سلامت و دانشکسب و کار ویژه

چرا بعد از کاشت مو صورت ورم می کند

دلایل ایجاد تورم بعد از کاشت مو

بعد از انجام هر نوع جراحی، بروز عوارض جانبی قابل پیش بینی است. کاشت مو نیز نوعی جراحی است که با وجود بی خطر بودن، عاری از عارضه نیست. ورم بعد از کاشت مو یکی از است که در واکنش به تغییرات ناشی از این عمل ایجاد می شود. در حین عمل کاشت مو، شکاف هایی روی سر ایجاد می شود و فولیکول ها در این شکاف ها پیوند می خورند.

سیستم ایمنی بدن در واکنش به ایجاد این جراحت ها و جابجاشدن فولیکول ها، به شکل تورم واکنش نشان می دهد. بنابراین ورم بعد از پیوند مو امری طبیعی است و اصلا نگران کننده نیست.  رایج ترین دلایل ایجاد تورم بعد از کاشت مو عبارتند از :

تزریق سرم حین جراحی

برای پیوند فولیکول ها لازم است محل مورد نظر از فضای کافی برخوردار باشد تا پیازهای مو براحتی در این شکاف قرار بگیرند. بنابراین، در حین جراحی کاشت مو، بعد از تزریق بی حسی موضعی، مقداری سرم به پوست سر تزریق می شود. این سرم باعث ایجاد فاصله در این شکاف شده و کمک می کند فولیکول ها براحتی پیوند زده شوند. بعد از اتمام جراحی به دلیل اینکه سرم نمی تواند از بدن خارج شود ورم بعد از کاشت مو اتفاق می افتد.

در ابتدا بعد از بلند شدن از تختخواب، به دلیل حرکت این سرم، مقداری تورم در پوست سر ایجاد می شود. سرم به دلیل تاثیر جاذبه زمین به طرف پایین حرکت می کند و ممکن است باعث ایجاد تورم در نواحی چشم ها شود. از این رو توصیه ما این است که در روزهای ابتدایی بعد از عمل، سر خود را به سمت پایین خم نکنید تا احتمال بروز تورم در صورت کاهش پیدا کند.

میزان تورم بسته به مقدار سرم تزریق شده متفاوت است. هرچقدر سرم بیشتری حین جراحی به پوست تزریق شود، گستردگی و بزرگی تورم بیشتر خواهد شد.

فرایند جراحی کاشت مو

یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد ورم بعد از کاشت مو، ماهیت جراحی کاشت مو است. زیرا در حین این عمل، سوراخ ها و برش های کوچکی روی پوست سر ایجاد می شود. این شکاف های ایجاد شده باعث باز شدن پوست سر می شوند و نوعی زخم محسوب می شوند. از آنجایی که تعداد این برش ها در حین جراحی زیاد است، بدن برای ترمیم و بازسازی تلاش می کند تا دوره بهبودی سریع تر اتفاق بیفتد و به شکل تورم به این تغیرات پاسخ می دهد.

تاثیر داروهای بی حسی

داروهایی که برای بی حسی در حین عمل به پوست تزریق می شوند، ممکن است منجر به بروز تورم شوند. میزان تورم بعد از جراحی بسته به مقدار داروهای تزریق شده متغیر است. از طرفی عوامل آلرژیک نیز در بروز تورم نقش دارند. زیرا در صورتی که به ترکیبات موجود در داروهای بی حسی آلرژی داشته باشید، بدن به صورت تورم به این آلرژی واکنش نشان می دهد.

راهکارهای جلوگیری از ایجاد تورم شدید

با وجود اینکه بروز عوارض جانبی همچون تورم در برخی شرایط اجتناب ناپذیر است، اما می توان با اقدامات پیشگیرانه احتمال بروز تورم را کاهش داد. مهم ترین توصیه های مراقبتی برای پیشگیری و درمان تورم به شرح زیر است :

 • بلافاصله بعد از جراحی به منزل رفته و در رختخواب استراحت کنید. بهتر است تا 5 روز بعد از کاشت مو از ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید.
 • بعد از انجام جراحی، هنگام خواب و استراحت، سر را در زاویه 45 درجه قرار دهید. قرار دادن دو بالشت زیر سر می تواند کمک کند تا سر در ارتفاع بلاتری نسبت به بدن قرار بگیرد و تورم کاهش پیدا کند.
 • در روزهای اول بعد از عمل، از خم کردن سر به طرف پایین اجتناب کنید.
 • از مصرف غذاهای تند و شور و غذاهای پرچرب بعد از کاشت مو پرهیز کنید.
 • مصرف مایعات و بخصوص آب را بعد از عمل پیوند مو افزایش دهید. مصرف مایعات به دفع شدن تورم از طریق ادرار کمک خواهد کرد.
 • به مدت 2 هفته بعد از جراحی از انجام ورزش و سایر فعالیت های سنگین خودداری کنید. همچنین  طی این مدت از فعالیت جنسی و سایر فعالیت های مشابه اجتناب کنید.
 • داروهایی که پزشک برای درمان تورم و التهاب تجویز کره است را طبق دستورالعمل مصرف کنید.
 • یک هفته بعد از کاشت مو از مصرف داروهای مانند ایبوپروفن، آسپیرین و سایر داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید. زیرا این نوع داروها از طریق رقیق کردن خون، باعث افزایش سرعت خونرسانی به پوست سر شده و تورم را افزایش می دهند.

راه‌هایی برای کاهش ورم بعد از کاشت مو

یکی از بهترین توصیهٔ پزشکان متخصص کاشت مو این است که در ۷ روز اول، روی صندلی‌های راحتی بخوابید یا به نحوی روی تخت بخوابید که سرتان افقی قرار نگیرد. این کار تاثیر فراوانی در پیشگیری از ورم در ناحیهٔ پیشانی و چشم‌ها خواهد داشت.

خواب در حالت لم دادن به نحوی که بین حالت نشسته و خوابیده باشید، علاوه بر این که سر شما را بالا نگه می‌دارد، از چرخیدن حین خواب به روی شکم یا پهلو‌ها و کشیدن سر روی بالش جلوگیری می‌کند. بهترین انتخاب شما برای یک خواب آسوده و کاهش ورم بعد از کاشت مو، مبل‌های ریکلاینر یا ریلکسی هستند.

اگر می‌توانید یک مبل ریلکسی خریداری کنید یا از کسی قرض بگیرید. اگر هم نمی‌توانید، بالشی روی دستهٔ مبل راحتی خود قرار دهید تا سرتان بالا بیاید و از غلت زدن‌های احتمالی در طول شب جلوگیری شود. هر روش دیگری که اتخاذ می‌کنید، سر باید نسبت به بدن در حالت ۴۵ درجه قرار بگیرد.

داروهایتان را مصرف کنید.

بسته به نیاز، پزشک برای کاهش ورم بعد از کاشت مو ، داروهایی برایتان تجویز خواهد کرد. این داروها عملی ضد التهابی داشته و ساختاری استروئیدی (کورتونی) دارند. در نظر داشته باشید مصرف داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن که در واقع داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی هستند، باعث رقیق شدن خون و افزایش التهاب می‌شوند.

از فعالیت‌های بدنی سنگین دوری کنید.

فعالیت‌های جسمانی سنگین می‌توانند باعث افزایش التهاب شوند. همچنین امکان آسیب به محل‌های ملتهب وجود دارد که می‌تواند منجر به یا لخته‌های خونی شود. حداقل تا یک هفته پس از کاشت مو از ورزش‌های سنگین دوری کنید. تا دو هفته بعد از عمل نیز از وزنه زدن‌های سنگین خودداری کنید.

آب فراوان بنوشید.

نوشیدن آب فراوان در کاهش ورم بعد از کاشت مو نقش موثری دارد. به طور کلی هم نوشیدن آب فواید بسیاری برای سلامت عمومی بدن، به ویژه سلامت پوست دارد. پس تا می‌توانید آب بنوشید.

آناناس بخورید.

برای پیشگیری از ورم بعد از کاشت مو ، آناناس بهترین دوست شماست. مصرف آناناس تازه یا به صورت کمپوت بسیار توصیه می‌شود. این میوه حاوی یک مادهٔ طبیعی ضد التهابی است که می‌تواند به شکل چشمگیری از التهاب و ورم چشم‌ها و پیشانی شما جلوگیری کند. پیشنهاد می‌شود که بعد از کاشت مو، صبح‌ها و عصرها کمی آناناس بخورید.

کمپرس سرد

همه ما از تاثیر کمپرس سرد یا یخ گذاشتن روی ورم‌ها مطلع هستیم. اما برای کاهش ورم بعد از کاشت مو ، باید در محل گذاشتن یخ دقت بفرمایید. هیچ‌گاه یخ را به صورت مستقیم روی محل کاشت قرار ندهید، زیرا می‌تواند میزان موفقیت کاشت را کاهش دهد. کمپرس سرد را کمی بالاتر از ابروها روی پیشانی خود قرار دهید.

توصیه و مراقبت ها

 • اگر با وجود رعایت تمامی نکات بالا باز هم دچار ورم شدید، به سرعت از کمپرس سرد استفاده کنید. هرچه زود روی محل ورم یخ بگذارید، تاثیر ضد ورم آن بیشتر است. بازهم تاکید می‌کنیم که روی محل پیوند یخ نگذارید.
 • اگر آناناس دوست ندارید و هیچ جورِ نمی‌توانید با این میوهٔ خوشمزه کنار بیایید، در صورتی که یک لیوان آب بیشتر بخورید، اجازه دارید از آناناس صرف نظر کنید.

حمام آفتاب و سونا بخار را تا سه هفته بعد از کجراحی به منظور زیبا سازی چهره و پرپشت شدن موها انجام می شود. این عمل در عین مزایایی که دارد؛ ممکن است عوارضی را نیز برای بیمار ایجاد کند. یکی از مهمترین عوارض این روش، ورم بعد از در سر، چشم ها و پیشانی است.

خوشبختانه در بیشتر مواقع ورم صورت بعد از کاشت مو خود به خود از بین می رود و نیازی به درمان آن وجود ندارد. زیرا تورم بعد از پیوند مو نوعی مکانیزم درمانی بدن برای رفع التهابات ناشی از ایجاد شکاف در سر است که در صورت رعایت توصیه های پزشک عارضه ای جدی و نگران کننده نخواهد بود. در این مطلب قصد داریم روش های جلوگیری و درمان ورم بعد از پیوند مو را مورد بررسی قرار دهیم که تمامی نگرانی ها در مورد این مسئله از بین برود. بنابراین مطالعه این صفحه را از دست ندهید.

آیا تورم بعد از کاشت مو طبیعی است؟

ورم صورت بعد از کاشت مو معمولاً در بین روزهای دوم تا هفتم بعد از عمل رخ می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است این تورم شدید بوده و موجب درد و ناتوانی فرد در باز کردن پلک‌های خود گردد. در مواردی، این تورم با کبودی یا اکیموز پلک‌ها نیز همراهی دارد. در حقیقت این دو عارضه، یعنی تورم و کبودی دو عارضه بسیار شایع پس از عمل کاشت مو به حساب می‌آیند.

بسیاری از افرادی که زیر تیغ جراحی کاشت مو می‌روند، در روزهای نخست بعد از جراحی درجاتی از تورم را تجربه می‌کنند. بیشترین نواحی درگیر در این عارضه شامل پیشانی، صورت و پلک‌هاست که ممکن است فرد را تا حد زیادی اذیت نموده و وی را از خواب و خوراک بیاندازد. تورم به همراه تنش وارد شده به پوست سر موجب سردرد ضربان‌دار می‌شود. با این حال بروز این عارضه بعد از کاشت مو کاملاً‌ طبیعی بوده و نیازی به هیچگونه نگرانی ندارد. البته این به شرطی است که شدت ورم نیز خیلی زیاد نباشد.

معمولاً تورم بعد از کاشت مو ظرف مدت یک هفته خود به خود برطرف می‌شود. جریان خون کلیه‌ها موجب دفع این مایع اضافی از بدن از طریق ادرار می‌گردد. درست همانطور که ماده بی حسی به کار رفته در جراحی نیز از راه کلیه‌ها از بدن دفع می‌گردد.

بسیار حائز اهمیت است که بدانید ورم بعد از کاشت مو یک رویداد کاملاً طبیعی و موقتی است و قرار نیست تا ابد با شما بماند. این امر مستلزم آن است که پزشک قبل از انجام جراحی تمامی عوارض احتمالی را به شما گوشزد نموده و به شما در خصوص این عوارض موقتی اطمینان دهد. به علاوه شما می‌توانید تمامی نگرانی‌ها و سؤال‌های خود را با پزشکتان در میان بگذارید و با خیالی آسوده خودتان را برای جراحی آماده کنید.

ورم بعد از کاشت مو در چه نواحی از بدن ایجاد می شود ؟

کاشت مو در نواحی طاس یا کم پشت موی سر سبب رشد مجدد موها و ضخیم تر شدن آنها می شود. از آنجایی که در این عمل کم تهاجمی موها از ناحیه پیوند دهنده برداشته می شوند و در قسمت گیرنده قرار می گیرند؛ در نتیجه ممکن است کل سر متورم شود. این ورم ناشی از واکنش طبیعی بدن در برابر برداشت و کاشت گرافت ها در سر است. از این رو نواحی که بیشتر تحت تاثیر ورم قرار دارند؛ شامل موارد زیر می شوند.

 • پشت سر
 • پیشانی
 • کف سر
 • چشم ها
 • کل صورت
 • پشت گوش ها

با مراجعه به کلینیک های تخصصی کاشت مو مانند کلینیک رایان سلامت قادر به دریافت اطلاعات کاربردی تری در مورد و نحوه درمان آنها هستید. در این کلینیک پزشکان مجرب و باتجربه همراه با کادر درمان حرفه ای، خدمات متنوع خود نظیر: کاشت مو، پیوند ریش، پیوند مژه و سایر عمل های زیبایی را با بهترین کیفیت در اختیار عموم قرار می دهند.

علت ورم بعد از کاشت مو چیست؟

برخی از دلایل مشخص سبب ایجاد ورم در نواحی متفاوت صورت می شوند. از آنجایی که در کاشت مو فولیکول ها از افراد برداشته می شوند و در شکاف های میکرو روی ناحیه طاس یا کم پشت سر قرار می گیرند؛ این عارضه رخ می دهد. در واقع تورم ناشی از واکنش پوست و سیستم ایمنی بدن به جراحات ایجاد شده روی پوست است. به همین دلیل جای نگرانی در مورد دائمی بودن یا پرخطر بودن آنها وجود ندارد. در ادامه برخی از دلایل موثر در ایجاد ورم را ذکر می کنیم.

روش کاشت مو

متفاوت هستند و هر کدام از آنها با توجه به فرآیند خود، عوارض و معایبی دارند. در بیشتر روش های جراحی فولیکول ها توسط پانچ مخصوص از ناحیه پیوند دهنده برداشته می شوند. سپس در برش های از قبل ایجاد شده روی پوست ناحیه طاس سر کاشته می شوند. این عامل ممکن است سبب ایجاد زخم و تورم بعد از آن شود. زیرا بدن در دوره بهبودی درصدد ترمیم نواحی آسیب دیده پوست بر می آید که نتیجه آن به صورت ورم خود را نشان می دهد.

ایجاد آلرژی با تزریق داروی بی حسی

پزشک برای جلوگیری از ایجاد درد در بیمار قبل از پیوند مو به پوست سر داروی بی حسی موضعی تزریق می کند. برخی از این داروها سبب ایجاد آلرژی در بدن می شوند که در نهایت به صورت ورم بروز پیدا می کند. همچنین خود این داروها ممکن است عوارضی مانند ورم را به همراه داشته باشند.

تزریق سرم در زمان جراحی

فولیکول های آماده پیوند برای قرارگیری راحت در شکاف های ایجاد شده روی سر، باید فضای کافی در اختیار داشته باشد. از این رو پزشک با تزریق سرم در شکاف ها این کار را انجام می دهد. بنابراین بعد از پیوند، سرم اضافی زیر پوست سر باقی می ماند و ممکن است سبب ایجاد ورم شود.

ایجاد عفونت

عفونت مهمترین عاملی به شمار می رود که ممکن است تورم بعد از پیوند مو را به همراه داشته باشد. البته این عامل به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و مصرف داروهای آنتی بیوتیک رخ می دهد. در صورت عدم درمان این عارضه ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای متقاضی ایجاد شود. از آنجایی که به تشخیص صحیح پزشک نیاز دارد؛ کادر درمان حرفه ای فعال در کلینیک رایان سلامت با مشاوره های تخصصی خود بیماران را از این عارضه آگاه می کنند.

درمان ورم بعد از کاشت مو چگونه است؟

برای رفع ورم بعد از کاشت مو راهکار های متفاوتی وجود دارد. البته در بیشتر مواقع این عارضه نیاز به درمان خاصی ندارد و نباید نگران آن بود. زیرا یکی از عوارض بسیار طبیعی بعد از کاشت مو به شمار می رود. اما در برخی از مواقع ورم ممکن است نشانه عفونت باشد که درمان آن باید جدی گرفته شود. راه های درمان ورم بعد از کاشت مو به صورت زیر عنوان می شوند.

 • مصرف داروهای ضد التهابی : داروهای ضد التهابی بیشترین تاثیر را در رفع ورم بعد از این عمل دارند. زیرا این آنتی بیوتیک ها عامل عفونت را از بین می برند و خطرات جانبی ورم را کاهش می دهند. از این رو درمان با داروهای ضد التهابی سریع تر انجام می شود.
 • استراحت کافی در هفته های اول بعد از کاشت مو : اگر این عارضه بعد از جراحی شدید باشد؛ فرد باید با استراحت کافی آن را درمان کند. تحرک یکی از عواملی است که این عارضه را شدت می بخشد. زیرا مایع سرم و ماده بی حسی با حرکت فرد در کل صورت او پخش می شوند.
 • استفاده از محصولات کاهش دهنده التهاب : از بین بردن ورم بعد از کاشت مو توسط برخی از محصولات بهداشتی تجویز شده زیر نظر پزشک مانند عصاره آلوئه ورا تاثیر بسیاری در روند درمان این عارضه دارد. این محصولات التهابات پوست را از بین می برند و دوره نقاهت را کوتاه تر می کنند.

مهمترین سوالاتی که متقاضیان قبل از کاشت مو باید از پزشک متخصص خود بپرسند؛ در مورد عوارض این عمل است. بدون شک عمل های زیبایی در عین مزایای بیشمار خود، خطرات و عوارضی را نیز به همراه دارند. یکی از سوالات متقاضیان پیوند مو این است که برای ورم بعد از کاشت مو چه باید کرد؟

در واقع این عارضه اگر ناشی از عملکرد نادرست پزشک نباشد، به خودی خود برطرف می شود. اما گاهی اوقات در حین انجام این روش زیبایی و درمانی، رگ های خونی و عصبی فرد آسیب می بیند. البته این عارضه بسیار نادر است و کمتر کسی با روش های نوین کاشت مو به آن دچار می شود. با این حال در صورتی که جراحی در محیطی آلوده و به دور از امکانات و تجهیزات پیشرفته پزشکی انجام شود؛ خطراتی نظیر ورم بعد از کاشت را به همراه دارد.

جای نگرانی در مورد درمان این عارضه وجود ندارد. زیرا با رعایت نکات بهداشتی و توصیه شده توسط پزشک، ورم در کمترین زمان ممکن از بین می رود. از آنجایی که پیشانی به ناحیه پیونده گیرنده و دهنده نزدیک تر است، بیشترین ورم ها در این قسمت از سر رخ می دهند. درمان این عارضه با استراحت، مصرف مسکن ها، آنتی بیوتیک ها، عدم دستکاری موهای کاشته شده و ماساژ ملایم ناحیه متورم امکان پذیر است.

برای جلوگیری از ورم بعد از کاشت مو چه باید کرد ؟

رعایت برخی از نکات به جلوگیری از ایجاد این عارضه کمک می کند. در صورتی که فرد بعد از کاشت مو دچار ورم صورت شود؛ رعایت  منجر به برطرف شدن سریع تر آن منجر می شود. این راهکارها شامل موارد زیر می شوند.

 • مصرف داروهای ضد التهابی،
 • استراحت کافی،
 • خوابیدن به پشت،
 • نوشیدن مقادیر زیاد آب،
 • مصرف آناناس تازه،
 • استفاده از کمپرس سرد،
 • ماساژ و فشرده سازی ورم،
 • پرهیز از وزش شدید،
 • عدم خم کردن سر،
 • بلند نگه داشتن سر در زمان خواب نسبت به سایر اندام ها،
 • عدم مصرف غذاهای تند، شور و چرب،
 • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند: آسپرین، ایبوپروفن.

قبل و بعد از کاشت مو به روش SFUE

نکاتی برای به حداقل رساندن تورم بعد از کاشت مو

چندین راهکار مؤثر در به حداقل رساندن تورم بعد از کاشت مو نقش دارند. در اینجا به برخی نکاتی که رعایت آن‌ها موجب پیشگیری از بروز تورم و یا به حداقل رساندن آن می‌گردد اشاره می‌کنیم:

استفاده متناوب از کمپرس سرد

به کارگیری کمپرس سرد در اطراف چشم‌ها و پیشانی می‌تواند در کاهش تورم بعد از کاشت مو مفید واقع شود. با این کار عروق خونی اطراف پلک‌ها و پوست سر منقبض گردیده و به این ترتیب از شدت تورم کاسته می‌شود. از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از این کمپرس‌های سرد ممکن است روند ساخت فولیکول‌های جدید را مختل سازد. بنابراین در هنگام به کارگیری این کمپرس‌ها باید احتیاط زیادی به خرج دهید. شما می‌توانید در طول روز هر یک ساعت یکبار و هر بار به مدت ۱۰ دقیقه از این کمپرس‌ها استفاده کنید.

اجتناب از ورزش سنگین

ورزش کردن برای برخی از افراد یک جزء حیاتی در روتین روزمره آن‌ها به شمار می‌رود. با این وجود، این عادت سالم دقیقاً جزو کارهایی است که باید بلافاصله بعد از کاشت مو از آن خودداری کنید. شما می‌توانید بعد از ۳ تا ۴ روز از کاشت مو فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرید. اما در مورد فعالیت فیزیکی سنگین این امر صادق نیست و معمولاً توصیه می‌شود که تا مدتی ورزش سنگین را کنار بگذارید.

علت این امر آن است و به خصوص ورزش سنگین ممکن است موجب بروز ادم و یا تشدید آن شود. به علاوه، تورم ایجاد شده به دنبال فعالیت فیزیکی سنگین ممکن است با ایجاد لخته‌های خونی همراه باشد. از سوی دیگر عرق کردن در نتیجه فعالیت ورزشی ممکن است در روند ترمیم بافتی به دنبال کاشت مو اخلال ایجاد کرده و با بالا بردن شانس بروز عفونت شرایط را هم برای بیمار و هم جراح وی پیچیده‌تر سازد.

بالا نگه داشتن سر

حفظ پوزیشن سر در موقعیت بالاتر از بدن در کم کردن تورم بعد از کاشت مو بسیار حائز اهمیت است. از این رو، توصیه می‌شود که حتی در هنگام خواب نیز از چند بالش برای بالا آوردن سر و گردن خود استفاده کنید. همچنین به هیچ وجه در روزهای نخست بعد از کاشت مو نباید سرتان را بیش از حد خم کنید.

علاوه بر آن، در هنگام بهتر است زاویه ۴۵ درجه را برای گذاشتن سرتان بر روی بالش رعایت کنید؛ به طوری که وزن گردن و ستون فقراتتان به طور یکنواخت توزیع شود. شما می‌توانید از بالش‌های متعدد برای ایجاد پوزیشن مطلوب خواب به دنبال جراحی کاشت مو استفاده کنید.

خوابیدن به پشت

رعایت نکته فوق در حفظ پوزیشن سر در صورتی مثمر ثمر خواهد بود که از دمرو خوابیدن اجتناب کنید. بهتر است در مراحل اولیه بعد از کاشت مو خوابیدن به پشت را تمرین کنید و از وارد آوردن فشار مستقیم بر روی پیشانی‌تان جداً خودداری کنید.

مصرف مایعات فراوان

مصرف مایعات و آب فراوان بعد از جراحی کاشت مو نکته مهم دیگری است که نبایستی فراموش شود. شما با این کار در واقع دفع مایعات تزریق شده در حین جراحی را از بدن خود تسریع می‌کنید. معمولاً به افراد توصیه می‌شود که بعد از جراحی مایعات کافی مصرف کنند. نوشیدن روزانه ۲ تا ۳ لیتر آب موجب سرعت بخشیدن به فرآیند ترمیم به دنبال کاشت مو می‌گردد. این آب کلیرانس یا جمع شدن مایعات اضافی از طریق سیستم لنفاوی را تسهیل می‌کند و همین امر موجب می‌شود که ورمتان سریعتر بخوابد.

ماساژ

یکی از کارهایی که به تخلیه مایع از زیر پوستتان کمک می‌کند، ماساژ ناحیه تورم است. شما می‌توانید با حرکات آهسته و رفت و برگشتی از قسمت میانی پیشانی به دو طرف به جذب این مایع توسط سیستم لنفاوی خود کمک کنید. البته باید دقت داشته باشید که به هیچ وجه پوستتان را در این مرحله نکشید و از تماس مستقیم دست با ناحیه فولیکول‌های کاشته شده نیز خودداری کنید.

وب سایت موکاتگ به معرفی بهترین مراکز آرایشی و بهداشتی در سطح کشور میپردازیم. و شما را با حرف ای ترین متخصصان در زمینه هایی همچون : کاشت ابرو، کاشت مژه، کاشت مو، شینیون، گریم عروس و داماد، … آشنا میکند.

شما میتوانید با مراجعه به صفحات ما در موکاتگ در شهر ها و استان های مختلف از خدمات مشاوره رایگان این مراکز و سالن های زیبایی بهرهد مند شوید.

قرص برای کاهش ورم صورت بعد از کاشت مو

پزشک شما ممکن است به منظور کم کردن ورم صورتتان بعد از کاشت مو برای شما دارو تجویز کند. این داروها از احساس درد و ناراحتی که ممکن است بعد از عمل تجربه کنید کاسته و سرعت فرآیند بهبودتان را افزایش می‌دهند. بنابراین یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید متعاقب جراحی کاشت مو به آن توجه کنید، عمل به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های بعد از جراحی از جمله مصرف مرتب داروهاست.

بسته به شرایط و شدت تورم بعد از کاشت مو پزشک ممکن است یک دوره پنج روزه کوتاه برای شما کورتون یا ترکیبات استروئیدی با دوز پایین تجویز کند. این ترکیبات استروئیدی (همانند دگزامتازون) ضد التهاب بوده و بروز تورم ناشی از کاشت مو را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. در اکثر موارد باید قرص‌های کورتیکواستروئیدی را روزی دو مرتبه صبح و شب مصرف کنید. پزشک شما در خصوص نوع دارویی که باید مصرف کنید و نحوه مصرف آن توضیحات کامل‌تر را به شما خواهد داد.

از سوی دیگر باید تا یک هفته بعد از جراحی از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، داروهای ضد آرتروز و هرگونه ترکیب دیگر با خاصیت ضد انعقادی خودداری کنید. این داروها خود یک عامل مهم ایجاد خونریزی و تورم به دنبال کاشت مو به حساب می‌آیند.

ورم بعد از کاشت مو چند روز است؟

همانطور که ذکر کردیم، معمولاً تورم ناشی از کاشت مو در هفته اول بعد از جراحی بروز پیدا می‌کند. ممکن است در برخی از افراد طول مدت باقی ماندن این تورم در نتیجه کاشت مو بیشتر یا کمتر باشد. در بسیاری از مواقع طولانی شدن دوره تورم نیز امری کاملاً طبیعی است و احتیاج به مداخله‌ای ندارد. با این حال، اگر ورم صورتتان بعد از ۷ تا ۱۰ روز از کاشت مو همچنان پایدار بود و یا شدت و وسعت آن بیشتر شد، حتماً با مطب جراح خود تماس گرفته و درخواست یک نوبت اورژانسی کنید. پزشک با بررسی وضعیت شما و تعیین درگیر بودن یا نبودن بافت اطراف پلک و چشم‌ها تصمیم خواهد گرفت که برای درمان چه راهکاری را به شما پیشنهاد کند.

درمان ورم چشم بعد از کاشت مو

همانگونه که پیشتر گفتیم، پس از انجام جراحی کاشت مو، بروز تورم و کبودی در اطراف چشم‌ها عارضه ناشایعی نیست. علت این موضوع آن است که مایع اضافی از اطراف محل جراحی به سمت پایین حرکت کرده و در زیر بافت پلک فوقانی تجمع می‌یابد. این عارضه نیز همانند تورم پیشانی اگرچه ممکن است دردناک باشد، معمولاً مشکل جدی برای فرد ایجاد نمی‌کند و ظرف مدت یک هفته خود به خود برطرف می‌گردد.

شما می‌توانید برای کاهش دادن درد ناشی از این عارضه از داروهای ضد دردی که به طور معمول جراح برایتان بعد از عمل تجویز می‌کند استفاده کنید. بهترین مسکن برای کاهش درد به دنبال کاشت مو استامینوفن ساده است. همانطور که گفتیم داروهای ضد التهاب مانند کورتون‌ها در کاهش تورم متعاقب کاشت مو اثر بسزایی داشته و در بسیاری از مراکز و توسط بسیاری از جراحان به طور روتین تجویز می‌شوند. با این حال بایستی تا چند روز از مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن به دلیل اثر خونریزی دهنده آن پرهیز کنید.

معمولاً تورم زودتر از کبودی برطرف می‌شود. بنابراین اگرچه بعد از پنج روز ممکن است اثری از ورم دور چشم‌ها مشاهده نکنید، رفع کبودی پلک‌ها به چند روز زمان بیشتر نیاز خواهد داشت. در طی این مدت شما می‌توانید از کرم‌های آرایشی پوشاننده یا کانسیلر برای مخفی کردن رد این کبودی استفاده کنید.

سوالات متداول

چرا شدت ورم بعد از پیوند مو در افراد یکسان نیست ؟

شدت ایجاد ورم بعد از این عمل در هر فردی متفاوت است. زیرا سیستم ایمنی افراد با یکدیگر برابر نیست. از این رو برخی از افراد ممکن است این عارضه را شدیدتر یا در نوع خفیف تری تجربه کنند. همچنین مهارت و تخصص پزشک و رعایت توصیه های بعد از جراحی نیز تا حدود زیادی در شدت این عارضه نقش دارند.

ورم صورت بعد از کاشت مو چند روز طول می کشد ؟

در حالت عادی اگر ورم ناشی از عفونت نباشد؛ در هفته اول خود به خود بهبود پیدا می کند. زیرا مایعات زیر پوست از طریق ادرار از بدن دفع می شوند و ورم طی چند روز از بین می رود.

آیا امکان جلوگیری از ورم بعد از کاشت مو وجود دارد ؟

برای پرسش به این پاسخ باید بگوییم که راه های متفاوتی برای جلوگیری از ورم بعد از کاشت مو وجود دارد. استراحت کافی، عدم تحرک و ورزش سنگین، مصرف داروهای ضد التهابی، کمپرس آب سرد و غیره از جمله راه های پیشگیری از این عارضه به شمار می روند.

چه عواملی سبب افرایش ورم بعد از پیوند مو می شوند ؟

ورم بعد از پیوند مو در اثر عدم رعایت توصیه های پزشک، استعمال دخانیات و سیگار، خم کردن بیش از حد سر، عدم مصرف مایعات و غیره افزایش پیدا می کند.

ورم بعد از کاشت چه علائمی دارد ؟

این عارضه ممکن است با درد، کبودی پوست زیر چشم، احساس سوزن سوزن شدن و بنفش شدن پلک ها (اکیموز) همراه باشد.

ورم بعد از کاشت مو چیست؟

به دلیل مواد و روش هایی که برای کاشت مو استفاده می شود، ممکن است پس از جراحی مقداری تورم در پوست سر، پیشانی و ناحیه اطراف چشم ایجاد شود. نکته ای که باید بدانید این است که ایجاد ورم پس از کاشت مو مانند مقداری کبودی و قرمزی کاملا طبیعی است. به طور کلی تورم پس از کاشت مو تقریباً در همه بیماران دیده می شود اما ممکن است میزان و محل ایجاد آن متفاوت باشد. پس از کاشت مو ورم بلافاصله پس از جراحی شروع می شود و ممکن است به دلیل میزان کم آن در برخی بیماران گفته شود که پس از گذشت چند روز ورم سر را مشاهده کرده اند. با رعایت دستورالعمل های پزشک و برخی اقدامات احتیاطی، تورم ممکن است بسیار کم بوده و زمان کمتری برای بهبودی لازم داشته باشد.

 

چه عواملی باعث ورم بعد از کاشت مو می شود؟

همانطور که گفته شد دلایل مختلفی برای تورم پس از کاشت مو وجود دارد، اما برخی از آنها نسبت به سایرین اهمیت بیشتری دارند که عبارتند از:

 

سرم:

در پس از برداشت گرافت های مورد نظر از بانک مو باید در محل گیرنده فضای کمی وجود داشته باشد تا بتوان فولیکول های مو را در منطقه پیوند زد که احتمال سالم بودن موهای کاشته شده را افزایش می دهد. پس از تزریق بی حسی به پوست سر در منطقه گیرنده یک سرم نیز تزریق می شود تا فاصله ای بین پوست و جمجمه ایجاد کند. پس از انجام کاشت مو، این سرم نمی تواند بلافاصله از بدن خارج شود و منجر به ایجاد ورم در پوست سر می شود. مقادیر مختلف سرم با توجه به ناحیه ای که باید پیوند شود و اندازه سر فرد تزریق می شود، بنابراین همه ورم یکسانی ندارند. با افزایش میزان سرم مورد استفاده برای کاشت مو، تورم مشاهده شده بیشتر خواهد بود.

 

روش کاشت مو:

یکی دیگر از دلایل تورم پس از کاشت مو، خود روش کاشت مو است. در حین کاشت مو باید سوراخ های کوچکی در پوست سر ایجاد شود. اگرچه این روش ساده به نظر می رسد، اما به هر صورت این یک عمل جراحی است که سوراخ های ایجاد شده در آن زخم های بدن هستند و بدن برای بهبود سریع آنها سخت کار می کند. در نتیجه هم تأثیرات دریافتی و هم تمایل بدن برای ترمیم خود در این قسمت متمرکز می شوند و باعث ایجاد تورم خاصی در پوست سر می شوند.

بی حسی:

داروهایی که برای بی حسی مستقیماً به پوست سر تجویز می شوند، می توانند باعث تورم پس از کاشت مو شوند؛ سطوح مختلف تورم بسته به میزان داروهای مصرفی رخ خواهد داد. علاوه بر این شرایط آلرژیک علیه عوامل موجود در داروهای مورد استفاده برای بی حسی نیز منجر به ایجاد ورم در پوست سر می شود.

 

ورم پس از کاشت مو در کدام نواحی ایجاد می شود؟ و بعد از چه مدت از بین می رود؟

ناحیه ای که تورم پس از در آن دیده می شود در درجه اول پوست سر است. لازم به ذکر است که مایع زیر پوست را نمی توان مستقیماً خارج کرد. با بلند شدن و حرکت دادن سر، تجمع مایعات این قسمت به سمت سایر قسمتهای بدن که از آن خارج می شوند، شروع به حرکت می کند. این حرکت و اثر جاذبه باعث حرکت مایعات به سمت پایین می شود که باعث ایجاد تورم در صورت، اطراف چشم، پیشانی و گاهی گردن نیز می شود. البته لازم به ذکر است که این موارد بسیار طبیعی و موقتی هستند.

تورم بعد از کاشت مو نتیجه طبیعی پس از عمل کاشت است و حتی با وجود برخی اقدامات احتیاطی کاملاً قابل پیشگیری نیست.زمان از بین رفتن تورم برای همه یکسان نیست و از نظر میزان تورم، عمل به مراقبت های بعد از کاشت مو و سایر موارد مشابه متفاوت است. با این حال به طور کلی انتظار می رود که تورم ظرف 3 تا 5 روز پس از پیوند مو از بین برود. اگر در این مدت تورم از بین نرفت و اگر علائمی مانند درد و تب شدید در پوست سر وجود دارد لازم است با پزشک خود تماس گرفته یا به کلینیک مراجعه کنید.

 

ورم بعد از کاشت مو چگونه درمان می شود؟

برخی اقدامات وجود دارند که می تواند به کاهش تورم پس از کاشت مو یا عبور سریعتر از آن کمک کند. با رعایت این نکات می توان دوره نقاهت را راحت تر و سریعتر سپری کرد. این اقدامات به شرح زیرند:

✔ تا 5 روز بعد از کاشت مو بهتر است در رختخواب استراحت کنید و از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید.

✔ در روزهای اول جلوگیری از خم شدن سر باعث ایجاد تورم کمتری می شود.

✔ پس از انجام کاشت مو باید از مصرف غذاهای تند و شور خودداری کنید.

✔ به مدت 1 هفته از ورزشهای سنگین و فعالیتهای مشابه خودداری کنید.

✔ داروهایی که توسط پزشک برای ورم و درد تجویز می شوند، باید به طور مرتب استفاده شوند.

✔ بعد از عمل کاشت مو در هنگام خواب مستقیم دراز نکشید، در این دوره باید در زاویه 45 درجه دراز بکشید. این وضعیت باعث کاهش ورم می شود و همچنین از آسیب به فولیکول های مو جلوگیری می کند.

✔ باید توجه داشت که در 5-6 روز اول پس از کاشت مو از داروهایی مانند ایبوپروفن و آسپرین استفاده نشود. زیرا این داروها خون را رقیق کرده و در نتیجه سرعت جریان خون را افزایش می دهند.

بیشتر بخوانید: mocatag.ir

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با بهترین کارشناسان رایان سلامت

 • اشت فراموش کنید.
 • سعی کنید یک هفته مرخصی بگیرید و بعد از کاشت در منزل استراحت کنید.
 • سعی کنید تا دو هفته بعد از کاشت، از سشوار کشیدن موهای خود، به ویژه سشوار گرم، پرهیز کنید.
 • بعد از انجام عمل کاشت مو، بطری آب خود را پر کنید، روی راحتی مورد علاقه‌تان لم داده (دراز نکشید)، تلویزیون را روشن کنید و بگذارید تا پیوندهای کوچک معجزه‌آسای ما محل‌هایی که مدت‌ها خالی از مو بوده را پر کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا