اقتصادیکسب و کار ویژه

راهنمای انتخاب انواع واشر

راهنمای خرید واشر و تمامی نکات فنی واشر ها

واشر یک قطعه دایره‌ای شکل، تخت و از جنس فلز و یا پلاستیک می‌باشد که در کنار انواع مختلفی از پیچ و مهره، برای اتصالات مختلف کارایی دارد. در قسمت وسط این حلقه‌ یک سوراخ به شکل دایره قرار گرفته است که پیچ از آن عبور می‌کند. بنابراین در خرید واشر باید به قطر داخلی و قطر خارجی واشرها و نوع پیچ ومهره‌ای که در کنار آن استفاده می‌شوند، توجه داشته باشید.

واشرها در واقع به عنوان یک ابزار مکمل و اساسی در انواع اتصالات مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از ایجاد برخورد در میان قطعات مختلف کاربرد دارند. اصلی‌ترین وظیفه‌ که واشرها دارند، ایجاد کردن یک سطح یکنواخت برای توزیع فشار و نیرو در اتصالات می‌باشد که هدف از آن نیز جلوگیری از آسیب دیدن سطوح است. بنابراین از مزیت‌های واشرها می‌توان به جلوگیری از چرخش پیچ و مهره، افزایش قدرت اتصال پیچ و مهره، توزیع یکنواخت فشار و نیرو در تمامی سطح اتصال و … اشاره کرد.

واشر چیست؟

همانطور که گفته شد، واشر یک قطعه کوچک و مسطح با یک سوراخ در وسط است که به عنوان ابزاری مکمل و اساسی، در انواع اتصالات مکانیکی و برخورد‌های بین قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه اصلی این قطعه، ایجاد یک سطح مسطح و یکنواخت برای توزیع فشار و نیرو در اتصالات است که در واقع به توزیع نیرو و جلوگیری از آسیب دیدگی سطوح کمک می‌کند. از جمله رایج‌ترین واشر‌ها می‌توان به واشر مسطح و واشر زیر پیچ اشاره کرد که هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند. واشر‌ها معمولا در اتصالات پیچ و مهره، تعمیرات خودرو، صنایع ساختمانی و صنایع الکترونیکی کاربرد دارند و عملکرد اتصالات را بهبود می‌بخشند.

آشنایی با انواع واشر

واشر‌ها را می‌توان براساس شکل، ابعاد و وظایفی که انجام می‌دهند به انواع مختلفی تقسیم کرد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

  • واشر مسطح که دارای سکل مسطح و دایره‌ای است و به عنوان یک تساوی‌کننده فشار در اتصالات مورد استفاده قرار می‌گیرد و وظیفه اصلی آن، توزیع فشار بر روی سطح مقصد و جلوگیری از فشار پیچ به سطح می‌باشد.
  • واشر زیر پیچ که دارای یک سوراخ در وسط و یک یا چند پره کوچک در اطراف سوراخ است و وظیفه اصلی آن، ایجاد مقاومت در برابر فشار پیچ و جلوگیری از گشتاور پیچ به صورت تصاعدی می‌باشد. این واشر‌ها به پیچ کمک می‌کنند تا در موقعیت خود قفل شده و از باز شدن ناگهانی جلوگیری شود.
  • واشر کتابی که دارای یک شکل حلقوی با یک شکاف در وسط می‌باشند و به عنوان واشر قفلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. وظیفه اصلی این واشر‌ها، جلوگیری از باز شدن ناگهانی پیچ به دلیل ارتعاش‌ها و تحرکات می‌باشد.
  • واشر توپی که دارای شکلی شبیه یک کاپ است و به عنوان یک تساوی‌کننده فشار در اتصالات پیچ و مهره بکار می‌روند معمولا در اتصالات برجسته کاربرد دارند.
  • واشر لاستیکی که دارای یک لایه لاستیکی در وسط است و به عنوان یک درگیر و کاهش دهنده فشار و ارتعاش عمل می‌کند. این واشر‌ها معمولا در اتصالاتی که نیاز به عایق‌سازی یا جلوگیری از نشتی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آشنایی با ساختار واشر

واشر حلقه‌ای فلزی و تولید شده از فلزهای مختلف و یا لاستیکی است که در میان پیچ و مهره قرار می‌گیرد. اینگونه بارهای وارده به پیچ و مهره، به صورت مساوی بین آن‌ها تقسیم می‌شود. کاربرد واشر به توزیع نیروی وارده در سطح بزرگ‌تر محدوده نمی‌شود. به طوری که از باز شدن پیچ به مروز زمان نیز جلوگیری می‌کند. واشرها با پرکردن فاصله میان پیچ و مهره و قطعه کار، از بروز نشتی، لرزش، ساییدگی و … نیز ممانعت می‌کنند.

کاربردهای واشر چیست؟

واشرها دارای کاربردهای مختلفی در برقراری اتصال میان دو قطعه هستند که در ادامه پیرامون آن‌ها توضیحاتی را آورده‌ایم.

·         جذب لرزش

برخی از انواع واشرهای به پخش به گونه‌ای طراحی می‌شوند که برای جذب لرزش کارایی دارند. واشرهای ضد لرزش فلزی نیستند و از یک ماده نرم مشابه با پلاستیک، لاستیک و یا اورتان تولید می‌گردند. مواد نرمی که در تولید واشرها مورد استفاده قرار می‌گیرند، در جذب لرزش موثرتر هستند.

در صورتی که دو قطعه‌ای که با پیچ و مهره و واشر به یکدیگر متصل شده‌اند، نسبت به یکدیگر ارتعاش داشته باشند، واشرهای ضدلرزش، از لرزش و آسیب دیدن‌ آن‌ها جلوگیری می‌کند.

·         جلوگیری از نشتی مایعات

نوع دیگری از واشرها وجود دارند که با هدف جلوگیری از نشتی و ورود آب و دیگر مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این دسته از واشرها معمولا در لوله‌های آب و اتصالاتی که حاوی مایعات هستند، استفاده می‌گردد تا از نشتی جلوگیری شود. واشرهای آب‌بندی نیز مشابه با واشر جذب لرزش، از یک ماده نرم تولید می‌شوند تا دو قطعه به صورت کامل بر روی یکدیگر قرار بگیرند.

·         پرکننده فضای خالی بین اتصال دهنده‌ها

از دیگر کاربردهای واشرها، پرکردن فاصله و یا فضای خالی میان دو قطعه است. به طوری که معمولا از واشر میان دو پیچ و مهره و قطعه استفاده می‌شود تا اتصال محکم‌تری ایجاد شود.

راهنمای انتخاب واشر مناسب

برای انتخاب واشر مناسب در هر زمینه‌ای لازم است به موارد زیر توجه کنید:

1. ابتدا باید نوع وظیفه واشر را تعیین کنید و نیاز خود به یک واشر مسطح یا یک واشر برای قفل کردن پیچ‌ها را مشخص کنید.

2. ابعاد واشر که شامل قطر داخلی، قطر خارجی و ضخامت آن می‌شود، اهمیت بسیار زیادی دارد و به منور توزیع یکنواخت فشار، اندازه آن باید متناسب با اندازه پیچ و مهره انتخاب شود.

3. واشر‌ها براساس محیط و شرایط کاری از مواد اولیه مختلفی ساخته می‌شوند. به طور مثال برای محیط‌های خارجی و محیط‌هایی که با آب و مواد شیمیایی در تماس هستند، باید از واشر استیل ضد زنگ استفاده کنید و برای عایق‌سازی، از واشر‌های سیلیکونی یا الاستیکی کمک بگیرید.

4. مقدار بار و فشاری که بر روی اتصال وارد می‌شود، اهمیت بسیار زیادی دارد و واشر انتخابی باید قادر به تحمل این بار وارده باشد. به طور مثالف برای اتصالاتی که دارای بار دینامیکی هستند باید از واشر‌های قفلی استفاده کنید.

5. نوع سرپیچ موضوع دیگری است که در انتخاب واشر شیر روشویی اهمیت دارد و واشر باید با نوع سرپیچ هماهنگی داشته باشد.

6. برای اتصالاتی که دارای بار بسیار زیادی هستند، لازم است از چند واشر به صورت پشت سر هم استفاده شود و تعداد آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

7.هنگام انتخاب واشر‌ها دقت داشته باشید که واشر‌های تولید شده با استاندارد جهانی را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا