شوید.

زمانی‌که برای لاغری ترامپولین داشته باشید، سطح آمادگی جسمانی شما بالاتر رفته و از گسترهٔ وسیعی از فواید سلامتی بهره‌مند می‌شوید. فراموش نکنید که بالا و پایین پریدن لذت بخش‌تر از مدل های دیگر ورزش است و وقتی از کاری لذت می‌برید، گذر زمان را متوجه نمی‌شوید.

این موضوع از جنبه های مثبت ترامپولین است؛ نه‌تنها انجام آن سخت نیست، بلکه برای لاغری هم مفید است. از آن‌جایی که پریدن روی ترامپولین در دستهٔ ورزش‌های متوسط رو به شدید قرار می‌گیرد، می‌توانید با انجام آن، نتایج فیزیکی‌ای مشابه با بازی‌های بسکتبال یا فوتبال، دوچرخه‌سواری یا دویدن با سرعتی نسبتاً بالا، بدست آوردید.

نکته‌ٔ جالب ترامپولین هم همین است. زمانی‌که در تحقیق شورای ورزش‌ آمریکا، افراد به میزان سختی ورزش روی ترامپولین نمره دادند، این امتیازات متناسب با دستهٔ ورزش های شدت کم تا متوسط بود. با افزایش مدت‌زمان تمرین روی ترامپولین می‌توانید کاهش وزن بیش‌تری را تجربه کنید.

این ورزش نه‌تنها زحمت زیادی ندارد بلکه شروع‌ کردن آن خیلی آسان است. برای ورزش روی ترامپولین نیاز به تجهیزات خاص، آمادگی یا مربی ندارید.

فقط روی ترامپولین رفته و شروع کنید به بالا و پایین پریدن، به همین سادگی. برای افزیش سطح تمرین می‌توانید ورزش‌های مخصوص ترامپولین را امتحان کنید. به یاد داشته باشید که برای شروع سخت‌گیری نکنید و روزی ۱۰دقیقه بالا و پایین پریدن ساده کافی‌ست.

سعی کنید برای بالابردن ضربان قلب، دامنهٔ پرش‌ها را بیش‌تر کنید؛ به این دلیل که، پرش های قوی به مدت 10 دقیقه همان تأثیر سریع به مدت 30 دقیقه را دارند.

تشریح ورزش با ترامپولین برای کاهش وزن

زمانی که  پریدن را شروع می‌کنید، بدن شما باید سوخت لازم برای عملکرد صحیح عضلات را فراهم کند.

زنجیره‌ای از واکنش های درون سلولی اتفاق می‌افتد که باعث می‌شود بخشی از ذخایر کربوهیدرات و چربی بدن به شکل انرژی استفاده شوند. (سلام لاغری!) این زنجیره شامل موارد زیر می‌شود:

 • عضلات برای شروع ورزش مقداری از ذخایر گلوکز و آدنوزین‌تری‌فسفات (ATP) را استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که، بدن برای ساخت ATP به اکسیژن نیاز دارد، سرعت تنفس شما برای افزایش مقدار تصفیهٔ اکسیژن در بدن، بالا می‌رود.
 • در طول این فرایند ریه‌ها هم وارد عمل می‌شوند و برای افزایش مقدار اکسیژن وارده، تنفس شما را سنگین‌تر می‌کنند.
 • برای تهیهٔ خون پراکسیژن برای عضلات، ضربان قلب بالا می‌رود. هرقدر تناسب اندام بیش‌تری داشته باشید، این فرایند راحت‌تر انجام می‌گیرد.
 • برای تمرکز بدن روی اکسیژن رسانی به عضلات، عملکردهای غیرضروری دیگر از قبیل هضم غذا در معده کند می‌شوند.
 • مغز فعال‌تر شده که باعث تمرکز و هوشیاری بیش‌تر شما می‌شود. همچنین، ورزش را به عنوان نوعی از استرس درنظر گرفته و مقداری مادهٔ شیمیایی آزاد می‌کند. این مواد که شامل اندورفین و سرتونین می‌شوند، حس سرمستی وشادی طبیعی را در انتهای ورزش به شما القا می‌کنند.
 • افزایش دمای درونی بدن منجر به انبساط رگ‌ها در پوست می‌شود که در نتیجهٔ آن، شما می‌توانید مرحلهٔ سردکردن در انتهای تمرین را سریع‌تر انجام دهید.

درحال دریافت محصولات منتخب …

ورزش روی ترامپولین کدام عضلات را درگیر می‌کند؟

بالا و پایین پریدن روی ترامپولین ورزشی برای کل بدن است و فشار گرانشی که این پرش‌ها ایجاد می‌کنند به عضله سازی و چربی سوزی سریع کمک می‌کند. ترامپولین روی عضلات پا، ران‌، بازو، باسن و شکم کار می‌کند. مزیت دیگر آن بهبود چالاکی و تعادل است. عضلات پا برای پرتاب شما به هوا برخلاف نیروی جاذبه، باید به سختی کار کنند.

پرش‌های مکرر و با شدت بالا به معنی انقباض و رهاسازی مرتب عضلات شماست، که در این ورزش بیش‌تر از هر ورزش دیگری‌ اتفاق می‌افتد. اینکار هم‌زمان به قوی‌تر و حجیم‌تر شدن عضلات کمک می‌کند. ترامپولین فقط روی عضلات پا کار نمی‌کند. از آنجا که شما برای حفظ تعادل و حرکت رو به بالا، بدن‌تان را می چرخانید، عضلات شکم و میان‌تنهٔ خود را هم درگیر می‌کنید.

هربار که بالا می‌پرید و روی مت برمی‌گردید عضلات شکم و پشت شما باهم منقبض می‌شوند. اضافه کردن برخی از ورزش‌های مخصوص ترامپولین در حین پرش باعث می‌شود کل بدن‌تان درگیر ورزش شود. فراموش نکنید که ترامپولین علاوه بر اکثر عضلات، روی مفاصل، تاندون ها و رباط ها هم کار می‌کند. همچنین، برای افرادی که آرتروز خفیف دارند مفید است و می تواند دردهای مفصلی آرتروز را کاهش دهد.

چگونه ترامپولین باعث بهبود انعطاف پذیری می‌شود؟

سال‌هاست قادر به لمس نوک انگشتان‌ پای‌تان نیستید؟ یا برای بلندشدن از روی زمین به مشکل برمی خورید؟

شاید آخرین باری که احساس سفتی یا خشکی در بدن‌تان نداشته‌اید را دیگر به یاد نمی آورید.

به احتمال زیاد، انعطاف پذیری شما ضعیف است. بدون درنظر گرفتن سن یا وزن‌تان می‌توانید انعطاف پذیری خود را در خانه تقویت کنید.

استفاده از ترامپولین

بدون توجه به هیچ چیز دیگری می‌توانید در خانه به راحتی و بدون کمک گرفتن از مربی حرفه ای یا صرف هزینهٔ زیاد، انعطاف پذیری خود را بهبود دهید. به لطف داشتن مت ارتجاعی، ترامپولین سطحی عالی برای کشش بدن فراهم می کند (یوگا و پیلاتس هم در بهبود کشش مؤثرند).

راه‌حل اصلی، انجام کشش های کوچک و مستمر روزانه ‌است. به یاد داشته باشید که یک‌شبه تبدیل به یک ژیمناست نمی شوید اما، با انجام هر روزهٔ کشش ها به مرور نتایج را خواهید دید. احتمالاً، با کشش ایستا آشنا هستید ( هر بار یک کشش انجام دهید و به مدت ۳۰ثانیه در همان کشش بمانید). اگرچه، کشش پویا، که انجام کشش فعال و درحرکت است، هم مفید می‌باشد.

می‌توانید این کشش‌ها را روی ترامپولین هم امتحان کنید:

 • با انجام پرش‌های ساده بدن را گرم کنید. سپس ورزش های انعطاف پذیری مثل و بازکردن پاها در هوا را به جلسات ورزش با ترامپولین خود اضافه کنید.
 • هربار روی کشش پویای یک گروه از عضلات تمرکز کنید.
 • با کشش های ایستا و آرام روی مت ترامپولین تمرین را به اتمام برسانید.

ورزش های جهشی ترامپولین

با همه گیری مشکل چاقی در جهان، بسیاری از افراد به دنبال روش‌های مفرح ورزش کردن برای بهبود وضعیت سلامت خود هستند.

علاوه بر افرادی که قصد تغییر سبک‌ زندگی خود را دارند، علاقه مندان به ورزش در تمامی سنین هم، به دنبال برنامه های ورزشی مخصوص ترامپولین که به برنامه های جهشی معروفند، هستند.

معمولاً می‌گویند که اجرای برنامه های ورزشی جهشی ترامپولین روشی عالی برای جهش به سمت اندامی سالم است اما آیا می‌دانستید که این ورزش ها منجر به افزایش تراکم استخوان، تصفیهٔ بدن از سموم و فعال کردن سیستم ایمنی بدن می‌شوند؟

تراکم استخوانِ بالاتر منجر به استحکام بیش‌تر استخوان ها و کاهش میزان شکستگی ها می‌شود که امری مهم به خصوص برای کودکان و نوجوانان است.

گروه های درحال رشد از فواید بازی فعال و تمرینات بدنسازی سبک قابل انجام با ترامپولین بهره مند می شوند.

امروز ترامپولین بخرید!

طیف وسیعی از ترامپولین های مناسب برای بزرگسالان و کودکان را در مطلب پایین ارائه می دهد.

سوالات متداول

ترامپولین یا دویدن؟

دویدن به مدت 30 دقیقه می تواند بین 200 تا 300 کالری بسوزاند. جهش ساده و بالا و پایین روی ترامپولین کالری بسیار مشابه را می سوزاند. اگر تمرینات دیگری را در حین ورزش ترامپولین انجام دهید، می توانید به طور بالقوه این مقدار را دو برابر کنید.

آیا تمرینات ترامپولین موثر هستند؟

تحقیقات نشان داده ورزش با ترامپولین می تواند کالری سوزی را افزایش و سلامت قلب و عروق را به همراه داشته باشد و در عین حال راحت و سرگرم کننده است.

مضرات ترامپولین برای بانوان چیست؟

با ترامپولین نه تنها آمادگی جسمانی را بهبود می بخشد، بلکه عوامل خطرات خاص سلامتی را در زنان مسن بهبود می بخشد، که شامل سلامت استخوان و عملکرد عضلات کف لگن می شود. پس پریدن روی ترامپولین خطری که مختص به خانم ها باشد، ندارد. مجموعه:

پریدن بر روی ترامپولین مزایای زیادی را به همراه دارد

شاید فکر کنید برای ترامپولین پیر شده اید، اما این ورزش برای سلامت تان خوب است! تحقیقات نشان داده استفاده از ترامپولین در هر سنی مفید است. کلید این ورزش، انتخاب سایز مناسب با شرایط زندگی و نیازهای شماست.

ترامپولین یکی از وسایل تمرینی ورزش ژیمناستیک است که شامل پارچه ضخیم و محکمی است که به وسیله تعدادی فنر از چهار طرف بر یک چهارچوب فلزی بسته شده است.

بر اساس تحقیقات انجام شده ، پریدن بر روی ترامپولین مزایای زیادی را به همراه دارد.

وزن را کاهش می دهد
پرش ، ورزش بسیار خوبی برای کاهش اضافه وزن است.پریدن به طور منظم مانند دویدن ، دوچرخه سواری یا شنا باعث سوزاندن کالری در بدن می شود. از طریق پرش ، سیستم لنفاوی تحریک می شود.بدین ترتیب در حین ورزش ضایعات اسیدی و سمومی که در نتیجه عدم تحریک سوخت وساز بدن به وجود آمده اند،خیلی ساده تر از بدن دفع می شوند.

ورزشی با شدت پایین
اگر فکر می کنید حرکات مکرر بالا و پایین و جهش ها روی ترامپولین برای مفاصل تان خوب نیست، دوباره فکر کنید. بر خلاف سایر انواع ورزش های هوازی، مانند دویدن یا تپه نوردی، ترامپولین فشاری به زانوها، مچ پا و لگن وارد نمی کند. در حقیقت، ورزش های جهشی مانند ترامپولین، تاثیر بسیار کمی روی مفاصل دارند.

انرژی را افزایش می دهد
پرش ریتمیک عضلات بزرگ را به کار می اندازد،تنفس و جریان خون را افزایش داده و ریتم قلب را تنظیم می کند که این مسأله باعث تسریع گردش خون شده و اکسیژن و مواد غذایی که به سلول ها می روند را افزایش داده ، سطح انرژی بدن را بالا برده و باعث شادابی شما می شود.

مفید برای قلب
بله درست است، استفاده از ترامپولین به عنوان یک ابزار تمرینی به تقویت سلامت قلب کمک می نماید. حرکات پرشی و جهشی، ضربان قلب و در نتیجه ریتم تنفس را بالا می برند. این تمرین، باعث پمپاژ خون شده و می توانید مطمئن شوید که سلول ها تمام اکسیژن مورد نیازشان را برای رسیدن به بهترین میزان سلامت دریافت می کنند.

گزارشی از کالج امریکایی اسپورت مدیسن می گوید، انجام ورزش هایی با شدت متوسط به مدت 150 دقیقه در هفته، برای سلامت سیستم قلب و عروق خوب است. استفاده از ترامپولین، تمرین بسیار عالی برای آنهایی است که مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند.

پرش ، ورزش بسیار خوبی برای کاهش اضافه وزن است

سیستم عصبی را تسکین نموده و توسعه می دهد
با انجام حرکات پرشی یعنی با حرکات ریتمیک به سمت پایین وبالا ، بدن خود را بهتر احساس خواهیم کرد، متوجه آن شده و حواس خاصی به نام حواس پوستی تحریک می شوند.انجام دادن حرکات مختلف به صورت پشت سر هم هماهنگی بدن را توسعه می دهد. علاوه بر این پرش ورزش بسیار خوبی جهت دفع استرس می باشد. چرا که پرش مرتب و پشت سر هم باعث می شود تا شما همه چیز را فراموش کرده و احساس آرامش ، شور ، نشاط و هیجان کنید.

بهبود عملکرد غدد لنفاوی
شاید یکی از مهم ترین فواید استفاده از ترامپولین، قابلیت بهبود عملکرد غدد لنفاوی باشد. سیستم لنفاوی نقشی اساسی در ایمنی بدن دارد. این سیستم، ضایعات سلولی را دفع می کند. ضایعات سلولی توسط این سیستم به اندام های دفعی بدن منتقل می شوند، مانند کلیه ها، پوست، کبد، یا ریه ها. رگ های لنفی در دورترین نقاط بدن قرار دارند و اندام دیگری برای انتقال ضایعات وجود ندارد.

سیستم لنفاوی برای دفع ضایعات به انقباض های عضلانی وابسته است. حرکات بالا و پایین و جهش های مکرر روی ترامپولین، به دفع ضایعات توسط سیستم لنفاوی کمک می کند. این حرکات، برای عملکرد گره های لنفاوی مفید هستند، سموم را دفع می کنند و عملکرد ایمنی بدن را تقویت می نمایند.

تقویت تعادل و هماهنگی
تعداد افرادی که ذاتا تعادل و هماهنگی بدنی بسیار خوبی دارند زیاد نیست. برای رسیدن به تعادل کامل، باید میزان متعادلی از سلامت و تناسب اندام را داشته باشیم. پریدن روی ترامپولین یکی از راه های تقویت عضلات جهت حفظ تعادل و هماهنگی بهتر بدن است. حتی بهتر اینکه، این تمرین برای هر کسی در هر سنی مفید است!

پریدن روی ترامپولین، بدن را در وضعیت های گوناگون قرار می دهد و بدن مجبور می شود با هر فرود روی ترامپولین خودش را تطبیق دهد. با تمرین، هماهنگی بیشتری با هر حرکت بدن تان بر اساس فرودهایی که روی ترامپولین دارید پیدا خواهید کرد و در نتیجه می توانید به تعادل و هماهنگی بیشتر و بهتری برسید.

کمک به دفع سموم می کند
پرش به تمیز کردن بدن به خودی خود کمک می کند. غدد لنفاوی مانند قلب به صورت یک پمپ کار نمی کند ، جهت تحریک جریان غدد لنفاوی نیاز به نیروی جاذبه ی زمین و تحریک عضله می باشد.پرش ریتمیک بر روی ترامپولین هر دوی آن ها را انجام می دهد.افزایش درجه حرارت بدن موجب عرق کردن می شود.بدین ترتیب مواد زاید اسیدی از طریق پوست دفع می شوند.ازطریق پرش و با تراکم عضلات بزرگ ، اکسیژن به تمام بافت ها انتقال داده می شود.اجزا و بافت های موجود در قسمت شکم را تحریک نموده و به دفع مواد زاید جامد از روده ها کمک می کند.

ترامپولین، ورزشی مفرح است
اگر جزو افرادی هستید که از ورزش های تکراری خوش تان نمی آید، ترامپولین را دوست خواهید داشت چون بسیار مفرح و متنوع است. شما می توانید از ترامپولین بهره ببرید تا زودتر به نتیجه برسید. بهتر از همه اینکه، هم ورزش می کنید و هم تفریح!

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته

 

و کمی طول می کشد افراد بتوانند در آن مهارت کسب نمایید. کودکان در این دوره از زندگی خود انرژی زیادی دارند و این انرژی را برای بازی، استفاده می کنند. با افزایش سن در کودکان این شوق از بین می رود و جای خود را به فعالیت های مثل تماشای تلویزیون ،بازی های کامپیوتری و در کل فعالیت های نشستنی می دهد. اما استفاده از ترامپولین می تواند کودکان را به استفاده دوباره از فعالیت های بدنی ترغیب کند و به آن ها شور دوباره ای بدهد.

تر است جانب ایمنی حین انجام آن رعایت شود.

 

دکمه بازگشت به بالا